Bitkiler 2

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve Cihangir tarafından 10 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. Cihangir
  Offline

  Cihangir Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  17
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Makine Mühendisi
  Yer:
  İzmir
  Mate (ilex paraguayensis)
  Güney amerikada yetişen bir bitki türü. Hemen hemen guarana yakın etkileri vardır. Guaranadan farklı olarak kanı temizler, kilo kaybında iştahı kontrol etmekte kullanılabilir. Kafein'in yakın akrabasıdır. Sinir sistemi üzerinde etkilidir. Bir çeşit antioksidandır ve c,A ve B kompleks vitaminleri bakımından güçlüdür. Bir içecek gibi kullanılabileceği gibi 3 grlık haplar çeklinde de alınabilir.

  Meadowsweet and Willow Bark (Salix-Söğüt)
  Aspirinin doğal halidir. Fazla kullanılırsa migren ve başağrısına neden olabilir.Söğüt ağacı kabuğundaki aktif madde Salisin'dir. Kristal formu ilk olarak 1828'de Fransız eczacı Henri Leroux tarafından izole edilmiştir. Saf formu İtalyan kimyager Raffaale Piria tarafından elde edilmiştir. Suda çözündüğü zaman asit özelliği gösterdiğinden (ph 2.4) Salisilik asit olarak adlandırılmıştır.1897'de Felix Hoffmann sentetik olarak salisin'in değiştirilmiş bir formunu elde etmeyi başardı. Yeni bileşik salisilik asitten daha az mide problemlerine yol açıyordu. Bu yeni ilaç, yani Asetil Salisilik Asit Hoffman'ın işvereni olan Bayer firması tarafından Aspirin olarak adlandırıldı ve dünyanın en çok kullanılan ilacı haline geldi.

  Milk Thistle (Deve Dikeni)
  Madensel besin bakimindan zengin bir bitkidir. Eski devirlerde her derde deva olarak gorulen devedikeni, sifali etkileri sonucunda 'kutsal diken' olarak adlandirilirmis. E vitamininden yaklaşık 10-20 kat daha güçlüdür. Yüksek ateş,hazımsızlık,karın ağrısı ve beyin hastalıkları... Genel kullanımı günlük 300-600 mgdır. Daha fazlası da kullanılabilir.

  Schisandra
  Sibirya' ya özgü uzun ömürlü bir asma türüdür. Çin, kore ve japanyada da yetişmektedir.Metabolizmayı hızlandırdığı ve çalışma kapasitesini arttırdığı görülmüştür. Genellikle depresyon, baş ağrısı, gastrointestinal rahatsızlıklar, sirkülatuar problemler, uykusuzluk, halsizlik, kronik öksürük, ciddi olmayan karaciğer rahatsızklarında kullanılabilir. Henüz bir yan etkisi saptanamamıştır.

  Tribulus Terrestris (Puncture Vine) Keçibaşı
  Forumda daha önce bu bitkiyi kullanan arkadaşlar normal dozda sakinlik ve mutluluk vermesinin yanında uykuyu da düzenlediğini yazmışlar.(https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=4516&start=45&sid=b57b62a6a0d5277267316d065f92c4b0) Ama artan doz artışıyla birlikte sperm sıvısında azalma ve aggresiflik baş göstermiş. Güç artışına etki ettiğini ise not etmişler ama kullanımı tavsiye edilmemiş. Normal kullanımı günde 250-750 mg olmasına rağmen önerilen kullanım şekli 1000-1500 mgdır. Her gün 250mg kullanıldığında testestoron oranında %30 artış görüldüğü araştırmalarda açaıklanmıştır. Ama kas büyümesinde doğrudan etkili olduğu görülmemiştir.


  [​IMG]

  Yazılar http://www.bodybuilding.com/fun/herbs.htm http://www.eksisozluk.com/ ve http://tr.wikipedia.org dan derlenmiştir.
   

Sayfayı Paylaş