Bu Parayı Nasıl Kullanmalıyım

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve StoLen tarafından 6 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. StoLen

StoLen Üye

Beğenileri:
    161
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Merhaba arkadaşlar elimde 1500 TL para bulunmakta... Bu para ile bu kışı iyi değerlendirip kilo almak istiyorum. Şuan 62 Kiloyum Hedef 70. Spor geçmişim 1 yıl takviyeler olmadan zor gibi fakat öğünleri veya karbo alımını arttırarakta ilerlenebileceğini düşünüyorum. Vucud tipim Ektomorf. Size danışmak istedğim konu

Supplement alırsam beslenme ne iyi nede kötü olacak
    Supplement almazsam beslenme en üst düzeyde olacak

Hem Supplement alıp hemde beslenmeyei Max. tutarsam en fazla 2 ay gider gibi fakat beslenmeye yüklenirsem 4 ay kadar beni idare eder.

Bu konuda kararsızım Supplementlerin kullanımını kestikten sonra kilo kaybı ve güç düsüsü yasıyorum kaldırdığım ağırlıkları kaldıramıyorum ya psikolojik yada bundan bilmiyorum.

Çıkmazdayım..

Son düzenleme: 6 Temmuz 2013
  2. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Creatine+beslenme+agir/duzenli calisma.

3. Please complete

Please complete Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Kreatin + Bcaa + protein tozu ve et,yumurta derken belkı 2 ayda biter paran ama o 2 ay kariyerinin zirvesinde olursun..

ha uzun vadeli kullanacam dersen protein tozu al bir tane gunde 1 olcek kullansan 2 ay idare eder, kalan parayla da kaç aylık besin alırsan işte..

karar senin

4. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    70kg ye ulaşsan bile mutlaka onu korumalısın bunu karşılayacak bir beslenme planı oluştur.gerekirse bazı hobilerinden vazgeç veya boş zamanlarında çalış.önemli olan hedefe ulaşmak kadar onu koruyup üstüne koyabilmek.

5. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Bence kendine güzel bir program oluştur. Uzan vadeli olsun. Paranın büyük kısmını harcama. Hedefine ulaşınca o para ile şöyle güzel bir tatil yap.

6. cmrsmr

cmrsmr Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2.kademe Vücut Geliştirme antrenörü
    Yer:
    Trabzon
    Bence çok fazla supplementlere paranı yatırma. Uygun fiyata kreatin mevcut onlardan alırsın. Ve çok düzgün kaliteli şekilde beslenirsen çok iyi gelişirsin. Yani 2 ay bir çok supplementlere para yatırmaktansa bunu daha uzun süreye yayarak çok iyi gelişebilirsin. Yiyeceğe paranı yatır. Hem yediklerinde de damak tadı alırsın :)

7. StoLen

StoLen Üye

Beğenileri:
    161
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yorumlar için tesekkurler arkadaşlar. Peki neden Kreatin ?

8. cmrsmr

cmrsmr Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Yer:
    Trabzon
    Güç artışı sağladığı söylenir. Su toplama özeliği ile de hacim olarak artış oluyormuş. Ben 6 hafta kullandım kutu bitti. Zaten 6 haftada 1 hafta ara olarak kullanılıyormuş.
    Bazı hareketlerde güç artışı oldu son seti çıkarmamda yardımcı oldu diyebilirim. Son setlerde 4 yapabiliyorken 6-8 li sayılara çıkabildim. Belki de ben güçlendim ve psikolojikti.
    Kreatin %30 güç artışı sağlar yazılıyordu fakat öyle güç artışı olmadı.
    Ürün Hardline ın toz kreatiniydi.
    Ramazandan sonra spora döndüğümde tekrar bu ürünü kullanırsam fiyatı uygun diye kullanırım. Kargo dahil 40 liraya almıştım.

Yani hem uygun bir supplement hem doğal besinlerden kreatin alımı çok zor olduğu için önerebilirim. Malum 1 kg ette 1 gram kreatin var ve sporcuların günde 5 gram kreatin alması gerekiyormuş. Bu yüzden öneriliyor. Tabi diğer markaların kreatinleri nasıldır onları bilemem.

9. StoLen

StoLen Üye

Beğenileri:
    161
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Protein ve amino hakkında ne düşünüyorsun.

Karbonhidrad tozu kullandığımda güç artışı yaşıyordum bende bırakınca ağırlıklar düşüyordu.

10. cmrsmr

cmrsmr Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Yer:
    Trabzon
    2 ay amino beef kullanmıştım. Beef in içeriği kırmızı etteki bulunan amino asitleri içeriyormuş diye almıştım. Ama bana ne gibi faydası oldu anlamadım. O yüzden 2 ay sonra kullanmayı bıraktım. Protein tozu hiç kullanmadım. Zaten 2 gram protein alıyorum vücuduma o yüzden gerek duymuyorum. Başka da supplement kullanmadım. O yüzden onlar hakkında net şeyler diyemem. Ama dediğim gibi doğal besinlerin yerini hiç bir şey tutamaz.
    İlla da supplement alacaksan kreatin al bide performans arttırıcılar var kullanan arkadaşlarım çok memnunlar çok iyi pump etkisi yaptığını söylüyorlar bu nox falan varya onlardan bahsediyorum. Antrenmanlarda ciddi artışlar gösteriyormuş. Pahalı ürünler. Kış aylarında bu ürünlerden kullanmaya başlamayı düşünüyorum.
    Bu 2 ürünü önerebilirim. Malum protein tozu alsan 1-2 seferlik gereksiz olur ancak performans arttırıcı ürünler alman seni hem çok iyi motive eder hem daha iyi geliştirir diye düşünüyorum.

11. LordF4T1H

LordF4T1H Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    28
    Şu durumu anlayamadım tam. Yanlış anlamadıysam şuan 1500 tl bütçen var demi ?
    Kışa kadar da para biriktirebilirsin diye düşünüyorum ve spor yaptığın zamanlarda haksızmıyım ?
    Son olarak eğer maddi durum çok iyi değilse senede 1-2 kere adam gibi supplement kombinasyonu yapabilirsin.
    Diğer mantıkla düşünürsek sürekli her ay yani supplement kombinasyonu yapamayacaksan kombine yapman mantıksız.
    Bu tip 2 düşünce ortaya çıkıyor.
    Supplement alıcaksan gerekli olan bence bunlar
    1)Whey protein tozu mutlaka al derim.
    2)Kilo aldırıcı(gainer,mass) Bu hedefine biraz daha çabuk ulaşmanı sağlar ancak ben çokta para harcamak istemiyorum dersen alman şart değil normal bir beslenme ile de alabilirsin karbonhidrat ağırlıklı olarak tabi.
    Bana kalırsa 1500 tl yi iyi değerlendir.
    Ben olsam eğer bütçem max bu kadar ise.
    Whey protein tozu alırım ve 2 kutu da iyisinden kilo aldırıcı alırdım. Bu ilk etapta kilo aldırıcılar pahalı evet ancak hedefine ulaşırsın ve o 2 kutu bittikten sonra yine whey alırsın ve beslenmene de kaldığın yerden devam edersin. Şahsi görüşüm budur tabi supplement kullanırken beslenmeni de en üst düzeyde tutabilirsin tabi bütçen kısıtlıysa abartmaman lazım her gün biftek vb. kırmızı et yersen paran çabuk biter :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:03 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:56 ----------

Polemiğe girmek istemiyorum ancak yazdığını çok saçma buluyorum.
    Whey protein tozu varken no ürünü alması oldukça mantıksız.
    Evet performans artışı yakalayacaktır bu doğru ancak ürünü bıraktıktan sonra üst düzey performans artışı yine düşecektir. No ürünlerini sadece performans düşüklüğü yaşadığı dönemlerde veya sürekliği kullanabilirim diyorsa o zaman almasını öneririm. Yoksa performansı iyi ve bütçe kısıtlıysa niye no ürünü almaya gerek duysun ?
    Creatine ve No ürünü öneriyorsunuz ancak Whey protein tozu daha önemlidir.
    Creatine diyecek lafım yok ancak supplementlerin başı Whey protein tozudur hızlı sindirilebilen proteindir ve Antrenman sonrası protein ihtiyacını hızlı karşılayabilir. Bu en önemli etkendir. Maddi durumu iyiyse creatine almasında sakınca yoktur. Ancak zaten kilo almak istiyor no ürünü fuzuli bir masraf olur.
    Burada en mantıklı kombine bu olur zaten bütçe kısıtlı sonuçta
    1.Kombine
    Whey protein+beslenme
    2.Kombine (hedefe hızlı ulaşmak için)
    Whey protein tozu + kilo aldırıcı + beslenme
    3.Kombine
    Supplement kombinasyonları ancak para çabuk biter.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:09 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 13:03 ----------

Hormonlu tavuk etlerinin ve yumurtalarının ne zaman güzel bir tadı oldu :) Yoksa bu durumun ben mi yanlış anlıyorum. Beslenmeye özen gösterecekse tavuk etini geçecek kırmızı ete yönelmesi lazım. Tavuk etini köy tavuğu alırım iyice temizlerim ayıklarım 6 saatte pişirmek için beklerim diyorsa olabilir ancak hormonlu tavuk etini alması sağlığına zarar verir daha çok. Ondan sonra supplementler zararlı diye insanlar boş konuşuyor. 2 aylık supplementlere para yatırmaktansa demişsiniz kesinlikle katılmıyorum. Ben 3 ay boyunca supplement kombinasyonu yaptım kaliteli markalarda ve oldukça iyi geliştim 1 sene sadece creatine,whey ve amino asit kullanarak geçirdiğim ve zamanda oldu ancak 3 ay ki performans artışım ve gelişimi mi yakalayamadım. Ve protein tozu daha önemliyken niye creatine önerisi yapıyorsunuz ?

12. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Sekere ucuk paralar bayilmaktan daha aptalca bir sey yok. Gainer secenegini direkt elemelisin. Makarna, pirinc, tam tahilli ekmek, yulaf devam. Gainer'in icinde magical bir sey yok.

Creatine guc ve hacim artisinda yardimci olur. Bu anlamda saglam beslenmeyle birlikte guzel bir destek takviyesi.

Yuksek protein alimini saglayabiliyorsan whey almana gerek yok. Paran cebinde kalmis olur.

Uzun uzun tartismalara girmeyecegim. Ozetle:

Creatine uber alles. Belki yanina multivits.

rainhardt ve wrestler bunu beğendi.
  13. cmrsmr

cmrsmr Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Yer:
    Trabzon
    Whey protein gereksiz bulmamın sebebi fiyat olarak pahalı olması ve 3 aylık süreçte whey protein ultra mucize sonuçlar veremeyecek olmasıdır. Whey protein kullanılacaksa hep kullanımından yanayım. Eğer böyle bir imkan yoksa hiç kullanmamak gerektiğini savunuyorum. Bu yüzden performans arttırıcı önerdim. Zaten çok iyi beslenecek olursa çok kaliteli kilolar alacaktır. Kilo aldırıcı ürünlere de ihtiyacı olmaz. Whey ürünlere de 2-3 aylık ihtiyaç olmaz. 2-3 aylık süreçte bence en mantıklı supplement performans arttırıcılar ve kreatindir. Ve gerekli proteinleri alabiliyorsa whey çok gereksizdir. Kana hızlı karışıyormuş, yavaşmış bu kadar ayrıntıya girmiyorum. Lor peyniri de whey proteindir. Bu yüzden lor peyniri karışımı yapıp içebilir.

Ben 2 yıl boyunca whey protein supplement olmadan gelişebildiysem demek ki gelişilebiliyormuş... Şart değilmiş...

Son düzenleme: 7 Temmuz 2013
  14. LordF4T1H

LordF4T1H Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    28
    Şeker miktarı az olanlarda var. Ayrıca 1 servisi tek seferde içmek zorunda değil 40-50 gr proteini tek seferde almak zaten mantıksız bunu gün içerisine bölerek almalı.
    Ayrıca Creatine antrenman sonrası ve gün içerisinde ki protein ihtiyacını karşılamıyor. Bu yüzden whey öncelikli geliyor. Ve creatine öyle bir anlatıyorsunuz ki görende 1 hafta sonra güçlendiğini sanıp bench presste 10 kg daha ağır basacağına inanır. Bu arada günlük protein ihtiyacını karşılamış olabilirsin ancak antrenman sonrası sen protein ihtiyacını 4-6 saatte karşılaman mantıksız olur. 30 dakika içerisinde whey çoktan sindirilir ve ihtiyacın olan protein kaynağını almış olursun.
    Supplementlerin başı whey dir creatine filan sonradan gelir.
    Diğer mantıkla bir çok sporu yapan üyelere sorabilirsiniz niye her ay whey yerine creatine almıyorlar diye. Creatine güç artışı sağlar bu doğru ancak sizi olayı iyice abartmışsınız. Sonra niye abartılı reklamlar var supplement kullandım faydasını göremedim böyle anlatılırsa ne yazık ki yeni başlayanlar hep hayal kırıklığına uğruyor.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 15:11 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 15:00 ----------

Lor peyniri whey mi :D
    1) Lor peyniri sütten yapılır ve kazein proteini grubundadır. (Sağlıklı lor peyniri)
    2) Markette ki hazır lor peynirlerin bir kısmı peynir altı suyu içerdiği için bir kısmı whey'dir. (yani sağlıksız lor peyniri)
    3) Creatine çok abartıyorsun. Sanıldığı kadar güç artışı ve performasn sergilemiyor faydası dokunur ancak Whey olmadan supplement almak hatanın en büyüğüdür.
    4) Kesin bir bilgi yoksa tavsiye vermeden önce biraz araştırıp bilgi toplayarak verilmelidir.
    5) Gainer'ların az şeker içeriği olanda var. Kullan demedim ve hedefine sadece daha hızlı ulaşacağını belirttim. Gainer'ı gün içerisine bölerek günde 1 servis alırsa pek sorun olacağını sanmıyorum.
    6)
    Yumuşak Lor Peynirinin besin değerleri :
    (28 gr.) Lor peynirinde
    Kalori : 75 kkal.
    Toplam Yağ : 6 gr.
    Sature Yağ : 4 gr.
    Kolesterol :13 mg.
    Sodyum :130 mg.
    PROTEİN : 5 gr.
    Vitamin A : %6
    Vitamin C : 0
    Kalsiyum : %4
    Demir: : %3

Sadece 28 gr lor peynirinde 6 gr yağ var. Kaba hesap yaparsak 100 gr da 18-20 gr civarı yağ çıkıyor ve 15-17 gr protein kusura bakmayın ama ben hem kazein proteini alıcam hemde aldığım protein miktarını değil miktarından fazla yağ almak oldukça saçma geliyor :D
    Whey proteinler ortalama yaparsak
    1.5 gr genelde nadiren max 2 gr yağ içermektedirler.
    18-25 gr protein arasındadırlar.
    Soruyorum sence hangisi daha mantıklı ?

15. cmrsmr

cmrsmr Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Yer:
    Trabzon
    arkadasım protein tozunu sen burda mucize gibi anlatıyorsun. Kreatin herhalde wheyle alakası yok. neden kıyasladın. Bu yorumlardan sonra yorum yapmayacağım. Sağlıklı sporlar. 28 gram yeme 100 gram lor ye ozaman. Derdin ne polemiğe girmek mi. Kolay gelsin.

16. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Yazdiklarimi dikkatli oku. Hicbir supp zorunlu ya da sihirli degil. BP +10 kg arttirimi vs. bunlar hep senin muthis hayal gucunun urunleri, ben boyle bir sey iddia etmedim.

Gunluk beslenmede protein acigi yoksa whey protein gereksizdir. Kisi zaten gunluk 150-200 gr civari protein alabiliyorsa neden whey protein de olmali? Iki dakika mantikli dusunun.

Creatine disardan gereken miktarlarda alabilmek imkansiz oldugu icin supp olarak creatine'e yonelmek bu anlamda daha akillica olur. Creatine belli bir "size" da saglar. Ayni zamanda recovery'e de yardimci olur.

Basit seyler. Gayet anlasilabilir.

17. LordF4T1H

LordF4T1H Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    28
    Derdim polemiğe girmek değil bilip bilmeden yanlış bilgiler vermende bende bunları düzeltiyorum.
    100 gr mında zaten 18-20 gr yağ var lorun ve 15-17 gr protein mantıklı mı sence antrenman sonrası tüketmek ?
    Cevap yazamıyorsun çünkü hatalı olduğunun farkındasın.
    Whey'i ben mucize gibi anlatmadım. Sadece antrenman sonrası kaslarının ihtiyacı olan proteini karşılamak için tek çaren wheydir. Onun dışında ne yersen ye o hızda protein ihtiyacını karşılayamazsın !
    En önemli supplement wheydir 2. sırada creatine yer alır. Sana tavsiyem 1 sene sadece creatine kullan. 1 sene de sadece whey kullan ve arada ki farkları o zaman anlarsın. Ben kanıtlı sunuyorum yani iyi sporlar. Umarım yanlış bildiklerinizi bir an önce doğrularını öğrenirsiniz :)

18. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Bak bu video senin gibi antrenman sonrasi whey tuketimini acil ve zorunlu gorenlerle dalga geciyor, goz at istersen :)

[YOUTUBE]yOeHsOMcX08[/YOUTUBE]

19. cmrsmr

cmrsmr Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Yer:
    Trabzon
    Tamam delikanlı sensin. He he biz yanlış sen doğru böyle devam et...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 15:28 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 15:26 ----------

adam kreatin protein kıyası yaptı ya. Ben gidiyorum.

20. LordF4T1H

LordF4T1H Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    28
    Sizde beni yanlış anlıyorsunuz.
    1)Creatine hacim ve güç artışı sağlar diyorsunuz bu doğru ancak abartıldığı kadar değil biraz övmeden anlatırsanız daha iyi olur.
    2) Whey proteini sadece günlük protein ihtiyacını karşılamakta yardımcı olmayıp antrenman sonrası protein ihtiyacını şuanda günümüzde karşılayabilen başka bir şey yoktur. Sen ne yersen ye whey proteini kadar hızlı sindirilen bir protein kaynağı bulamazsın.
    3)Creatine ben gereksiz demedim. O açıdan bakarsak tüm supplementleri alsın. Belli bir bütçe var ortada ve bu yüzden alınabilecek en mantıklı ilk supplement tabi ki wheydir.
    4) Recovery konusunda doğru ancak çok iyi idman çıkarttığınız zamanlar creatine ertesi gün ağrılarınızdan kurtulmaya ne yazık ki yetmiyor ! Çabuk geçmesinde yardımcı ancak 1 günde geçirme gibi bir lüksü yok creatine'nin günümüzde belki ileride creatine geliştirirler filan orası bilinmez.
    5) Biraz araştırma yaparsak creatine doğal yollarla alabileceğimizide unutmayalım :)
    450 gr sığır eti zaten 5 gr creatine içermektedir. Diğer kırmızı et çeşitlerine göre en zengir creatine içerikli besin sığır eti'dir :)
    Bu arada bol bol karbonhidrat ağırlıklı besine para vermek ucuz oluyorken gainer nasıl pahalı olabiliyor ? Supplementlerin normal besinlerden kat kat daha ucuz olduğu belli.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 15:33 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 15:30 ----------

Sende whey'i gereksiz yaptınya ne diyim artık :D
    Bu arada dediklerinin doğruluğu hakkında bana bir kanıt sunabilir misin ?
    Sütten elde edilen bir lor peyniri nasıl whey proteini kısmına giriyor bir açıklarsan sevinirim. Ve benim gibi bilmeyenlerde öğrenmiş olur.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 15:37 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 15:33 ----------

Video'yu izleme gereksini mi bile duymadım.
    O açıdan bakarsan dünya'da ki bir çok şey gereksiz ve kullanılması saçma.
    Uğraşması zor olmasa ben burada tüm besinleri ve supplementlerinin hatta süt içmenin bile saçma olduğunu gösteren video hazırlayabilirim. Ancak bilimsel kanıt sunmadan herkes atıp tutabilir bu tip videolar hazırlayabilir :)
    Sana sormak istiyorum niye profesyonel vücut geliştirmeciler. Whey proteini kulalnıyor adam zaten kürde kg başına 3-3.5 gr protein alıyor hatta daha fazlasını. Whey proteini filan kullanmasına gerek yok kullanıyorlar ki var demek bir şey bende açıklama yaptım hayla inkar ediyorsun.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 15:41 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 15:37 ----------

Son olarak sizin açınızdan bakarsak bırak supplementi günde 1.5-2 gr kg başına protein almaya bile gerek yok.
    Eski çağ'da hangi olimpiyat sporcusu günde 2 gr protein alabilecek şekilde iyi beslenebiliyordu ? hangisi günde 5 öğün yiyebiliyordu gladyatörlerin filan ?
    Demek istediğim nokta şudur normal çalışarakta fazla besin tüketmesen bile kaslarını geliştirebilirsin ancak besin ihtiyacını karşılarsan gelişimin biraz daha hızlı olur. Bakınız ben burada mucize gibi anlatmıyorum sadece gerekli olan besin ihtiyacını karşıladığı için daha hızlı bir gelişim yakalayacağını belirttim.
    Lapa ekmek su ile de kas geliştirelebilir.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 15:44 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 15:41 ----------

Kısacası sizin açınızdan bakarsak ben eskiden şınav mekik çekerek günde 3 öğün bildiğin yağlı,sağlıksız hazır fast food gibi besinlerle ve bütün gün cola vb. asitli içecek içerekte kaslarım gelişiyordu antrenman olmadan vücudunu zaten geliştiremezsiniz.

Sayfayı Paylaş