body buildingde türkiye neden bir sey yapamıyor

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve mitokondri tarafından 4 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. mitokondri

mitokondri Yeni Üye

Beğenileri:
    316
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    öncelikle başlığa bakıp bana kızmayın her kesten cok inanın ben bu sporun hastasıyım ve bir türkün başarısıyla en cok ben gurur duyarım ..( daha önce actığım erdal utarın derecesi vsvs)
    şimdi türkiye cok ciddi sampiyonlar yetiştirmiş bir ülke kısaca dünya şampiyonlarımız
    ahmet enünlü
    eryetiş kurtaral
    tevfik ulusoğlu
    hamdullah aykutlug
    ercandemir
    hakan gümüş vb...uzar gider

şimdi son 4 senedir tık yok bakın bu gün katara a giden dünya kafşilesinde 7 siklette 1 tane ilk 6 da türk yok
    3 tane var ama 2 si almanya 1 i isviçre adına yarışmada

şimdi bence hata doping e karşıyız hesabı yapan federasyonda sen bir dünyayı takir et kalkmışlar joe weider ne derse onu yapıyorlar bu iş iffbb ile olmuyorki endeğerli sporcuları SERDAR AKTOLGA
    RIFKI KARATAS VB.... ÖMÜR BOYU MEN EDİYORLAR

bu iş te aynı avrupa birliği standartlarını turkiyeye uydurrmaya calışıp tarım toplumunu coketrenler gibi body yi de cökerttiklerini düşünüyorum daha yazıcam ama sizlerin fikirleri görüşleri nelerdir lütfen yazın

2. Tormentorius

Tormentorius Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    0
    Şöyle düşünün, bir sporcunun milli seviyesine gelmesi için veya supplement & ilaçlarının sponsorlar tarafından karşılanır seviyeye gelmesi için uzun bir süre gerekmektedir. Ve bu süre içerisinde supplement ve diğer ihtiyaçlarını kendi cebinden karşılaması gerekmektedir. Bunun yanında, yurtdışında supplement ve gıda bulmak taktir edersiniz ki Türkiye'de bunları bulmaktan daha kolay.. Burada 70 TL verdiğimiz ürünler atıyorum orada 20-30 tl 'ye geliyor. Türkiye'de bu kadar ihtiyacı cebinden karşılayacak insan olmaması zaten bu işteki uzman sporcu sayısını birhayli azaltıyor.. Benim görüşüm bahsettiğiniz durumun en önemli sebebi budur, yeterli seviyedeki sporcular olsa ne dopinge karşı olurlar ne de başka bir bahaneleri olur diye düşünüyorum.

mitokondri bunu beğendi.
  3. mitokondri

mitokondri Yeni Üye

Beğenileri:
    316
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    inanınki supplement hikaye

şimdi konu sadece supplement değil bakın ben 1989 yılından beri bu sporu yapıyorum o dönemde internet olmadıgı için muscle fitnees a abone olmuş her ay yurt dışından geklen sayılarını ezberlerdim sırf doping tuzagına düşmemek için o dönemde weider amca ifbb in bası sadece süt proteini satardı 16 oz luk kutularda 453 gram evet 453 gram antreman içecegi olarak da dextroz yani sekeli su ve mineralden oluşan bu gün bakkalrda satılan powerrade satardı ve dergilerde adamların bunları içerek böyle oldugunu anlatırdı hep ....bizde inanırdık bakın whey proteini henüz bulunmamıştı hyroxycut VS hiç bir sey yoktu sadec milk and egg protein amino 1000 mg corbo energizer( lezzo) o gün ve bu gün var olan tek sey testesteron ...her neyse
    cevaba gecelim ahmet en ünlünün, tevfik ulusoğlunun ( kendisi ankarada taksi söförüydü) sponsorumu vardı da sampiyon oldular yahu internet bile yoktu diyorum dergilere abone olmazsan dergi okuyamıyordun cok ciddiyim hele 70 yılları hiç düşünemiyorum

4. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    son 4 yılı aşkın süredir bence bu sorun var.rakipleri incelediğimde ise en buyuk dezavantajın bacaklardan kaynaklı olduğunu görüyorum.bunuda geçelim gerçek anlamda der4ce yapacak birçok sporcuda küstürüldü.federasyonun katı kuralları derken ben olsam olayı sadece ıfbb olarak algılamaz desteği bulup nabba veya wabba üzerinde isim yapmaya çalışırdım.

mitokondri bunu beğendi.
  5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    yeni bir başlık değil ama aklıma gelenleri belirteyim..

bu sorunu 6 temel soruna bölmek lazım..

vücut geliştirmede hep imzalarımızda yazarya %80'i beslenme % X'i bilgi vs diye..

gelişemiyorsak demekki ülkemizde bu işin temelleri üzerinde sorunlar var..

1-devletin meseleye bakışı..
    2-dolayısı ile halkın ve
    3-medyanın bakışı
    4-beslenme
    5-ek besinler
    6-çalışma ortamları

devletin bakışı :
    hem federasyon olarak hem spor müdürlüklerinin yapıları olarak vg.yi tanıtım malzemesi ya da geliştirilmesi gereken kritik sporlardan biri olarak görmemek..
    (halkın bakışı ve ek besinler de dolaylı olarka bu sorunla ilintili gümrü mevzuatından dolayı)
    profesyonellik kavramı da ülkemiz idaresi tarafından vg.de teşvik edilmeyen, göz ardı edilen bir konu..
    en altta saydığım çalışma ortamları maddesi yine devletle alakalı..zira açılan kalitesiz salonlar, uygunsuz ortamlar kesinlikle denetlenmiyor..federasyon ve gençlik spor il müdürlükleri personeli spor konusunda çok zayıflar..hatta spor'un s'sini bilmeyenler bile var..

halkın bakışı:
    halkının ya da en karşı kesim olan kadınların ör:amerikada bakışı çok farklı..vg yapanlar çok ilgi görüyor ve herkes elinden geldiği kadar vg ve figürcü olmaya çalışıyor..çok yanlış inanışlar var..en meşhuruda bırakınca nolucak?
    bizler gibi forumlar, siteler bu tabuları kırmaya çalışıyor sizlerle beraber..şimdilik sivil bir direniş bu..umarım kamuda bunu destekler..

medya ülkemizde futbolu reyting kaynağı gördüğü için vg ile hiç ilgilenmiyor ve bununla beraber vücut geliştirme yanlış lanse ediliyor..sağlıksız, bırakınca sarkan spor olarak görüyor ve gösteriyorlar..

ek besinler :

ek besinler ülkemizde çok pahalı ve gümrük mevzuatı dışardan getirtmeyi zorlaştıyor..
    bundan şikayet eden müsabık sporcuları çok duyduk..bi yerden sonra ek besin almanız gerekiyor..

beslenme:

beslenmeyi 2ye ayırmak lazım..
    birinci kısmı hayvansanl gıdaların çok pahalı olmasıdır..kırmızı et, süt, balık eti vs..
    ikincisi ise neredeyse sadece sporcuların tükettiği bazı gıdaların ülkemizde nadir bulunabiliyor ve bulunanlarında pahalı olmasıdır Ör: tatlı patates,esmer pirinç , hilesiz tahıl ekmekleri vs

çalışma ortamları konusunda ancak istanbulda çok yeterli salonlar olduğunu düşünüyorum ki bunlar çok pahalı..pahalı aidatları ödeyebilenler zaten bu işi öylesine hobi niyetine yapanlar..amatör ruhluların buna bütçelerinin yeteceğini sanmıyorum..
    ülke çapında yaygın spor bilinci olmadığı için salonlarda yaygınlaşmamış..açılan salonlar da bodrum katlarda ve yetersiz alet makine ihtiva eden salonlar..

okaaan ve mitokondri bunu beğendi.
  6. clubberfree

clubberfree Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    yurt dışında imkan çok bizim ülkede imkan yok yurt dışında bir seviyeye geldikden sonra arkana sponsor alıyorsun burda öyle bir durum yok yurt dışından p tozlarının kg si 10 euro iken burda çok daha farklı fiatlar yani uzun lafın kısası yurt dışında bu sporu yapmaman için bir sebeb yok her şey uygun ama turkiyede paran varsa imkanın var paran yoksa hiç boşuna tırmalamaya gerek yok
    adamlar plajlarda açık havada spor salonu yapmışlar ben şahsen türkiyenin hiç bir yerinde öyle birşey görmedim

mitokondri bunu beğendi.
  7. gargey

gargey Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    farklı bir yorum yapıyım dedim turkiyede sadece bb degil bir cok spor boyledir bence bu ekonomik durumdan cok zihniyetle alakalı bakın yurtdısında devlet her sporcuyu bi sekilde desteklikyor ve aileler bbci olupta ne olucan gibi bir zihniyet yok turkiyede ise bbci olucak nasil gecinicen napican ne olucan gibi bir zihniyet var bence boyle bircok extreme spor dahil turkiye bu konuda cok geri kalmıstır bence

mitokondri bunu beğendi.
  8. batgun

batgun Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında basından başlamalı bu iş..

FOX mesela bir ton gereksiz dövüş maçı veriyor..Bir kaç body building yarışması vs yayınlasa ülkede merak artsa neler neler çıkar...

Neden şampiyonlar çıkmıyor diye bende üzülüyorum.Bir ara boksta Sinan Şamil Samın yaptığını yapacak birisi lazım bu spordada..

mitokondri bunu beğendi.
  9. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    guardbody'ye katılıyorum 0 bacakla oraya çıkarsan olacagı o.....maddi imkanlar bakımından çok kötü degil bu yarışmacılar , bana kalırsa hepsi belli bi gelir seviyesinin üstünde o yüzden bence maddiyat son sırada geliyor , irandan çıkan adamlara bakın bu adamlarda çok mu imkan var ? hayır ama adamlar gerçekten iyi sporcuları var bu adamların.....açıkcası bu ülkede hiç bir sporda dünya çapında tanınmış sporcu yok en basitinden burdan yıldız olarak giden futbolcular yurtdışında vasat kluplerde oynuyorlar

" hiç imkan yok , devlet destek olmuoyor , maddi imkanım yetmiyor " bunlar bizim klasik yakınma şeklimizdir , imakn verildigindede çok fazla bişey degişmez genelde

Son düzenleme: 6 Şubat 2010
    mitokondri bunu beğendi.
  10. mitokondri

mitokondri Yeni Üye

Beğenileri:
    316
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    Arkadaslar hepinize tesekkur ediyorum ,
    -oncelikle ben boyle baslik actigimi bile unutmustum ( erdal utar haberi tamamda bunu unutmustum cidden)
    -o kadar degisik fikirler gelmis ki gercekten keyifle okudum hepsini ( ismail seninki haric... Bu yazinin yeri burasimi:))))
    -tek bir ekleme yapmak istiyorum ozellikle bir arkadas yildiz sporcu olsyina deginmis.. Buyuk oranda hakli ...Ben bu yaziyi yazdiktan sonra kendi capimda bir kac milli sporcuyla(3adet) konustum aldigim cevap suydu...ozellikle iffbb yarismalarinda hakemler sporculara asina da olmak istiyorlar yani neredeyse her sene yarisma yapmani bekliyorlar ...ve yine ifbb de gecerli olan vucutlar cok yakin ve esitse oncelik eski ve unvani cok olanin oluyor diyorlar .... Birde dedikodu seklinde bir duyum var ne kadar dogru bilemem ozellikle ifbb de kulis (siyaset) de dikkat edilmesi gereken nokta deniyor... Tabi simdi wabba nac vs gibi bit cok federasyon oldu bunlari bilmiyorum ama.. Gene duyuma gore sanirim yunanistanda bile 2 federsyon varmis birinden ceza alan digerinde yarisiyormus vs... Bu da rekabet ve hizmet kalitesini arttirir diye dusunuyorum son zamanlarda weider (ifbb) ye rakip kanada da wbf tekrar canlandi ve amerikada yarisma duzenlemeye basladi...

11. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Size çarpıcı bir örnek vereyim, hani ülkemizde futbola önem veriliyor deniliyor ya aslında sadece izlemeye desek daha doğru olacak ülkemizde futbol dahil hiç bir sporu doğru düzgün yapacak ortam oluşmuyor....Tenis, dağcılık, eskrim, bilek güreşi,atletizm dalları hatta futbol, orta halli bir ailenin çocuğu nasıl yapacak bu sporu gidip halı sahada iki şut atmaktan bahsetmiyorum........Mesela İngiltere'de yaşayan bir çocuğun bir sürü seçim şansı var balede yapar buz patenide beyzbolda oynar teniste mutlaka bir şeyler bulur, bizde ise çoğu lisede bile beden eğitimi dersinde serbest bırakırlar bilirsizin.....

Olimpiyatlarda kaçıncı olduğumuza bakınız, Öyle iki tane baliciden geçilmeyen parklara alet kurmakla insanları spora teşvik edemezsiniz , küçük yaştan nasıl para kazanırım derdinde insanlar....şu anda benim çevremde halka açık bir futbol sahası yok Ülkemizde insanları her konuda olduğu gibi spordada maalesef izleyici koltuğuna tutsak bırakmaya çalışıyorlar....

Adam ölümüne fanatik olay çıkartıyor kavga ediyor gelgelelim kendisi spor yapmıyor be kardeşim bu nasıl bir çelişkidir dışarıdan bakanlarda ne kadar spor sever bir toplum diyecekler.....

Kendimi şimdiki çocuklara göre daha şanslı sayıyorum en azından futbol oynayacak yer sıkıntısı çekmemiştim....Ne diyeyim inşallah gelecek nesiller doya doya en sevdiği sporu yapacak fırsatı bulurlar...

Son düzenleme: 7 Şubat 2010

Sayfayı Paylaş