Buzdağlarında garip çizgiler

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve sehzadecelik tarafından 18 Mart 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    [​IMG]Antaktika sularında ilk kez grip çizgileri olan buzdağları ortaya çıktı. Nedeni araştırılıyor.

Antarktika çevresinde seyreden bir araştırma gemisi işte bu garip buzdağlarıyla karşılaştı. Mermer taşlarının çizgilerini andıran çizgileri olan buzdağları herkesi şaşırttı.
    Araştıma gemisinde bulunan ve bu buzdağlarını ilk farkeden kişi olan Norveçli Oyvind Tangen (62) "İlk anda gözlerime inanamadım. Hemen gidip kamerayı aldım ve çekmeye başladım. Bana çocukken aldığım şekerlemeleri hatırlattı. Bu çizgilerin nasıl oluştuğunu anlayamadık. Anlamak için yakından incelemek lazım ve böyle bir imkanımız henüz olmadı" dedi.

Objektife yakalanan ilk çizgili buzul 50 metre uzunluğunda ve 9 metre yüksekliğinde. İkincisi ise 70 metre uzunluğunda ve 30 metre yüksekliğinde.

Bilim adamları daha önce hiç böyle garip çizgileri olan mermer benzeri buzdağlarıyla karşılaşmadıklarını belirtiyorlar. Kimine göre çizgiler, buzdağlarının koptukları bölgelerde bulunan minerallarden kaynaklanıyor olabilir. Kimine göre ise bu tamamen iklim değişikliğinin bir "yan etkisi" olabilir. Emin oldukları şey, bunun bir ilk olduğu. Merak ettikleri şey ise, bu çizgiler minerallerden kaynaklanıyorsa daha önce neden hiç böyle bir olayla karşılaşmadıkları...

KAYNAK:http://www.hurriyet.com.tr/dunya/8480549.asp?gid=229&sz=70265

ozzers, burakula01, bejekemrah ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    Enterasan .
    Şekerlemeye benziyor ama gerçekten, :)

3. ozzers

ozzers Üye