boy uzaması ve beslenme?

Konusu 'Kadınlara Özel - Beslenme & Diyet' forumundadır ve bestee tarafından 31 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. bestee

bestee Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle merhaba. burda bir çok bilgili kişi var soruma en doğru cevabı alacağımı biliyorum. ben 16 yaşındayım. boy ve kilo sorunum var. 9. sınıftayken 5 kilo aldım ve 55 kilo oldum. diyet sporla ancak 2 kilo verdim 4 kilo fazlalığım ver ve sonrasında bi türlü konsantre olamadım ve kilo veremedim. şu an beslenmem çok düzensiz ve o verdiğim 2 kiloyu da almaktan korkuyorum. şimdi lise 3 e geçtim ve sınav dönemindeyim diyet spor vs. işini rafa kaldırdım ancak nasıl beslenmem gerektiğini bilmiyorum. şimdi 8de okul var ve 4te evdeyim. kantinden bir şey yemek istemiyorum. sabahları 6 gibi kahvaltı yapsam eve gelince 4te yemek yesem yemekten 2 saat sonra meyve yesem sizce kilo alır mıyım ? benim dediğim gibi boy sorunum var 155 boyum. ben 2 yıldır şok diyet aç kalarak zayıflama vs gibi zararlı şeyler yaptım. çok aç kalarak diyet yaptım 1-2 cm uzayacaksam da uzayamadım belki de. boyumun uzamasını istiyorum annem 160 babam 165 var ya da yok. kardeşim 15 yaşında 163 birden boy attı bu yıl benden de kısaydı. sizce 5 cm daha uzama şansım var mıdır? boyumun uzaması için nasıl beslenmeliyim? 16 yaşındayım boyumun uzama şansı var mıdır? kaç yaşında durur uzamam? boyumun uzaması için ve kilo almamak için nasıl beslenmeliyim neler yemeliyim günde kaç adet meyve yemeliyim? örnek bi menü yazabilir miisiniz acaba? bide teyzem vücudun 3-4 yıl içinde oturur ve fazla kiloların gider istemedende olsa zayıflarsın diyor doğru mudur? lütfen cevaplarınıza ihtiyacım var yardım ederseniz çok sevinicem beslenmemi düzeltirsem (okul olduğu için 2 öğün yiyorum ancak) boy uzaması vee zayıflama mümkün olur mu acaba? çok kalın bacaklarım var kafa_ kafa_

2. bestee

bestee Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    16 kez görüntülenmiş lütfen cevap verin ya :(

3. S.Çağrı

S.Çağrı Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Soruların oldukça fazla ve karışık.Özel msj at sana özelden yardımcı olayım.Şuanda buraya yazacak kadar vaktim yok.

4. BitterSweet

BitterSweet Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    16 boy uzaması için sandığın kadar geç değil ki, ama tabi birazda sporla destek lazım ona da bu yıl vakit ayıramam demişsin haklı olarak.
    Kantinden yemek istemiyorum deyip onca saat aç bırakma vücudunu kahvaltını sağlam yap ara öğün olarak yanında birşeyler götür bence, lisede beslenme çantası hazırla demiyorum ama en azından meyveni alsan kepek ekmeğinden içinde ne olduğunu bildiğin az kalorili bi tost yapsan bile senin kârın.
    Teyzeler öyle der:) vücudunun nasıl oturacağını zaman için kendimiz belirliyoruz aslında. örnek menü hazırlamak bana düşmez ama kendimce tavsiyem spor yapamıyorum deyip kendini bırakma dönem boyunca olabildiğin kadar aktif ol hava güzelken minibüsü, servisi unut mesela. uzun süre aç kalıp metabolizmanın yavaşlamasına izin verme, az az ye bırak çalışsın kalorisi düşük oldu mu kilo sorunun olmaz.
    Bacaklarını da en azından seneye bırak. bizzat kendimden örnek vereyim epey bi zayıfım, çok yerim ama sağlıklı beslenirim. yine de en kalın yer bacaklarımdır.. evet lanet olsun onlara.

5. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    Öncelikle şunu söyliyim bayanların boy uzaması 14 yaşında durur. Yani 8. sınıf dan sonra boy uzaması gerçekleşmez. Kilo konusuna gelince akşam 6 dan sonra yemek yememye çalış gün içinde yürümeye özen göster. sabah kahvaltısını ihmal etme sabah kahvaltı yapmak kiloyu dengede tutmak için bire birdir. ve yaglı yiyeceklerden kacın. Çikolata şeker gibi şeyleri olabildiğince azalt . Boy uzamasına tekrar dönecek olursak belki 1 2 santim uzaya bilirsin. Yüksek bir yerde asılı tutun ve acma germe ( esneme) hareketleri yap ( yatmadan önce ve sabah kalkınca)
    Not : bence boyun bir bayan için iyi , uzun bayanlardan hiç hoşlanmam :D

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:50 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:48 ----------

bitter aynen katılıyorum metabolizma kısmı cok dogru onu hızlandırmak gerekir bacaklara gelince , şu bacakları neden inceltmek istersiniz anlamış degilim. Çogu erkek dolgun bacaklı bayanlar dan hoşlanır. Bu şeye benzıyor cogu kadın üçgen vücutlu erkeklerden hoşlanırken erkeklerın Üçgen vücuttan nefret etmesi :D Bence bacakları okadar kafaya takmayın derim.

6. S.Çağrı

S.Çağrı Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    MesutG doktormusun?Boy uzaması üzerine derin araştırmaların mı oldu?Bu kadar net nasıl konuşuyorsun?Ayrıca kimse senin nasıl kadınlardan hoşlandığını sormadı dimi?Boy uzaması genetiktir ve kimse hangi yaşta uzayacağını söyleyemez.14 ten sonra uzayan bir sürü tanıdığım oldu.Sadece genel itibariyle erkekler 14 ten sonra uzadıklarından böyle bir kanı hakim.Ama YANLIŞ.14 yaşında 150 boyunda olupta,6 yıl sonra görüpte 170 olarak karşılaştığım kız arkadaşlarım mevcut.Ayrıca spor-beslenme boyun uzamasına yardımcı olur sadece yardımcı.Uzamayacaksa sen 10 saat spor yapsan da,mükemmel beslensen de uzamaz.10 saat barfikse asılı kal gene uzamaz BitterSweet.Ayrıca BÖLGESEL ZAYIFLAMA YOKTUR.Vücudun bir bölgesini zayıflatma gibi bir durum söz konusu değil genetik olarak vücudunuz nasıl orantılıysa öyledir.Zayıflarsan yavaş yavaş genetiksel olarak uygun bölgelerden gider kilo.

7. adamkral

adamkral Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Benim bir kuzenim 17 yaşından 18 yaşına kadar 9 cm attı.

17 yaşında 171'di,18'inde 180 oldu.

Tamamen genetik.Spor+beslenme ile genetiğin en üst seviyesine çıkarırsınız.

8. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    18+ olsan bile boy uzar uzamaz diye birşey yok ama hormonların eskisi gibi olmaz yani gelişimin 18 altı gibi olmaz barfix demirinde yada parktaki demirlerde hergün asılıdur 5 dakika filan günlük 1 litre süt filan iç gün içine bölerek 250 ml süt 4 kez iç günlük kalsiyum ihtiyacını karşılarsın okula giderken birşeyler götürebilirsin boyun kısaymış dediğimi yap günde 1 litre süt iç pınar marka öneririrm

9. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    boy uzaması yaşla alakalı bir durum degil. Evet cok derin araştırmalarım oldu. Bayanlar ergenlik çagına erkeklerden daha erken yaşlarda görülür ve büyüme de erkeklerden daha erken baslayıp daha erken biter. En basit örnekle ilk okulda aynı yaşlarda cocuklar da kızların daha uzun oldugu ve bu durumun lisede degiştigi görülür sebebi ise kızların ergenlık donemine girip büyümelerini tamamlamalarıdır. Erkeklerse daha geç girer ve daha geç cıkarlar. İstisnalar kaideyi bozmaz. Çünkü 14 yasından sonra boyu uzayan bir bayan yada spor la uzatmıştır yada ergenliğe geç girmiştir. ( Spordan kasıt ise jimlastik , basket , voleybol gibi büyüme hormonu salgılanmasına destek olan sporlardır ).

10. S.Çağrı

S.Çağrı Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    İstisnalar kaideyi bozmasa da uzama olmaz diyip kestirip atmak yanlış:"Öncelikle şunu söyliyim bayanların boy uzaması 14 yaşında durur." Böyle birşey yok.Ayrıca spor uzatmaz sadece yardımcı olur.Uzamayacaksa uzamaz.Hem bunun ergenliğe erken girip çıkmaktan çok gene genetiksel durumlar var,bazısının ergenliği kısa bazısının uzun sürer.Evet haklısın söylediklerin de ama kestirip atmamak gerekir.Kimin ne zaman uzayacağını bilemeyiz.

11. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    yorumumu dogru ve dıkkatlı okursan kestirip atmadıgımı görürsün. Ben 14 yasında uzama durur ( dogal olarak böyledir) demişim ama eklemişim Esneme hareketleri ile uzatmak mümkündür .

12. S.Çağrı

S.Çağrı Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Tartışmayacağım neler yazıldığın yukarıda gözüküyor zaten.Onlarca örnek varken istisna diyip uzamayı planlayan bir genç kızın hayalini söndürmen yanlış.14 ünden sonra 20 cm bile uzayan sırf benim çevremde kaç tane kız var.Hiç biri de jimnastikçi değildi.Bu işler spordan bağımsız.Spor sadece yardımcı.Daha konuna şu cümleyle başlamışsın daha ötesi yok:"Öncelikle şunu söyliyim bayanların boy uzaması 14 yaşında durur."Not:esneme germe hareketleri yapıp uzayabilirsin demişsin :) O uzama değil,kemikler esnediğinden uzunmuş gibi gözükürsün tıpkı plates gibi ama sporu bıraktığında tekrar eski haline dönersin.Bu barfiks ve esneme hareketlerini 15 yaşından beri 2 saat deneyen üstelik erkek bir tanıdığım vardı.En son yorumu şuydu:siz siz olun böyle uzayacağınız saçmalıklarına inanmayın ben yıllarca denedim uzamadım genetikte yoksa olmuyor.Tekrar söylüyorum o uzama değil yani kemiksel değil sadece esneme.Tıpkı yaşlanınca insanların daha kısa görülmesi gibi.Şimdi bir daha bu konunun altına yorum yazmayacağım çünkü tartışmaya doğru gidiyor,iyi forumlar.

13. misspigy

misspigy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Benim lisede bir arkadasım vardı boyu benden kısaydı 1,50 filandı 17 yasındaydı ozamanlar. şimdi 24 yasında gecen gordum konustuk rahat 15 cm uzamıstı çok sasırmıstım keşke sorsaydım nasıl oldugunu. Ama erkekti bu kişi bayan değil.

Ama siz siz olun çocugunuz olunca her gün mutlaka süt içirin zorla burnunu tıkayın içirin. bende boydan cok cekiyorum. ne kadar güzel olursan ol , boy kısa oldu mu çok havasız ve güvensiz hissediyorsunuz kendinizi.

14. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    bak bahsettiğin kişi erkek sen kısaymıs ve sımdı 15 cm fark atmıs benımde anlatmak istedigim bu . Bayanlar 14 yasından sonra uzamaz. Erkeklerde 19 . Ama tabiki istisnalar olabilir 21 ine kadar uzayan erkek 19 una kadar uzayan kızlar olur ancak bu uzamalar 1 2 3 cm seklındedır fazlası mümkün degil. Herkese saygılar. Konuyu fazla uzatmaya gerek yok

Sayfayı Paylaş