C ve E vitaminleri kanser mi yapıyor?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve zigbog tarafından 23 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Arkadaşlar valla evdekileri tam vitaminlerime protein tozlarına alıştırdım bu haber çıktı çok morallerim bozuldukafa_. Bu haberin aslı varmıdır acaba:confused: Başlıktasi kasner kanser olcak modlardan biri düzeltebilirse sevinirim ;)

Harvard üniversitesi uzmanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, C ve E vitaminleri ya da Beta Karoten gibi güçlü antioksidanlar sanılanın aksine kanserin önlenmesine değil yayılmasına yardımcı oluyor.
    Dünyanın en saygın sağlık dergilerinden Nature'de yayınlanan makalede bu vitaminlerin kanser hücrelerini oluşturan erbb2 geniyle aynı rolü üstlendiği ve kanser hücreleri için besin rolü üstlenerek hastalığın oluşumunu hızlandırdığı savunuldu.
    Ancak uzmanlar bu vitaminlerin meyve ve sebzeler gibi doğal yollardan alımında ciddi bir risk oluşmadığını vitamin haplarıyla alındığı zaman tehlike oluşturduğuna dikkat çekti.
    Harvard Üniversitesi'nden Joan Brugge'nin başkanlığını yaptığı araştırmanın sonuçlarının yayınlandığı makalede bu yöndeki çalışmaların 1990'larda başladığı belirtildi. Buna göre deneylerde ilk olarak sigara içen insanlara beta karoten hapları verildi. Ancak bunun kanser oranını artırdığı görüldü. Daha sonra C ve E vitaminlerinde de benzer etkiler tespit edildi. Makalede ayrıca iki yıl önce Glasgow Üniversitsi tarafından yapılan ve C vitamini ile yağ hücrelerinin birleşmesinin kanseri hızlandırdığı yolundaki araştırma da hatırlatıldı.

Samanyoluhbaber

Alıntıdır;
    http://www.diyanetpersoneli.com/haber/7070/c-ve-e-vitaminleri-kanseri-yayiyor-mu--haberi.html

2. Ahura-Mazda

Ahura-Mazda Yeni Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ramazan
    Yer:
    Ankara
    yapay vitaminler hiç bir zaman doğallerinin yerini tutmaz ama bu kadar da değil kanser yapacak kadar kötü birşey olsaydı her eczanede hatta marketlerde bile satılmazdı değil mi. Bilimadamlarının orada demek istediği sadece tetiklediği olayı. Ona bakarsan yemekleri de çok pişirmeyin kızartma yağlarını bir kere kullanın gibi vs şeyleri hergün duyuyoruz. Hangi cafelerde lokantalarda kızartma yağları vs 1 kere kullanılıyor ve millet kanser olmuyor değil mi. Onları savunduğumdan değil ama bu faktörler sadece kanser olma oranını arttırır. Onu kullanınca yiyince kanser olacaksın diye bişey değil. Korkma o kadar ama yinede doğal meyveleri tercih edin.

3. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Ben haberi tv'de izledim. Haberi sunuş şekilleri çok değişikti, tıp dünyası şokta falan diyorlardı. Birde bir kaç kanalda aynı haberi görünce. Bende ciddi bir şey diye düşündüm :shock:

4. usd61

usd61 Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    bir kere,
    C vitamini günlük belirli bir oranda almamız gereken bir vitamin türüdür, çünkü suda eriyen vitamindir.

vitamin tabletlerini tavsiye eden elit doktor bulamassın zaten, sadece çok ihtiyacı olana tavsiye ederler. bu zaten temel olarak bilinen birşeydi.

haber, kanser hastalarının bunları ek olarak kullandığında, hastalığın dolaylı yoldan ilerleyeceğini sölüyor. bu yöndeki açıklamaları dinlediğimde, uzun vadeli sonuçlarda doğruluğuna hak verebiliyorum.

biz elbette, bilgili, araştırmacı vücut geliştiricileri olarak, vitaminleri, proteinleri, karbonhidratları, mineralleri doğal yollardan alıyoruz zaten!!!
    eğer yetmiyorsa, 1-2 olcek le bunu tamamlıyoruzz.

yaptığımız zor, ağır ve yıkıcı idmanlardan sonra bize en çok lazım şeylerden bir bölümüde vitaminlerdir. doğal yoldan aldığımız vitamin dozajları eksikse, bunları vitamin tabletleriyle tamamlıyoruz, fazlasını tüketmiyoruzz!!

sonuç olarak;

en çok ta, herşeyi tablettlerden bekleyenler ve tüketenler(beslenmeyi bilmeyen, aç gözlü, bodyci adayları) düşünsün bu olayı.

5. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkürler. Belki yazdığınız uzun vadade kanser olan hastalarda kanseri ilerletme teorisinde haklısınız ve haberde bunu anlatmak istemişler fakat. Yanlış düşündüğünüz yerlerde var. Öğrn, vitamin tabletleri dediğiniz şeyleri bu forumdaki üyelerin eminimki %50sinden fazlası kullanıyor ve bu aç gözlülük değil bunun sebebini vakit bulamamk olarak değerlendiriyorum. Bir Prof. Dr. ile konuşurken ona bu vitamin tabletlerini sormuştum oda doğalın daha iyi olduğunu zaten bilirsin ama orta ve ileri sevite bir vücutcunun doğal yoldan yeterli vitamin ve mineralleri alması için günde en az 6 porsiyon meyve ve sebze yemesi gerek diye cevap verdi ve ekledi tabii ki bu meyvelerin hepsi portakal, elme olmıycak. Her meyve ve sebzeden biraz biraz düzenli ve planlı 6 porsiyon. Ayrıca bu vitamin diyince benim aklıma sadece biz değil bir çok spor yapmayan insan da solgarın multivitaminlerini kullanıyor. Vitamin kullananları böyle afaroz etmeniz de hiç hoş değil bence. Avatardaki supplementlerde çok çelişkili olmuş bu yazı.

Saygılar....

6. kaotik

kaotik Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    bu haber benimde dikkatimi çekti vatan gazetesinde okumuştum bende ilk aklıma alıpta daha kullanamadığım animal pak oldu şimdi bir tereddüt oluştu çünkü animal pakta bütün vitaminlerden fazlasıyla var boşada gitsin istemiyorum:(

7. usd61

usd61 Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    ben yazdıklarımda vitamin tabletleri kullanılması demiyorumki. fazla tüketmememiz gerektiğini diyorum. ayrıca kullanmalıyızda. hatta gerektiğinde bende kullanıyorum.

vitamin kullananları afaroz etmiyorum, aç gözlüleri afaroz ediyorum. doğal yoldan hiç beslenmeyen ama iş ambalajlı ürüne geldiği zaman bol bol tüketenlerin, daha yolun başında olduğunu diyorum.

bunda ne yanlışlık var. yanlış anladın herhalde.

ayrıca avartardakilerle vitamin tabletlerinin ne alakası var. eğer bir alaka kuruyorsan da, bu kurduğun alakanın, benim söylemek istediklerimle alakası yok.
    6 sene boyunca kullanılan (onada izin ver olsun artık - ayrıca, çok çok az bile) ürünlerdir onlar. protein takviyesi(günlük 1-2 ölçek) başka birşeydir, proteini bol beslenmeden, protein tozundan medet ummak başka birşeydir. bunu biliyosundur.

bu yazının çelişkili olduğunu düşünmen yanlış, çünkü destek ürünlerine karşı değilim.
    yazdıklarım sadece benim yorumumdur, seni olumlu yada olumsuz etkilememesi gerekir.

Son düzenleme: 23 Ağustos 2009
  8. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Bir yanlış anlama var ortada fazla uzatmaya gerek yok. Ama zaten ben çok veya az kullananlardaki etki üzerine açmadım konuyu. Genel olarak C ve E vitaminleri kanserin yayılmasına neden oluyormuş. Haberde söylenilen bu. Yanlış anladık heralde birbirimizi ;)

9. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    haberı bende okudum ve denılen bu vıtamınlerın kanser yaptıgı yada kanserı yaydıgı degıl de bu vıtamınlerın yapay yollardan sentezlenmıs bıcımlerının bu etkılerı oldugu buda su demek oluyor solgarın ve gnc nın bazı urunlerının bu etkıye yol acmadıgı cunku bu urunler dogal yollardan elde edılen vıtamınlerı ıcerıyor ornegın solgarın c vıtamını kusburnu bıtkısınden elde edılmıs onun bır zararı olmaz zaten ama su varkı bazı vıtamın kapsullerı tamamen yapay yanı labaratuvarda sentezlenmıs e onlarındanda ıyı bır etkı beklememk gerekır sonucta dogal degıl

zigbog bunu beğendi.
  10. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Evet, SEZER YZL haklısın benimde kafama takılmıştı araştırdım biraz. Animal Pak diye çok beğeni alan multivitaminde sentetik olan bazı vitaminler varmış. Bana bi abim ISS Super Multivitamin Pak önermişti bende onu aldım. Bana içinde hiç sentetik ürün olmadığını söylemişti. 2 gün sonra bu haber çıktı :D Demek istediğim Animal Pak yerine bence ISS Super Multivitamin Pak gibi sentetik içeriği olmayan ürünlerin tercihi daha iyi olur. thums:

SEZER YZL bunu beğendi.
  11. Ahura-Mazda

Ahura-Mazda Yeni Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ramazan
    Yer:
    Ankara
    benim yukarıda demek istediğimi çok güzel bir şekilde açıklamış arkadaş. Lab. ortamında üretin vitaminlerin böyle sorunlar çıkarması bana pek anormal gelmiyor. Doğal yollardan üretilen elde edilen vitaminler kullanmanın bi zararı olacağını hiç sanmıyorum.

zigbog bunu beğendi.
  12. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    ben aslında konuyu bıraz daha acmak ıstıyorum dogal ne demek sentetık nedemek uzerıne yapılan bır cok arastırma dogal e vıtamınının sentetık olana oranla kullanıma daha hazır oldugunu gosterıyor dıger vıtamınlerde aynı skeılde e sımdı dıceksınız kı uretıcıler neden hala sentetık vıtamın uretıyorlar cevap basıt sentetık olanlar neredeyse bedava da ondan bır dogal vıtamın komplexının 30 tabletı en azından 50lırayken sentetık olan aynı esdegerı en fazla 15lıradır

bır vıtamını ornegın c vıtamını bu vıtamını sız kusburnu bıtkısınden de 1000mg alabılırsınız ama bır tabletlede ısı cozebılırsınız ama unutmamak gerekırkı kusburnundan c vıtamını yanında daha ıslevı bıle cozulememıs bır cok yararlı madde alırsınız

ama ıste burda yıne karsımıza bır sorun cıkıyor maddıyat cunku cogu kısı kı buna bende dagılım bır multıvıtamın kullanıyor ve buyuk ıhtımal sentetık bır cesıt kullanıyoruz

zigbog bunu beğendi.
  13. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir

Ben solgarı kullanmıştım ve çok memnundum. ISS'de de sendetik madde yokmuş eğer bundan memnun kalmazsam solgar vm200 e geri dönerim. Tabii bir de şu var multivitamin(sentetik) kanseri yayıyor biz bunu kullanıyoruz. Ama bunun yanında spor yaparken, sağlıklı beslenmek adına yediklerimizin %50 si kanser düşmanı besinlerden oluşuyor. Spor yapan insanda ne derece zarar gösteriri bilmem ama yinede en iyisi olabildiğince doğala yönelmek.thums:

14. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    ınsan dusunmeden edemıyor yedıgımız bu kadar kanserojen madde varken sıra sentetık vıtamınleremı geldı sonucta saglık ıcın yedıgımız sebze meyve bıle kanserojenlerle dolu en uzucu olansa tavukta bıle bu maddeler var

zigbog ve usd61 bunu beğendi.
  15. Ahura-Mazda

Ahura-Mazda Yeni Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ramazan
    Yer:
    Ankara
    hep destek tam destek diyorum bu lafa :D