Body Worlds Ankara'da

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve rund3v1l tarafından 5 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. rund3v1l

rund3v1l Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Erzurum
    Dünyaca ünlü BODY WORLDS Orijinal Vücut Dünyası - Yaşam Döngüsü Sergisi, şimdi Ankara'da.

Geçtiğimiz senelerde İstanbul'da açılan ve yediden yetmişe herkesin büyük ilgi gösterdiği sergi, Ankara Üniversitesinin akademik danışmanlığı ve desteği ile 7 Eylül 2012 tarihinden itibaren Ankara Kentpark Alışveriş merkezinde ziyaret edilebilecek.

İstanbul'da açıldığı günden itibaren 400.000'den fazla ziyaretçi sayısı ile rekor kıran sergiyi, başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve pek çok ilçe belediye başkanlarının yanı sıra, Türkiye'nin birçok şehirinden okullar ile Tıp Fakültesi öğrencileri de ziyaret etti.

İnsan vücudunun zarif formunu keşfedip, stres altında ve hastalık zamanında nasıl kırılgan olduğunu ve sağlıklıyken de nasıl müthiş bir güce ulaştığını gösteren BODY WORLDS sergisi, ziyaretçilerin insan bedeninin iç alanlarını ve dış oluşumunu keşfetmesini sağlıyor. Alman bilim adamı ve anatomist Dr. Gunther von Hagens tarafından keşfedilen ve "plastinasyon" adıyla bilinen bir yöntem ile bozulmadan saklanabilen 200'den fazla insan bedeni parçasının sergilendiği BODY WORLDS'te kaslar, damarlar ve organlar, yaşayan vücudun içinde olduğu gibi, bozulmamış haliyle sunuluyor.

BODY WORLDS sergisinin yaratıcısı, anatomist Dr. Gunther von Hagens, bu sergiyle kim olduğumuzun, nasıl düşündüğümüzün, ne hissettiğimizin, nasıl doğduğumuzun, yaşlandığımız ve öldüğümüzün öyküsünü anlattığını belirtiyor. von Hagens, "Bugün 67 yaşındayım ve son 37 yılımı anatomist olarak geçirdim. Bu süreçte insan vücudunun anatomik açıdan mükemmelliğine tanık oldum" diyen von Hagens, Plastinasyon sayesinde insan anatomisini medikal dünya dahil, 7'den 70'e herkes ile paylaşabiliyor olmaktan mutluluk duyduğunu vurguluyor..

BODY WORLDS anatomik sergilerinin kreatif tasarımcısı Dr. Angelina Whalley ise insan vücudunun karmaşık ama muhteşem olan tasarımını, eğitici olduğu kadar unutulmaz bir şekilde de sergilediklerini söyleyerek "Sergilerimizin bu kadar başarılı olmasının ardında yatan, ziyaretçilerin plastinatları gördükten sonra iç dünyalarına doğru yaşadıkları seyahat. Şunu söyleyebilirim ki, kendilerine bakış açıları değişiyor, özellikle de sağlıklı ve hastalıklı iç organları gördükten sonra. Bedeninizin sağlıklı olması sizin elinizde. Ona ne kadar erken yaşta bakmaya başlarsanız, o kadar faydasını göreceksiniz " diyor.

Serginin Türkiye temsilcisi THEPARTNERS'ın Şirket Başkanı ve Kurucu Ortağı Fırat Kasapoğlu, "Dünyanın en çok konuşulan ve birçok farklı ülkede sergilenmiş BODY WORLDS sergisini Türkiye'ye getirmekten ve şimdi de Ankaralılarla paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. BODY WORLDS'ün sağlıklı yaşamanın önemini göstermesi açısından çok başarılı ve eğitici bir sergi olduğunu düşünüyoruz. Umarız Ankara'da gerçekleştirdiğimiz bu organizasyon Türkiye çapında çeşitli kitlelere ulaşır" dedi.

Böyle bir serginin Türkiye'de de açılmasından gurur duyduklarını söyleyen, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Doç.Dr. Mehmet Üzel, "Birçok insan vücudunun nasıl işlediği konusunda çok az bilgiye sahip. BODY WORLDS, sağlıklı ve hastalıklı organlar arasındaki farkı ortaya koyarak, insan vücudunda yaşanan etkileri gösteriyor. Bu serginin insan vücudunun ne kadar olağanüstü olduğunu anlatması açısından çok önemli ve özel olduğunu düşünüyoruz" dedi.

BODY WORLDS Sergileri

BODY WORLDS bedenin ızdırap, hastalık ve optimal sağlık hallerindeki anatomik çalışmaları yoluyla insan bedeninin karmaşıklığını, direncini ve savunmasızlığını gösteriyor. İlk kez 1995 yılında sergilenen BODY WORLDS, bugüne kadar Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika olmak üzere 60'tan fazla ülkede, 30 milyondan fazla ziyaretçiye ulaşmıştır. BODY WORLDS sergisinin temel amacı sağlık eğitimidir. İnsanın kendiyle karşı karşıya kalmasını sağlayan unutulmaz bir deneyimi ortaya koyan BODY WORLDS sergisi, vücutlarını bağışlayan kişilerin bedenlerinin ve iç organlarının halka sunulduğu tek insan anatomisi sergisi niteliğini taşıyor.​

Kaynak ; http://www.haberler.com/body-worlds-ankara-da-3910779-haberi/

2. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Dün gittim 25tl
    Bence 25 çok
    Ancak yinede görülmesi gerekir
    Karınız veya sevgilinizle gitmenizi önermem deri olmasada herşey ortada
    Bide adamlar biraz iri (detay sormayın anlayan anladı)
    Özellikle bikaç haftalık bebekler. Üreme sistemi ve sigara içen adamın akcğdri dikkat çekiciydi
    Bide kanlı bi ortam beklemeyin plastize ediliğinden mideniz kallmıyor

Son düzenleme: 8 Kasım 2012
    caga bunu beğendi.
  3. caga

caga Üye

Beğenileri:
    155
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Capua
    Ben istanbuldayken gitmiştim zürafa ile tavşanın damarları en iyisiydi bence ;) birde kompleks yapacaksanız hiç uğramayın :D Acaba ürkermiyim diye düşünmüştüm adamların yüzlerine ifade bile vermişler o açıdan da sıkıntı yok.

4. jan1

jan1 Üye

Beğenileri:
    377
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    Biz okul ile bun beraber 15 tl ye gidicektik biz tam otobüse binerken caydık kızılaya fantasyland oyun salonuna gittik 15 tl ye adam başı 30 ar jeton aldık. ben 30 defa boxer makinasına vurdugumu hatırlıyorum :D iyikide gitmemişiz

5. seak52

seak52 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    Bende geçen sene gitmiştim o zaman böyle fitness falan yoktu tabi bilinçsizce dolaşıyodum :D ama etkilenmiştim çok güzel biyer hatırladıgım kadarıyla fotograf çekmek yasaktı o_O

6. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    Bazı psikopatların kendilerini bu sergiye bağışladıklarını , öldükten sonra kendi bedenin sergilenmesini istediklerini duymuştum. Düşünsenize bir mezarınız bile olmayacak ama belki de öldükten sonra tüm dünyayı gezeceksiniz.

Bir diğer yandan tıp fakülteleri kadavra bulamıyor.Garip bir durum.

Ocensers bunu beğendi.
  7. karakayaysf

karakayaysf Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Evet. Sergide sergilenen vucutlar, gönüllü olarak ölen şahışlar tarafından bağışlanmış. İstanbulda gitmiştim çok güzel, herkesin gidip incelemesi gerekiyor.

8. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Ben de bugün gittim. Bence herkesin paraya kıyıp gitmesi gerektiğini düşünüyorum.
    Ayrıca iyi bir vakit ayırmanız lazım. Ben 2.5 saat gezdim vaktim olsa heralde 3-4 saat durabilirdim içeride.

Sayfayı Paylaş