bodybuilding den önce sonra hayatınız

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve jarhead tarafından 13 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. jarhead

jarhead Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    evet bodybulding ailesi, bu sporun size getiri ve götürülerini açıklarmısınız. body e başlamadan önce yaşamınız nasıl ilerliyordu? nasıl biriydiniz?neler yapardınız? body e başladıkdan sonra yaşamınızda ne gibi değişiklikler oldu? neler kazandırdı bu spor size, sadece kas olmadığı kesin. ben kısaca yazayım.

bodybuilding e başlamadan önce ismini dahi kullanmak istemediğim şeylerle uğraşır, her gece 4 lere kadar oturur öğlen 4-5 gibi kalkar, sahilde serseri gibi gecelere kadar gezerdik arkadaşlarla, bazı gece sahilde sabahlardık, kışın çoğunlukla kahveye gider okey yapardık, benim hatunla buluşurduk her allahın günü, çok kötü alışkanlıklarım vardı çok şükür bırakdım, o kadar üşengeçdimki mutfağa kadar gidip bir bardak su alamaz evdekilerden getirmelerini isterdim. yemek in y si aklıma gelmezdi yemek yerken üşenirdim şimdi kim yemek hazırlayıpda yiyecek gibisinden, ev yemeklerini yemezdim hep dışardan yerdim param olduğu zaman, paramı har vurup harman savururdum cebimde lira kalmazdı harcardım.

bodybuildinge başladıkdan sonra kendimi buldum bu kadar zaman geçdi hayatımda kötü olan her şeyi geride bırakdım ve kendime temiz bir sayfa açdım.12 de yatıyorum en geç, sokağa lüzum olmadıkça eğlence olsun diye inmiyorum, kız arkadaşım la bütün ilişkilerimi kopardım bodyle kızı bir arada götüremiyorum 2 ,3 saatte bir yemek yiyorum zaman olmuyor, üşengeçliğimden eser kalmadı her 2 ,3 saatte bir yemeğimi ısıtır yerim, üniversiteye ufak el çantalarıyla haşlanmış patates ve haşlanmış tavuğumu götürür yemekhanede çıkan tabldot la beraber yerim. dışardan en az 9 aydır yemek yemiyorum, paramı tutarım öyle bilinçsiz şeylere harcamam vücuduma harcarım. daha sonra internette açılış sayfam bodyforum oldu, kitap okumayada başladım:D siteyide bir kitap misali kontrol eder okurum. işin özü ben bir işe giripde o işden bir verim, bir getiri istiyorsam sonuna kadar her ayrıntısına dek inceler , araşdırır, bilgilenir ve doğru olanları bulup en önemlisi uygularım. hayatımda bir çok şey değişdi bu spor la beraber bu sporun işim olmasını çok isterim fakat üniversitede öncelikle bölümümü bitirmem lazım sonuçda bu sporun beni götüreceği kesin bi yer yok. ama olsun çok isterdim. belki biraz abartmışsın diyebilirsiniz ama halen daha body için daha fazla şey yapabilmem lazım diye kendimi paralıyorum.

sizlerinde body öncesi ve sonrası size kazandırdığı kaybettirdiği şeyleri bilmek isterim. saygılar...

joseph18, Setenay, aneximandros ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    önceleri daha cok okula gidip gelme, yemek ve ders arasında gecerdi hayatım..hep, annemin yemek yapmasını bekler ve evde sürekli birilerinin bana birşeyler hazırlamasını beklerdim..hatta, hep derdim, yahu bu kadınların işi de amma zor diye, bu kadar yemek yapmak insanı hayattan sogutur diye..şimdi ise, her ögünümü kendim hazırlıyorum hem de büyük bir titizlikle..

eskiden, gazlı içecekleri cok tükettigim zamanlar oluyordu ve cogunlukla zararlı ürünler tüketiyordum..şimdi ise, bisküvi bile yemeyeli en az 2,5 yıl oldu...ne şeker, ne yag tüketiyorum şu an...saglıklı beslenme olayının tanımını bu yaşta öğrenebilmek bir yandan da gurur veriyor bana..

eskiden ürünlerin arkasındaki, ürünlerin verimliligini ölçen deger tablolarına hiç anlam veremezdim..şimdi, onların ne kadar önemli oldugunu anlıyorum..

eskiden, disiplin kavramının hep ne demek oldugunu merak ederdim ve bunun istikrara nasıl dönüşebilecegini hep düşünürdüm..çünkü ayatımda başarılarım hep inişli cıkışlı oldu ve istedigim istikrarı yakalayamadım hiç..sonra anladım ki, insan cok sevdigi ve başarı yakaladıgı bir olay/konuda cok daha fazlasını isteyip, daha fazla özveri göstererek, disiplini max düzeye cıkarmak zorunda kalıyor..bu da başarıyı getiriyor..

şimdi, hayatım resmen çalar saat gibi..herşeyin saatleri hazır durumda..gözüm sürekli saatte..aman ögünler kaçmasın, herşey mükemmel olsun..şu günü atlatayım başka birşey istemem havasında geciyor her gün:)..

hoca ders anlatırken gözüm, ya kolum ya göğüs kaslarımda, ya da önkollarımda..sürekli, derste bile, daha ne kadar iyi olabilirim diye düşünüyorum..insanların sürekli beni izlemesi hırsımın katlanmasında daha etkili oluyor..arkadaslarım hadi şuraya gidelim dediginde; benim cevabım; abi beslenmem bozulur, bugun zaten kendimi pek iyi hissetmiyorum, bu aralar keyfim pek yerinde değil gibi mazeretler uydururum..artık, kız-erkek arkadaslarım farketmez hepsi beslenmenin benim hayatımda ne kadar önemli bir yeri oldugunu biliyorlar..zaten, okulda da adım cıktı:)..biraz deli gözüyle bakıyorlar bana, ama neyse...biraz delilik kimseyi bozmaz..

fedakarlık ne demekmiş bu sporda ögrendim..ama fedakarlıgı da asosyallik boyutuna da taşımamak lazım, yoksa pişmanlık kaçınılmaz olur..herşey kararınca olmalı..

çok sabırsız biriydim, ama sabrı da zorla bu spor ögretti bana..

bilginin, bir insan üzerindeki en önemli yere sahip olduugnun en büyük göstergelerinden birisidir bu spor..gerçekten, cok şey kattı bana..bircok hocanın yanlış bilgilendirmelerini düzelttim şimdiye kadar..bunu da birçok şeyi denememe ve araştırmalarıma borcluyum..

ileride bu kadar vg yapamam diye düşünüyorum..bu kadar planlı, bu kadar özverili olamam mutemelen...yine de hayatın ne getirecegi hiç belli olmuyor..hayırlısı olsun diyelim en iyisi..ama bu sporla erken yaşlarda tanışmak, herkese kısmet olur inşallah..

joseph18, Setenay, aneximandros ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    İkiniz de bu sporu öyle güzel anlatmışsınız ki yazacak bir şey kalmamış.
    Resmen ders alınacak nitelikte anlatmışsınız.

Ben kısa olarak özetliyim kendi hikayemi:
    Bu spora başlamadan önce birçok şeyin bizim elimizde olduğunun bu kadar farkında değildim.
    Artık isteyince insanın neler başarabileceğinin farkındayım.

Spordan önce yemek pişirmenin ve aşçılığın bu kadar zevkli olduğunu bilmiyordum.
    Artık biliyorum ve yeni bir hobi edindim.

Spordan önce bugün yaptığımız düzgün beslenmenin ve düzenli sporun karşılığını ilerde yaşlanınca alabileceğinizi bilmezdim.
    Şimdi okuyup yazıp çizerek bunu öğrendim.

Eskiden vücudumuzun bu kadar akıllı ve olağanüstü bir organizma olduğunun farkında değildim.
    Artık vücut sistemimizin ne denli mucizevi ve kusursuz özellikte olduğunu biliyorum.

Eskiden beslenme ile ilgili tek bildiğim şey yağın ve ekmeğin kilo aldırdığı, kilo alınca da aç kalarak tekrar zayıflayabileceğimizdi.
    Artık beslenme ve diet uzmanlarına taş çıkartacak düzeyde billinçlendiğimi düşünüyorum.

Eskiden salon arkadaşlıklarının ve sohbetlerinin bu kadar keyifli ve öğretici olduğunu bilmezdim.
    Artık her ne kadar aktif olarak şu anda sporu yapmasam da salon dostluklarının ne denli unutulmaz olduğunu biliyorum.

En önemlisi de eskiden VG yapan sporculara çok farklı ve önyargılı yaklaşırdım.
    Sporun içine girdikten sonra birçoğunun ne denli mükemmel insanlar olduklarını anladımç

joseph18, Setenay, Achilles1980 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    jarhead benden çok yaşayacan benim aklımdaydı böyle bir başlık :)

yıllardır hep aklımdadır bana neler kazandırdı vg.diye..

sabrı, acıya ve ağrıya dayanmayı öğrendim şahsen..artık bi tarafımı bi yere vursam yada bi yerimde bir ağrı çıksa inanın eskisi kadar takmıyorum ister istemez umrumda olmuyor..(allah beterinden saklasın tabi)

sabır sadece acıda değil..aynı şeyi yemeye, trafikte beklemeye , vs..sabrediyorsunuz artık doğal olarak..daha hoşgörülü daha geniş bir insan oldum..

D.wolf'te belirtmiş yemek disiplini nedir onu öğrendim..artık saat 15.30 çalıştığım kurumda elimde tabakla yulaf ezmesi , ton balığı, elma ,muz vs..yerken kimse yadırgamıyor..
    hatta toplantıdan çıktığımı bilirim öğün vaktim geldiği için..o vakit gelince inanın çalışma verimim sıfıra düşüyor otomatik olarak aç olmasam da:)

başlarda basit bir heves olduğunu düşünenler helal olsun demekten yorulup artık unutmuşlardır bile..

hiç mi agresif özellik eklemedi vg hayatıma..nekadar agresifliktir bilmiyorum belkide vg.nin getirdiği güvenden olsa gerek..artık kaldırımda yürürken bir çizgi seçip yürüyorum ve kimseye de çekilmiyorum..yıllar sonra farkettimki siz çekilmezseniz insanlar çekiliyor :)

çekilmeyen de omuz atarım diye düşünürken 360derece döndüğü ile kalıyor..inanın bilinçli bir kabalık değil bu..sanırım biraz daha rahatlaştırıyor insanı..

artık neredeyse insanın bilmediği kas kemik tendon kalmıyor..insanların artık sizinle açmak istedikleri sohbet konuları oluyor..mesleğimden sonra hayatta en iyi bildiğim şey haline geldi vg ki onsuz olamam sanırım..sağlıkla ,egzersizle ilgili söylediğiniz sözler artık çok daha önemli oluyor insanlar nazarında..

son olarak sevdiğim işi yapıyorum demenin verdiği huzuru yaşıyorum..

Setenay, bonatschi ve jarhead bunu beğendi.
  5. Kspong

Kspong Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    sanırım sizin geçtiginiz yollardan yeni geçmeye başladım daha önce cok defa denedim bb yapmayı (annem yemek yapmazdı bana göre ne verse yerdim hiçbişi yapamadım oyüzden hocada kötüydü bıraktm)olmadı ama busefer girdim olayn içine yemek yapmayı örendm adeta sitenin her yerini kurcaladım araştırdım vücüdum deişiyo kendime güven gelmeye başladı sizin anlattıgınız o uzun sabır dolu yolculugun tam içindeyim ve hoşuma gidiyo böle bişi nasıl hoşuma gidiyo anlamadm :p

6. LoRD oF THe SHeLPe

LoRD oF THe SHeLPe Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    bu konuda söyleyecek tek şeyim war, ki bu benim body e başlama sebebimdir...

body e başlamadan önce çok zayıftım her gören ne bu hal falan diyip duruyodu inanılmaz psikolojim bozulmuştu. her yolu denedim bi türlü kilo alamadım..

ama artık sporla birlikte güzel bir vücuda sahibim hem kendimi daha sağlıklı ve güçlü hissediyorum hemde görenlerin "vaaay maaşallahın war" gibi tepkiler vermesi gerçekten insanı gaza getiriyo...

kısacası sporla mutluyum...

Setenay bunu beğendi.
  7. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Çok Güzel Bir Başlık :p
    Ben bu spora başlamadan evvel hayatım tek kelimeyle darmadağınıktı !
    a32
    Çok mutsuzdum; belli bir hayat standardını yakalayamamıştım.
    Düzensizlik hakimdi hayatımın heryerinde ...

Şimdi öyle mi, beslenme-uyku-eğlence hayatı' ma belli bir nizam geldi,
    Tüm hayatım disiplin altında şuanda !
    Sigaraya, alkole ve nargileye elveda dedim thums:
    Artık sağlıklı yaşıyorum ... !
    Daha ne olsun ! hyper_
    bench_O

Berkthagar bunu beğendi.
  8. punkt

punkt Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    bütün kötü alışkanlıklarımı değiştirmeye başladım, sigara hariç :)

9. _Fabregas_

_Fabregas_ Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Nargile yok Alkol yok Sigarayı azalttım kaçta yatıp kalktığım belli nefes alışım bile değişti evde babamın annemin bana karşı sevgisi çoğaldı ne biliyim eskiden çok sinirli biriydim artık öyle değilim daha ne diyimki seviom bu sporuuu:D

Setenay bunu beğendi.
  10. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Bu spora başlamadan önce guatr ameliyatı olmuştum ve hayatımda sevdiğim şeylerden balık ve tuza tamamen elveda demiştim. Ameliyattan sonra 110 kiloya kadar çıkmıştım. Ayrıca ömür boyuda ilaç almak zorunda kalacaktım. Küsmedim hayata bu durumu yine ben değiştirecektim. İnanmıştım. İlk dönemler kilo verebilmek için hiçbir tetkik yaptırmadan yaz ayının sıcağında 32 kilometre pedal çevirdim. Şimdi düşünüyorum da o dönem nasıl beyin kanaması ve ya kalpten gitmedim diye. Şimdi herşeyi bilinçli yapıyorum. Okudukça öğreniyorum. Sorumluluk sahibi bir insan oldum. İnsan azmedince gerçekten başarabiliyor.

Setenay bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş