Boy uzamasını engelleyen hareketler?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve bircan94 tarafından 1 Ekim 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. bircan94

bircan94 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba bi sorum olucaktı bilen birileri varsa yardımcı olabilirmi acaba?

Boyum 1.77 yaş 19 acaba body'de boy uzamasını engelleyen hareketler nelerdir misal ayak çalışırken omuz çalışırken traplez yapmak falan gibisinden tam açıklıyamadım ama umarım anlamışınızdır demek istediğimi ilgilenirseniz çok memnun olurum teşekkürler.

2. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    Deatlift , neck press , squat , leg press ve diğer press hareketleri.

3. coke

coke Yeni Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Izmir
    haha adama bak o kadar emin yazmışki bilmesem hani inanıcam bende adam bu işin doktorasını yapmış falan sanıcam.hatta aksine tez süreyim önüne deadlift duruş bozukluğunu düzelttiği için boyunu uzun bile gösterebilir.

kardeşim yaşın 19 ise kemik gelişimin artık yavaşlamaya başlamıştır.yani artık vücudunun zirvelerine doğru iskelet yapısı olarak çatın oturmuştur.bu yaştan sonra ne uzalır ne kısalır.kaldı ki 15-16 yaşında yapılan ağırlık çalışmaları boya negatif etki eder diyemeyiz.kanıtlanmış hiçbir şey yok bu konuda.sadece şu olabilir belki kıkırdak dokularını ''yüksek ağırlıklar'' o yaşlarda zedeleyebileceği için bak kesin konuşmuyorum -ebileceği için 1-2 cm oynama olabilir.uzatır,kısaltır diyemem yani kesin olarak.boy uzamasını engelleyen hareket falan da yok.

ama büyük bir inançla bu yaştan sonra boyuna etki etmeyeceğini söyleyebilirim.sen kemiği nasıl kısaltabilirsinki?kas veya yağ dokusu falan değilki bu sert minerallerle oluşmuş bir yapı.ağırlık çalışarak küçülmesi mantıklı geliyor mu?

her neyse sonuç olarak bu yaşta bir etkisi olacağını düşünmüyorum sana.ama 15-16 yaşlarında bir birey için 1-2 cm lik oynama belki olabilir ona da kesin birşey söyleyemem.

4. TheProject

TheProject Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    16
    coke deadlift veya squat önerirmisin bana bide yaş 17,5 boy 178 uzarmıyım sence

5. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    uzun süreli baskı altında kalabileceğin halter kaldırma hareketleri boyunun uzamasını durdurabilir ama bunun kesin bir araştırması bildiğimkadarıyla yok
    o yüzden net birşey söylemek imkansız
    hiç spor yapmayan hantal hantal oturan biri ağırlık çalışarak kemik uçlarını uyararak boy uzaması bile mümkün olabilir (kendi düşüncem)
    artı zaten uzayacağınkadar uzamışsın az boyun yok ama illa boy takıntın varsa basket yüzme vs bunlara yönel

6. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    ağırlık çalışması değil . Halter boy uzamasını engeller bunu boşuna iddia etmeyin artık. ergenlikte squat ve deatlift yapıp boy uzamasını olumlu etkiliyen 1 kişi varsa dişimi kırıcam.

Ayrıca kanıtlanmamış ama 1-2 cm sorun yarattıkları gerçek bunu kime sorarsan sor. Doktora yapmadım ama emin ol çok araştırdım en iyi antrönörede , ortopedistede neck press , squat engeller diyorum ister yaparsın ister yapmazsın ben yorumumu yaptım. Ayrıca boy kısalır gibi birşey söylemedim boy kısalması mümkün değil uzamayı engeller dedim. boy uzaması 2 türlü olduğundan omurgaya ve bacaklara yapılan baskıların olumlu etkisi olmaz.

basketbolunda boy uzattığına inanmıyordum ve kanıtlanmamıştı ama ne hikmetse küçüklükten beri oynayan her arkadaşım uzadı biri 1.88 diğerleride 1.80 civarında

Son düzenleme: 2 Ekim 2013
  7. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    basketbolda zıplama ile kemik uçları uyarılarak büyüme çağındaki insanlarda uzama sağlandığı düşünülmektedir

rockybalboa7 bunu beğendi.
  8. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    Merhaba
    Bu konuyu defalrca konustuk aslında
    1- ben 19 yasına kadar squat'ı agır kiloyla yapmayı dogru bulmuyorum. kanıtlanmıs olmasada BB yapanların uzun boylu olduguna cok nadir rastladım. ( bana sakın dunyadan ornek vermeyin onların sartları sizin sartlarınızla aynı değil)

2- Agır kaldırmak erken yaslarda kıkırdak ve doku sakatlıkları yapabilir. Bu boyu etkilemez ama kalıcı sakatlık veya bir daha agır kaldıramamanıza sebep olabilir.

3- boy uzaması genetiktir. Genetiğiniz uygunsa boyunuz ailenizden cok daha uzun olabilir ama agılık sporlarında genetiginiz normals boyunuzun babanız kadar yada ondan 3-5 cm kısa olması ihtimalide var.

9. umut-

umut- Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    tasarım
    Yer:
    izmir
    kalsiyumunu düzgün aldığın sürece teknik olarak asla ve asla boyun uzaması durmaz ...

Halter çalışsan ne kadar çalışacaksın ???? 5 saat mi ???? 10 saatmi ??? vücudunun uzamayı durdurması diye bir şey söz konusu değil zaten 21 ine kadar uzasan 19 undasın 1-2 santim daha belki uzayacaksın belki uzamayacaksın ???? ama şu kesin

eğer çalışırsan kemiklerin güçlenecek sertleşecek ve yaşlılığında kemik erimesine karşı daha sağlam olacaksın duruşun daha dik olacağı için boyun daha uzun gözükecek

kemik kalınlığın fazlalaşacağı için belki + etkisi bile olacak

aklsiyuma selam spora devam

.

Sayfayı Paylaş