Boyun Fıtığı Teşhisi Kondu

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve carmaturca tarafından 11 Haziran 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. carmaturca

carmaturca Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar,
    25 yaşında 1.78 boyunda 75kiloyum, bu sporu son 3 senesi düzenli olarak 5-6 senedir yapıyorum.
    Birkaç aydır süren hafif boyun ağrılarından sonra geçen hafta uzun bar ile back shrug çalışırken boynuma giren ani bir acı sebebi ile antremanı yarıda kestim. İlk başta tutulma sandım fakat bir kaç gün boyunca acılar geçmeyince tutulma olmadığını anladım ve doktora başvurdum. Çekilen MR sonucunda ilerlemiş boyun fıtığı teşhisi kondu ve dünyam başıma yıkıldı. Derhal fizik tedaviye başlamam gerektiğini söyledi ve bundan sonraki yaşantımda değil ağırlık kaldırmak spor yapmak, koşmayı ve market alışverişlerinden sonra taşınan ağır torbaları bile yasakladı. Tek yapabileceğim sporun yüzmek ve yürümek olduğunu söylediler. İnternette yerli ve yabancı kaynaklarda yaptığım araştırmalar sonucu bu konu hakkında beni tatmin edici pek bilgi bulamadım.

Etrafımdaki herkes birşey olmaz bırakırsın sporu sağlık önemli vs. diyor ama hiç biri beni anlamadığı için nasıl bir psikolojik çöküntü içerisinde olduğumun farkında değil. Bu sporu uzun süre yapan kişiler bilir, 1 ay dahi ara verildiği zaman nasıl bir depresyon halinde olundugunun. Uzun süre ara vermenin yanı sıra bir daha hiç yapamama korkusu beni bitirmiş durumda, öyleki şuan yaşama sevincim sıfıra düştü denilebilir.

Benim istediğim bu işi daha önce görmüş, tecrübe edinmiş veya bilgisi olan arkadaşların bana bir yol göstermesi olacaktır. Her gün yüzme imkanım var, fizik tedaviyede gideceğim bu illetten kurtulmak için elimden geleni yapacağım fakat sporuma uzun bir ara vermek veya bırakma niyetim isteğim yok.

Uzun yazdığımın farkındayım, bana yardımcı olabilecek yol gösterebilecek herkese çok teşekkürler, bütün bilgiler benim için altın niteliğinde olacaktır. Uzman arkadaşlar varsa aşağıya raporlarımıda ekliyorum.

2. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
  3. carmaturca

carmaturca Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Evet, görmemişim o konuyu teşekkür ederim

4. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Merhaba. Çok geçmiş olsun. Yazdıklarınızı okudum ve sizi iyi anlıyorum. Öncelikle umutsuzluğa kapılmamanızı öneririm. Hastalık da şifa da Allah-ü Teala'dandır.

"Allah hastalığı da şifayı da yarattı ve her dert için bir derman yarattı. Tedavi olunuz. Lakin haramla tedavi olmayınız." [Ebu Dâvud, Tıbb 11, (3874).]

Şunu belirteyim;ben bir doktor değilim. Fakat bu hastalıkla ilgili kayda değer deneyimlerim var. İşinize yarar bilgiler verebileceğime inanıyorum.

Ben de bir Ramazan akşamı iftara yetişmeye çalışırken geçirdiğim ufak çaptaki bir trafik kazasından sonra bu hastalıkla tanıştım. Esasında kazadan sonra hiçbir sıkıntım yoktu. Evlilik sebebiyle Fitness'a 2 ay ara vermiştim. Kazadan birkaç gün sonra yeniden antremanlarıma başladım. Başladıktan birkaç gün sonra bir sabah uyandığımda boynumun kaskatı kesildiğini farkettim. Boynum hiçbir şekilde sağa sola dönmüyordu. Öyle ki göz ucuyla selam veriyordum namazlarımda. Servisle işe giderken en ufak bir sarsıntı acı veriyordu. 1 hafta boyunca uyguladığım sıcak su ve krem tedavileri işe yaramayınca doktorun yolunu tuttum. Kolumda ağrı, güçsüzlük, uyuşma gibi problemler olmadığı için doktor fıtıktan şüphelenmedi. Hızlı çözüm istedim ve bana 6 tane iğne, 1 kutu da hap yazdı. Boynumu tekrar hareket ettirebilmeye başladım. 3 haftalık tedavi arası sonrası antremanlarıma geri döndüm.

Takip eden haftalarda her zamanki gibi ağırlık kaldırıyor ve günlük yaşantıma normal bir şekilde devam ediyordum. Sadece boyun ve omuz çalıştığım günlerde boynumda çok hafif bir sızlama hissediyordum. Derken bir gün bir haftasonu hava yapmış iki tane kavanozun kapağını açmaya çalışırken ikincisini zorlama esnasında boynumda keskin bir acı hissettim. İlginç değil mi? Endişelenip tekrar aynı doktora gittim. MR istedi. Sonucunda 2. seviye diyebileceğimiz C5-C6 seviyesinde bir fıtık teşhisi kondu.
    C5-C6 intervertebral diskinde posterior santralde ve sağ posterior paramedianda annüler yırtık ve protrüde herniasyon izlenmektedir. Hernie olan disk materyali ön subaraknoid mesafeyi daraltmıştır. Spinal korda minimal bası oluşturmaktadır.
    Doktor bir daha asla ağırlık kaldırmamamı söyledi.

2.5 ay ara verdim. Sonra bir başka doktora gittim. Herhangi bir güç kaybı ya da ağrı hissetmediğim için doktor tekrar Fitness'a başlayabileceğimi söyledi. Öncesinde bir doktor arkadaşımın da olumlu tavsiyesini almıştım. Ağrılarımın azalmasını da gerekçe göstererek tekrar başladım.

Önce çok temkinli başladım. Sırtımı her daim destekleyerek çalıştım. Ayakta ağırlık kaldırmadım. Omuz egzersizlerini sınırlandırdım. Göğüs antremanlarında artık dumbbell kullanmaya başladım. Zamanla ilerledim. Güçlenerek ağrılıklarımı arttırıyordum. Fakat boynumda zaman zaman hissettiğim huzursuz ağrı geçmek bilmiyordu. Bir başka doktora (şu anki doktorum) gidip geçmişi anlattım ve bir MR daha istedik. Sonuç : Fıtık 3. seviye olmuştu ve hatta ameliyatlık bir görüntü vardı MR'da.
    C5-C6 düzeyinde sağ paramedian ekstrüde disk korda basmakta, deforme etmektedir. Sağ nöral foraminal giriş ve nöral foramen daralmıştır.
    Sporu derhal bıraktım. Büyük bir mutsuzluk yaşayarak..

Daha sonra üstümdeki ölü toprağını atarak tedavime başladım. Fizik tedavi değildi bu. Evde ve günlük yaşantımda kendi kendime yaptığım genel geçer bilimsel gerçekler ışığında bir tedaviydi.

- Fitness'a ara verdim.
    - Spordan uzak kalmam sebebiyle hissettiğim olumsuz havadan beni kurtaracak aktiviteler buldum. Stres bütün hastalıkların tetikleyicisi ne de olsa.
    - Düzenli olarak doktorun vermiş olduğu boyun güçlendirme egzersizlerini uygulamaya başladım.
    - Her gün 8-10 bardak su içmeye gayret ettim. Omurlar arası diskler büyük oranda su ihtiva ediyor.
    - Dengeli beslenmeye dikkat ettim.
    - Postürüme her daim dikkat ettim. Uyurken, eğlenirken, çalışırken...
    - Monitörümü üst kısmı göz hizama denk gelecek şekilde ayarladım.
    - Dengesiz ağırlık kaldırmadım. Pazar eşyalarını her iki koluma eşit miktarlarda ağırlık düşecek şekilde dağıtarak taşıdım.
    - 10-15 kilodan daha ağır kaldırmamaya gayret ettim.
    - Belirli aralıklarla MR çektirdim. Böylece işlerin yolunda gidip gitmediğini, yanlış mı doğru mu yaptığımı anlayacaktım.
    - Bütün bunlarla birlikte iyileşmek adına bol bol dua ettim.

6 ay sonra çektirdiğim MR sonucunda fıtığın tekrar ilk tespit edildiği 2. seviyeye kadar gerilemiş olduğunu gördük. Tedaviye devam ettik.

6 ay sonra tekrar MR istendi. Yani aradan bir sene geçti. Fıtığın belirginleşme safhasına kadar gerilediğini belirledik.
    C5-C6 intervertebral diskinde santral posterior diskte belirginleşmeye ait görünüm izlenmiş olup bilateral nöral foramenler normaldir.
    Doktor da hayli şaşırdı bu duruma. Durumumu yayın yapabileceğini söyledi. Spora tekrar başlayabileceğimi, bu belirginleşmenin zamanla herkeste oluşabileceğini ve diğer sağlıklı herkes gibi herşeyi yapabileceğimi ama dikkatli olmam gerektiğini söyledi. Tabii ki spora hala başladım. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer misali...

Şimdi Allah-ü Teala nasip ederse amacım bu belirginleşmenin de ortadan kaybolmasıdır. Tekrar başladığımda bir daha problem yaşamak istemiyorum. Beklemedeyim.

Öğrendiğim bazı bilimsel gerçekleri sıralamak istiyorum.

- Omurgadaki fıtıklarda vücudun kendini tedavi etmesi nadir görülen bir durum olsa da mümkün. Boyun fıtıklarında %40 deniliyor. Bel fıtıklarında ise bu oran daha fazla.
    - Fıtık ameliyatlarında başarı oranı ülkemizde maalesef düşük. İstisnalar kaideyi bozmaz. Bu nedenle konservatif tedavi her zaman öncelikli. Konservatif tedaviye cevap vermeyen ve şikayetleri geçmeyen, ilerleyen ya da felç riski olan hastalarda ameliyat göz önünde bulunduruluyor.
    - Yapılan bir araştırmada ameliyatlık seviyede fıtıkları olan ve ağır semptomları (güç kaybı, uyuşma, ağrı) olan hastalar yoğun fizik tedavi ve egzersiz programına dahil edildiler. Bu hastaların büyük bölümünün zamanla şikayetlerinin azaldığı ve ameliyat olmadan bu tedavi şekliyle günlük hayatlarına geri dönebildikleri görüldü. Ameliyatlık seviyeden Allah'ın izniyle konservatif tedaviyle kurtulan biri olarak buna kanıtım.
    - Tehlikeli semptomlar (Cauda Equina sendromu) gösteren hastalarda konservatif tedaviye yönelip beklemek ise sakıncalı bulunmuştur.
    - İlginçtir;en büyük fıtıklar en çok spontan regresyon (kendiliğinden iyileşme) gösteren fıtıklar olmuştur.
    - Uzaya gönderilen astronotların MR çekimleri yapıldığında omurgalar arasındaki boşlukların genişlemiş olduğu saptanmıştır.

Umarım bu yazdıklarım üstündeki olumsuz havadan seni biraz olsun kurtarmıştır. Allah hepimize şifa versin inşaallah.

Kaynaklar :
    Ege Journal of Medicine
    http://herkules.oulu.fi/isbn9514280954/isbn9514280954.pdf
    Elsevier
    http://www.wscj.org/pdf/pdf_WSCJ_97.pdf
    http://www.maisfisio.com.br/biblioteca/artigos/Conservativelytreatedmassive.pdf
    http://www.ijpmr.com/ijpmr1001/100106.pdf
    Nonoperative Management of Herniated Cervical Intervertebral... : Spine
    http://www.archives-pmr.org/article/S0003-9993%2899%2990302-7/abstract

"Allah bir şeyin olmasını isterse ol der, o da hemen oluverir. (Bakara 117)"

Son düzenleme: 16 Haziran 2014
    serialno, eryahtk, AnTiCoRe ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci
    hocam mesela koşmak yasak falan diyor koşsan ne oluyor ki boyunda ne gibi zararlar olabilir

6. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Forum doktorlarımız bu soruyu daha iyi cevaplar sanıyorum.

7. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci
    siz sormadınız mı yani doktorunuza ne gibi zararları olabilir diye bu vesile ile allah göstermesin olur da bizde olursak ögrenmiş oluruz neyin ne olacağını bilemiyorsun
    kötü durum cunku koşu yasak çuval kaldırmayı bırak poşet kaldırmak yasak ..

8. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Çok emin olmayarak cevaplıyorum. Koştukça ayak tabanından en yukarıya doğru bir darbelenme söz konusu. Sanırım bu omurga üstüne de baskı yapıyor.

Dikkatli olmak gerekli. Fakat bunu takıntı haline getirmemek lazım. Elbette pazar poşetlerini taşıyacağız. Çok ağır ve dengesiz kaldırmadıktan sonra mesele yok. Tek seferde değil gerekirse iki seferde taşırız. Koşmak yerine de yürüyerek egzersiz yapabiliriz.

9. sakin9

sakin9 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    sanırım benimde boyun fıtığı başlangıcı var henüz doktora gitmedim. boyun fıtığı az olanlar şınav barfiks gibi temel hareketleri yapmaya devam edebilir mi ? herhangi bir sorun olur mu ?

10. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Geçmiş olsun. Bu soruya ben cevap veremem. Doktora sormak gerekir.

11. sakin9

sakin9 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    bi de bu boyun fıtığını nasıl anlarız ? boynumu sağa sola çevirirken küçük çıtırtı sesleri geliyor her zaman olmuyor ama eskiden olmazdı pek

12. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    MR çektirerek. Ses tek başına problemin habercisi değil. Mesela dizlerden gelen seslerde ağrı eşlik etmiyorsa doktorlar bunu dikkate almıyor.

Toplumun büyük kısmında omurgalar arasındaki disklerde anomaliteler mevcut. Çoğu bundan habersiz. Her fıtık semptom oluşturmuyor. MR'daki görüntü her zaman hastanın durumunu yansıtmıyor. Ayrıca fıtıklar genellikle birden değil zamanla oluşuyor. Okuduğum, doktorumdan dinlediğim ve araştırdığım kadarıyla...

Son düzenleme: 16 Haziran 2014
    sakin9 bunu beğendi.
  13. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    15 senedir boyun fıtığı ile yaşıyorum.
    body yaptığım dönemler, en az ağrı yaşadığım dönemler olmuştur. fakat kendime göre idman şeklini deneyerek buldum. ilk aylarda hangi hareket boynumu kötü yapıyor çözene kadar bi süre ağrı çektim.
    Benim koydugum 2 kural var, 1: özellikle boyna vurabilen hareketlerde ağırlıkları normal insanlara göre daha yavaş arttırın (omuz çalışırken bazı harekeler belli ağırlıktan sonra ağrı yapıyor arttırmıyorum)
    2:bazı hareketlerin alternatiflerini bulun veya hiç bulaşmayın (misal düz demiri enseye pull down yaptığımız hareket bende ağrı yapıyordu)

uzun vadede trapezlerin vs gelişmesi ile doğal bir boyunluk gibi koruyor ve daha az ağrı yaşadığımı keşfettim
    tabi her fıtıkta aynı değildir, sonuçta ben uzun süredir böyle oldugum için rahatım artık, olay taze iken belki daha dikkatli olmak gerekebilir, araştırmadan benim tavsiyeleri de dinlemeyin derim...

sakin9 bunu beğendi.
  14. sakin9

sakin9 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    boyun fıtığı için hangi doktora branşa gidiliyor? bir de boyun fıtığından şüpheleniyorum desem mr çeker mi içim rahat etsin istiyorum

15. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    boynun ağrıdığı zaman gidersin önce röntgen sonra gerekirse mr çekerler (ssk ile kastediorum parasını tam vereceksen gidip direk çektirirsin özelde)
    ooo boynum ne zaman ağrıyacak ta gidecem diyorsan zaten boşuna takma kafaya ciddi bişi yok demekti :)
    branş ortapedi bu arada

16. carmaturca

carmaturca Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yorum yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim , özellikle lonewolf a teşekkür ederim vakit ayırıp uzunca yazmış. İçim rahatladı bir nebze, birkaç gün öncesine nazaran daha iyi hissediyorum kendimi ağrılarda birazda olsa azalma oldu bir kaç kere yüzdüm. Birkaç doktordanda randevu aldım farklı farklı, birkaç gün sonra sonuçları yazacağım hepsi ile görüşünce.

sakin9 bunu beğendi.
  17. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    sonuçlarınızı incelemiş bulunmaktayım. şu anlık korkulacak bi durum söz konusu değil. spor yapmanıza engel teşkil eden bir durum yok. (not: spor, momenti kaslara ve sinirlere az etki eden hareketler)
    kitle lezyonu gözlemlenmediği takdirde cerrahi müdahaleye gerek duymuyorum.
    şu anlık sadece sinyal kaybı gözlemlenmiş bulunmakla beraber düşüncelerinize katılıyorum önemli olan spor değil gündelik hayatınıza ve motor becerilerinize etki etmemesidir.

bunun dışında tanı koymadan önce 1-2 hafta geçmesini sizden rica ediyorum. akabinde tekrar doktor kontrolünden geçmenizi tavsiye ederim.

aslına bakarsanız spor salonunda gözlemlerimde haklı çıkmış bulunmaktayım takip eden arkadaşlara bilirler.
    prostat, menisküs,bel fıtığı, boyun fıtığı beklenen riskler arasına girmektedir.

18. carmaturca

carmaturca Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim atakan hocam vakit ayırıp incelediğiniz için, içim biraz daha rahatlamış oldu. (dilerseniz egm sonuçlarımıda atabilirim)

Doktor doktor gezmenin sonucunda ise,

İlk önce bir fizik tedavi merkezine gittim, önemli fıtık olduğunu fizik tedaviye başlamam gerektiğini ağrılık kaldırmamam ve koşmamam gerektiğini söylediler,
    Daha sonra daha önce bir yakınımı tedavi etmiş bir doktora gittim, isim vermek doğru olurmu bilemiyorum o sebepten dolayı ismini vermeyeceğim ama fıtık vs. işlerde
    tanınmış kişilerden medyatik bir doktor. Derhal Ameliyat olmam gerektiğini çok ciddi bir durumda olduğumu söyledi. İş ameliyata gelince insan biraz tırsıyor açıkcası
    o yüzden birkaç doktor daha gezmeye karar verdim. Necmettin Pamir e gösterdim kendisi bu alanda önde gelen doktorlardan olduğu için, kendisi mrları inceledi ufak bir fıtık dedi önemli değil dedi
    ve sinirleri kontrol etmek için egm çektirdi. Egm sonucunda koldaki uyuşukluğun sebebi fıtık değil, masa başı iş yüzünden dirsekleri masaya dayadığım için dirsekteki sinir sıkışması çıktı. Boyundan gelen
    sinirlerde bir bası mevcut değilmiş. Kendisi beklememi, kendi kendine geçeceğini söyledi bu ağrıların fıtıkların. Daha sonra bir devlet hastanesine gittim ve oradaki doktora gösterdim, kendiside önemli bir fıtık olmadığını ufak oldugunu söyledi. En son başka bir doktora daha gösterdiğimde
    önemli bir fıtık diyemeyiz ama eski bir fıtık dedi. Yeni olmamış en az 2 senesi varmış. (trafik kazası yapmıştım 2 sene önce) Şöyle bir teori düşündük bizde, spor esnasında kası zedelemiş olabilirim tesadüf mrdada fıtıklar gözükünce fıtığa bağladılar
    çünkü kolda güç kaybı ve uyuşma vardı, buda tesadüf dirsekteki sinir sıkışmasından diye düşündük.

Sonuç olarak spora geri başladım, çok zorlamadan çok ağır girmeden boynuma duruşuma dikkat ederek antremanlara devam ediyorum. 2 hafta önceye nazaran ağrılarım hissedilir derecede azalmış durumda. Geçmedi ama azaldı.

19. je ne regrette rien

je ne regrette rien Guest

Geçmiş olsun öncelikle. Bu gun skullcrusher yaparken boynumu fazla sıktım ve boynumun arka iç kısmından bir şey attı ağrımadı fakat antrenmanı kestim. Eve geldim dus aldım ve suan boynumu arkaya doğru hareket ettirince hafiften ağrıyor. Sizinde tam olarak böyle mi oldu?

20. sakin9

sakin9 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    boynunu sağa sola çeviriden küçük çıtırtı sesleri geliyor mu ? benimde oldu boynumdan böle bi şey dışarı çıktı gibi sanki damar gibi çıtırtı sesleri geliyordu sonra şu an geçti ama doktora da gitmedim

Sayfayı Paylaş