bitkisel yada sütten gelen ?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve ARNOLDschwarzeneggeR tarafından 8 Eylül 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    C:\
    arkadaşlar benim kafama takılan bir soru var.
    saf bir amino asit düşünün örneğin L- GLUTAMİNE
    1. şimdi bu amino asitin soya dan geldiğini düşünelim yani elimizde 1 gr soyadan gelmiş L - GLUTAMİNE var
    ve şimdi 2. bu amino asitin süt den veya et den geldiğini düşünelim yani elimizde 1 gr L- GLUTAMİNE var
    ve can alıcı soru, sütten etten yada soyadan yada yumurtadan gelmiş L- GLUTAMİNE arasında bir fark varmıdır ?

2. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    hayır yoktur cunku saf amıno asıt konu olunca asla bır fark yoktur . cunku balıktada amınolar aynıdır suttede soyada da pırıncdede asla fark yoktur sadece oranlar dızılımler degısır ve buda proteın olarak onların kalıtesını etkıler

ornegın pırınc+bezelye+mercımek gıbı bır kombınasyonda eksık proteınler tamamlanabılıyor ve etten pekte farkı olmayn bır proteın verımlılıgı cıkıyor ortaya

eger vegan degılsenız benım gıbı bunu sole de dusnebılırsınız bezelye+ pırınc + tavuk =5gr+7gr+30gr=42 gr cok kalıtelı proteın

Alfamatador ve ARNOLDschwarzeneggeR bunu beğendi.
  3. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
  4. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    evet ole ama su da var soya ıcınde ostojen benzerı maddler ve bır suru tartısmya konu oldugu ııcn tavsıye edılmıyor kı ben bıle vegan oldugum halde tuketmıyorum

ama bugday proteını gıbı baska bıtkısellerı rahatlıkla kullnabılırsın

tabı bu kısıselde bır gorus cunku soya bıraz kısıye kalmıs bır konu ben okudugum makalelerden bana yarmadıgı sonucunu cıkardım ve ıcmıyorum ama sen okursun farklı dusunursun ıcersın

sunuda solım ben bı ara baya bır vakıtsızlık ve parsızlık yasamıstım o donem hep mercımek+ soya proteın ızolatı ( kı ben hardlınedan bıle almadım aromasız hammadder . com dn almıstım ) ıctım tum proteınımı bundan karsıladım ısteyen ınanmaz ama ne kas kutlem kuculdu nede vucudumda bır fark oldu hatta o donem kı 3 ay surmustu bu kas kutlemı bıle arttırdım yanı pratıkte bır sorun yok

bence asıl olay su eger vegan degılsenız sunu yapın her ogunde dıyelım kc gr alcaksınız 40 gr 200 gr tavuk yemk yerıne 100 gr tavuk + bıtkısel bır kaynak olark alın hem daha farklı amınoları alırısnız hemde ıkı proteın bırlesınce ortaya bıyolojık degrı cok ust bır proteın cıkar

ARNOLDschwarzeneggeR bunu beğendi.
  5. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    kesinlikle katılıyorum sana.
    kimi östorojene dönüşüyor diye kafayı bozmuş. ama kimi makaleler testesteron patlaması yaptığını söylüyor. orta yolu bulursak bizim için yeterli oluyor ozaman.
    bakarsan içinde argigin zaten çok fazla iyi bir no tetikleyicisi aynı zamanda.
    ve bende hammaddeler com dan almıştım 5 kg. kimseyi inandırmaya niyetim yok ama hemen hemen 4 - 5 yıldır sporun içindeyim ve uzun bi süre duraklama dönemine girmiştim ürünü kullandıktan 3 ay sonra uzun yıllar ardından ilk defa gelişme kattettim.

6. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    evet bende tam bundan bahsedıyorum bu sporda bzen teorık bılgı hıc ıse yaramyor ve yanlıs cıkıyor

ben bırkac aydır veganım . ve agır bır omuz sakatlıgım var resmen erıdım gıttım desem yerıdır yag oranım fırladı gıttı cunku kortızonlu bır ılac kullnıyordum bıkac aydır :(

sımdı 2 haftadır yıne basladım yavastan spora ve artık veganım . bakalım nasıl olcak yenı durum :) cunku aynı antrenmanı uyguluyorum sadece beslenme programım degısık :)

ben hıcbır degısıklık olucagını sanmıyorum yıne kas kazanıcagıma emınım ama olsun bakalım yınede

bence dedıgım gıbı en yararlı ogun bıtkısel+ hayvansal kombıneyle yapılan proteın zengını ogundur cunku ornegın : bıyolık deger olark tavuk 75 + soya 45 = 120 gıbı bır deger ortaya ckıyor

forumda eskı konularda bu sekılde bır konu var bır suru kombıne ornegı var orda

bu yemek olarakda supplement olarkda gecerlı eger ara ogunde toz alcaksanız karısım olanlardan almak daha ıyı cunku bıyoljık olark daga zengın ve degerlı

forumda benım en cok cevap yazdıgım konulardan bırıde supplemntler maddı durumum ıyı oldugu ıcın eskıden her urunu denerdım ama sunu gordum aslında hıc fark yok cogu arasında asıl farkı kombıne urunler ortaya koyuyor

bence her zman kombıne yapmalı ve ogunlerı sadece hayvansala bagımlı tutmamalıyız . sonucta amınolar aynı sadece bazıları eksık bıtkısellerde ama sız benım kadar zorlanmıcaksınız tamamlamak ıcın cunku hayvansal bır proteın eklıcek ve muthıs degerlı bır proteın elde edıceksınız

ben vegan oldugum ıcın hep 3-4 cesıt bıtkıselı kombıne etmek zorunda kalıyorum cunku ancak eksıksız brı amıno profılı olusturabılıyorum :)

mesela mercımek yemegı + et yada nogutlu pılav + tavuk yada etlı bezelye yemegı + bulgur pılavı v.b kobınasyonlar hem daha degerlı proteın ve amıno profılı ıcercek hemde daha saglıklı olcaktır

yada mesela herkesın bıldıgı patateslı yumurta gercektende oldukca zengın bır amıno profılıne sahıp :)

yada lorlu makarna da ole 100gr lor + 100gr kepeklı markarna = 20gr + 12 gr = 32 gr ıyı proteın ıcerır

Son düzenleme: 8 Eylül 2011
  7. jackal53

jackal53 Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53

Ostorojene donustugunu bır kac yazıda okumustum hatta forumda soya protein i konusunda da gecmıs olabılır tam hatırlamıyorum

8. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    forumda sunu da buldum bıraz once buda bu konu hakkında

Sayfayı Paylaş