Cücelik İlacına Yasak Getirildi.

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Bodysoft tarafından 28 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. Bodysoft
  Offline

  Bodysoft Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  409
  Beğenileri:
  469
  Ödül Puanları:
  73
  ............................
  ............................Cücelik İlacına Suistimalden Dolayı Yasak Getirildi!

  Cücelik tedavisinde kullanılan büyüme hormonu ilaçlarını sporcuların doping yapmak ve vücut geliştirmek için kullanıldığı ortaya çıktı.

  [​IMG]

  Sağlık Bakanlığı, kullanımı giderek artan ve suistimal edilen bu tür ilaçların eczanelerde reçetesiz satılmamasını istedi. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından Türk Eczacıları Birliği ve eczacı odalarına gönderilen yazıda, bu tür ilaçların amaç dışı kullanım konusunda çok sayıda şikayet ulaştığı belirtilerek,

  Şu görüşlere yer verildi:
  - Kuruma ulaşan şikayetlerde, ülkemizde son zamanlarda özellikle erişkinler tarafından büyüme hormonu ilaçlarının endikasyonu dışında (Sporcular tarafından doping amaçlı veya vücut geliştirmek üzere, yağ eritici özelliğinden dolayı da kozmetik amaçlı) gittikçe artan oranlarda suistimale açık şekilde bilinçsizce kullanılmakta olduğu, söz konusu ilaçların kullanıcılar tarafından eczanelerden reçetesiz satın alınarak temin edildiği belirtilmektedir.

  - Mutlaka endokrin uzmanı hekimin gözetiminde ve belirlenen endikasyonlarda uygun görülen dozlarda kullanılması gereken bu ilaçlar, kanserojen etki gösterme, kan şekeri dengesini bozma ve tiroid fonksiyonlarını bozma gibi istenmeyen çok sayıda ve ciddi yan etkiler doğurabilmektedir.

  - Büyüme hormonu içeren ilaçların eczanelerden reçetesiz olarak satılmaması, aksi halde İl Sağlık Müdürlüklerince yapılan denetimler ve tespitlerde aksi hareket eden eczaneler hakkında cezai işlem yapılacaktır."

  Kaynak : Hürriyet
  Bodysoft'un Notu :
  Kullanılan ilacın ne olduğunu bildiğim için bu haber beni sevindirdi. Lakin spor salonlarında bu tip ilaçların nasıl bilinçsizce kulaktan kulağa yayıldığına bizzat şahit olmuş biriyim. 5-10 tane ilaç daha var sırada, onların da yasaklanması yakındır!
  .
  .
  .
   
  Son düzenleme: 28 Kasım 2012
  Rinkushichi ve mr_dblue bunu beğendi.
 2. mr_dblue
  Offline

  mr_dblue Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2012
  Mesajlar:
  1.132
  Beğenileri:
  1.363
  Ödül Puanları:
  123
  Kaçakçılıgın ve sahteciligin önüne gecilemez artık.
  Faydalı mı oldu zararlı mı bilemiyorum.
   
  Bodysoft bunu beğendi.
 3. RaJeV
  Offline

  RaJeV Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2011
  Mesajlar:
  1.756
  Beğenileri:
  686
  Ödül Puanları:
  123
  Bu tarz ürünler kullanmak isteyen eninde sonunda bulacaktır zaten.
  Sadece fırsatçılara ve dolandırıcalara gün doğdu
   
  Bodysoft bunu beğendi.
 4. Bodysoft
  Offline

  Bodysoft Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  409
  Beğenileri:
  469
  Ödül Puanları:
  73
  Sahtecilik, fırsatçılık, dolandırıcılık her alanda var ama yine de yasaklanması yerinde bir karar oldu lakin elini kolunu sallayan eczaneye girip bunları satın alabiliyor. ABD ve Avrupa da böyle bir şey mümkün değil. Bırakın steroid'leri bir antibiyotik bile alamazsınız.

  Türkiye'de ki eczane sistemi çok garip, isteyen istediği ilacı bir tavsiye üzerine eczaneden alıp kullanabiliyor!

  Profesyonel anlamda VG ile uğraşanların bu tip ilaçları kullanma metodolojisi farklı, amatör anlamda VG yapan bir kişinin kullanması farklı olaylardır.

  Reçetesiz satılan bu tip steroid'ler spor salonlarında konuşula konuşula o kadar popüler oldular ki sonunda bu işe bir sınırlama getirildi. Olay bundan ibaret...

  Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz...  .
  .
  .
   
  Ocensers bunu beğendi.
 5. brhmcr
  Online

  brhmcr Guest

  Saticilarin gozu aydin, olaganustu fiyatlar, karaborsa, sahte mal. Bu insanlarin isine geliyor.

  Yasaklamak bizim ulkemizde hicbirzaman soruna care olmadi hatta konuyu daha kotuye tasidi.Yasak daha tatli oldu herzaman.

  Daha once bir steroid karsi platformda yazmistim. Cikip yasaklansin demek yerine birlik olup insanlar egilitilmeli, uyusturucuya yapilan genel operasyon ( seminerler, operasyonlar, egitimler, gonullu toplum bilinclendiricileri) gibi bir aksiyon plani alinmali.
   

Sayfayı Paylaş