Burger king listeria ve salmonella

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Coyote tarafından 20 Eylül 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
 1. Coyote
  Offline

  Coyote Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2008
  Mesajlar:
  1.626
  Beğenileri:
  1.560
  Ödül Puanları:
  123
  Virüslü etlerin kullanıldığının tespiti halinde Burger King'i, 800 milyon ile 3,2 milyar lira arasında ceza bekliyor. Şirkete et tedarik eden T&T Gıda Turizm İnşaat Petrokimya firması, Burger King'den virüslü olduğunu iddia ettiği etlerinin akıbetini sorarken, dünya devinin temsilcileri ise bu ürünlerin önce Balıkesir Zeybek Katı Atık Tesisleri'nde imha edildiğini, daha sonra ise Bursa'daki Madımak Kangal Çiftliği'nde tüketildiğini öne sürdü. Ancak Tarım Bakanlığı, zararlı olduğu bilinen salmonella ve listeria bakterilerinin Zeybek Katı Atık Tesisleri'nde imha edilmediğini ortaya çıkardı.
  Teftişte Gebze Tarım İlçe Müdürlüğü'nde ziraat mühendisi olarak çalışan N.F. ve sağlık teknisyeni M.S.'nin 7 Haziran 2010'da incelemeye gittikleri, ancak rapor tarihini 29 Nisan 2010 olarak geriye dönük evrak hazırlayarak 'etlerin imha edildiği' yönünde evrak defterine kayıt yaptığı, bu şekilde şirketi kurtarmaya çalıştıkları tespit edildi. Ancak Tarım Bakanlığı müfettişlerinin teftişi sonrasında etlerin atık tesisinde imha edilmediği ve memurların da işlem sırasında orada olmadıkları sonucuna varıldı. Rapora göre, etlerin imha edildiği belirtilen adreste Zeybek Katı Atık Tesisleri'nin bulunmaması da soru işaretlerini artırdı. Bunun üzerine müfettişler, N.F. ve M.S.'nin "gerçeğe aykırı rapor ve belge düzenlemek" suçunu işlediklerini tespit ederek 'kademe ilerlemesinin durdurulması' cezasının verilmesi teklifinde bulundu. Bu ürünlerin piyasaya sürüldüğünün tespiti halinde ise şirketi milyarlarca TL ceza bekliyor. 5179 sayılı Gıda Kanunu'nun 29. maddesinin I bendi 18. maddesine göre, Burger King'in piyasaya kasten virüslü hamburger sürdüğü tespit edilirse porsiyon başına asgari 5-20 bin TL ceza verilmesi öngörülüyor. Yaklaşık 160 bin hamburger için şirkete 800 milyon ile 3,2 milyar TL arasında bir ceza yazılması bekleniyor. Raporda ayrıca Burger King'e et tedarik eden Maret, Namet ve Al-Et'in de etlerinde aynı virüse rastlanıldığı belirtildi.
  Tarım Bakanı Mehdi Eker'in onay verdiği ve bizzat da takip ettiği soruşturmaya göre Burger King'e tedarik hizmeti veren Fasdat Gıda Dağıtım'ın deposunda bulunan salmonella ve listeria virüsleri taşıyan yaklaşık 12 ton et (160 bin hamburger) piyasaya sürüldü. Fasdat Gıda, bu hastalığın T&T Gıda Turizm İnşaat Petrokimya firmasının bir kuruluşu olan Hammet'in ürünlerinden kaynaklandığını öne sürdü. Hammet de virüslerin kendi ürünlerinde tespit edilmesi halinde iade istedi. Bunun için de Gebze Tarım İlçe Müdürlüğü'ne başvuruda bulundu. Burada çalışan iki memur da Fasdat'ın deposuna giderek incelemelerde bulundu. İncelemelerde bulunan N.F. ve M.S. isimli iki memur, virüslü etlerin Balıkesir Zeybek Katı Atık Tesisleri'nde imha edildiği yönünde rapor tuttu. Erzurum menşeli şirket ise belirtilen adreste böyle bir tesisin olmadığını noter aracılığıyla Tarım Bakanlığı'na bildirdi. Fasdat, daha sonra yaklaşık 12 ton etin Bursa'daki Madımak Kangal Çiftliği'ne verildiğini öne sürdü. Bu çiftlikte 40 dişi, 10 erkek ve 5 yavru köpeğin barındığını tespit eden müfettişler, bu hayvanların da mevcut iki ay içinde ancak 3 bin 213 kg et tüketebileceği sonucuna vardı. Bakan Eker'in direkt talimatıyla incelemeyi derinleştiren Teftiş Kurulu heyeti, raporda ismi geçen memurların görüşüne başvurdu. İki görevli de teftişe haziran ayında gittiklerini, ancak yoğunluk nedeniyle teftiş tarihine 29 Nisan 2010 yazdıklarını iddia etti. Bakanlık yetkilileri de raporda adı geçen iki memurun da "gerçeğe aykırı belge ve rapor düzenlemek" suçunu işlediklerinden idari ceza verilmesini istedi.
  T&T Gıda Genel Müdürü Yavuz Selim Göncüoğlu ise önemli bir iddiada bulunuyor: "Tarafımıza yapılan ihbarda, Fasdat personeli, bu malların Burger King restoranlarına sevk edilerek tüketildiğini belirtiyor. Bu olayları örtbas etmek için de şirket, 1-8 Haziran 2010 tarihleri arasında geriye dönük imha işlemlerini yaparak olayların üzerini kapamaya çalışıyor."  Ayrıca oradaki virüs değil bildiğiniz bakteri.


  Salmonella ve Listeria bakterileri direk insan sağlığına hasar vericidirler.


  Kaynak NTV ekonomi.


  Hazır gıda firmalarından kaçınalım.
   
  kujum bunu beğendi.
 2. ForzaBeşiktaş
  Offline

  ForzaBeşiktaş Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  155
  Beğenileri:
  13
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Makine Mühendisi
  Yer:
  Ankara
  Dünyanın sonu bu gibi vurdumduymazlıklardan gelecektir.
  Adamlar hala kanallara çıkıp imha ettik asla vermedik gibi absült şeyleri öne sürüyorlar.
  Yani gözümüzün içine baka baka yalan söyleyip dalga geçiyorlar.
  Eğer bu bunların yanına kar kalırsa olabilecek ilerdeki Türk fast food müşterileri kobay olarak bile kullanılabilirler.
  Umarım bir Türk' ün sağlığı bu kadar ucuz değildir...
   
 3. body-ci
  Offline

  body-ci Üye

  Katılım:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  255
  Beğenileri:
  75
  Ödül Puanları:
  0
  ben memleketimin döneri,lahmacunu,pidesi üstüne tanımam...hiçde gitmem burger kinge,mc donaldsa....güvenmiyorum...güvenmemekte haklıymışım,kim bilir hangi koşullarda yapılıyor o hamgurgerler
   
 4. snnozlm
  Offline

  snnozlm Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2008
  Mesajlar:
  273
  Beğenileri:
  93
  Ödül Puanları:
  38
  Memleketindekilere nasıl güveniyorsun ki :D Sülükten sucuk yapıyorlar :D Artık hiç bir şeye güvenemez olduk. Gıda yönünden tek güvendiğim köydeki anneannem ve dedemdir :)
   
  usd61 bunu beğendi.
 5. selunlu
  Offline

  selunlu Yeni Üye

  Katılım:
  22 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  80
  Beğenileri:
  30
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İstanbul
  Açıkcası Burger King ve McDonalds Ne Yazıkki bizim piyasadaki esnafımızdan çok daha güvenilir. Piyasada Müslümanız deyip 5 karış sakalla gezen adamlar eşşek kesip sucuk yaparlar , insanlara domuz eti satar içeriği konusunda bilgi vermezler , Bozulmuş eti sirke ve baharatla yoğurup köftelik kıyma yaparlar Daha sayılacak onlarca Sahtekarlık.
  Bana göre en mantıklısı Fast Food kültüründen ( Her şekilde döner vs. dahil ) evimizde yeyip içmektir. Zaman zaman ufak kaçamaklar tabiki istiyor insanın canı zira biraz seyreltmeliyiz sanırım :)
   
  usd61 bunu beğendi.
 6. Coyote
  Offline

  Coyote Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2008
  Mesajlar:
  1.626
  Beğenileri:
  1.560
  Ödül Puanları:
  123
  Kimse çıkıpta mc donalds veya burger king ürünleri güvenilir diyemez, kesinlikle bunu söyleyenınde gerçekten beslenme hakkında hiç bir fikri yoktur yada aklından zoru vardır.

  Bu gun mc donalds ve burger king ürünleri pişirme şekilleri, içeriğinde kullanılan yağlar işlenmiş hamburger etleri, içerideki çalışma ve pişirme ortamının sağlıksızlığı nerden bakarsanız bakın zararlarını görebilirsiniz. Bu ürünler masum değildir özellikle istenilen kendilerini masum göstermek ve ödeyecekleri cezadan yırtmak.

  Her fastfood sağlığımıza zararlı değildir ama mc donalds ve burger king ürünleri zararlıdır. Bu defalarca ispatlandı ve amerikada açılan davalarda çok büyük kayıplar verdiler.

  Peki sağlık bakanlığı neden bu firmalara dur demiyor? Sağlık bakanlığı vatandaşının sağlıgını dusunmuyor cunku. Önemli olan devlete giren vergi.

  Yanlış bilgilendirici belge : Bunun nedenine gelirsek bir defa adamlar size ikram ettikleri tabaklara beslenme değerlerini koyuyorlar artık. Yani super size me belgeselinden sonra yaptılar bunu ve üstelik saçma bir biçimde gunluk beslenme değerlerini karşılar ibaresi yazmışlar. Eğer beğendiğiniz hamburger menülerinden birini analize götürürseniz bunu çok daha iyi anlarsınız.

  Biz burada dürüst yaşayan vatandaşlar olarak, şarlatan ve hileli fastfood kuruluşunun biraz daha fazla para uğruna bizi zehirlemesini konuşmuyoruz dikkat ederseniz.

  Diyoruzki bu adamlar bizim memlekettekilerden güvenilir.

  Mantık zaten baştan yanlış. Bir gıda firmasının güvenilirliği nasıl belli olur? Ürettiği ürünlerin insan sağlığına ne derece etki ettiği ile.

  Sizi diyabete sürükleyecek beslenme alıskanlıklarınızı sabrınızı vücut hormonlarınızı bozacak ürünleri yapıp satan birine nasıl guvenilir diyebiliyoruz?

  Bence bu iki firma sonsuza dek kapatılmalı tıpkı sigara ve şeker firmaları ile beraber.

  İnsan sağlıgı hayatta herşeyden önemlidir.

  saygılar.
   
 7. selunlu
  Offline

  selunlu Yeni Üye

  Katılım:
  22 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  80
  Beğenileri:
  30
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İstanbul
  Bana kalırsa Yazdığıma muhalefet olmak adına yazmışsın gibi . Yazımda Diyorumki "Açıkcası Burger King ve McDonalds Ne Yazıkki bizim piyasadaki esnafımızdan çok daha güvenilir " Bu o firmaların çok temiz ve güvenle tüketilebilir anlamının çıkarılacağı bir yazı değil. Ayrıca yazımın sonundada Fast Food kültüründen uzaklaşmak gerektiğinide söylüyorum. Ayrıca Bir Doktor Olarak Birçok Gıda Denetlemesinde Önemli Rollerde Görev Yaptım Piyasadaki Esnaf Hiçde Senin Milliyetci Ruhunla Baktığın Amcalar Gibi saf ve temiz deil. Bir Gıda firmasının güvenilirliğini firma belirlememeli Denetimler Arttırılıp ciddi yaptırımlar uygulanırsa bişeyler değişmeye başlar. Burger yada mc kasıtlı yada hatalı bir ET Satınca sansasyon oluyorken Köşedeki dönerci kedi satsa mahallede geyik muhabbetine konu oluyor. Ayrıca Bu adamların Tedarikcisi olan firmada ne yazıkki Türk kuruluşu ve bu olay patlak verince ilk işi iflas göstermek oldu. Burada Amacım Türk ulusunu kötülemek deil zira denetlemelerin böle gevşek olması ve yaptırımlarım sadece göz önünde olanlara uygulanması nedeni ile bu gibi enteresan sansasyonlar oluyor.
   

Sayfayı Paylaş