boks yapıyorum beslenme programım iyimi sizce

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve vücutcuu tarafından 18 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Merhaba abilerim ben 14 yaşındayım boyum 170 kilom 60 yaklaşık 1 aydır boks yapıyorum.daha önce evde kendi çapımda vücut geliştirme yapmaya çalışıyordum kendime antrenman programı falan oluşturmuştum neyse doğru çalışmasamda faydasını gördüm vücudum sıkılaştı kaslarım biraz belirginleşti ama hacim yok önemli değil boksa başladım zaten.vg yi bırakmamın sebebi hem çok masraflı olması hemde çok zaman alması o yüzden boksa başladım ilgimde vardı 1 senedir.öğrenciyim sabah 6 da kalkıyorum o yüzden erken yatmak zorundayım uyku düzenimde bir sorun yok.ama yeterli beslenebiliyor muyum merak ettim.idman günleri pazartesi çarşamba ve cuma günleri beslenmeye dikkat ediyorum programlı bir şekilde yiyorum.salı perşembe ve cumartesi pazar günleride sadece basit şeylere dikkat ediyorum öğün sayısı 2-3 e kadar iniyor.

6.00 da kalkıyorum 3-4 kaşık pekmez yiyorum

6.15 gibi yaklaşık 100 gr yulaf ezmesi yiyorum sütle beraber biraz nesquikte katıyorum yinede tatlandırmıyor bunun içinde önerileriniz varmı? yanına bıldırcın yumurtası yiyorum akşamdan haşlıyorum en az 3 tane en fazla 5-6 tane yiyorum değişiyor.tavuk yumurtası büyük olduğu için bıldırcın kadar fazla yenmiyor sabahın köründe o yüzden bıldırcını tercih ediyorum.protein değerleri aynıdır inşallah.

6.45 te evden çıkıyorum 7.15 te ders başlıyor 12.15 çıkıyorum.okulda ayranla hambuger alıyorum içinde patates kızartma mayonez ketçap inegöl köfte oluyor iyi değil ama mecburen yiyorum.evden götürebileceğim birşey varmı? bunu ara öğün sayıyorum.saat 10 da yiyorum.

13.00 öğle yemeğinde karb. ve protein almaya dikkat ediyorum.hiçbir şey olmazsa mutlaka makarna pilav oluyor yani.yanınada tavuk göğüs bir kase yoğurt oluyor genelde.veya makarna konserve ton olabilir.idmanım 16.00 da öğle yemeği ile idman arası çok fazla burda tereddüt ediyorum işte.sizce normalmi 3 saat önce? idman öncesi öğün olduğu için dikkat etmeye çalışıyorum önerilerinizi alcam öğle yemeği ile ilgili ayrıca bol su tüketiyorum.

idmandan gelince hemen 4-5 kaşık pekmez veya bal basit şeker alıyorum sonra muz nesquikli süt ve bol su tüketiyorum muz yerine patateste olabilir bunları yemedeki amacım sodyum potasyum almak yorgunluğu atmak için. sonra duş alıp 1 saat dinleniyorum.saat yaklaşık olarak 19.00 oluyor değişebiliyor bu 7.30 da oluyor bazen idmana göre.ya salon eve baya uzak buda bir sorun.arkadaşımla gidip geliyorum gelmemiz o yorgunlukla 30 dk sürüyor zaman yollarda geçiyor yani olsun ama zafere giden yolda çekilen çile kutsaldır.uzak diye boksu bırakamam.

7.30 akşam yemeğinde yine karb. alıyorum ama akşam yemeğinde fazla karb. almak doğru değil sanırım öylemi? bir kase yoğurt yerim valla akşam fazla dikkat etmiyorum ya.

abilerim önerilerinizi bekliyorum gece yemeğinde neler yiyebilirim? gece süt içmek gh hormonunun salgılanmasını engelliyormuş o yüzden süt içmiyorum idmandan gelince ve sabah yulafla sadece.bana önerebileceğiniz bir besin takviyesi varmı? protein tozu amino kreatin vs. kullanmamda bir sakınca varmı bence iyi olur yeterli beslenemiyorum bu gidişle kas kaybı olabilir sadece kas kaybı değil bir çok şeyi etkiler yeterli beslenmemek.8-9 saat uyku yeterli olur dimi? dün 12 lerde yattım geç kalktım bugün 12 saat uyudum kalktığımda hala bir yorgunluk bitkinlik vardı birde okul olsaydı demekki :) okula etki etmemesi lazım sporun.haftasonu iyice dinleniyorum ders çalışıyorum pc tv ile zaman geçiriyorum gün boyu evdeyim yani haftaya enerjik başlayamak için. vücut kendini yeniliyor bu 2 günde.tavsiyelerinizi bekliyorum abilerim saygılar..

2. baskn35

baskn35 Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Öncelikle protein tozu, amino vs kesinlikle bulaşma.
    Ben 16 yaşındayım 6 aydır bu işi tamamen doğal (tozsuz, aminosuz) yapıyorum ve gayet iyi sonuçlar aldım, üstelik ben boksçu değil Vg ciyim, bokscu halinle 14 yaşında bunlara bulaşman çok mantıksız
    Beslenmendeki hataları kısaca yazayım,
    öncelikle okulda yanına tonbalıklı sandviç götürebilirsin ben öyle yapıyorum, ama sabah erken kalktığını söylemişsin hazırlaması seni üşendirebilir.
    Okuldan gelince makarna veya pilav yanında tavuk göğsü güzel, yanına salata ekleyebilirsin.
    İdmanla arasında 3 saat olması yanlış, idmandan 1 saat önceye haşlanmış patates ekle enerjisini idman sırasında hissedeceğinden eminim.
    yol 30 dk sürüyor ise yanına muz ve jelibon al, idmandan sonra basit şeker ihtiyacını karşılarsın en azından.
    Bu arada her öğüne yoğurt koymuşsun, yoğurt yemen senin için çok iyi. Protein dışında yoğurdun bilinen birsürü faydaları var. Kesinlikle sütü veya yoğurdu light yeme. Zaten zayıfsın, boks idmanlarında çok fazla enerji harcanır, bir ara bende 1 ay gitmiştim oradan biliyorum.
    Onun dışında yatmadan süt gh hormonunu engeller demişsin birkaç yerde daha gördüm tartışılır. Ama en basit çözümü yatağa girmeden 1,5-2 saat önce iç sütünü, yatmadanda su iç. Vücut susuz kalmasın
    Gördüklerim bunlar akşam çok ağır yağlı beslenme bunun dışında lighttır, yağsızdır bunları kafana takma ..

Son düzenleme: 18 Şubat 2012
    vücutcuu bunu beğendi.
  3. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    tamam abi anladığım kadarıyla yağlı yağsız fazla kafaya takmayacağım hem zayıfım yaşım küçük hemde vg değil boks yapıyorum fazla özenli beslenmeme gerek yok.kahvaltıma birşey dememişsin? ton balıklı sandviç işi zor.öğle yemeğinde salata yerim.idmandan bir saat önce patates haşlama yanında ne yiyebilirim? abi idmandan 30 dk sonra eve gelsem idman sonrası yediklerimi aynen yesem olmaz mı? bu arada jelibon iyimidir? basit şeker için olduğunu biliyorumda sağlıklımı yani ben sağlıklı dengeli doğal beslenmeye çalışıyorum.idman sonrasında yediklerimi yicem yine 30 dk sonra.sanırım programım fena olmamış.

4. baskn35

baskn35 Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Dostum jelibon basit şeker ihtiyacını karşılar, aşırıya kaçmamak şartıyla haftada 3 gün zararı olmaz, idman öncesi patates yanında salata yiyebilirsin. Öğle yemeğinde salata yanına kesinlikle protein koy.
    kahvaltın fena değil ama çeşitlendirebilirsin, en az 3 yumurta ye. Yanında domatesidir biberidir salatalığıdır bunları unutma, bal yemeyi unutma, tereyağı ye. Ama kalitesiz bakkal ürünleri olmamasına dikkat et.
    Akşam yemeğinde tavuk haşlama , kırmızı et , balık yanında makarna veya pilav olabilir ( çok aşırıya kaçma)
    iyi forumlar

vücutcuu bunu beğendi.
  5. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    çok teşekkür ederim abi ilgilendiğin için sağol.abi sabah çok erken kalkıyorum 6 da o yüzden kahvaltıyı çeşitlendiremiyorum acele acele akşamdan hazırladığım nesquikli sütlü bir kase yulaf yaklaşık 100 gr yanınada 5 tane bıldırcın yumurtası zaten bunların yanına tereyağı bal sebze meyve olmuyor sadece ilk kalktığımda aç karnına pekmez yiyorum 3-4 yemek kaşığı o kadar.süt işi bozuyor eğer sütlü yulafın yanında yenilebilecek sebze meyve falan varsa söyle abi çeşitlendireyim hiç birşey uymuyor.

zeytinyağlı salataya başlayacağım abi yavaş yavaş hiç sebze meyve tüketmiyorum.öğle ve akşam yemeğinde mutlaka salata olacak.peki meyveyi ne zaman yiyebilirim idmandan gelince muz yiyorum o kadar.

öğle akşam yemeğinde genellikle tavuk göğüs olur haşlama tabi sebzeli yemekte olabilir.öğle akşam mutlaka karb. oluyor.başka önerileriniz varsa söyleyin abilerim.besin takviyesine ihtiyacım kalmaz sanırım multivitamin vs. kullansam iyi olur mu?

peki yulafı nasıl tatlandırabilirim nesquik katıyorum yinede olmuyor ne yapsam olmuyor.beslenme ile ilgili önerilerinizi bekliyorum.14 yaşındayım günde kaç saat uyumalıyım? ve beslenmeye bir vücutcu kadar dikkat etmelimiyim? beslenme konusunda bilgim var aslında kendi çapımda vg de yaptım ordan biliyorum bir şeyler.günlük kalori karb. protein vs. ihtiyacı minarel vitamin bu kadar dikkatli özenli olmama gerek varmı? bu beslenme konusunu çok kafaya takıyorum.ne bulursam yemelimiyim bu yaşta? yoksa hesap kitaba girmem gerekirmi? bazı basit kurallar var bunlara uyarsam sorun olmaz diye düşünüyorum.mesela zararlı yağlardan abur cuburdan uzak durmak vs. bunlar gibi bana basit kuralları yazarsanız sevinirim.herkese iyi geceler saygılar...thums:

6. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    cevap bekliyorum lütfen.beslenme programı gerekli.

Sayfayı Paylaş