Bu doktorlar niye insanları yanlış yönlendiriyor

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve xyz1995 tarafından 23 Eylül 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
 1. xyz1995
  Offline

  xyz1995 Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  199
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İzmir
  Arkadaşlar arkadaşım ortopedi doktoruna gitmiş ve doktor sınav mekik gibi hareketler boy uzamasına zararlı demiş siz ne düşünüyorsunuz insanın içine kurt düşüyor
   
 2. AngryHun
  Offline

  AngryHun Üye

  Katılım:
  2 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.166
  Beğenileri:
  1.129
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Kimyager
  Yer:
  İstanbul
  doktorlar her dediği doğru olsaydı..böyle anlamsız şeylere inanmayın lütfen.hiçbir mantıklı açıklaması yok.
   
  Danny Boy bunu beğendi.
 3. YandımAli
  Offline

  YandımAli Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  286
  Beğenileri:
  621
  Ödül Puanları:
  103
  Meslek:
  Bilişim Teknolojileri ve Programlama
  Doktorların söylediklerine nedense hiç inancım kalmadı artık güvenemiyorum desem yeridir.
   
 4. spudd webb
  Offline

  spudd webb Üye

  Katılım:
  31 Aralık 2006
  Mesajlar:
  382
  Beğenileri:
  168
  Ödül Puanları:
  53
  bu konuda aslında inanılmaz doluyum.daha öncede forumda doktorlardan yakınılan başlıklar açıldı her seferinde bir şeyler yazıp sildim.yazacaklarımda kendi görüşlerimdir.forumda bulunan doktorlar tıp öğrencileri kendilerini böyle görmüyorlarsa üstlerine boşa alınmasınlar.

  öncelikle bizdeki sistem yanlış (yine sisteme sayarak başladık ya neyse) anne baba çocuğu ya mühendis ya doktor yada avukat olsun ister şayet olamıyorsa işletme iktisat okusun der en kötü.dersaneler,çevre bir şeyleri pompalar sende zamanla bunların iyi old.sanırsın.üniversite giriş sınavı zamanı gelince zatn tercihin bellidir tıp yazacaksın.bir kere forsu var.doktorlar boşunamı hastaları azarlıyor sanıyorsunuz insanlar kaç yıl okuyor.

  zaten daha sınav aşamasına gelmeden bölümün bellidir zekiler,sayısal yapanlar sayısal bölüme gider sözele döküntüler ,eşit ağırlığada sayısalı iyi olmayanlar gider.
  puanlar belli olur zaten gidilecek yer bellidir;tıp fakültesi.buraya kadar dikkat edin kişisel yetenklerin ilginin hiç bir önemi yoktur.

  diğer taraftada sırf maaşı ve sosyal statüsü iyi olduğu için zorlaya zorlaya tıbba gelenler vardır.

  her iki grupta aslında tıp fakültesine gönderilmiştir kendi ayağıyla isteyerek gelmemiştir.sonuçta zorlayarak ilerler.önüne sınavlar çıkar ezberler,TUS gelir hangi kemik nerede ezberler,latinceyi öğrenir.uzman olur ezberlediklerini,hocalarının ona söylediklerini o da başkalarına söyler.
  ama sanıldığı kadar zor değildir bir kere ezberlemesi yeter.mesleğinin sonuna kadar o ezber bilgi yetecektir onun için.bilgilerin MÖ 5 yy da kalmış olması önemli değildir.

  kendi alanı dışına çıkıp literatürü, yeni bilgileri takip etmediği için donup kalır.50 sene öncenin kitaplarda yazanı bugünde söyler.üstüne bir de önyargıları varsa tamam.
  sakatlandın doktora gittin tedavi hazır:sporu bırak.şöyle şöyle yap demez,fizyoterapiden bihaberdir dediği sporu bırak.
  okumadığımız,okuduğumu sentezleyip yeni bilgiye eleştirel şekilde ulaşmak yerine kitaplarda varolanı ezberlediğimiz için bu haldeyiz.üstüne bir de yaptığımız işi sevmiyoruz tam oluyor.

  şınav boy uzamasını omurgayı etkilemez fakat tam mekik(düz bir zeminde çekilen) omurgaya zararlıdır.üstüne bir dene rekor deneniyorsa hızlı yapılıyorsa tam olur.disklerde ve diskler arasında hasar oluşabilir.

  boy uzamasının durmasıda hormonlar ve kemiklerin ucunda bulunan epifiz doku nedeniyle olur.epifiz dokuya uzun süre aşırı miktarda ağırlık binerse kendini koruma amacıyla sertleşerek bağlı bulunduğu kemiğin uzamasını engeller.bu da sanıldığı kadar kolay değildir.örneğin bacaklar bütün yükü hayatları boyunca çeker.o zaman bacaklarımızın 20 cm i geçmemesi gerekirdi.

  sanıldığı gibi halterciler cüce,biskletçiler basketbolcular dev olmaz.1,90 lık halterciler olduğu gibi 1,70 lik basketbolcularda vardır (nate robinson spud webb),fransa turuna katılan 1,68-1,70 lik bisikletçiler örneği sayılabilir.

  yapılan spor testestoren ve büyüme hormonunu arttırarak boyu uzatır yoksa zıplayarak ne boy uzar ne de body ,halter yaaprak boyu kısaltırız.boy uzamasının durması olabilir fakat boy kısalması olmaz.
  genetik yapı,çevresel faktörler ve beslenme boyu etkiler.
   
  deathlifter, byzkin ve MesutG bunu beğendi.
 5. Ec0
  Offline

  Ec0 Yeni Üye

  Katılım:
  8 Eylül 2010
  Mesajlar:
  849
  Beğenileri:
  435
  Ödül Puanları:
  0
  yanlışın var adam çok zekidir ama istediği bölüm sözeldedir budamı döküntü oluyor ?
  diğeri ise çok sık eğilirsen yerden ağır birşeyler kaldırırsan boy kısalır ama sen onun yanında barfix demirinde asılı durup günde toplam 1 litre süt içersen boyun kısalmaz zamanla uzar
   
 6. spudd webb
  Offline

  spudd webb Üye

  Katılım:
  31 Aralık 2006
  Mesajlar:
  382
  Beğenileri:
  168
  Ödül Puanları:
  53
  "eco "yazılanı tam oku.ben sözele döküntü demedim insanalrın kafasındaki yanlış düşünceyi söyledim.
  zeka olayı başlı başlına farklı konu.kime göre neye göre zeki.3 bilinmeyenli matematiksel denklemi çözen zeki de sosyal bilimler alanında önemli araştırması olan döküntü mü?tabiki değil
   
 7. amrt
  Offline

  amrt Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2009
  Mesajlar:
  191
  Beğenileri:
  54
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  Istanbul
  protein tozuna bile zararli diyolar.
   
 8. pastnova
  Offline

  pastnova Üye

  Katılım:
  23 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  349
  Beğenileri:
  151
  Ödül Puanları:
  53
  Tıp fakültesini bitirdikten sonra uzmanlık olarak spor hekimliğini seçen mestekdaşlarım dışında bir çoğu spor konusunda bilgisizdir.Bu bir ayıp değil ,çünkü bize ekstra anlatılmıyor bunlar.Mekik şınav elbette boy uzamasını etkilemez.Çocuğunuzu hangi yaşta hangi spora verirseniz verin bunların uygulanmadığı bir spor dalını göremezsiniz.Ama dikey eksende(Squat, millitary press vb) yapılan egzersizlerin gelişim tamamlanana kadar ağır yapılmaması öneriliyor.
   

Sayfayı Paylaş