Boks ve kick boks hakkında bir kaç sorum var

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve msariozkan tarafından 30 Aralık 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. msariozkan

msariozkan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar. Daha önce de konu açmıştım dövüş sporu seçmek amaçlı. Salı günü başlıyorum fakat kick boks ve boks arasındayım. Bilgili arkadaşlarıma bir kaç soru sormak istiyorum.

1) Fitness da yapıyorum. İkisi birlikte olursa kasları eritir miyim?

2) Kas kütlemi arttırmak istiyorum. Boksun daha çok arttıracağını düşünüyorum. Yanılıyor muyum? 16 yaşındayım. 173 cm boyum var ve 54 kiloyum. 3 yıldır fitness yapıyorum o yüzden vücudum epey şekilli ama zayıfım.

3) Boks ile başlayıp kick boksa geçmeyi düşünüyorum. Boks bana işin temeli gibi geliyor. Sizce mantıklı bir karar mı?

Vakit ayırırsanız çok minnettar kalırım.

AliGurgan bunu beğendi.
  2. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    2) Kas kütlemi arttırmak istiyorum. Boksun daha çok arttıracağını düşünüyorum. Yanılıyor muyum?

kas kütleni arttırmak istiyorsan hiç uğraşma dövüş sporlarına başlamaktaki hedef bu mu oldu artık...

3) Boks ile başlayıp kick boksa geçmeyi düşünüyorum. Boks bana işin temeli gibi geliyor. Sizce mantıklı bir karar mı?

hep düşünüyorum demişsin neye dayanarak düşünüyorsun onu anlamadım...
    boks mu yapmak istiyorsun kickboks mu ilk önce bunun karını senin vermen lazım ben boks yapıyorum ama seni kickboks yapma boks en iyisidir diye yönlendirmek değil işim kimsenin işi değil bu sen gerekirse antrenmanlara gideceksin izleyeceksin internetten maçları izleyeceksin okuyacaksın ve en sonunda ne yapmak istedigine karar vereceksin...

3. EBaytar

EBaytar Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun :) Ben de kick boksa yeni başladım.

1) Fitness ve kickboks birlikte yürütülebilir elbette. Fakat beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü kick boks antrenmanları acayip ter attırıyor. Ayrıca kickboks antrenmanı sonrası ağırlık çalışmaları da olabiliyor.

Burada amacı belirleyip ona göre hareket etmekte fayda var. Kickboks veya boks hedefin ne? Müsabık olmak mı(ki yaşında müsait...) yoksa aktivite yapmak mı? Eğer aktivite ise önceliğini fitness programınıza verirsin kick boksu daha hafif yaparsın.

2) Kas kütleni arttırmak spordan ziyade beslenmeyle alakalı bir durum. Boksu veya kickboksu yaparken beslenmene dikkat etmezsen kilo da kaybedebilirsin.

3) Hocana sor bu durumu. Ben öyle yaptım. Kickboksa başla, baktın ki tekmeler sarmadı boksa devam edersin demişti :) Bence sen de kickboksa başla, sonuçta sonradan boksa geçmen mümkün.

Velhasılı kelam hocanla birlikte kararını ver, beslenmene çok dikkat etmeye çalış. Dinlemeyi ihmal etme! İstediğin sonuca boksta, kickboksta ulaştırır.

4. msariozkan

msariozkan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Salı günü 20-25 dakikalık bir antrenmana gireceğim bu sporlarla tanışma amaçlı. Hocaya sorarım o zaman. Eğer bu sporu yapmaktan hoşlanırsam ve yeteneğim de varsa ilerletmek şart :)

5. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    boks maçlarını izke ardından kick boksu izle asıl amaç kick boks ise boks zaman kaybettirir çünkü boksda yapılan bazı şeyleri kick boksda yapamazsın.

6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    1 )boks ile başlayıp kickboksa geçmek alakasız bi durumdur...öyle olsaydı , bütün kickboks şampiyonları önce boksla başlardı...yok böyle bi şey...

2 ) sporun türü ne olursa olsun (tabi ki suma vb hariç) her türlü durumda eğer "kas kütlesinden kasıt daha yağsız ve güçlü kaslar ise " bu artar ...

3) eğer performans sporu gerçekleştirecekseniz "miyofibriler hipertrofi " önerilir....:) ve hem de sporun ihtiyacına göre...

yani, önce "boks, jimnastik , vg vb " yapayım , ondan sonra "kickboksa" başlarım diye bi şey yok...:)

7. excreta

excreta Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    3 yıldır haftada 3 günlük kickbox antremanım var.Yakalaşık 1 yıldırda haftanın dier 3 günü salona gidip ağırlık çalışıyordum.Beslenmem iyi olmasına rağmen kütle kazanamadım zaten amacımda kütle kazanmak deil fit bir vücut.Bu ay protein tozu kullanmayı düşünüyorum bakalım nasıl bir etkşisi olacak.Bu arada ağırlık antremanlarımı evde yapıyorum daha çok etkisini görür gibiyim.Birde kickbox yapıp o ekranlarda ki şampiyonlar gibi olmak tek başımıza yapacağımız bir iş deil gibibme geliyo

8. tigerrr

tigerrr Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2. Üniversitesini okuyor
    Boks yada kick boks yapacaksan fitnessa gerek yok ztn zor sporlar.
    kas kütlende artmaz. bende boks yaptım 5 yıla yakın her idman sonrası ağırlık çalışırdım çoğu kişi yanlış demişti o zamanlar fakat ben verim almıştım işin garip kısmı. istersen sende idman sonrası ağırlık çalışabilirsin.

Çok mantıklı bokstan kickboksa geçmek daha iyi olur. çünkü kıckboksta yumruk atmayı tam öğrermıyorlar o yüzden yurmuk atmayı öğren sonra bacaklarını güçlendirirsin.

9. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73

gelişim elde edememen çok normal ve protein tozuda bi mucize değil.

haftada 3 gün boks - kickboks antrenmanı yapılıyorsa en fazla 2 günde çok yorucu olmamak şartıyla yardımcı antrenmanlar yapabilirsin. temel hareketlerden oluşan. aksi durumda hem ağır antrenmanlar hemde bunun karşılıgında kendine sadece 1 gün dinlenme şansı tanıdığında vucut bi süre sonra bırak gelişim beklemeyi ferformans olarak düşersin...

10. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Öncelikle şu saçma düşünceleri bi tarafa bırak biraz boks yapayım sonra kick boksa geçerim.Yok öyle bir şey.Bokstan kick boksa geçtiğinde sıfır gelmiş bi adam senden daha rahat ayak uydurur.Çünkü boksla kick boks çok farklıdır.Gard stilinden yumruğa kadar.Velhasıl boks yapacaksan boksla başla kick boks yapacaksan kick boksla başla.

11. excreta

excreta Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    kardeş korkuttun beni iki antremandan birisini haftada 1 e düşürüyorum yani ya ağırlığı 2 gün yada kickbox u 2 gün yapıyorum sonuçta 2 günlük temiz bi dinlenmem oluyo yani ikisinden birini bırakmamımı tavsiye ediyosun bak kafama takıldı şimdi

Değerli Üyemiz;
    Lütfen üyelere kullanıcı adları dışında kelimeler kullanarak hitap etmeyiniz. (kardeş, usta, abi, dostum vb. )
    Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız
    Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Son düzenleyen: Moderatör: 4 Ocak 2013
  12. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Merhaba msariozkan
    Kickboksu tavsiye ederim daha fazla teknik olduğu için ama ilgi alanın hangisine yönelmeni gösteriyorsa onu seçmende hayır vardır.
    1)Kas erimesi olmaz ama antreman saatlerini düzgün ayarlamalı , beslenmene dikkat etmelisin ve iki spordada cardio ağırlıklı olucaktır.Bu yüzden kilonu korumaya yönelik bak.
    2)Kas kütlesini artırmak istiyorsan fitnessdan vücut geliştirmeyen daha hızlı gelişim elde etmende yararlı olabilir.Boks bu konuda bir yarar vermez veya kickboks hatta salonda ağırlık kaldırsan dahi fitness programınla ters düşerse overtraining yani kas yıkımına sebep olabilir.(Elbet şınav vesaire yapıcaksın orda bu göğüs gününe denk gelmesi gibi :D ) Fitness ile kolay kilo alınıcağını düşünmüyorum , vücut geliştirme salonuna yazıl ve kendine kilo almaya yönelik bir beslenme programı ayarla ayda 1ila 2 kilo alabileceğin bir program oluştur (bu kısım çok zordur bilinçsiz program oluşturma antrenörlerden biri bilgili ise gittiğin yerde yardımcı olmaları daha iyi olur veya sitede okuyarak program oluşturmaya çalışabilirsin ben böyle yaptım ama ne kadar doğru oluyor tartışılır bilir kişi ile bu işi yapmak her zaman daha iyidir.)
    3)Kesinlikle yanlış düşünüyorsunuz.Boks bu işin temeli felan değildir , amacınız bu düşüncede boksdan kickboksa geçersem daha hızlı daha iyi olurum mantığı ama ikiside vuruşlu ikiside çoğu teknikler aynıdır.Bu yüzden daha bol tekniğe sahip kickboksa başlamanız ve ne kadar erken başlanırsa yani ( bundan önce boksa başlamak ve sonra kickboksa başlamayı hedeflemek daha yavaş öğrenmenizi sağlıyabilir) olur.
    En mantıklı olan doğru eğitmen ile doğru antreman programı ile ve sana lazım olan beslenme programı ile kickboks + vg olucağını düşünüyorum.

13. Gkhn8734

Gkhn8734 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Gkhn
    Yer:
    İstanbul
    Bosk tabiki işin temelidir. önce boksa başlarsan çelik gibi yumrukların olur kivk boksa başaldığında tekmelerini kullanman biraz zor olur Gürkan Özkan tarzı dövüşürsün.

Kick boks düşünürsen bence direk kick boksa yazıl derim. Her ne kadar benzer gözükselerde aslında birbirinden çok farlı skorlardır. Birinde rakibi yorup defans yapıp saldırısın. Diğerinde daha ofansif ve daha kısa sürede dövüşürsün. Benim tavsiyem boks yapmandır ama kick boks istiyorsanda direk kick boksa git derim :)

14. deeplove

deeplove Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Kickboks sporuyla uğraşan arkdşlar cevaplarsa sevinirim öncelikle 16 yaşındayım Biraz kilo problemim var Boyumda kısa
    spora gitmekten biraz çekiniyorum bunlar kickboks yapmama engel olurmu önce fitnes git dediler ne yapmalıyım yardım lütfen ve bu sporu aktivite amaçlı yapmak istiyorum efendi sessiz sakin bir yapıp var bu yüzden hep üstüme geliniyor bu sebebten dolayı kickboksa başlamak istiyorum

Son düzenleme: 19 Ocak 2017

Sayfayı Paylaş