Bitkiler 1

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve Cihangir tarafından 10 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. Cihangir
  Offline

  Cihangir Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  17
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Makine Mühendisi
  Yer:
  İzmir
  Ashwagandha
  Bizde henüz yeni yeni duyulmaya başlanan, hindistanda yüzyıllardır bilinen medikal bir bitki. Düşünceyi temizlediği ve beslediği, sinir sistemini güçlendirdiği bilinir. Doğal bir afrodizyak olduğu söylenir. Bazı kaynaklarda, akciğer kanserini yavaşlattığı, timörleri küçülttüğü ve hemoglobin seviyesini yükselttiği söylenir.Kullanan kişi bir at kadar güçlü, sağlam ve kudretli olurmuş. bitkinin bu özelliği öne çıktığından olsa gerek, sanskritçe kelime karşılığı "at kokan" anlamındadır. bitkinin henüz türkçe adı yok. Yerli literatürde de ashwagandha olarak geçiyor. Bir aylık bir kullanım sonucu kullananların ruh hallerinde %45 lik bir iyileşme olduğu rapor edilmiş.

  Cat's Claw (Kedi Pençesi)
  Strese ve yorgunluğa karşı kullanılan doğal enerji kaynağıdır. Bunun yanında sindirim sistemini ve sinir sistemini rahatlattığı söylenir. Avusturya'da yapılan araştırmalar sonucu kemoterapi tedavisi gören hastalarda kemoterapinin dayanılmaz yan etkilerini oldukça minimalize ettiği kanıtlanmıştır. Herkeste aynı etkiyi yaratmasını beklemek doğru olmasa da denemekte hiç bir sakınca yoktur. Her gün 500 ila 1000 mg arası kullanılabilir.

  Citrus Aurantium (Portakal Ağacı)
  Efedrin ile yakın etkileri vardır. Sindirimi güçlendirir. Adonezini yükselterek metabolizmayı hızlandırır ve buda yağ yakımını arttırır.

  Echinacea(Ekinazya)
  Özellikle başın ön kısmını etkileyen başağrıları, dispepsi, tümörler, açık yaralar ve vertigo gibi hastalıkların tedavisi yanısıra bitki zehirlenmeleri ve yılan sokmalarının tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.Kansas yilan kökü, kirmizi ayçiceği, mor külah çiceği gibi isimlerle de anilir. Fazla kullanimi bogazda tahriş, mide bulantısı, baş dönmesi ve balgam salgılamaya neden olur. Bağışıklık güçlendirici etkisi olan bu bitki özellikle kış aylarında gripal enfeksiyonlardan, soğuk algınlığı ve nezleden korunmak için kullanılabilir.

  Ephedra (Efedrin)
  Kilo fazlalığı sorununun tedavisinde kullanılan bu tehlikeli bitkisel ürünün 2003 aralık ayında besin ve ilaç idaresi (fda) tarafından sağlığa zararlı olduğu belirtilerek satışı yasaklanmıştır. Ephedra özellikle hipertansiyonlularda kalp krizi, inme ve ölüm riskini arttırabilir. Kafein, burun tıkanıklığını gideren damlalar, uyarıcılar ve diğer bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında çok daha riskli hale gelebilir. Ephedra farklı etkileri olan bir bitki olup birçok ürünün içeriğinde yer almaktadır. Özellikle zayıflamaya yardımcı desteklerde ephedranın adını görmeden onu kullanmanız da mümkündür. Ma-huang, bitkisel uyarıcı, mahuang, mahuanggen ve ma huang kökü gibi pek çok isimle zayıflama ürünlerinin içindeki ephedra gizli tutulur. Herhangi bir ‘doğal’ ürün kilo kaybı sağlıyor ve enerjinizi arttırdığını iddia ediyorsa o ürünün ephedra içerebileceğinden kuşkulanın.

  Ginkgo
  Özetle "akıl otu" olarak isimlendirilir. Belleği güçlendirir. Dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkileri olan, güçlü bir antioksidandır. Başta beyin ve kalp, bütün vücudunuzun daha iyi oksijenlenmesini sağlar. Zihinsel fonksiyonlarınızı artırır. Kas ağrılarınızı azaltır. Kan basıncınızı düşürür, kanın pıhtılaşmasını engeller. Kalp-damar sağlığını koruyucu
  etkisinin içindeki ginkozidler ve biyoflavonoidlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Kılcal damarlar da dahil olmak üzere dolaşım sorunlarınızı bir ölçüde önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir. Yaşlanma ve bazı hastalıklar sonucu dolaşımın zayıflaması beyne giden kan akımını azaltır ve bellek-hafıza problemleri yaratır. Ginkgo biloba desteği sayesinde bu tip hafıza sorunlarını azaltabilir ve keskin bir hatırlama yeteneğini koruyabilirsiniz... Antioksidan yeteneği sayesinde bu akıllı bitki tüm vücudunuzun korunmasını sağlar: alerji, astım, bronşit gibi hastalıklar, varisler, raynaud hastalığı, inme, periyotlarınız öncesi yaşanan sorunların azaltılması, alzheimer hastalığı, baş ağrısı, sinüzit, kulak çınlaması ve cinsel güçsüzlük sorununun azaltılması gibi pek çok rahatsızlıkta koruyucu ya da tedavi edici olarak kullanılmaktadır.

  Ginseng
  Tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptogen( strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür. Bu ginseng’in önemli miktarda içerdiği, strese ve yorgunluğa maruz kalan tüm organlarımızı destekleyen “germanium” dan kaynaklanır. Fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artıran bir bitkidir ve fiziksel ve mental (zihinsel) dayanıklılığı artırır. Uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu (testesteron) ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini (özellikle prostata karşı) olumlu bir şekilde etkilediği de bilinmektedir. Ayrıca, erkeklerde aşırı stres ve yorgunluktan kaynaklanan performans düşüklüğünü de gidermektedir. Bayanlar da ise beynin hafıza (bellek) merkezlerini uyarıcı etkisi vardır.

  Green Tea (Yeşil çay)
  Yağları erittiği rivayetleri nedeniyle kilo vermeye çalışanların çokça tükettiği,insanın sinirlerini gevşeten bir bitkidir.

  Guarana
  Birçok gazlı içecekte, enerji içeceğinde ve kilo vermeye yardımcı doğal karışımlarda bulunan bir bileşendir. Brezilya’ya özgü odunsu bir asmanın tohumlarından elde edilir. Adını ise bu tohumları yiyecek, içecek ve ilaç olarak kullanılmak üzere işleyen amazon halkı guaranilerden alıyor. Guarananın içerdiği doğal haldeki kafein miktarı kahve, çay, kakao ve kolada bulunan düzeyden daha yüksektir. Guaranalı içecekler başta brezilya olmak üzere güney amerika’da çok popüler. Bu uyarıcı maddenin katıldığı enerji içeceklerinin sayısı gittikçe artıyor. Kimi zaman kafeine doğal bir alternatif olarak pazarlanıyor; oysa kafeinle aynı madde. Bazı enerji içeceklerinin etiketlerine bakıldığında, bileşenler arasında hem kafeinin, hem de guarananın yer aldığı görülebilir. Bu, yalnızca, kafeinin iki kaynaktan alındığı anlamına geliyor.


  [​IMG]

  Yazılar http://www.bodybuilding.com/fun/herbs.htm ve http://www.eksisozluk.com/ dan derlemedir.
   

Sayfayı Paylaş