Birkaç hafta ara verilen dönemlerde?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve cNyT tarafından 7 Nisan 2007 başlatılmıştır.

1. cNyT

cNyT Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    Selamlar, toplamda 6 hafta ara vermek zorunda olduğum için(ameliyat) bu dönemde olası kas kaybını en aza indirmek için ne yapmalıyım? Beslenmeme aynı devam edersem yağlanırım kesinlikle az yersemde adele kaybetmekten korkuyorum. Bu süre içerisinde herhangi bir supplement kullanmalıyım, nasıl beslenmeliyim ve tekrar başladığımda ilk programım nasıl olmalı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler.

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    6 haftanın kayıbı 2 haftada telafidir 2 haftada yapacağın antremanda 1. ay proğramı olmalı böylece vucudun heryeri çalışarak toplanma daha hızlı olacaktır 2 haftanın sonunda bıraktığın son proğrama geçebilirsin

3. cNyT

cNyT Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    Sağ olun FleXoR hocam.

4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    konuyu açmamın sebebi cevap yazmaktı zira devamlı başıma gelir uzun aralar sakatlıklardan hastalıklardan vs..tecrübe kazandım diye bilirim ara verip başlama konusunda..fakat Flexor hocam gerekeni yazmış.

bende uzun aralar verdikten sonraki dönüşlerde piramidal sistemlere çok rağbet etmeden (4*10 yada 4*8 gibi), 8 tekrarın çok altına inmeden tamamen hilesiz yedirerek ve antreman önceleri fazlaca ısınarak çalışıyorum..ilerleyen dönemlerde kilolar artacağı gibi eklem ve kas gücüde dereceli olarak risksiz artmış oluyor..

spor yapmadığın uzun aralıklarda supplement tavsiye etmiyorum özellikle creatin yada diğer amino asit türevlerini..ölçü kaybı mutlaka olacaktır ama vitamin,kalsiyum(süt,yoğurt vs.) ve orta seviyede protein ile kaybı yağ ağırlıklı yapabilirsin diye düşünüyorum..
    buarada geçmiş olsun..

5. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    Merhaba. Ben de hastalığımdan dolayı 16 gündür antrenmana gidemiyordum. Yarın yeniden başlıycam ama artık definisyon programına girmeyi düşünüyorum. Her bölge için 1 temel hareket ağır diğerleri hafif ağırlık çok tekrar ve cardio ağırlıklı olacak. Bu durumda ben de 1 hafta kadar adaptasyon uygulamalı mıyım? yoksa 16 gün çok uzun bir süre değil, direk programına başla mı dersiniz?

6. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    tecrübe paylaşımın için teşekkür ederim.. gerçekten moral verici oldu

ben de sol omuz bölgemde incinme yaşadığımdan göğüs-kanat ve omuz bölgelerini çalışmakta büyük zorluk çekiyorum.. bu nedenle yakın bir zamanda bir ortopediste danışacam ve muhtemelen bana 1-2 ay spordan uzak kalmamı tavsiye edecek..

sporda 1 haftalık mecburi aralar verince bile büyük huzursuzluk duyan biri olarak bu konuda tecrübeli arkadaşların iyimser yorumları insanı psikolojik olarak rahatlatıyor..

bu 1-2 aylık iyileşme süreci için "orta seviyede" protein alımını önermişsin.. bu orta seviye, şiddetli antrenman yaptığım dönemlerde aldığım kilo*2 kadar protein alımınından daha az bir miktar heralde? (spora ara verilen dönemlerde yüksek protein alımının gut başta olmak üzere çeşitli rahatsızlara davetiye çıkarmasını önlemek için zannedersem)

7. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Böyle ara vermeler sonrası yapılacak en iyi antreman şekli bir ve ya 2 antreman tüm vücut egzersizi yaptıktan sonra güç ve kütle çalışması yapmak olacaktır. Zaten kas tonun ve gücün bir miktar düşecek 2 haftayı geçkin bu süre sonunda. Yüksek tekrar sayılarıyla zaten düşen anabolik konumu baltalamak yerine yüksek ağırlık ve 8 tekrar civarı setlerle metabolizmayı yukarı çeker ve definisyon dönemini ertelersen kütle kaybın daha az olacak.

8. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    SCHWARZXXL teşekkr ediyorum. Dediğin gibi yapıcam.

Sayfayı Paylaş