Body başlangıçtaki ufak sorularım ve resmim

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve nbr65 tarafından 10 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. nbr65

nbr65 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    ustalar ben buyum sıfır kas ama sıfır yağ hiç yağ yok emin olabilirsiniz kiloda yok taklışık 168 boyum var bodye başlamayı düşünüyorum 1-2 sorum var
    Okulda herkes tarafından tartaklanıyorum çok zayıfım gelen geçen çakıyor bitane body yaparsam bununun önüne geçerim düşüncesindeyim.

Ustlar öncelikle hacim değil (tabiki hacim istyiyorumda güç daha önemli)Sol kolum ile sağ kolum eşit gibi hacim olarak ama sol kolum haliyle çok güçsüz(sağlağım) Önce eşitlenebilirmi güç bakımından sağ kolumdada çok kas yok ama en azından kasabiliyorum sol kolumu daha kasamıyorum.Bacaklardada tamemen aynı durum.ama 2 sinide ksamamıyorum ama sağ bacak azcık kasılırmış gbib oluryor solda oda yok.Bunlar eşitleyebilirmiyiz güç olarak.

Birde ustalar baya yazı okudum hepsinde kaslar antremanı bıraktıktan sonra salmaz hacim küçülür dedi güçte küçülürmü.

Birde yemek olarak babam 160 kg ama bençok zayıfım Nekadar babamla eşit yiyoruz nekadar çok yesem kilo alamıyorumu bir şey önerirmsiniz stereoit gibi şeyler almak istemiyorum.

2. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Steroidi kafandan çıkar... Çok çok erken steroid için daha body'e başlamamışsın bile :) Steroid çok uçuk bir konu çok ilerlerde kullanabilirsin ama önermem. Gittiğin salondada hocan filan sana iğne vermeye kalkarsa sakın kabul etme gel buraya bize sor. Çünkü bazı hocalar ceplerini doldurmak istiyorlar senin gibi çok istekli arkadaşları sömürüyorlar bu genç yaşta.

Babanla aynı yemen ama babanın kilo alması metabolizma hızınızın farklı olmasından kaynaklanıyor. Yaşın çok genç. Metabolizman bu yüzden hızlı.

Öncelikle , tabiiki body yaparak güçlenebilirsin. Ayrıca sağ-sol güçlerinde zamanla eşitlenecektir çalıştıkça. Bir salona yazılmanı iyi bir beslenme ve antrenman programı yapmanı (hocan yapmazsa buradan bulabilirsin) ve düzenli çalışmanı öneririm. Bu üçünü başarırsan inan bana çok rahat bir şekilde gelişmene devam edersin.

*bilinçli ve düzenli !! düzen çok önemli !! antrenman
    *düzenli beslenme
    *yeterli dinlenme

ile istediğin şeyi başarabilirsin. ama bu spor sabır sporu. aslında her spor sabır sporu. zamanla bu zayıflık sorunun ortadan kalkacaktır merak etme. bu yaşta bilinçli bir şekilde başlamaya çalışman çok güzel.

yaşın daha çok genç. zaten body'i bırakmayı şu dönemde düşünmemelisin. eğer body'i bırakırsanda bence boks-kickbox gibi bir sporla devam etmelisin. ama öncelikle body yaparak güçlenmen iyi olur.

yiğitcanharmancı ve nbr65 bunu beğendi.
  3. nbr65

nbr65 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    saol abi zaten streoid düşünmüyorum zaten sizin önerileriniz nedeir 14-15 yaşında bodye gidebilirmiyim giderimde pek bi yararı oluru tartaklanmakdan bıktım artı boy tabikide

4. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Neler yaşadğını gayet iyi anlıyorum.
    Sorduğun sorulara alıcağın cevaplar pek işine yaramıyacak. Ben işine yarayacak şeylerden bahsetmek istiyorum:
    Önce bir salona yazıl, salon yoksa evde; 1 yayın, 2 dambılın, 1 sehpan olsun en azından..
    Kilonu söylemen lazımdı, neyse. Günde 100 gram proteinin sana yeteceiğini umuyorum. Hangi besinlerden alabilirsin, besinlere göz atalım:
    -Yumurta:6gram protein
    -100 gram tavuk eti: 22 gram protein
    -100 gram kırmızı et:20 gram protein
    -Balık:20 gram protein
    -1 bardak süt: 3 gram protein, 5 gram karbonhidrat
    -1 bardak ayran:1-2 gram protein, 3 gram karbonhdirat
    -1 çorba kase yoğurt(200 gram):10 gram protein
    -Beyaz ekmek(100 gram): 10 gram protein, 75 gram karbonhidrat
    -1 Tabak pilav:7,5 gram protein, 75 gram karbonhidrat
    -1 tabak makana: 7,5 gram protein, 65-75 gram karbonhidrat

Ben şu anda aklıma ilk gelen besinleri hemen yazdım. Buradan protein değerlerine bakarak 100 grama yakın bir yemek programı çıkarmalısın. Güç ve şekil için herşeyden önce beslenme önemli, bunu unutma.

İlk ay idmanlarda adaptasyon programı uygulamalısın. Sitede örneği var. Ondan sonra kullandığın ağırlıklar ve kilo durmuna göre bir kuvvet idmanı öneririz.
    Şunu da belirteyim, bu işe zayıf başlamak bence her zaman avantaj.
    Başarılar

nbr65 bunu beğendi.
  5. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    Bu yaştaki metabolizma ile dağı bile devirirsin. Body de bu yaşta fazla kilo alamazsın ama güçlenirsin ve define kas yapabilirsin. Bu da sana temel olur.

Body yi aksatırsan ve beslenmene dikkat etmezsen zayıflığına bakarak baya hızlı kilo verirsin. O yüzden beslenme ve body yi bırakma. Enerjini tasarruflu harcayarak büyümeye çalış. 14-15 de 1.68 boya a göre daha 15-20 daha uzarsın heralde bu da zayıf görünmeye devam edeceksin demektir.

nbr65 bunu beğendi.
  6. nbr65

nbr65 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    hepiniz çok saolun 45 kiloyum ama çok zayıfım kemikler ağır olabilir

yiğit abi çok saol Salona gitmeye çalışışcam1 hafta içinde fiyat fln sormaya gidicem beslenme önemliymiş ama acayip yiyorum hiç kilo alamadım

akekilli sende çok saol abi dediğini pek anlamadım ama sende saol bu arada gerçekten çok güçsüzüm 10 litrelik damacanları 2 elle 2 metre görüemiyorum anlayın yani beslenmeye gelince okalay ama boy önemli diğer ustalarımında yorumlarını bekliyorum

7. nbr65

nbr65 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Birde ayrı olarak bi soru sormak istyorum protein tozlara creatinler amino asitler bunlar hakkında bazı şeyler okdum yetkili bir ağız(burda sizler oluyosunuz:D)anlatabilirmi bana ne bunlar gereklimi

Söylemeyi unutmuşum birtane gereçk normal bir şnav çekemiyorum gücümü anlayın artık

Son düzenleme: 11 Ocak 2009
  8. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    45 Kiloysan 70-90 gram protein aralığı sana yetecektir, 100 fazlaymış.

Sana bunlar kesinlikle gerekli değil. Onlar ek besindir. El besinlerin normal beslenmen yetmedğinde alırsın. Yani günde 160 gram protein alman gereklidir, bu sayıya ulaşmak için sürekli yemektense bi kaç ölçke protein tozuyla halledilebilir. Umarım anlatabildim.

Şınav çekememen normal, senin yaşında ben de çekemiyordum. Önce kollarını kuvvetlendirmen lazım, 3er kg dambıllarla gösğüe press yaparak ta göğüslere biraz gir. 1-2 ay sonra şınav çekersin. Başarılar.

nbr65 bunu beğendi.
  9. nbr65

nbr65 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    saol ab çok yardımcı oldun peki her forumda görmüşümdür body sporu hızınızı azaltır koşamassınız yumruğa çıkarken aniliniğzi elinizden alır gibi doğrumu

bi abi böyle demişti bunuda anlamadım söylersen iyi olur
    arkadasım sen de öncelıkle ne istediğin önemlı hacım mı almak ıstıyorsun guclenmek mı istıyorsun önemli olan o ona göre calısman gereklı [​IMG]

Son düzenleme: 11 Ocak 2009
  10. nbr65

nbr65 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18

bi abi böyle dedi arkadaşlar doğrumudur +++ ona göre body salonuna gitmim evde yapayım yani yoksa ebn tam anlamıyla güç isatiyorum hacim bei bağlamaz şu an 60 ytl param var haftada 10 ytl alıyorum ne derseni almaya çalışıcam

11. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Bende senın yasındayken aynı seyleri yaşamıstım dostum. Hiç üzülme, moralinide sakın bozma.

Bence senın yapman gereken, şu an için iyi bir beslenme. Ben bu konuda engın bir bilgiye sahip değilim ama, gelişim çağında olduğun icin.

Kalsium içeren besinleri alabilirsin. Aynı zamanda proteinde ihtiva ederler. Mesela lor peyniri, light süt veya yarım yağlı süt, yogurt ve ayranda icebilirsin.

Sabah kahvaltılarında fıstık ezmesi alabilirsin biraz, hormonlarının iyi çalışmasına yardımcı olur.

En cok makarna yerdım ben, bir oturuşta 2-3 tabak yerdım yani salçalı falan :)

Tam tahıl ürünleri de sana iyi gelir. Yulaf ezmesini bende kullanıyorum mesela.

Şeker kullanımını durdur ama, onun yerıne meyve yemeye çalış. cunku ben inanılmaz şekerli besin yerdım o yaşlarda ve sanırım belki genetiğimi kendim bozdum.

yani birde hemen olmaz çok sabırlı olucaksın.

Her zaman sabırlı olmalısın ve asla öfkenede yenik dusme, arkadaşların sana böyle kötüde davranıyorsa kendine daha iyi bir arkadaş edinebilirsin. Hayattaki en büyük zenginliklerden birisinin, sıkı bir dost oldugunu unutma sakın.

saygılar.

nbr65 bunu beğendi.
  12. nbr65

nbr65 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    çok saol coyote beni anlamışssın ciddi çok saol beyler
    eklemeyenler protein tozlara creatin casein bunlar nedir söyleyebilimi
    usta body hakkında daha rahat konuşmak için msn eklermsin [email protected]

bu arada msni yanlış anlama dogo köpeğimin cinsi pisikoda adı:D

ekleyen ekleyebilmi çok saolun

13. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    msn olayina forum olarak karsiyiz,burasi paylasim yeri ve lutfen burdan devam edelim.

Coyote bunu beğendi.
  14. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Body hızı azaltmaz.
    Yumruğa çıkmak body ile çok alakalı değil. Body çalışan birinin yumruğu çalışmayana göre daha güçlüdür. Onun dışında yumruğa ani çıkmak, isabet vb şeylerin body ile alakası yoktur. Body yapılırken hız ve çeviklik idmanları da yapılmalı(iyi bir yumruk için)

15. nbr65

nbr65 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Özür dilerim bilmiyodum saolun genede herkes casein diyor nedir

16. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Süt ve süt ürünlerinde bulunan bir çeşit proetindir. Tek farkı uzun sürede sindirlmesidir. Öküzlerin işkembesi olduğu için sütü normal sürede sindirirler. Yani biz işkembesi olan bir hayvanın sütünü içiyoruz ve bizim sindirim sistemimiz onlara göre çok geri. Bu yüzden insanın sütü sindirmesi 8 saati bulabiliyor. Bu nedenle sütün gece yatmadan önce içilmesi önerilir, faydası sabaha dokunsun diye. Fayda olarak diğer proteinlerden farkı yok.

17. nbr65

nbr65 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    peki barmı dumbell mı

18. nbr65

nbr65 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    yiğitcanharmancı

usta çok saol sayende başladım bodye
    sayılırı ama herşey senin sayende thums:thums:
    + bi modluk durmunda oy durumu olursa haberim olsun en başta adayımsın :d

yiğitcanharmancı bunu beğendi.
  19. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    casein proteini daha çok süt ve süt ürünlerinde bulunur. proteinler amino asit denen küçük parçaların birbirlerine çeşitli bağlarla bağlanmasıyla oluşur. (örneğin kesmeşekeri düşün. kesmeşekerdeki her kum tanesi gibi olan tane şeker birer amino asitse kesmeşeker proteindir) casein proteininin bağ sayısı fazla ve güçlü olduğu için daha geç sindirilir. bu yüzden mesela gece yatmadan önce casein için süt içersen geç ve az az sindirildiği için sabaha kadar vücudunu protein açısından tok tutar. ama whey proteini , caseine göre çok daha kolay sindirilir. daha çabuk etkildir. bu yüzden antrenmandan hemen sonra kullanılır genelde. ama bunlar için sana erken. sen tavuğunu balığını yumurtanı ye sütünü iç gerisini boşver.

yumrukla ilgili konuya gelince , vücudumuzda pek çok enerji sistemi vardır. bunlardan iki tanesi aerobik ve anaerobiktir. yani oksijenli ve oksijensiz. oksijenli enerji sistemi 3dk'dan uzun süren etkinliklerde (örn 5km koşusu , dağa tırmanmak , yüzmek) devreye girer ve gelişir. anaerobik sistemse ani etkilerin olduğu body gibi sporlarda gelişir.(örn anlık sprint koşuları gibi). bu yüzden body ile birlikte kondisyon çalışmalarıda yapmalısın eğer kondisyonlu olmak istiyorsan ve sık sık yumruklarının yavaşlamaması için yumruk çalışmalısın.

evde yastıklarla çalışabilirsin. yada biz boksörlerin gölge boksu dediği tekniği uygula. karşında birisi olduğunu hayal ederek onunla dövüş sürekli hareket et onun yumruklarından kaç.

nbr65 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş