Boks & Estetik

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve lekula tarafından 30 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. lekula

lekula Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Konum bokstan çok estetiğe dayalı. Fakat doktora soru sorma sitelerine üye olmak, soru sormak, cevabı beklemek bunlar çok zahmet verici. Bu yüzden sizin tavsiyelerinizi ve bilgilerinizi almak istedim. Ben 7 aydır boks sporu yapıyorum. 5 ay sonra 18 yaşıma gireceğim. Boks'u hobi olarak değil ciddi hatta ileride mesleğim olarak yapmayı düşünüyorum. Ben burun estetiği yaptıracağım ve spora en fazla 3 ay ara verebilirim. Oda 7 + 3 = 1yıl yani 1 yılımı müsabakalara çıkmadan sadece kum torbasında geçireceğim. 3 ay ara verdikten sonra lisansımı çıkartıp dövüşmek istiyorum. Ama korkuyorum burun şeklinin oturması için 3 ay yeterli mi? Yetersizse bile darbe sonrası ciddi sorunlar yaşar mıyım?

Bunu yapıyorum çünkü lisansımı çıkartıp müsabakalara katıldıktan sonra 3 ay bile ayıracak vaktim, zamanım olmayacak. Birinden birini seçemem ikisinide yaptırmam gerek. Fikir ve tavsiyelerinizi bekliyorum...

2. HergeleSefa

HergeleSefa Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    burun estetiğinin ilk 3 ayı çok önemlidir.
    zaten estetisyenin sana gerekli olan bilgileri verir.
    ameliyat üzerinden 10 yılda geçse boks vb. bi spor yapıp burnuna ağır bir darbe, travma almanız durumunda şekilsel bozukluluk gerçekleşebilir.
    bunun garantisinide kimse veremeyecektir. zira burun ameliyatsız olsa bile bu tarz bi darbeden olumsuz etkilenecektir.

lekula ve kerem191 bunu beğendi.
  3. TTTT

TTTT Üye

Beğenileri:
    176
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    dostum söyle söyleyeyim eğer burnun kemerli ise sadece kemeri aldırıyorsan yani oradaki kemiği bir sıkıntı olmaz daha iyi olur hatta darbelere daha az şiddetle gelir burnuna fakat bildğin estetik tarzı ise şekil bozukluğu kaçınılmaz ortalama 6 7 ay gibi bi sürede iyileşi üzerindeki sertlik geçer 1 yıla kadar tam oturur hayat boyunca ağır bir darbe gelmediği sürece sıkıntı olmaz fakat boks yapdığın için illa ki yumruk gelicekdir direk kanama olur çok sert gelirse bir daha kırılabilir tabi bunu en iyi doktorun bilir kemik yapında önemli burada tercihini iyi yap önceliklerini iyi belirle derim ya spor yap yada estetik ortası yok ayrıca estetik yapdırdıkdan sonra sürekli burnunu düşünürsün müsabakalarda rahat edemezsin yumruk yiyeceğim oraya diye tabi bunlar genel görüşüm bu konu hakkında biraz bilgi sahibiyim ama bir doktor değilim :D doktora danışman en iyisi :)

lekula bunu beğendi.
  4. kerem191

kerem191 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Ankara
    Bence kesinlikle yaptırma hele bu yaşta ve üstüne üstlük bir de boks hayatının parçası olacaksa. Sen zaten kafadan burnuna darbe alacaksın gidip burnunu yaptırmaya ne gerek var? Tamamen bir bilgisayara para verip onu 10 gün sonra kırmak gibi birşey bu. Ayrıca burna neşter değdiği anda hiçbir zaman eskisi gibi olmaz o burnun sağlamlığı buna emin ol. Bu vücudun her yeri için geçerlidir. Neşter değen yere her zaman dikkat etmen gerekir. Orjinalliği gitmiş malzeme gibi düşün bunu. görüntüde güzeldir ama bozulursa ilk halinden çok daha kötü deforme olur. Bak hakan şüküre... adamın burnu bildiğim kadarıyla, hatta h.şükür'ün kırılan burnun seansından birini alpay özalan kırmıştı eski bjkli zamanında... :) 3 defa ayrı zamanlarda kırıldı ve burnu dümdüz hiçbir kemik(kemer) olmamasına rağmen oldukça şekilsiz. Neden çünkü çok sık darbe aldıktan sonra deforme düzelmiyor. Ayrıca boks yapacam diyorsun burna estetik diyorsun bence oksimoron iki kavram. yani boksa gireceksen zaten bu tür estetik kaygıların olmamalı. Boksla uğraşıp ben burnu düzgün olan çok çok az kişi gördüm bu arada. Burunları kırıla kırıla kemiksiz bir görünüm mü alıyor nedir garip bir şekillenme oluyor. Aynı güreşçi kulağı gibi geri dönülmez şekilde yani... diyeceğim şudur ki, burun estetiği olma ama hayat senin para senin; istersen olursun. Ancak bu dediklerimi dikkate almanı öneririm 31 yaşında bir abin olarak söylüyorum bunları.

lekula bunu beğendi.
  5. TTTT

TTTT Üye

Beğenileri:
    176
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    arkadaşın dediği doğru deforme olabilir çok yumruk gelip tekrar kırılınca fakat yaş olarak bir şey yok tam yapılma çagıdır 18 yaş

6. lekula

lekula Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Burnumda kemik var, ucu düz ve uzun. Benim isteğim kemiğin olmaması biraz içe oyuk ve ucunun biraz daha küçültülmesi düzleştirilmesi vs. vs. Bu olduktan sonra isterse burnum komple yamulsun sorun değil, çünkü boksta hedef tahtası her zaman yüz bölgesidir. Ama benim korkum eski dayanıklılığını yitirip beni yarı yolda bırakması... Yoksa burunda şekil bozukluğu boks yapan biri için her zaman vardır.

Bir doktor sitesinde 3 ay sonunda ağır sporlar yapılabileceği yazılmıştı... İnternette araştırdım bu ameliyatı olmuş ve aylar sonra burnuna kolu çarpmış söylediğine göre şekli bozulmuş. Eğer bu gerçekse benim bırakın 3 ayı, ömür boyu boks yapamamam gerek?

7. noyanaktas

noyanaktas Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Dostum şöyle basit bir yorum yapayım; İşin gerçeği hiçbirimiz doktor değiliz ve bildiklerimiz sadece sana akıl vermeye yeter. Ha boks konusunda veyahut başka bir dövüş sporu konusunda konuşabiliriz rahatlıkla eyvallah ama bu biraz sıkıntılı bir konu. Gerçek bir doktor sana bizlerden daha da çok yardımcı olabilir. Sadece görüş alayım diyor isen; Şahsen ben o ucu düz ve uzun olan kemik şekil bozukluguna sebep olmuyorsa onu oldugu gibi bırakırım kalsın boks yaparım. Şekil bozukluğuna sebep oluyor ise de zaten boks da da sıkıntı çıkacak ilk başlarda olmasa da ilerleyen zamanlarda illaki :)

8. hknsaid

hknsaid Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    merhaba arkadaslar peki boks yerine diger spor dallari yapilabilirmi burun estetigi olanlar . simdiden cevaplariniz icin tsk ediyorm

Sayfayı Paylaş