cardio yaparak mı ? ağırlık çalışarak mı kilo vermek ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve weezer tarafından 14 Kasım 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. weezer

weezer Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    bu soru herhalde genel olarak bir problemdir, şu an diyet yapıyorum ve genel olarak protein ağırlıklı besleniyorum, antrenman programı olarak genelinde cardio yapıyorum ama şu an kafama takılan ve beni meşgul eden 1-2 sorum olacak tecrübeli arkadaşlarımıza abilerimize. bu arada spor akademisi öğrencisiyim temel bilgilere sahibim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
    soruma gelecek olursak, ağırlık çalışarak ve protein ağırlıklı beslenerek kas yapmayı planlıyoruz, ve kaslarımızın inşaası demek enerji harcamak demek ve burada enerji harcarken cardio yapmış gibi mi harcar yoksa cardio yapmak kilo ve yağ kaybetmek için en mantıklı durummudur? bu konuda inanılmaz kararsız kalıyorum bilimsel bilgiler her iki yöntemin de kilo vermeye yarayacağını gösteriyor, fakat ben cardio yaptığımda daha çok ter attığım için kendimi daha iyi hissediyorum diyebilirim sizin görüşleriniz benim için çok önemli herkese verdiği önem için şimdiden teşekkür ederim.

2. kerem191

kerem191 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Ankara
    Valla teknik bilgim hiç yok ama deneyimlerimden yola çıkarak söyleyebilirim ki, ağırlık çalışmasında basbaya yağ yakılma olayı kesinlikle var. hareketleri seriye bağlayıp yüksek tekrar ve biraz da hafiften yüksek kiloyla yaptığın vakit nabız 135-150'lere çıkıyor. bu da klasik bir yağ yakımı demek oluyor. bu şekilde çalışırsan yağ yakımı olur evet ama hipertrofi yapman çok zor hızlı ve yüksek tekrarlı ağırlıklarda. olur ama az olur hpiertrofi bence.

3. asude

asude Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    53
    Ben 4 aydır ağırlık çalışma- hiit kardiyo yapmaya başladım bu forumu okumaya başladığımdan beri yani onun öncesinde spor geçmişim olarak hep uzun kardiyo seanslarım vardı simdi ikisini kiyasladigimda boşa geçmiş yıllarım diyorum artik hiçbir kuvvet bana hiit dışı uzun kardiyo yaptıramaz 30 dak max ve ağırlık çalışarak yag yakiyorum

4. weezer

weezer Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    evet hiit metodu yapmak çok mantıklı genel olarak cardiolarımda hiit yapmaya dikkat ediyorum, ağırlık programım hazır işte kendimi psikolojik olarak buna ikna etmem lazım ki etkisini çok daha fazla göreyim:)

5. eglennet

eglennet Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    16
    Hocam ben Agırlık çalışıyordum sadece Yag oranım yüksek düşürmekte istiyorum , Agırlık öncesinden 20-25 dk Hiit Kardio yapayım diyorum fakat
    Günlük Almam gereken Kalori miktarı nasıl olacak ? 2. sorum ise kardio sonrasımı protein alıcagım yoksa agırlık çalışması sonrasındamı..

6. asude

asude Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    53
    Hiit kardiyoyu kimi ağırlık öncesi tercih ediyor kimi sonrası.Ben ikiye bölüyorum 25 dak yapacaksam 10dak ağırlık oncesi ısınmak için 15 dak ağırlık sonrası yapıyorum. Boş günde de yapılabilir.Burada onemli olan kardiyoyu kısa ama max şiddetli tutmak.Günlük almamız gereken kalori miktarı için de Kac Kaloriye Ihtiyacimiz Var? | BodyForumTR Vücut Geliştirme Forumu ben buradaki hesaplamayı kullandım. Bazal metabolizmaxgünlük aktivite katsayısından 500 kalori kadar çıkartıyoruz benim için 1500 mesela.Sen kendi bilgilerini girip bulabilirsin.Protein için de günlük almamız gereken belli miktar var zaten onu 6-7 öğüne bölüp spordan önce de sonra da sürekli alacağız kardiyo ağırlık fark etmez.

7. Ayerten

Ayerten Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    imkan varsa sabah cardio akşam ağırlık şekilde çalışmayı tavsiye ederim. Tabi zaman sorun olduğu için her zaman mümkün olmuyor ama en verimli antrenmanlarımı bu şekilde çıkardım.Hem ciddi gelişme sağlanıyor hemde motivasyon hep yüksek oluyor.

8. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Yağ yakımı günlük alınan kalori miktarının harcanandan düşük olmasıyla olur. Kardiyo da ağırlık çalışmak da günlük harcanan kaloriyi arttırarak yağ yakımına yardım eder, bütün aktiviteler gibi. Kardiyo yapıldığı sırada ağırlık çalışmasından daha fazla kalori harcatır ama spor bitip de güne kalınan yerden devam edildiğinde ağırlık çalışması kardiyodan daha fazla enerji harcatır (EPOC konusu, excess postexercise oxygen consumption, googlelayın). Bunun yanında ağırlık çalışmak yen başlayan birisinde kas kütlesini de arttıracağından vücudun kalori ihtiyacını yükseltir (kas daha çok enerjiye ihtiyaç duyar). Zaten belli kas kütlesine sahip kişilerde de kas kütlesini koruyarak verilen kilonun yağlardan gitmesini sağlar.

Yani, bence ağırlık çalışmak yağ yakımı açısından kardiyodan daha önemli ama sağlık açısından herkes haftada birkaç defa 5-10 dakika bile olsa kardiyo yapmalı.

wrestler bunu beğendi.
  9. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Doxux; bahsettiğin şeylere katılıyorum. Peki obez olmaya 1-2 adım kalmış halde şişman kişiler için de aynını mı düşünüyorsun? Düşünüyorsan muhtemelen aynı mantıkladır. Aynı şekilde düşünmüyorsan nedenini belirti misin?

boksbody bunu beğendi.
  10. kerem191

kerem191 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Ankara
    Ağırlık yapmadan HIIT yapmak sakıncalı, daha doğrusu ağırlık yaptıktan sonra HIIT yapılması gerekir. Ayrıca ağırlık yapılmayan günlerde de HIIT elbette yapılır, yanlış anlaşılmasın... ayrıca sabah kalkar kalkmaz da HIIT yaparsanız gene büyük risk alırsınız.

11. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Selam. Bu konuyu aslında bir kardiyologa sormak lazım ama kendi düşüncemi söyleyeyim, obezlerde veya sınırdakilerde tansiyon normalden yüksek olacaktır, önce bir kalp doktoruyla görüşmeden, muayene olmadan başlamamaları gerek (aslında bu herkes için geçerliya neyse). Esneklikleri de olmayacağından squat, barbell row gibi hareketleri yapmalarını istemek gerçekçi olmaz ama çok fazla zorlamadan, ağırlıkları en düşükten başlatıp yavaş yavaş yükseltecek bir program uygulayabileceklerini düşünüyorum. Başlangıç için boş dumbellarla veya makinelerde en düşük ağırlıklarda çok tekrarlı çalışmalar yapabilirler. "No pain, no gain" felsefesinden ziyade hareketi bitirdiklerinde birkaç tekrar yapacak güçte kalmaları yağların altındaki kasın korunumu için yeterli olur, hem de kalbi fazla zorlamamış olurlar. Doğru beslenmeyle zaten hızlı kilo vereceklerinden zaman ilerledikçe ortalama tansiyonları düşecek, nefes almaları rahatlayacak, esneklikleri artacaktır. Böylece kondisyonları arttıkça kendi vücutlarını dinleyerek, gaza gelmeden, yavaş yavaş ağırlıkları arttırabilirler. Ama tekrar yazayım, muhakkak önce ve sonra arada bir kalp doktoruna görünmeliler. Eğer doktorları uygun görürse ağırlık çalışmalılar çünkü yüksek ağırlıkların kalp üzerine baskısı olabilir.

Çalıştığım salonda boş barlar ve dumbellarla başlayıp çok güzel sonuç alan bir eski obez ağabeyimiz, 35 kilo vermiş bir obez ablamız da var (o ne yazık ki o hala obez ama iyi gidiyor) insanı gaza getiriyorlar sağolsunlar :)

12. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Ben de bunun için sormuştum (aslında benim sorduğum obez olmayan, aşırı kilolu kişiler). Bu kişiler tükenişe kadar çalışamayacak, kasları zorlayamayacak, bu sebeple ağırlık çalışmasının yağ yakımına olan etkisinden azami derecede faydalanamayacaklar. Bu durumdaki kişiler belli miktarda kilo verene kadar kardio ile çalışmaları, kilolarının v.g. egzersizlerini uygulamak için eklemlerine izin vereceği, kalbini zorlamayacağı seviyede ağırlık çalışmasına başlaması gerektiğini düşünüyorum.

doxux ve boksbody bunu beğendi.
  13. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    yağ yakım taktiği kişini güncel kilosu yaşı ve hedefteki kilosu yağ oranı vs vs gibi bir çok etkene bağlı olarak değişir.
    çok yağlı değilsen vucut geliştirme ağırlıklı bir antreman sonrası hafif kardiyo yapılabilir
    çok yağlı isen kardiyo ağırlıklı vucut geliştirme yapılabilir

14. weezer

weezer Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    bugün bir fotoğrafımı atıp sizin görüşlerinizi almak istiyorum.

15. M.MASON

M.MASON Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    en iyi kilo vermek için boğazına sahip çıkman lazım. sonrada açık havada koşun . zevkli şeylerde olur halı saha maçı , basket günlük hareketi arttır. ağırlık yapsanda olur ama o koşmak kadar yağ yakmaz.

Sayfayı Paylaş