Boy problemi:(

Konusu 'Diğerleri' forumundadır ve FullMetalJacket19 tarafından 27 Nisan 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. FullMetalJacket19

FullMetalJacket19 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar merhaba forumda aradım fakat tam bi cevap bulamadım benim boyum 1.71 yaşım 19 bodyi yaklaşık 2 senedir falan yapıyorum aralıklı şimdi iki sorum olucak:
    1. Ne yapmam lazım boy uzatmak için hareketdir,beslenmedir,haptır ne olursa olsun farketmez
    2. Boy uzatma kitabı hakkında biraz araştırma yaptım.Yararını gören bir arkadaş varmıdır acaba?

2. G O M J

G O M J Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    Genelde barfiks oneriliyor uzatmak icin. Ama en onemli faktor tabi genetik. Ailedekilerin boylari kac?

3. FullMetalJacket19

FullMetalJacket19 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Valla böle çok uzunlar yok da benimde istedigim boy 1.78 zaten ailedede genelde böle gibi

4. boot_sector

boot_sector Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Benim tavsiyem yüzmeye ağırlık vermen ve çok fazla atlamalı zıplamalı sporlara girmemen. Bunun yanında bol kalsiyum tüketmen(süt ve süt ürünleri ama özellikle brokoli) ve her sabah bir çorba kaşığı balık yağı tüketmen. Boy tabi ki öncelikli olarak genetik faktör sonucudur. Yani potansiyelini belirler. Bu potansiyelin tamamını kullanabilmeni ya da kullanamamanı senin fiziksel aktivitelerin ve beslenme şeklin belirler. Son olarak da omurgana baskı yapmayacak olan antreman programı seçmeni tavsiye ederim. Ayakta ağırlık kaldırmak ya da dik oturuş pozisyonunda ağırlığa girmek omurgaların aralıklarının artmasını engeller ve artış oranını azaltır. Bu yüzden gelişimi tamamladıktan sonra barbell curl, deadlift gibi şeylerle uğraşmanı tavsiye ederim. Yaş 19 olduğu için kısa da olsa boyunun daha uzaması için bir süre var. Lütfen buraya gelişme olursa yaz. Ben de merak ettim nereye kadar uzayıp farkedecek.

5. FullMetalJacket19

FullMetalJacket19 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Eskiden yüzme yaptım 2 yıl ileride götürmeyi düşündüm fakat olmadı diyceğim şu ki hangi tarz yüzmeliyim? kelebek,kurbağa,serbest? yada farketmezmi?
    balık yağı hapı alsam olurmu?
    süt içiyorum günlük sütlerden günde yarım litre kadar arttırmalımıyım sence?
    Bodye devam edicem gibi gözüküyor programı buraya yaziyim çıkar dediğin hareketleri çıkarırım
    Yardımın için teşekkür ederim haziran gibi başlıcam malum sınavlar falan var sadece bodye zaman ayırabiliyorum.Başladıgım zaman hafta hafta bilgilendiricem inşallah:)

6. mericboss99

mericboss99 Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    43
    ''Hayat istediğimiz gibi değil olduğu gibidir.''

Boyun genetiktir.Yaşında ilerlemiş boyunun uzamasının durmuş olma ihtimalide çok yüksek.Moralini bozman için söylemiyorum sadece boyunla mutlu olmayı öğren.

Bol kalsiyum,basketbol,zıplama,barfiks,barfiks demirine asılma,esneme ve açma hareketleri boyun uzamasına yardımcı olur eğer uzaman durmadıysa

Umarım istediğin boya ulaşırsın

7. boot_sector

boot_sector Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Zıplamanın boyun uzamasın hiçbir katkısı olmadığı(basketbol da dahil) bilinen bir gerçek. Bunun öncelikli sebebi her ne kadar esnemeye yönelik zıplasan da yere düşüş kısmının eklemleri ve omurga aralıklarını sıkıştırdığı gerçeğidir. Boy belli bir yaşa kadar kemiklerin uzamasıyla, bir yaştan sonra da eklem ve kemik aralıkları aracılığıyla uzar. Basketbolcuların hepsinin uzun boylu olması genetik havuzda yapılarının zaten düzgün ve uzun boylu olmasından kaynaklıdır. Kısa boylu kalanlar zaten ilerki zamanlarda yetenek durumlarına göre basketbolu bırakmak zorunda kalanlardır. Bunlardan birine örnek de benim. Orta, üst ve en üst düzeyde diyebileceğim ama uzun boylu olan arkadaşların hepsi basketbola devam ederken orta-üst düzeyde 3-4-5 pozisyonlarında yetenekli olan ben daha uzun boylu ve üst düzey basketbol oynayan adamların arasında(1 ve 2 pozisyonlarında) mal gibi kalıp elenmeden önce siz beni atamazsınız ben kendim çıkarım mantığıyla bıraktım :D Boyum da 184 cm.
    Aynı şekilde benden daha kısa olan ama 1 ve 2. pozisyonlarda oynayan üst düzey bir arkadaş milli takım seçmelerine çağrılıp ciddi sakatlığına kadar bir süre ciddi takımlarda ilk 5 oynadı. Olay budur yani. Basketbol boy uzatmaz. Sadece herkesi orta düzeyde oynuyor düşünürsek uzun boyluları kısalardan ayırır :)
    Yüzme stiline gelince. Hepsini yapabilirsin çünkü aşağı yukarı bütün stiller(yüksekten atlama hariç) ileriye uzanma hareketi yaptırır. Ama sanırım bu konudaki en iyi kurbağadan çok kelebek ve serbest stil. Bir de sırtüstü. Annem 158 cm, babam 172 cm. Anne ve baba tarafındaki en uzun boylu adam 184 cm ile dayım ve ben de aynı boydayım. Bunun küçük de olsa bir kısmını yüzmeye borçlu olduğumu düşünüyorum çünkü yüzmeye başladığımda boy olarak yaşıtlarıma fark atmaya başlamıştım. Basketbolda ileri seviyelere geldiğimde de temelli durdu. Tabi biyolojik gelişim saatiyle de alakalı olabilir. Sadece tecrübelerimi paylaşıyorum. Balık yağını da tavsiye ederim.

8. bangblur

bangblur Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yüzme derken kursuna mı gitsem daha iyi olur yoksa kendi çapımda mı? :) Mesela haftada kaç saat yüzüyordun,ne kadar yüzdün?Ayrıntılı bilgi verebilir misin?

Sayfayı Paylaş