Bu defalarca konu oldu ama son kez yardım! (Boy Sorunu)

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve etiren tarafından 6 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. etiren

etiren Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar abiler öncelikle rica ediyorm bana bu konu hakkında bilgisi olan biri yardım etsin...Ben istanbulda oturuyorm 17 yaşındayım şuanda ama benim küçüklükten beri hep büyüme sorunum vardı arkadaşlarımdan hep kısa olarak büyüdüm ve doktora gittiğimde kemik yaşımın normal yaşımdan 1 yaş küçük olduğunu öğrendim ve şuanda 1,69 boyunda 58 kiloyum benim amacım body veya fitnes sporuna başlamak ama kemik yaşımın 16 olduğunu düşünürsek bi 5-6cm daha uzayacağımı düşünüyorm eğer body sporuna başlarsam bu uzama dururmu veya azalırmı...1 sene daha zaman geçirip başlamam akıllıcamı olur? Bu konu hakkında yardım ederseniz sevinirim...

2.sorum ise body sporuna başladıktan sona şu namıdeğer taylor lautner denilen çocuk gibi olmak istiyorm http://img187.imageshack.us/i/taylorlautnerjacobblack.jpg/ yani bu benim idealim böyle bir vücut yapmak steroid gibi ilaç almadan mümkünmü veya nekadar zamanı alır..Bir arkadaşımda 1.5 senedir bu sporu yapıyor ama çok kaslı olmasına rağmen kasları belirgin değil iri duruyor ben ise tam tersi irileşmek değilde kasların belirgin durmasını istiyorm sizce bu konuda ne yapmalıyım...Şimdiden teşekkürler

2. Destroyer2

Destroyer2 Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    ben de 15 yaşındayım ve bu konuda çok tereddüt yaşadım ama burdan öğrendiğim kadarıyla ağır pressler ve squatlar hariç boy kısalmasını önlemez bu spor

3. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Aslında bu kadar basit değil.Bu forumdaki biri bana öğretmişti.Demiştiki 2 tendon arası kas kütlesi artarsa gerilme azalır.Yani ipliği germekle halatı germek bir değildir.o yüzden vg yaptıkça boya direk etki eden hareketleri yapmasanda kemiklerdeki gerilim azalacaktır dedi.Tabi bunun tersini söyleyen kemiklere baskı yapıp boyu uzattığını söyleyen sporcularda var.

4. Destroyer2

Destroyer2 Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    ya ama ben bu forumda bodye basladiktan sonra 1 cm bile uzamadım diyeni görmedim

5. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Anlamıyorsun;Body boyu uzamasını durdurur demiyorum.Aksine biri body yapar uzar biri uzamaz.Bu bodyle değil genlerle alakalı.Yavaşlatır diyorum sadece.O zaman neredeyse herhafta şöyle bir konu açılıyor:.12 yaşındayım 15 yaşındayım 14 yaşındayım bu spora başlıyacağım diye.hemen ardından bir postla cvb verilir.bence başlama daha kemiklerin gelişmedi yüzme yap.Bu adamlar boşuna yüzmeyi önermiyor.Ayrıca Boyun uzamasını genler kontrol eder.Senin yaptığın aktivitelerde buna yardımcı olur veya zıt yönde yardımcı olur hepsi bu.Body yapıp boyu uzayanda görebilirsin.İş genetik.arnold 16 yaşında 178 boya sahipken başladı.Şimdi 187.Daha detaylı bilgi için vereceğim linke özellikle ilk soruya göz at.
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/yeni-ba-layanlar-n-merak-t8675.html
    NOT:dahada abartıp boyu kısaltıyor diyenlerde mevcut

6. gencbarmen1

gencbarmen1 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    boyunu uzatmak istiyorsan günde 2 bardak süt içmeni , sabah kalkınca ve akşam yatarken fazla sayıda zıplamanı tavsiye ederim. 15 yaşındayken 1.70 dim ve 2-3 ay bol süt içerek sürekli zıpladım 1.75 oldum ve body e başlayıp bıraktım. sonra tekrar başlayıp bıraktım ve sonra tekrar başlayıp bıraktım :) açıkçası boyum 2-3 senedir aynen 1.75 de duruo. boy uzamasını engellemez derler ama 15 yaşındaki bir çocuk 19 yaşına kadar hiç mi uzamaz ? sorarım boyu uzamayı engellemez diyenlere.ayrıca arkadaşım 1.65 di onunla body e başlamıştık şuan hala body e devam edio ama spor salonunda çalışarak devam edio güzel bir vücudu var ama 19 yaşında boyu 1.68

residente_calle bunu beğendi.
  7. morjeen

morjeen Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    ya body boy falan kısaltmaz saçma bi düşüncedir o .
    Sen o yaşta halter altına yada , bench press altına yada squat hareketini yapmadığın sürece (-ki nereye gidersen git hangi body salonu olursa olsun 21 yasından genc kişilere yaptırmıyolar o hareketleri kemik gelişimine engel olabilir diye) hiç bi sorun cıkmaz.

Sen gidip bu hareketler haric gayet normal , bayanların bile rahatca yapabileceği, shoulder press , chest press , dumbell hammer , işte düz mekik, ters mekik bacak calısmaları, barbell curl , şınav , barfiks falan calısırsan hiç bi sorunu da olmaz hatta barfiksin faydası bile olur. Omuz genişletir,kanat cıkartır boy da da uzama yaptıgını bizzat gördüm :)

Son düzenleme: 6 Aralık 2009
  8. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    neymiş bu squat yahu
    yıldız takımdaki oyunculara bile yaptırıyolar onların boyları hiç mi uzamıyor

9. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Bench Press ne alaka?Ben 18 yaşındayım ve çoğu kişide bench press yapar salonlarda.Üstelik forumda link mevcut bir üst posta linki verdim oradan bakabilirsin boy konusunda yapılan araştırmalara.Body tabiki boyu kısaltmaz veya durdurmaz.Kavram kargaşası var.Boy durması,kısalması,uzamasının engellenmesi farklı şeyler.Body belli bir zaman sonra yapılan araştırmaya göre kemikleri sertleştirir.Böylelikle uzama yavaşlar.Üstelik boy 21 değil 23 e kadar uzar bilimsel olarak.Üstüne bench press demişsin şınav demişsin 2 side aynı bölgeye vuruyor hemen hemen niye bench engellerde Şınav engellemez.Üstelik omuz genişlemesi kemiksel olmadığı sürece boy uzamasınada etki etmez oda ayrı bir mesele.Barfiksinde boy uzattığı bilimsel değil tamamen deneyimlerle kazanılmıştır.Son olarak boy uzamasını engelleme meselesi bu kadar basit değil.O zaman sana sorayım eğer Squat hariç diğer hareketler engellemezse;İki tendon arası kas kütlesi artarsa kemik gerilimi ne olur?Daha basit ifadeyle bir ipliği mi germek kolay yoksa bir halatı mı?

10. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Arkadaşlar anlamıyormusunuz,biraz dikkatli okuyun.Boy kısalması,Boyun uzamasının durması,Uzamasının yavaşlaması farklı şeyler.Şu konuya baştan sona yazdıklarımı bir okuyun.Üstelik bu konu çok karışık bir konu her kafadan başka ses.Mesela bodyforumtr de yukarda verdiğim linkte engellediği söyleniyor,dışarda başka antrönörler direk etki eden hareketlerden kaçınılırsa engellemiyeceğini söylüyor.Başka biri,body nin kemiklere baskı yaparak boyu uzattığını bile söylüyor.Gördüğün gibi farklı farklı.Ben kendi mantığımı açıkladım.Nasıl barfiksin uzattığı bir söylentiyse ve mantığı basit ama etkili ise body ninde uzamasını yavaşlattığı aynı mantıkla bir gerçektir.Durdurur demiyorum.kısaltır demek zaten çok saçma.Neyi kısaltıyor kemiklere o kadar baskı yapacaksın püreye dönersin zaten.Ama tekrarlıyorum body boy kısaltmaz sadece yavaşlatabilir.Durdurmaz.Biri gidiyor body ye boyu uzuyor aa boy uzatıyor diyor.bu söylenti yayılıyor.biri gidiyor uzamıyor oda diyorki böyle böyle.böylelikle söylentiler çoğalıyor.UZamayı genler kontrol eder.Son olarak tekrarlıyorum arnold 16 yaşında 178 ken başladı bu spora şimdi 187.Demekki durdurmuyor da diyebilirsin.Ama belki arnold body yerine yüzseymiş 192 olurmuş.Sadece olabileceği boya gelmesini engeller.Yoksa arnold zaten uzuyacaktı.genleri uzama emrini vermişti.

11. morjeen

morjeen Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    integral, iyi hoş ta ben orda tüm hareketleri yazmadım farkındaysan sadece o an için aklıma gelen hareketleri yazdım , tabiki sadece squat değil şimdi boyu engelleyen tüm hareketleri tek tek yazmamı mı bekledin anlamıyorumki, o bir örnekti.
    Barfiks konusuna gelincede zaten bilimsel olup olmadığı hakkında yorumum yoktu :) deneyimlerim den bahsettim , 6 arkadas bodye basladık biz geçen sene ve bir senede hepimiz düzenli süt barfiks ve diğer body hareketleriyle boy ve omuz konusunda genişleme gördük. (özellikle ben 106 cm omuzları 116 cm e kadar cıkardım ) boyumda 1.77 di şuan 1.79 civarı , özellikle barfiks çekmeden 1 dk falan asılı kalıyorum ve inanıyorum boy uzattığına. Yine muhalefet olarak 23 yaşına demişsin ama onlar genelde basketbolcular da olur ben istisna lardan bahsetmiyorum ortalama erkek yaşından bahsediyorum. Hangi body salonuna gidersen git 21 den küçüksen çoğu harekete burun kıvırır hocalar. :) hemen muhalefet olmadan bi yazılanları şöyle özümseyerek okumalısın arkadasım

12. residente_calle

residente_calle Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Yaklaşık 6 aydır beslenme ve antrenmanı düzgün bir şekilde yapıyorum ( son 2 ayda apandistim patladığı için ara vermek zorunda kaldım), boyum 2 cm kadar uzadı. Yaş 20, şubat'ta 21 olacak, boy 1.74.

Lat pull down'un boy uzamasına yardımcı olduğunu forumda birçok yerde görmüştüm, ona biraz daha fazla ağırlık verdim bu aralar.

Ama boy uzamasını birkaç harekete indirgemek bence çok da mantıklı değil, çünkü ben vg'ye başlamadan önce sabahları hiç kahvaltı yapmayan, sık sık fast-food tüketen, proteinden sebze meyveden bi haber olan, haftada anca 1 litre süt içen bi adamdım. Şimdi günde yaklaşık 1 litre süt içiyorum. Beslenme düzenimi tamamen değiştirdim, şimdi yaptığım kahvaltıyı vg'den önce düşünemezdim bile :)

Bu bilince erken ulaştığını düşünüyorum, çünkü yaşın 17, büyümek için en az 4-5 sene daha var önünde. Beslenme + antrenman dengesini kurduğunda büyümemen bana zor bir ihtimal gibi geliyor.

Dediğim gibi ben bile bu kısa süre içinde 2cm kadar uzadım. Şimdiki hedef uçuk, 1.80, ama gittiği yere kadar artık :)

gencbarmen1'in dediği gibi, zıplamaya da özen göster. Özellikle eğilip, sonra ağaçtan meyve toplama hikayesini yap :) Bu aralar ben de unutmuştum onu, hatırlatma iyi oldu :)

13. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Ben orada sana muhalefet olarak sadece benh pressten bahsettim,gerisi sana ait değil arkadaşa bilgiydi.Bench press in alakası yok demeye getirdim,hepsini yaz demedim.Şınav çek diyorsun,bench yapma diyorsun.2 side aynı yeri etkiliyor,üstelik bench in alakası yok.Üstelik spor salonlarında direk bench yaptırırlar neye burun kıvırıyorlar anlamıyorum.Squat hariç çoğu şeyi yaptırırlar.Barfiksin deneyim olduğunu söyledim bilimsel olmadığını söyledim bende çekiyorum ama deneyim uzatacak diye kaide yok.23 yaşta bilimsel makalelerde yazar okursan görürsün.22 sinde uzuyan basketçi olmayanlarda var.Muhalefet değilim yanlış bilgi verdin onu seni kırmadan düzeltmeye çalışıyorum.Yazdıklarım içinde de hiç birine cvb vermemişsin ayrıca ne şınava ne bench e.Üstelik yanlış anlayıp hepsini mi yazayım demişsin.Hayret.Üstelik ben omuzlarında genişlemez demedim ki?Kemiksel gelişmez dedim.Boyun uzarsa kemiksel gelişir ama barfiks çekiyorsun diye kemiksel gelişmez.bu kadar basit.çok zor cümlelerde kurmuyorum ama neyi anlaşılmıyor anlamıyorum

Son düzenleme: 6 Aralık 2009
  14. morjeen

morjeen Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    İntegral alıcam şimdi türevini =D
    Hayır orda bir tek bench press i yanlıs yazmısım , sonradan bende gördüm, şimdi editlerim de onun dısındakilerde bi sorun yok :)

15. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Boy konusunda yapabileceklerinizi özetlemek gerekirse;Düzenli ve dengeli beslenme(Günde 1 litre yağsız süt,bol bol salata(marulda ca vardır)),Düzenli uyku.gece 11-2 arası özellikle uyulmalı.Stressiz yaşam.Spor(Fitness,yürüme,yüzme,barfiks).Barfiks bilimsel olarak uzatmaz ama deneyimlere göre uzatıyor.Bunları yaparsan uzuyacağın varsa uzarsın.Yoksa ne yaparsan yap kalıcı uzama gerçekleşmez.Ancak barfiks çekersin omurga düzelir 2-3 cm uzun gözükürsün barfiksi bırakırsın sonra tekrar eski haline dönersin.

16. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    :D bende tam limit-türev inteqral çalışacaktım zor konular:DKitap aldım bi çalışalım fullemem lazım matı öss de.Neyse tamam o zaman sorun yok:DYanlış anlaşılm****usura bakma.bench press le aramda duygusal bir bağ var.Çok seviyorum o hareketi.En iyide ora gelişiyor o yüzden sinirlendim bir an.:D

17. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
  18. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Boyun kısalması=Belli uzunluktaki boya sahip insanın,boyunun miktarının matematiksel olarak kısalması.(CM olarak).
    Boyun uzamasının durması=Belli bir boy uzunluğunda olan bireyin artık boyunda kemiksel olarak uzamanın duracağını belirten bir ifadedir.
    Boyun Uzamasının yavaşlaması=Belli bir boy uzunluğuna sahip bireyin boyunun örneğin 10 cm uzama potansiyeli varken çeşitli etkilerle boyunun 10 cm den daha az uzaması durumudur.
    Bu kavramlara açıklık getirdikten sonra şöyle diyelim.Bu konu çok karışık bunlar öyle der başkası böyle der başkası başka der peki hangisi doğru?Doğru yok.İstiyen gider Squat yapar dener istiyen yapmaz.Türkiyenin en iyi antrönörlerinden biri Squat boya etki eder diyor.Bodyforumtr hocaları da varsayalımki öyle diyor.Veya daha da genişletelim:Türkiyenin en iyi antrönörlerinden biri body boy u engeller diyor,yabancı siteler engellemez diyor.BOdyforumtr uzatır diyor.Buna benzer bir durum söz konusu.Gördün mü?hangisi doğru?Böyle konularda birşey okuyup bu doğru diyemezsin.Çaresiz kafamızda basit mantık kuracağız.nEYMİŞ O MANTIK;Birşeyi sıkıştırırsan o sıkışır uzaması güçleşir.(Squat)Birşeyi gerersen o daha çok uzamak ister.(barfiks).2 tendon arası kas kütlesi artarsa gerilme azalır(İplik-halat örneği).Yüzerseniz gevşer ve gerilirsiniz(uzamaya yardımcı).Bunlar basit mantıklar doğru olmak zorunda değiller tabiki ama doğru bilginin olmadığı daha doğrusu bilgi kargaşası olan bir konuda böyle kendi çapımızda mantıklar kurmaktan başka çaremiz yok.Veya deneyip göreceksin.Ama ben 18 yaşında olduğum için hiç riske atamam.Barfiks çeker sağlıklı beslenirim.23 ten sonrada ne yapılacaksa yaparım.

19. apollo1315

apollo1315 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    eminmisin ? bench pressi 16 taşındakiler hatta iyi durumda olan 15 yaşındakiler bile yapıyor bench_O

20. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Konuya atılan postları baştan sona okursan arkadaş yanlış yazdığını sonra editliyemediğini söyledi.Benchle boyun alakası yok direk etkisi yok yani.

morjeen bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş