BITKISEL ÜRÜNLER

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve DEXTER JACKSON tarafından 3 Ocak 2007 başlatılmıştır.

 1. DEXTER JACKSON
  Offline

  DEXTER JACKSON Özel Üye

  Katılım:
  12 Kasım 2006
  Mesajlar:
  590
  Beğenileri:
  109
  Ödül Puanları:
  0
  Bitkisel ürünler gerçekte ne kadar sağlıklı?

  Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Başaran, aktarlarda satılan nereden toplandığı belli olmayan bitkisel ürünlerdeki ağır metal, tuz ve tarım ilacı kalıntılarının zehirlenmelere neden olduğunu bildirdi.
  Aktarlarda satılan bitkisel ürünlerin çoğunun denetiminde yetersizlik yaşanıyor.

  Aktarlarda satılan ürünlerin genellikle menşeinin belli olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Başaran, "Ürünün hangi bitkiden alındığı, toplandığı yöre belli değil. Tarım ilacı kalıntısı bulunup bulunmadığı, egzoz ya da hava kirliliği gibi ortamlardan toplanmış ise ağır metal kalıntılarının olup olmadığı belli değil. Bunun zehirlenmelere neden olduğunu biliyoruz. Menşei bu anlamda önemli." dedi. Bu ürünlerin saklanma şartlarının da önemli olduğuna işaret eden Başaran, aksi durumda birtakım zararlı bakterilerin üremesinin söz konusu olabileceğini ve ürünün etken maddesini kaybedebileceğini söyledi. Vatandaşların, doktorlarına, kullandıkları bu bitkiler hakkında bilgi vermelerini de isteyen Prof. Dr. Başaran, ilaçlarla etkileşimi olabilen bitkisel ürünlerin hastalarda bazen başarısız tedaviye neden olduğunu ifade etti.

  Aktarlarda satılan bitkisel ürünlerin denetiminin yetersiz olduğunu ileri süren Prof. Dr. Başaran, şöyle devam etti: "Ülkemizde aktarları sadece, zabıta ya da Sağlık Bakanlığı'nın denetçileri kontrol ediyor. Şikâyet olursa gerekli ürünler toplanıyor. Bu sistemin içine, denetimlerin arasına ürünlerin saklanması, ambalajlanması konusunun da dahil edilmesi gerekiyor." Ankara, aa

  02/01/2007
   

Sayfayı Paylaş