Bu yaptıklarım boyumun uzamasını durdurmus olabılır mı?cok onemlı benım ıcın

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve ares237 tarafından 20 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. ares237

ares237 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaslar selamlar,

Ben 15 yasında 4 kıloluk dambıl ve bukbuk alıp kendı capımda 1 2 ay calıstım.15 ıle 16 yas arasında hıc uzamam olmadı(sene ıcerısınde de ara ara gaz olup 4 kıloluk dambılllarla calısmıstım.)
    16 yasıma geldıgımde 1 ay salona yazıldım sadece kosu,barfıks,omuz press(oturarak),bench press, ayakta 10 ar kıloluk dambıl kaldırdım ve karın calıstım.1 ayda 5 kılo felan verdım zaten amacım fazla kılolarımı vermektı sonra bıraktım.16 yasımda yazın tekrar 15 gun bı salona gıttım fakat bu sefer salondakı programıma leg press te ekledım ozamanlar 70 kıloydum ben 80-90 kılo leg press yaptım ama sadece 15 gun ayakta ta barla calıstım 2 ucuna 2.5 lık kılolar takarak.tabı bu 20 gun ıcerısınde de durmadan yuzuyordum salondan sonra.
    16 ıle 17 yasım arasında yıne boyumda hıcbır fark olmadı yıne o yıl da 1 aylıgına salona yazıldım yagları erıtmek amacıyla yıne aynı sekıl kosu,barfıks,gogus press,omuz press,ayakta 10 kıloluk dambıl ve uclarına 2.5 kıloluk agırlık takıp barla calıstım. Tabı 1 ay ıcerısınde herhalde toplam 15 gun agırlık calısmısımdır dıger gunler sadece kosu barfıks sınav mekık ısınma hareketlerı acma germe vs.
    17 yasımdan 18 e kadar yıne hıcbır uzama yok.18 ıme bu sene gırdım ve yaklasık 2 ay boyunca 2 gunde bır olacak sekılde oturarak 10 kıloluk dambıllarla kol calıstım.
    10 gun once doktora gıdıp plak cektırdım ve buyume kıkırdaklarım kapanmıs.
    Sıze sorum yanı bu leg press ın vs. Boyu etkılemesı ıcın bu sporu devamlı mı yapmak gerekıyo sonucta 15 gun felan yaptım leg press ı yanı 15 gunde o kıkırdakların kemıklesıp boyun durması gıbı bırsey soz konusu olabılır mı?zaten 10 kıloluk dambılın veya 7 kıloluk barla ayakta calıstım dıye 15 gun boyumun duracagını sanmıyorum. Suan gerı donusu yok bılıyorum ama eger uzayacaktıysam ve bu yaptıklarımdan dolayı uzamadıysam gercekten cok uzulurum.

Kısacası 16 yasından ıtıbaren yılda sadece 1 ay salona gıdıp ve 1 ayın da sadece 15 gunu agırlık calısmamın ve 16 yasımda sadece 15 gun 80-90 kılolarla leg press yapmanın boyuma etkısı olmus mudur? Yanı olsa bıle mesela yılda 2 3 cm uzayacagıma 1 cm en azından uzardım dıye dusunuyorum ama 15 ten 18 e hıc uzamadım.

Dıpnot:yas 18 boy 1.77 kılo 70(3 yıldır 70-74 arasında gıdıp gelıyo formumu hep korudum) anne bou 1.70 baba boyu:1.90 abımın boyu:1.82

15 yasımdan 17 ye kadar haftada 1 kere basket oynuyordum 1 saat esneme vs. De okulda yapardık hep beden derslerınde. 12 yasımdan 15 yasıma kadar lısanslı yuzdum ve masa tenısı oynadım.
    Anne baba ortalamasını alıp 13 ekleyıp 2 ye boldugumde -+5 cevresel faktorler desek benım mınımum 1.81 olmam lazım ama ona bıle ulasamadım.kucuklukten berı afedersınız okuz gıbı beslenıp okuz gıbı erıtırım yedıklerımı omuzlarım ve gogus kafesımın kemıklerı baya ırı 12 yasımdan 15 yasıma kadar yuzmeme baglıyorum bunu.

Son olarak 10 gun once ortopedıste gıttım belımdekı kıkırdakların rontgenını cektırdı veya buyumen durmus dedı anca sırttan belkı 1 cm uzayabılırsın dedı .sımdı dıyeceksınız kı boyun normal neden sukretmıyorsun eger annemın ve babamın boyları kısa ben bukadar olsaydım haklısınız ama bu kadar spor yapmama ragmen genetıgımızın ıyı olmasına ragmen eger body yaptıgım ıcın bu boyda kaldıysam body den sogurum ben.1.85 olmak ıstıyordum.

Okudunuz ıcın tesekkurler bıraz uzun bı yazı oldu kusura bakmayın

Son düzenleme: 20 Ağustos 2012
  2. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    sanırım kenan imrizalıoğlu idi şimdi tam hatırlamıyorum ama sanırım okuduğum bir röpörtajdan aklımda kaldı. boyunun uzamasını durdurmak için bb çalışmaya başladığını söylüyordu ama aksine daha hızlı boy atığından bahsediyordu. tabi uzman değiliz. bb boy uzamasını engelemez diyemem. fakat mantiken bb yaptığı için haliyle iyi beslenen ve genetiğinde boy uzunluğu kodlanmış hormonlarını dahada tetikletmiş bir genç boy konusundada daha fazla yol katetmeli diye düşünüyorum. ama ben uzman dedğilim dediğim gibi belkide iskelet gelişimi tamalanmadan bu spora başlamak iskelet gelişimini kısıtlıyordur. mevut makaleleri okumak lazım.

3. Filipe

Filipe Yeni Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    benim de boy 15'te durmuştu, o zamanlar kuzenimin boyu 1.60 yoktu çocuk 23 yaşına kadar uzadı 1.74 şu anda bazılarının erken bazılarının geç gelişim dönemi, diğer kuzenimle aynıydık eleman çok süt içerdi şimdi 1.86 :) ben 1.76, anne baba boyuna pek bakma 1.86 olan kuzenimin anne boyu 1.56 baba boyu 1.77

4. ares237

ares237 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Dedıgınız gıbı belkı de vucut zaten 1.77 olup 15 yasında gelısımını tamamladı bosuna evham yapıyorum olabılırım ama en azından ayaklarım 44 te kalsaydı.15 yasında 177 yken ayaklar aynıydı 5 6 ay once ayaklarım 1 numara buyudu boyum da uzar herhalde dıye cok heveslendım ama olmadı.

Pekı bısey sorucam mesela vucuta 15 ıle 16 arası hıc uzamayıp 16 17 arası uzaması mumkun mu? Yoksa uzayacak adam zaten her sene yavas ta olsa 1 er 2 ser cm uzar mı?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:56 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 13:43 ----------

Bılımsel bır acıklaması yok bılıyorum ama dıyelım kı o ayakta kaldırdıgım 10 kıloluk dambıllar ve leg press zararlı dıyelım pekı bunlar sureklı yapıldıkca boyu etkılemesı gerekmıyormu? sonucta 15 gunde hemen kemıkler sertlesıp kas vs. Olucaksa bende anormallık var. Yanı 15 gunluk yapmayla kıkırdakların kapanması mumkun mu?15 ten 16 yı zaten saymıyorum 4 kıloluk dambılla 2 ay takıldım ve 4 kıloluk dambıl hıc hıc etkılemez bence.ama 16 dan 17 ye o sene sadece 30 gun gıttım body ye ve sadece 15 gunu agırlık calıstım o sureden sonra gerı kalan 11 ay vucudu zorlıcak hıcbır aktıvıte de bulunmadım hatta her hafta 1 saat basket oynadım ısınma acma germe yaptım

5. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    şimdi size malesef kaynak gösteremeden yine farazi bir şey anlatıcam belki araştırırsam kaynağını bulabilirim. baya yüzü bilindik bir doktor lüfer olablir bir balığın sırt kısmındaki koyu kısmın her gün beli miktar yenmesinin belli yaş aralıklarında boy uzatacağını söylüyordu. şaka gibi gelebiliyor şimdi ama adam gayet ciddiydi. benm yaşım gereği fazla araştırmamıştım. ama siz araştırın bu konuyu lütfen belki bişiler bulursunuz. kaynak vermeden öneride bulunmayı sevmiyorum ama en azından bir yol göstermek istedim.

6. Justice91

Justice91 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Yaptığın hareketlerin etki edip etmediğini bilemem ama sana şunu söyleyebilirim.Benim bir arkadaşım vardı.Senin yaşlarında 1.63 falandı boyu.1 sene boyunca da uzamadı.Yaz tatiline gitti geldi.Boyu 1.70'i geçmişti.Okul bitene kadar 1.83 falan oldu.İkizim ve dediğim arkadaşım benden kısaydı.Şimdi ikisi de 1.90'a yakın boydalar.Ben de 1.85'im.Ama şunu da söyleyeyim.Annem 1.50, babam da 1.75 boyunda.Arkadaşımın ailesi de bu civarlarda.Genetik ne kadar etkili orasını bilemiyorum.

7. Filipe

Filipe Yeni Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    çokta kafaya takma boy meselesini, zaten türk kızları 1.60 ortalamada olduğundan sıkıntın yok ve en kötü ihtimal 3 yıl içinde de uzayabilirsin, zaten bizim millette genel bi boy takıntısı var mesela adam 1.75 ama boyum 1.80 diyor, askerde çok gördüm :) bugün yeğen geldi boyum 1.78 diyor yanyana geldik benden kısa, bozmamak için ben de 79'um heralde dedim :) lazerle ölçtürmüş

Sayfayı Paylaş