Boş Günde Nasıl Beslenilir?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve zaen83 tarafından 4 Nisan 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Herkese merhaba.

Her zaman günde kilo x 2gr protein almamız söyleniyor. Peki benim merak ettiğim birşey var. Dinlendiğimiz boş günlerde de bu kadar çok protein almamız gerekiyor mu? :p

Saygılar.

2. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Ne kadar kaliteli beslenirsen o kadar iyi gelişir ve o kadar iyi fayda sağlarsın..

Bu yüzden "ben bugün antreman yapmıyorum beslenme sorun değil" diye birşey yok...Vücutçu günde en az 2 gr protein alır...cümlesinde dikkat edersen vücutçu diyorum...yani çalışılıp çalışılmayan günlerden bahsetmiyorum...

Vücut antreman yaparak gelişmez asıl dinlendiği günler gelişir bu yüzden en önemli beslenme dinlenmede olduğun zaman yapacağın beslenmedir.

3. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Karatenın dedıklerıne katılıyorum.

Ancak onemlı bır nokta var. Vucut gelıstırmede sıstematık duzensızlıkler uygulanmalıdır. Bu hem antrenmanda hem beslenmede cok onemlıdır. Neden hep aynı seyı yapmamalıyız, cunku metabolızmamız - bu harıka makına - kısa sure ıcınde sartlara adaptasyon saglar. Sureklı aynı programla calıstıgımızda artık gelısmenın yavasladıgını bu yuzden kası sasırtmamız gerektıgını bılıyoruz. AYnı sekılde de sureklı her gun aynı saatte yer aynı seylerı yer ve rutın olarak bellı bır proteın gırısı yaparsak vucudumuz buna da adapte olacak ve kendı sentezlemesı gereken proteınlerı nasılsa saat 10 da 16 da 21 de bu bana hazır gelecek dıyerek sentezlemeyecektır.

Amıno acıd kutularında esensıyel ve nonesensıyel amıno acıdler yazar. Yanı bazı amıno acıdler - proteınler vucudumuz tarafından sentezlenebılırken bazılarının kesınlıkle dısardan alınması gerekır. Dıkkat edersenız vucudun kendı uretebıldıgı amınolarda oldukca fazladır. Sız sureklı olarak duzenlı sekılde amıno toz vs ıle uretebıldıgımız proteınlerıde alıyorsunuz.
    Bu aynı sustanon vurdurdugun zaman vucudun testosteron hormonu uretımını kesmesı gıbı bır durum.

Bu sebeplerden dolayı proteın alımında sıstemlı olarak dramatık dususler uygulanmalıdır. Haftanın bır gunu hıc bır supplement almayın, proteın alımını dusuk tutun, vucudunuz da hazırcılıga armut pıs agzıma dusculuge alısmasın 8)

Aynı sebeplerden dolayı antrenmanlarda da eger bu sporda bı 2 sene kadar zamanı doldurmussanız bazı gunler ana programı degıstırmesenız de yerlerı degıstırın. Ornegın omuz bacak calısıyorsanız o gun hep omuzu once gırıyorsanız bı seferde bacagı once gırın. Her turlu zor sarta ve duzensızlıkge dayanıklı bır sıstem yaratmalıyız.

Bunu en guzel askerde dısıplın zoruyla yaparlar. Ilk gıttıgımde sureklı cook denılınce soguk tasa oturmaktan butun tabur ıshal oldu, kısa sure sonra gectı ve bı seycık olmamaya basladı. Gene egıtımlerden - sansıma ankaranın en soguk kısında acemılıgımı yapmıstım - her aksam atesımız cıkıyordu, soguk suyla yıkanıyorduk ve ılk ıkı hafta falan sureklı hastaydık, sonra nooldu onada alıstık , ne zamankı askerlık bıttı sıcak yuvalarımıza donduk gene kofte olduk ufak bı esıntıden sıfayı kapmaya basladık. Bu yuzden once bacak gırıp sonra omuz gırersek gucumuz bıter randıman alamayız falan dıye dusunmeyın ,
    bır sey olmaz dıye kendınızı zorlarsanız gercekten de bır sey olmaz.

4. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Cevaplarınız için teşekkürler. Ben antrenman yapmadığım günlerde de beslenmeme dikkat ediyorum ancak aklıma takılmıştı acaba çok gerekli mi diye. Zaten evde çok protein tükettiğim için alay konusu oldum. :roll: Şu an 70 kiloyum ve günde 120 140gr arası protein alıyorum. 100 kiloya ulaşırsam 200gr proteini nasıl bulacam merak ediyorum. :idea:

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    masteer ; bahsettiğin konu "vücut dinlenirken gelişir" mantığına göre düşünüldüğünde (dinlenme) gelişme evresinde proteinin tam olarak alınması daha mantıklı değilmidir.

6. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Evet vücudun dinlenme evresinde protein ve diğer besinlerin alınması daha faydalıodır..mesela Proteini antreman öncesi-sonrası değil yatarken de alabiliriz...burda amaç vücudun 8-9 saatlik uyku(Dinlenme)evresinde besinsiz kalmamasıdır...

zaen83..dinlenme dönemlerinde doğal protein kullanabilirsin..mesela Ton balıklı makarna..tavuklu pilav...vs gibi doğal besinler tüketebilirsin..sürekli konsantre kullanma eğer yemeklerle arama 3 saat koyabiliyorum diyorsan o zaman gene doğal besin al..ancak Kırmızı et alacaksan işte o zaman antremandan 5 saat önce almalısınki antreman zamanına kadar anca erir...

Protein kullanılmasının sebebide budur..kırmızı etin hazmedilmesi zordur..

7. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Hızlı yazdığım için karışıklık oldu..Düzeltiyorum yukardaki yazıda ...eğer yemeklerle arama 3 saat koyabiliyorum diyorsan kısmında yemeklerle yerine antremanla kelimesi geçecekti.....

8. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Konsantre proteinler derken protein tozlarından mı bahsediyorsunuz? Ben protein ihtiyacımı kaşar peyniri, yumurta, ton balığı ve tavuktan alıyorum. Bazı günler 100gr protein civarında almak zorunda kalıyorum. Unakıtan sıvı yumurta akını kolaylıkla bulabilsem günde 140gr proteini rahatlıkla alabilirim. Geçen haftalarda satın alıp bir hafta kullanmıştım ve kısa bir zaman olmasına rağmen çok faydasını gördüm. Ancak şu an satın aldığım yerlerde bulamıyorum. :(

Protein tozu almayı düşünüyorum. OPTIMUM NUTRITION %100 WHEY PROTEIN 2 LB. (yaklaşık 1kg) 'nin fiyatı 84 milyon. Günde 4 - 8 kaşık kullanılması söyleniyor. Bu 4 - 8 kaşık kullanarak kaç gram protein almış olurum? Ayrıca kaç ay idare eder bu 1kg protein tozu?

Teşekkürler.

9. acaliss

acaliss Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    konsantre denilen proteinler protein tozlari, aminoacidler vs... bazen 100gr. protein alabiliyormussun, iste suplementlerin yarari bu gibi durumlar icin, yani yemekler ile yeterince protein alamadigin durumlarda ek besin olarak aliyorsun, ayrica 6 ogun yemek bile yesen alabilecegin maximum protein miktari, (eger bir ogunde vucudun en cok 35gr protein absorbe edecegini dusunursek) 210 gr yapar. bu yuksek kilolu kisiler icin ve/veya 6 ogun yemek yiyemeyenler icin sorun olabilir. iste boyle durumlarda supplementler devreye girer. senin kilon icin cok sorun yok, yani 70kg isen ve cok agir idmanlar yapmiyorsan en fazla gunluk 140-150 gr proteine ihtiyacin olur, tavsiyem bu miktari dogal yollarla almaya calisman. alamadigin durumlarda suplement olarak amino veya whey kullanman. bir gunde 200gr proteinin muhtemelen sana yagdan baska getirisi olmaz.
    bu arada bu yazdiklarim hepsi zaten forumda var. forumda daha cok vakit gecirmeni tavsiye ederim.
    almayi dusundugun whey proteinin serving size'inin ne oldugu ve kac gram protein icerdigi vs. hepsini kendin bulabilip hesabini yapabilirsin.
    selamlar..

10. javsin

javsin Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    İZMİR
    zaen;
    yumurta akını nasıl kullanıyordun?

11. javsin

javsin Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    İZMİR
    Bu arada ben geçenlerde metrodan aldım.1.08 ytl.

12. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    javsin;

Ben yumurta akını ilk baş tavada pişirip üzerine kaşar peyniri rendeleyerek yemeye çalıştım. Ama iğrenç bir bulamaç halini aldı. :roll: Birde yemesi çok uzun sürüyor. O yüzden kafama dikip çiğ çiğ içiyorum. :p Bunun zararlı olduğunu duydum ama diğer türlü yemem imkansız.

13. javsin

javsin Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    İZMİR
    Sütle karıştırıp içmeyi denedin mi hiç...?

14. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Yok ben sütle içmeyi hiç denemedim. Hemen içip kurtulmak için kafama dikiyorum on saniyede bitiriyorum. Yakın bir zamanda böyle bir konu konuşulmuştu. Forumda arama yaparak ulaşabilirsin. Mixerle muzla sütü karıştırıp içenler var.

15. javsin

javsin Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    İZMİR
    ok...
    saol.konuyla ilgili diğer arkadaşların yazılarını buldum.onların deneyimlerini bende uyguluyacağım.

16. fırat 26

fırat 26 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    MASKOTLUK BİTTİ
    vücut dinlenirken geliştigine göre asıl bos günlerde tavuga pilava asılmalıyız ... bu hem adale olusmunu hemde ertesi gün antremana enerji saglar velasıl ye ye ye....ben cok kalsiyum alıp böbrek tası olmasından korkuyorum..onun içinde korka korka süt yogurt yiyorum..acap olur mu ki cok kalsiyum alırsak

17. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=4378 başlığından :

2 bardak süt vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyumun %75’ini, fosforun %60’ını ve iyotun %25’ini karşılamaktadır.

· Yetişkin beslenmesinde yapılan araştırmalar sütün bileşenlerinin (özellikle kalsiyum, vitamin A, riboflavin) sağlık için gerekli olduğunu göstermektedir. Yetişkinlerin, günde en az yarım litre süt içmeleri gerekmektedir.

· Kemiklerin gelişimi 18-20 yaşına kadar devam eder. Her gün içilen, en az 2 bardak süt kalsiyum ihtiyacınızı karşılar. 1-10 yaş arasındaki çocukların ise günde 800 mg’dan daha fazla kalsiyum almaları önerilmektedir.

18. fırat 26

fırat 26 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    MASKOTLUK BİTTİ
    diez tesekkür ederim ilgin için yalnız fazla kalsiyum tas yaparmı bilen bi arkadasımız düsüncelerini paylasırsa beni mutlu eder

19. boncuk39

boncuk39 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    çifçi
    Yer:
    lüleburgaz'dan
    dostum sakın yumurtayı pişirmeden yeme sağlığa çok zararlı

20. rcracer

rcracer Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Satilan yumurta beyazlari pastorize oldugu icin rahat rahat icebilirsin hic bir saglik sorunun olmaz :). Hatta cig icersen protein degeri pismis halinden daha yuksektir.

Sayfayı Paylaş