Body'e başladım, kickbox da yapıyorum

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve DaOctopuss tarafından 5 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. DaOctopuss

DaOctopuss Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    selamlar, bodlye beraber kickbox da yapıyorum.... boy 173 kg 55... avantajları ve dezavantajları nelerdir?

2. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Kaç yaşındasınız acaba ?

DaOctopuss bunu beğendi.
  3. DaOctopuss

DaOctopuss Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    15 yaşındayım

4. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    avantaj dezavantaj durumu amacınıza göre değişir. eğer kas yapmak istiyorsanız tavsiye etmem. pek çok kickbox antrenmanı kardiyo yerine geçecektir çünkü. Ama her zaman bir dövüş sporu veya sanatıyla ilgilenmek iyidir. Eğer sabırlı bir insansan sadece kickboxla ilgilenmeni bile önerebilirim.

DaOctopuss bunu beğendi.
  5. DaOctopuss

DaOctopuss Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    aslında amacım kickbox'ın güce dayalı bir spor olduğundan vücudumu yeterince geliştirip daha sonra ise sadece kickboxa devam etmek... kardiyo yağ yakmaydı dimi bu arada? daha mı çok yemek yemem lazım yani şimdi :/

6. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Body ile başlayıp kilo al, vücudu toparla. Sonra kickbox idmanlarına geçersin. İkisini şu an bir arada yapıyorsan çok sağlıklı beslenmen şart. Günde 110 gram protein almalısın.

Son düzenleme: 7 Aralık 2008
    DaOctopuss bunu beğendi.
  7. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Jevric haklı. Eğer zayıf olduğunu düşünüyorsan body ile güçlenip kickboxa geç. Ama dediğim gibi ikisi birlikte faydalı olmaz senin için. Kickbox çok efor harcayan bir spor olmakla beraber body ile birlikte kaslarını çok yoracaktır. Ama çok uzun süre body yapmanı önermem kickboxa geçmek istiyorsan. Kıvamında bırakıp geç. Çünkü kickboxta vakit kaybedersin yoksa. Esneklik için ve kondisyon için uzun süre çalışman gerekir. Maalesef , başlangıçta kondisyon kazanmak ve sonra kas yapmak kolaydır , ama kas yapıp sonra kondisyon kazanmak zordur.

DaOctopuss bunu beğendi.
  8. DaOctopuss

DaOctopuss Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hocam ikisini beraber yapmaya başlayalı 1 hafta oldu ve 3.günden sonra body çalıştıktan sonra kickbox salonuna inip teknik vb. çalışmalar yapıyorum vücut alıştı yorgunluk hissetmiyorum ama yinede bişey bilmeden konuşmamak lazım... istediğim biçimde bir vücuda sahip olduğumda sadece kickboxla devam edicem... aşırı sağlıklı beslenmek gerekmiş hmm... zaten tığ gibiyiz bea daha da zayıflatır mı acaba çok iyi beslenmezsem :( ne kickboxu ne de body'i bırakasım var ne yapacağımı şaşırdım :/

9. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Senin yorgun olman yani seni yorması anlamında söylemedim. Kaslarını çok çalıştırırsan kas yapmak yerine kas yakarsın. Hem body hem kickbox çok iyi bir beslenme ihtiyacı doğuracaktır işini zorlaştırır. Çünkü body + kickboxta yaktığını alamazsan kaslarını eriteceksin. Eğer iyi beslenmezsen dahada zayıflaman kuvvetle muhtemel. Çünkü dediğim gibi az beslenmeyle overtrain yani aşırı çalışma durumuna düşmen büyük bir ihtimal.

DaOctopuss bunu beğendi.
  10. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Kickboxta çalıştıın hareketleri açıklar mısın?

DaOctopuss bunu beğendi.
  11. DaOctopuss

DaOctopuss Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    @drago

z..çtım o zaman hocam :D ikisinden birini kesinlikle bırakmam gerek yani :S

@Jevric

kickboxda da yeniyim kroşe aparkat bide 2-3 çeşit tekme var onları çalışıyorum(kendi başıma çalıştığım günler tabi)

12. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Ya zaten kickbox ve boksta öyle sabit hareketler yok. Temel vuruşlar ve savunma var. Gerisi tamamiyle güç ve kondisyondur. Ve hız tabiki.

Kroşe-Aparkat-Swing Vuruşlar-Direkt
    Temel vuruşlar bunlardır. Bunlardan gerisi tamamiyle sporcunun yaratıcılığıyla bunları duruma göre anlık kombine etmesidir.

Boksta ve kickboxta guardda temel savunmalar vardır bu vuruşlara karşı. Gerisi yine yaratıcılığa kalır. Birde eskiv vardır o kadar yani. Bide kickboxta tekmeler. Low kick , front kick vs...

DaOctopuss bunu beğendi.
  13. DaOctopuss

DaOctopuss Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    drago hocam bana seçenekler sunabilir misiniz kickbox ve body'den birini bırakmak dışında? sunarsanız neler yapmam gerekir ve sizce yapmalı mıyım?

14. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Ters bir durum yokmuş. Kickbox idmanını bodyden önce yaparsan ısınma olur. Ama gene sağlıklı beslnemen şart.
    .

DaOctopuss bunu beğendi.
  15. DaOctopuss

DaOctopuss Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ikiniz de ayrı şeyler söylediniz şimdi yanlış anlamadıysam :)

16. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Ben kickbox idmanını önceden ağır sandğım için fikrimi değiştirdim. Esasında ilk olarak kikboxta nasıl çalıştığını sormalıydım.
    Bodyden önce yapabilirsin. Bir kaç yumruk ve tekme çalışması ısınma bile sayılabilir. Demin yanlışlıkla Drago'nun sözünü ekstim aliba, özür dilerim.

DaOctopuss bunu beğendi.
  17. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Isınma olarak kullanılabileceği fikrine karşıyım. Orta boy bir kum torbasının ağırlığı 60 kilo. 60 kiloluk bir kum torbasıyla antrenman yapıyorsunuz eğer yeni başlıyorsanız. Yaklaşık 45 dakikalık bir antrenmanda sürekli bu 60 kilogramlık kum torbasına hızlı vuruşlar , tekmeler , direktler atmak zorundasınız.

DaOctopuss bunu beğendi.
  18. DaOctopuss

DaOctopuss Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    diğer bir bölümde " gelişme= acı, ağrı " adlı bir konuya girdim overtrain olayının belirtileri olarak kaslarda aşırı ağrı, salona gitmeyi hiç istememe, hareketleri yaparken hemen bitsin de eve gideyim gibi düşüncelerin olması yazılmış... ben program dışı bile çalışmaya kalktım ama hoca izin vermedi az bile geliyor program, kaslarda az derecede ağrı var sanırım overtrain olmuyor bu durumda... yine de yorumlarınızı alalım....

19. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Yok estafurullah söz kesme yok :)

Programın nedir ? İstisna hocalar hariç hocanın sözünü dinlemeni öneririm. Hevesliliğini anlıyorum ama çoğu zaman bu aşırı heveslilikten doğuyor sakatlıklar ve yanlış gelişmeler.

DaOctopuss bunu beğendi.
  20. DaOctopuss

DaOctopuss Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yok yok, hocanın sözünden çıkma gibi bir durum yok program dışı hareketler yapmıyorum.

bu arada program;

1.gün: üst göğüs, dambıl press, bench press, alt göğüs, barfix, geniş öne çekiş, üst çekiş, puldowns

2.gün : enseye press, dambıl press, dambıl ön omuz, trapez, tek dambıl tripecs, telde tripecs, sehpada tripecs, alına(böle yazılmış:D) tripecs

3.gün : dambıl scot, barbel curts, leg cruls, leg extension, leg press ,kalf ve silinmiş 2 hareket daha

Sayfayı Paylaş