Bunları Yapmak Yaşlandırıyor

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Juramento tarafından 30 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
 1. Juramento
  Offline

  Juramento Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  207
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  model
  Yer:
  İstanbul
  Aşırı mimik kullanımı, bacak bacak üstüne atmak gibi hareketler ya da alkol sigara gibi alışkanlıklar cildi yaşlandırıyor.

  Aşırı mimik kullanımı, bacak bacak üstüne atmak gibi hareketler ya da alkol sigara gibi alışkanlıklar cildi yaşlandırıyor.

  Cildin yaşlanmasına aldığımız bazı gıdalar da katkıda bulunuyor. Dermotolog Doktor Erçin Özüntürk, cildi yaşlandıran hareketleri, alışkanlıkları ve besinleri şöyle özetliyor:

  Aşırı mimik kullanımı
  Konuşurken yaptığımız mimikler, kaş göz hareketleri, ağız hareketleri, kaşları çatma, gözleri kısarak bakma gibi hareketler küçük kas büzülmelerine sebep olur ve bu büzülmeler de zaman içerisinde, kırışıklıklara, yaşlı bir görünüme yol açar.

  Aşırı mimik kullanmanın önüne geçin
  Mimiklerinizi kontrol etmeye çalışın. Konuşurken özellikle kaş kaldırma hareketini yaptığınızda bunu engellemeye çalışın. Ayrıca güneşten dolayı gözleri kısma ve kaşları çatma hareketini yapmamak için güneşte mutlaka gözlük kullanmaya dikkat edin. Böylece en önemli kırışıklık sebebini engellemiş olacaksınız.

  Yüzüstü Uyuma Pozisyonu
  Pek çoğumuz buna dikkat etmeyiz ama en önemli kırışma sebeplerinin başında, yüzüstü uyuma gelir. Bu pozisyon yüzde ve özellikle dekolte bölgesinde belirgin kırışıklıklara yol açar. Her ne kadar gece bu pozisyonu korumak zor olsa da, en azından yüzüstü uykuya dalmamaya özen gösterin. Yüzüstü yatma alışkanlığı olmayan kişilerin daha az kırışıklığı olduğu görülmektedir.

  Bacak bacak üstüne atmak
  Yaşlılık belirtilerinin en büyük sebebi, kan akışının yavaşlaması ve buna bağlı kan oranındaki oksijenin de azalmasıdır. Bacak bacak üstüne atmak, kan akışını engeller, böylece ciltte yağ birikimleri, elastikiyet kaybı gibi sorunlar baş göstermeye başlar. Bu nedenle çalışırken, TV izlerken bacak bacak üstüne atmamaya özen gösterin.

  Şekerli tüm yiyecekler
  Yüksek glisemik yüke sahip besinler, cildin daha hızlı yaşlanmasına sebep olur. Yüksek glisemik yük, ensülin seviyesini harekete geçirir, böylece glikasyon denilen kimyasal süreç hızlanır. Glikasyon, kolajendeki yaşa bağlık hasarları artırır, ayrıca serbest radikalleri özgür bırakır. Bu nedenle şekerden uzak durmak gerekir. Pasta, börek, kurabiye yani un, yağ ve şekerden üretilmiş tüm ürünlerden kaçının.

  Kahve
  Kahve de ensülin oranını artırır, ayrıca stres hormonlarını harekete geçirir. Her ne kadar keyif verse de, kahve yerine bitki çayları tüketmek, yaşlanmayı daha ileri yaşlara öteler.

  Havuç
  Her meyveyi istediğiniz kadar tüketme şansınız yoktur. Her ne kadar sağlıklı cilt için meyve ağırlıklı beslenmek gerekse de, meyvelerde de seçici davranmalıyız. Belki pek çoğumuz bilmeyiz ama havuç şeker içerir ve yüksek glisemik indeksi dolayısıyla cilt yaşlanmasını hızlandırır.

  Muz
  Şeker içeren meyvelerden diğeri de muzdur. Aynı havuç gibi yüksek glisemik indeksi nedeniyle cildin yaşlanmasını hız katar.

  Asitli içecekler
  Asitli içeceklerde sodyum benzoat (E211) adı verilen bir koruyucu madde bulunur. Yapılan araştırmalar, bu maddenin, hücrelerdeki en önemli güç istasyonları olan mitokondride DNA hasarına yol açtığını göstermiştir. Bu hasar da hızlı yaşlanmaya sebep olur. Asitli içeceklerden kaçınmak gerekir.

  Margarin
  Margarindeki doymuş yağ asitleri cilde ciddi zararlar verir, özellikle yağ depolanmasına çok destek verir. Bu nedenle kahvaltı masalarından margarini uzaklaştırın.

  Tuz
  Ve tabiî ki tuz. Her zaman uzak durulması gereken, en büyük cilt düşmanlarının başında gelir.

  Güneşlenmek
  Uzun yıllar güneş ışınlarına maruz kalma sonucu, deride oluşan morfolojik ve fizyolojik değişiklikler sonucu ortaya çıkan fotoyaşlanma, ciltte kuruluk ve kırışıklara neden olur. Fotoyaşlanma, UVB'nin üst deriye, UVA'nın ise alt deriye yaptığı hasarların birikimleri ile oluşur. Etkileri, güneşle olan temasın süresine, sıklığına, coğrafi duruma, kişinin deri tipine göre ortaya çıkar ve önce yüz bölgesinde, daha sonra ellerde görülür. Açık tenli kişilerde fotoyaşlanma daha erken yaşlarda başlar. Güneşten kaçarak yaşamak elbette ki imkansızdır, dolayısı ile metobalizmamızın yavaşlamasını durdurmak ve kırışıklıklarla hiç tanışmamak mümkün değildir ancak günümüzde yaşlanmayı yavaşlatmak, artık eskiye oranla çok daha kolaydır. Bazı önlemler ve desteklerle yaşlanma hızını yavaşlatmak ve yaşlanma belirtilerini hafifletmek mümkündür.

  Alkol
  Cildin nemini emer, nemsiz bir cilt de daha çabuk kırışır.

  Sigara
  Sigara tüm organlarda olduğu gibi, deride de, damarlarda daralmaya neden olup, besin ve oksijen akışını azaltır. Bu da başlı başına bir hızlı yaşlanma sebebidir. Sigara için kişilerin yüzü genelde, hemen fark edilir. Renkleri soluk ve sarıya yakındır. Peki sigara cilt yaşlanmasını hangi yönlerden tetikler? Herşeyden önce, sigara dumanı, derinin neminin azalmasına neden olur. Bir başka gözden kaçan sebep ise, sigara dumanının göze kaçmasını engellemek amacıyla, sürekli yapılan göz kısma ve yüz hareketleridir.

  Düzensiz uyku
  Düzensiz uyku, gerekli olan hormonların yeterince salgılanmasına engel olarak yaşlanmayı hızlandırır. Günde en az 6, ortalama 8 saat uyumak gerekir.

  Makyajla uyumak
  Gözenekleri tamamen tıkayan makyaj ile uyumak, gece cildin kendini tamir etmesini engeller. Gitgide daha bakımsız, mat ve yaşlı görünen bir cilt oluşur. Yağlı ve asitli olan makyaj ürünleri uzun süre ciltte kalınca kırışıklığa neden olur. Bu nedenle her gece mutlaka cilt temizlenmelidir.

  Yanlış bakım ürünleri kullanmak
  Cilt tipi analiz edilmeden kullanılan ürünler, ciltte ciddi hasarlara yol açar, cildin nemini tamamen yok edebilir. Bu da pullanmış, kırışmış, cansız bir cilde sebep olur.

  Kötü ve yanlış beslenmek
  Besinlerden gerekli olan vitaminleri almamak, cildinizin daha hızlı yaşlanmasına sebep olur. Deri, tıpkı diğer organlar gibi doğru beslenmeye gereksinim duyar. Özellikle vitamin B, cilt için çok önemlidir. C ve E vitaminleri antioksidandır. Cildi dış hasarlardan korurlar. Bu nedenle mutlaka bu vitaminleri içeren yiyeceklerden oluşan öğünler almaya gayret etmek gerekir.

  Su içmemek
  Cildimizin ihtiyaç duyduğu nemi, ancak yeterli su ile alabiliriz. Çok kolay ama bir o kadar da kaçınılan bu temel ihtiyacımızı, mutlaka günde en az 1.5 olacak şekilde alışkanlığa dönüştürmeliyiz.


  Alıntı: Bunları Yapmak Yaşlandırıyor!- haber365.com
   
  Pulbiber072 bunu beğendi.
 2. danirello
  Offline

  danirello Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2012
  Mesajlar:
  81
  Beğenileri:
  40
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İstanbul
  Tamamini okuyamadim, yaslanmayi tercih ederim.
  Guzel yazi tesekkurler.
   
 3. FitFighter
  Offline

  FitFighter Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  83
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  8
  Yer:
  Ankara
  Şunu yapma bunu yeme şunu içme bu ne kardesim .. Hızlı yaşa genç öl ..:D
   
 4. mcan09
  Offline

  mcan09 Yeni Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2012
  Mesajlar:
  292
  Beğenileri:
  44
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  VG :)
  Yer:
  Aydın
  Biz sporcu adamız bize işlemez
   
 5. tero
  Offline

  tero Yeni Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  146
  Beğenileri:
  56
  Ödül Puanları:
  0
  mimik kullanma makyajla uyumak yaşlandırmaz :D . kırışıklığın artması yaşlanma değildir. Yada diyete muz havuç eklemekte yaşlandırmaz . günde 5 tane muz 6 tane havuç yersen hadi neyse. Yazı cildin kırışmasını yaşlanma olarak algılamış buda hatalı algı
   

Sayfayı Paylaş