Bulk, definasyon, protein desteği ve vücut geliştirme hakkında.

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Gym-Boy tarafından 11 Mart 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Gym-Boy

Gym-Boy Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar merhaba...
    Yaklaşık 3 aydır ustalarımızın verdiği programları takip ederek vücut geliştirme sanatına adapte olmaya çalışıyorum. Amacım hafiften çıkık olan göbeğimi eriterek fit bir görünüme kavuşmak. Çok fazla kütle kazanmak istemiyorum. Hafif belirgin kaslı fit bir vücut tek hayalim. Sadece son bir haftadır yalnızca spordan sonra 1 ölçek whey protein tozu desteği alıyorum. Beslenmeme ve uykuma çok dikkat ediyorum.

Sorum şu: Nasıl bir sıralama ile (kardiyo, bulk, definasyon vb.) mevcut hafif göbeğimi yok edip, fit ve hafif kaslı bir görünüme kavuşabilirim sizce? Ve hangi dönemde protein tozu kullanılması en uygun olur bu süre zarfında?

Bu arada 29 yaşındayım, 1.78 boyunda ve 90 kg ağırlığındayım.

2. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Çok fazla kütle kazanmak istesenizde emin olun bu o kadar kolay olmayacaktır , öncelikle hacim çalışmaya başlamanızı öneririm ağır kilo- az tekrar , belli bi kütleye ulaşıldığındada definasyona gidilebilir , proteine gelince hacimdede definasyondada kullanılabilir tabiki.
    Bir de özellikle hacim döneminde diğer supplementlerinde önemi büyük elbette, başarılar.

3. regerenist

regerenist Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    hocam bende bu konuda muzdaribim şimdi 4 aydan beri vg yapıyorum başladığımda 72 kiloydum şuanda 76 kiloyum çok fazla yağ aldığımı düşünmüyorum fakat kafamda ki soru şu göbeğim de hafif yağlanma var artık bundan kurtulmak istiyorum yaz yaklaştığına da göre hafiften şu kardioyaya başlamak istiyorum sizce bu doğru bir hareket olur mu ? cevap için şimdiden teşekkür ederim

4. Gym-Boy

Gym-Boy Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    hocam yazımda da belirttiğim üzere : "Amacım hafiften çıkık olan göbeğimi eriterek fit bir görünüme kavuşmak. Çok fazla kütle kazanmak istemiyorum" kafama takılan vücut geliştirmeyi yapmadan önce kardiyo vs. hareketlerle önce mevcut yağlarımı yakıp göbeği eritip ondan sonramı vücut geliştirmeye başlamalıyım , yoksa direkt mevcut göbeğimle vücut geliştirme yapıpı ondan sonra definasyonmu yapmalıyım :D

5. regerenist

regerenist Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    kütle kazanmak her zaman daha önemli olduğuyla ilgili yazılar vardı forumda ama insan dayanamıyor bende 4 aydan beri pek bi kardiyo yapmıyorum ama içimde hep yapasıım var galiba 5. ay da filan başlıcam bilemiyorum
    --- Mesaj birleştirildi, 12 Mart 2014 ---
    birde en çok merak ettiğim kardiyo yaparken kas kütlesi kazanılmaz mı

6. regerenist

regerenist Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Vücut hormon sistemi aynı anda çift etki gösteremiyor. vücudumuz belli bir düzen içerisinde yaratılmış. Örneğin bizepslerinizi çalıştırıp kas inşa ettiğinizde o bölgede aynı anda yağ erimesi görülemez. Ama siz önce yağ eritirsiniz ve o bölgede yağ oranı düşer sonra otomatik olarak kas hacmine geçiş yapar.

Sporcularda sıkça görülen bir durumdur. Belim inceldi fakat kolumda hacim arttı şeklinde haberler gelir. pazularda zaten yağ oranı düşüktür. Dolayısıyla çok uğraşmazsınız. Belli oranda yağ gider ve daha sonra kasların gacmi için kollar harekete geçer. Bu durum beliniz ve mideniz için de geçerlidir. Zaten bir erkek için en çok yağ oranı bel ve alt mide bölgesindedir. Sporcu kardiyo yaparak vücuttaki en çok yağ olan bölgeden büyük oranda yağı azaltır ve daha sonra diğer bölgelerden fazla olmamak kaydıyla yağ oranını azaltır. Pazu-arkakol-omuz gibi bölgelerdeki yağ azalması kısa zamanda sona ermesine rağmen midede yağ azalması hala devam eder. Bu durumda yağ eritirken kas inşa ettiğimizi söyleyemeyiz.

Vücudumuzun hormon sistemi buna müsait değildir. Bu olayı şuna benzetelim. Arabamızın vitesini öne getirdiğimizde ileriye doğru gidiyor ve vitesi geriye aldığımızda arkaya doğru ilerliyor. Bu durumda hem ileri hemde geriye gitsin düşüncesi ile yaklaşıp formüller aramak nasıl ki anlamsız olur ve gerçekleştirmiş dahi olsanız araba 2 taraftan çekişli olacağından dolayı olduğu yerde kalacaktır, aynen de hem yağ eritip hemde kas inşa etme yolları oldukça zordur. Bakın imkansızdır kelimesini yinede kullanmıyorum. Her ne kadar imkansız tabirini bilim adamları söylemişte olsa bu olay imkansız değildir fakat 100'de 1-2 ihtimale dayanan bir durumdur. Doğal yapımız ile elbette imkansızdır. Hormonal desteğimiz ve düzenimiz müsait değil. Ama siz bu hormonal dengeyi bozarak bunu gerçekleştirmek istiyorsanız o zaman yağ eritirken kas inşası gerçekleşebilir. Fakat bunu ancak yüksek etaplı kimyasal hormonal ilaçlarla başarabilirsiniz. Sakın ilaçlar için ümitlenmeyin çünkü başardığınız durum çok düşük bir rakamdır. O kadar ilacı vücudunuza alıpda 3 ay içerisinde 10kg yağ eritip sonra 1kg kas inşa etmenin başarısı büyük değildir. Kaldıki bunu başaranların sayısı da %50 gibidir. her sporcu diyette kas inşa etmez. Tam tersine kas kaybını önleyebilirse yatıp kalkıp onun için dua etmelidir.

Şimdi realiteyi anlatalım. Sporcumuz öncelikle hacim dönemine girer. Bu dönemde kaslarımız maksimum ölçüde gelişir ve tabiki yağ oranımızdada artma görülür. Daha sonra diyet dönemine gireriz. Fakat burada bir sorun vardır. Yağ eritirken kaslarımıza zarar gelmemesi gerekir. Bunun önlemini beslenme ve idmanlarla sağlarız. gerekirse supplement takviyesi getiririz. Sonra yağlarımızı eritir ve kas kaybını elimizden geldiği kadar önleriz. Bu devrelerde uyguladığımız idmanlarla kaslarımıza ciddi şekilde kan pompalanır ve bu kaslara dolgunluk kazandırır. Yağlar kayıp olduktan sonra aksların sırıtması dışarıdan bakan bir göz için hacim-kas gelişmesi demek olur. Sporcuda kasların hacimlendiğini düşünür. oysa kaslar sadece dolgunluk kaanmıştır. Yağlardan daha önce belirginleşmediği için sporcu farkında değildi. Şimdi sadece kas kütlesi konumunda olduğu için o dolgunluğu hissedebilmektedir. Bu her zaman sporcu için avantajdır.

Gym-Boy bunu beğendi.
  7. Gym-Boy

Gym-Boy Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    ilginç ve güzel bilgiler, teşekkür ederim ilginize, yani kısaca şunu diyebilir miyiz; kişinin kilo fazlası çok değilse (8-10 kg) direkt vücut geliştirmeyle bulk dönemine girip hacim kazanıp aynı zamanda azda olsa yağ yakması, sonrasında definasyon evresine girip yağ yakması ve vücudunun şekillenmesi muhtemeldir? :)

Sayfayı Paylaş