Bursit

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve ketuda tarafından 14 Mayıs 2006 başlatılmıştır.

 1. ketuda
  Offline

  ketuda Üye

  Katılım:
  26 Mart 2006
  Mesajlar:
  75
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Kasların kemiğe yapışma yerlerinde tendonlaşırlar ve eklem hareketini sağlarlar. Bu bölgelerde bursa denilen sıvı keseleri vardır. Bunlar sürtünmeyi azaltırlar ve tendonların hareketini kolaylaştırırlar ve kaygan bir şekilde hareketini sağlarlar. Vücutta eklem ve tendon hareketlerini kolaylaştıran yaklaşık 150 bursa vardır.

  Eklemler aşırı kullanıldığında veya uzun süre baskı altında kaldığında bu sıvı keseleri reaksiyonel olarak şişer. Artan sıvıya bağlı komşu dokularda basınç artar ve ağrı oluşur.


  BULGULAR

  Ağrılar
  Yaralanan bölgede şişlik
  Hassasiyet temel şikayetlerdir. Bu bulgular tendon kılıflarının reaksiyonundan tendinit farklıdır.
  Bursitler en sık omuz bölgesinde görülür. Omuzun üst diş kısmı ağrılıdır. Dirsek, kalça, diz ve başparmakta sıklıkla bu şikayetlerin olduğu bölgedir. Gece uyurken ağrılar şiddetlenebilir. Gün içinde normal aktivite süresince şikayetlerde azalma gözlenir. Genellikle aşırı aktivite yapan veya zorlayan kişilerde oluşan bir hastalıktır. Eli ile çalışan işçiler, boyacılar (el yukarıda çalışırlar), koşma, atlama, zıplama gibi hareketlerin sık yapıldığı sporlarla uğraşanlarda, yüzme, tenis, bowling sporu yapanlarda bile görülebilir. (eklemin tekrarlayan hareketleri). Sakin hayat sürenlerde de eklemin ani zorlanması sonucu oluşabilir.

  Arkadaşlar bu hastalık bb cilerde de olabılır hem işte omzunu kullanıp hemde bu sporu yapıorsanız dikkat etmeniz gerekir ben yaklaşık 12 ay çektim en sonunda gecti şükür. Omuzun fazla çalışması sonucunda bursa yastığının şişmesi sonucu
  oluşuo mr da bıle bakan kişi uzman deılse anlayamıyabılır. İlaçla tedavisi var. özellikle antremanlardan sonra buz çok iyi gelior. (Bu arada kendi doktorum omuz antremanlarını bırakmamı onermedi) kimsenin bu hastalığa yakalanmamasını dilerim  [​IMG][/url]
  [​IMG]
  [/img]
   

Sayfayı Paylaş