Birden çok ''press'' hareketi için düşünceleriniz...

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve elite35 tarafından 22 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Antrenmanlarda birden fazla press hareketi yapmak sakıncalı mıdır ?
    Ya da yapanınız var mı ? Mesela ben yapıyorum yeterli gelmediğini düşündüğüm oluyor.
    Örnek olarak; göğüste bench press ve dumbell press aynı gün girdiğim oldu.
    Aynı şekilde omuzda da makinede press yaptıktan sonra dumbell press yaptığım oldu.
    Bunlar hakkında düşünceleriniz neler ?
    Olumlu veya olumsuz etkileri hakkında ve farklı görüşler önerecek olanların yorumlarını bekliyorum.

2. JohnnyB

JohnnyB Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    28
    Böyle bir kisitlama olamaz, ileri seviye bir sporcu icin overtraining yoktur. Jay cutler tekrar sayilarini saymaz bile, pumpa göre antrenman yapin.

elite35 bunu beğendi.
  3. SemihCebraiL

SemihCebraiL Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    bnde bench press ile inc db press giriyorum ama cok fazla bilesik hareket sakatlanma riski de yapabilir bnce goguste cok fazla press yaparsan omzuna sikinti verebilir

elite35 bunu beğendi.
  4. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Uzun süredir iki presse aynı gün girmiyorum ama daha önce girdiğim oldu. Hareketleri doğru yapıp kendi kapasiteni bildikten sonra sorun olmaması lazım. Çekiş hareketleriyle dengelemek önemli ama. Presslerde çalışanlar aynada ilk görünen kaslar olduğu için biraz daha bunlara önem verme eğilimi var ama sırtın omuz ve göğüsten geri kalması hem ilerlemeyi yavaşlatır hem de sakatlık riskini arttırır.

Son düzenleme: 22 Temmuz 2014
    elite35 bunu beğendi.
  5. Halbmond

Halbmond Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Kaslari farkli acilardan calistirmak bu isin onemli kismi bu yuzden yaptiginda yuklemeyi dogru yapiyorsan zarar degil bilakis kar vardir

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

elite35 bunu beğendi.
  6. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Göğüs çoğu harekette çalışan yardımcı kas grubu rolünü pek üstlenmiyor. Bir kol kası değil yani her antrenmanda dolaylı olarak yüklenemiyoruz zaten.
    O yüzden haftada 1 kere göğüs çalıştığım için farklı açılardan iyice kası parçalamak amaçlı giriyorum aynı anda 2 press.
    Tek korkum kasa fazla yüklenmiş olmam ve kasın gerilemesi. Sanırım böyle bir sıkıntı da yok. Beslenme kusursuz sayılır.

7. zytnli

zytnli Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Bench prens çok fazla yapılmaması lazım çünkü köprücük kemiğinin o sıvı dokusuna (ismi gelmedi şimdi aklıma) fazla zararı var

GT-I9502 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Cigabyte4

Cigabyte4 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    ben göğüs antremanında en az 2-3 hareket ve 8-11 set press giriyorum 6-8 sette açış.

9. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Bench press tüm göğüs hareketlerinin babası olarak biliniyor, e ben de yararına zararına bakmadan psikolojik olarak tatmin olmak için bu hareketi atlamak istemiyorum.
    Ama atlayıp onun yerine farklı bi hareket koymayı da düşünmüyor değilim.

10. Cigabyte4

Cigabyte4 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Benim bildiğim bench presi dambılla yapmak barbel e göre daha iyi çalıştırır göğüsü ve bütün kas liflerini çalıştırır. Acaba bu ne kadar doğru ?
    Zaten salonda partnerim yok inc. bench yapıyorum ağırlığın altında kalıcak diye korkuyorum. Dambılla çalışmak bana çok avantaj sağlıyor.

11. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Bench press benim bildiğim kadarıyla göğüs kafesini genişletiyor, yani göğsü dış kısma doğru açıyor. Daha geniş bi açıya yayıyor kası.
    Dumbell ise göğsün iç kısımlarına daha iyi etki ediyor. Göğüs arasındaki boşluğun dolmasına yardımcı oluyor. Daha sıkı bir göğüs sağlıyor.

12. Halbmond

Halbmond Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Dumble ve bar her ikiside scapula gogus kafesini buyutur. Lakin agir bir dumble inip kalkarken daha cok dayida lifi hareket ettirir.dumble cogu yonu ile barla calismaktan daha avantajlidir. Ayrica dumble ile calismak daha emniyetlidir. Eger flat bench calisiyor iseniz ve hedefiniz limitiniz olan agirliktaki dumble ile 3-5 set yapmak ise bench yerine duz zemine yatip calismaktir. Bench press yaparken
    Dirseklerin sirt seviyesini altina indirmek gereksizdir ve tehlikelidir duz zeminde sag ve solunuzda dumble i ustediginiz zaman atacaginiz 2 yastik isinizi gorur.dirseklrrin alti dolu olmasi en guvenli yoldur. Agirligi artirmaniz kolay ve emniyetli hale gelir

13. HecToR Tuning©

HecToR Tuning© Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Haftada 2 gün göğüs çalışıyorum evde. Bi gün dambıl bi gün bar mı girmek mantıklı yoksa her iki günde de hem bar hem dambıl mı mantıklı ?

14. fitt

fitt Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Sporcu
    Yer:
    Ankara
    Bende öyle çalışıyorum mesela göğüs günümde sadece 1 tane açma hareketim var diğerleri hep press. Eğer şekil değilde büyütmek istiyorsan pressler önemli bence.

15. Halbmond

Halbmond Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    1 gun dumble ile tum varyasyonlar (incline,flat,decline,close grip flat - gogus ici icin favori hareket) diger gunde bar ile tum varyasyonlari ayni gunaydin icinde yapmalisin. Ayni kas grubu icin Tum varyasyonlar cunku yattiginizda max growth hormon salg tetiklenmeli. Beslenmeye dikkat

16. HecToR Tuning©

HecToR Tuning© Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Tamamdır. Beslenmeye yeni başladım 6. günümdeyim bugün. Evde taburelerim var göğüsü onda yapıyorum. Şimdi bench sehpası yapıyorum. İncline, decline sehpa bitince başlıcam hemen.

17. Halbmond

Halbmond Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Press calisirken kuyruk sokumu ve kurek kemiginin hizasi yeri opmeli. Arada kalan kismi ice dogru kiriniz momentinizi artirip sirt ve omurdaki negatif stresi azaltir.gogus ici icin bahsettigim hareketi tarif edeyimki yanlis birsey yapmayin.bu hareketi altta belirttigim set ile yapmaniz gogus ici icin tam bir pump etkisi yaratir.
    - sirt ustu benche yatin
    - dumblelari gogsunuzun hemen ustunde birlestirin
    -dumblelari gogse indirin sonra tekrar kaldirin
    - kaldirdiktan hemen sonra dumblelar bitisik olarak kafanizin arkasina indirin(triceps calisirgibi)
    -dumblelari kafanizin arkasindan tekrar gogsunuzun ustune getrin ve tekrar gogse indirip kaldirin ve kafa arkasina salin

Bu hareket , flat bench dumble ve kollar gogus kafesi disinda sinav ve diz ustu diamond sinavla kombine edip 1 seti tamamlayin. Bu seti o gunku duruma gore bitene kadar tekrarlayin. Set aralarinda bekleme suresi 1 dk set ici hareketler arasi gecis 8 sn.hareketler 12 ser adet

Sayfayı Paylaş