Bu supplement hakkinda bilgi verir misiniz?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve hakankabaoglu tarafından 29 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. hakankabaoglu

hakankabaoglu Üye

Beğenileri:
    199
    Ödül Puanları:
    0
    AllMax Nutrition
    Aminocore
    Instantly stimulates muscle growth by 350%*
    8,180 mg of 45:30:25 pure instant BCAA power
    Fortified with fatigue fighting Alpha K.I.C.
    Loaded with 7 forms or anabolic support B3, B6, B9 & B12
    Aminocore is a delicious, easy-to-mix Branched Chain Amino Acid matrix that provides a whopping 8,180 mg of BCAAs, 100 mg of muscular-toxin scavenging keto-isocaproic acid (KIC) and 7 different forms of anabolic supporting B-Vitamins per serving. Every serving delivers a pure 45:30:25 ratio of BCAA powder that immediately increases your body's ability to build hard, lean muscle.

Most people have never even heard of KIC, but it can be your best friend in the gym. KIC, or Ketoisocaproic Acid buffers muscle toxins like ammonia (NH3) that are created during intense periods of repeated muscle contractions. KIC deactivates the ammonia that is created by your muscles during intense training. Since higher concentrations on ammonia result in fatigue, the reduction of ammonia leads to greater muscular endurance. And, best of all, Aminocore has 100 mg of KIC in every serving!

Designed to be added to water and consumed during a workout. Fortified with a full spectrum of seven different high-dose B-Vitamins and fatigue fighting KIC, Aminocore is the ideal supplement for anyone who wants high-energy workouts with increased muscle-gain and decreased muscle loss.

Nutrition Facts
    Serving Size: 1 Instant Mix Scoop (9g)
    Servings Per Container: 111

Amount
    Per Serving % Daily
    Value*

Total Calories 10

Total Carbohydrates 0 g 0%

Sugars 0 g

Niacin (B3) 20 mg 100%
    Vitamin B6 (as Pyridoxine HCL & pyridoxal-5'-phosphate [P5P]) 2 mg 100%
    Vitamin B12 (as methylcobalamin & dibencozide) 6 mcg 100%

Vitamin B9 BioB9™ (as calcium l-5-methyltetrahydrofolate & folic acid) 400 mcg 100%

AMINOCORE [45:30:25] Pure 100% Instantized BCAAs ([l-leucine - 3,681mg], [l-valine - 2,454mg], [l-isoleucine - 2,045mg]_ 8,180 mg

KIC (Alpha Ketoisocaproic Acid) 100 mg

*Percent Daily Values are based on a 2,000 calorie diet.
    CALIFORNIA WARNING: Consuming this product exposes you to lead, a chemical known to the State Of California to cause birth defects and other reproductive harm.

Other Ingredients: Acesulfame potassium, sucralose, natural and artificial flavor, strawberry and pineapple flavors, citric acid, silicon dioxide.
    Recommended Use: To activate protein synthesis and increase muscle recovery, take 1 scoop of ALLMAX AMINOCORE™ during weight training or any athletic event. On non-training days, AMINOCORE™ can be taken anytime on an empty stomach. Mix 1 scoop into a 16.9 oz (500ml) bottle of water or a tall glass of water (2 cups). Shake or stir well. Take during workouts. Carefully read instructions on label and follow directions before use.
    Warning: For adult use only. Use only as directed. Do not take if you have any pre-existing medical conditions. Not recommended for persons under 18 years of age unless prescribed by a health care professional. Do not use if you are pregnant, nursing. Discontinue use if you experience any adverse reactions. If you are chronically ill, taking prescription or over-the-counter drugs or are under medical supervision, consult your physician before taking product. May experience flushing of the skin that is generally mild and transient. Keep Out Of Reach Of Children and Pets.
    Before beginning any program of weight loss, consult your health care practitioner. These statements have not been evaluated by the FDA. This product is not intended to diagnose, treat, cure or prevent any disease.

Arkadaşlar yurtdışından allmax aminocore diye bi ürün aldım yalnız tam kullanmaya baslayacaktım uyarı kısmını Türkçeye cevirirken bisey farkettim ingilizce olarak aynen sunlar yazıyor:

CALIFORNIA WARNING: Consuming this product exposes you to lead, a chemical known to the State Of California to cause birth defects and other reproductive harm.

googledan cevirince kullanırsanız üremeye engel madde icerir falan filan gibi bi yazı cıkıyo bu nedemek yardımcı olur musunuz lütfen???

Ekli Dosyalar:

2. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    bcaa ürünü yani öle bir olayı yok + olarak Alpha Ketoisocaproic Acid var oda laktik asidi uzaklastırdığı ve kuvvet verdiği sölenen bir madde

hakankabaoglu bunu beğendi.
  3. hakankabaoglu

hakankabaoglu Üye

Beğenileri:
    199
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam anlamadım simdi googledan çevirince üremeye engel madde içerir gibi bı turkce yazı cikiyo hocam california warning yazan kısım ne bu yani ne oluyo

4. hakankabaoglu

hakankabaoglu Üye

Beğenileri:
    199
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar yokmu bana bu konuda yardımcı olabilecek biri:(

5. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    uyarı sanırım hamile bayanlar için

anladığım kadarıyla hamile iken kullananlarda doğum kusurları görülebilirmiş ve uyarıyı nedense sadece calıformıa eyaletı ıcın yapmıslar

6. hakankabaoglu

hakankabaoglu Üye

Beğenileri:
    199
    Ödül Puanları:
    0
    atayım mı ben simdi bu supplementi:(

7. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    yooo neden atasın ki uyarıyı istanbul için yapmamış ki kullan sen :)

8. hakankabaoglu

hakankabaoglu Üye

Beğenileri:
    199
    Ödül Puanları:
    0
    abi anlamadım ki neden california eyaleti california da virüs mü var yoksa burda amerikanca bise mi demek istemis üreme müreme anlamadım ne demek istio cözemedim bi türlü o kadar da para verdim napcam bilmiom:(

9. Felhan

Felhan Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    ya zararı olsa zaten amerikada kullandırmazlar :D hamileler için diyomuş . sen hamile olamayacağına göre korkmana gerek yok :)

10. hakankabaoglu

hakankabaoglu Üye

Beğenileri:
    199
    Ödül Puanları:
    0
    cok isteyerek aldıgım bu supplementi pimpirikligim yüzünden yazdıklarım yuzunden satacagım almak isteyen olursa uygun fiyata verebilirim arkadaslar ürün 111 kullanımlık büyük boy bi üründür bodybuilding.com dan 9.0 puan almıstır

11. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    bence ürünü kullan sonuçta uyarı kalıfornıa ıcın yapılmıs

ve bence hanı yanlıs anlama sakında ek besınlerden cok yorumunu goruyorum o yuzden dıyorum bu kadar fazla onemseme bu urunlerı her urunu denemek zorudna değilsin sonuçta yada sürekli kullanmak :) onun yerine parasını kenara koy :) yada krımızı et ye :)

yada benim her zaman yaptığım öneri bu kadar ek besin yerine tam beslenme + beta ecdysterone ile oldukça iyi kütleler inşa edilebilir

12. hakankabaoglu

hakankabaoglu Üye

Beğenileri:
    199
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam normal beslenemiyorum cunku bulunduğum şartlar itibarıyla o yuzden açıkları supplementlerde kapatmaya çalışıyorum

Danny Boy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş