Bir Vücutçu Için Günün En Önemli Yemeği

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Despo tarafından 17 Ocak 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 31 üye.
  1. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka

İdman sonrası yenen yemek, vücutçu için günün en önemli yemeğidir. Bu an vücudun büyümesi için en önemli zamandır. Uzmanlara göre idman sonrası en temel yemekler, idmandan sonra ihtiyacımız olan karbonhidratlar ve sonra zengin protein içeren bir yemek. Niçin bu yemekleri yemeniz gerektiğini uzmanlar şöyle açıklıyor:

İdman Sonrası Ne Yenmeli?

Jay Cutler, NPC Ağırsiklet Şampiyonu:

Antrenman bitiminden sonra 30 dakika içinde 2 kaşık protein tozu, hafif karbonhidratlı bir içecekle içerim. Karışım yaklaşık olarak 60 gr. protein ve 35 gr. karbonhidrat içerir. Diğer 30 gr. karbonhidratla beraber biraz pirinç keki yerim. Antrenmandan hemen sonra 60 gr. protein ve 65 gr. karbonhidrat alarak, toplam 500 kalorilik bir enerji depolarım.
    Protein tozları beni gerçekten doyurmuyor, yani bir yemek gibi değiller. Bu yüzden idmandan sonra yiyecek istiyorum, 15 dakika içinde gerçekten acıkıyorum. Antrenmandan sonra metabolizmam hızlanıyor, bu yüzden vücudumun sinyallerini dinliyorum ve beni uyardığı zaman onu besliyorum. Çalışmadan sonra 1 saat içinde gerçekten bir yemek yiyorum. Buda genelde 10 ons'luk (20 gr.) yuvarlak bir biftek oluyor. Bundan sonra 2 saat içinde bir yemek daha yiyebiliyorum. Ben sadece vücudumu dinliyorum, ne zaman beni uyarırsa, onu besliyorum.

Milos Sarcev, Kanada Procup Şampiyonu:

Amerika'ya gitmeden önce Yugoslavya'da bulunan ... Üniversitesinde beslenme konusunda eğitim aldım. Burada bulunduğumdan beri, beslenme konusunda bulduğum her şeyi öğrendim. Çünkü, bir vücutçu için beslenme bilgisi çok önemlidir. Vücut geliştirme ve diyet birbirine çok yakındır. En iyi çalışma bile değersizdir, eğer çalışmadan sonra en iyi beslenme programını uygulamazsanız. Sadece çalışmadan sonra değil, gün boyunca gerekli olan besinleri almak istersiniz. Çalışmadan hemen sonra, o gün çalıştığınız kasların glikojen stoklarını tüketirsiniz. Gün boyunca bir çok parçadan oluşan karbonhidratlar yemeli, fakat antrenmandan sonra, glikojen olarak depolanmak üzere glikoza ihtiyacınız vardır. Kompleks karbonhidratların glikoza dönüşmesi uzun zaman aldığından, bunlar az etkileyici kaynaklardır. Sizin ihtiyacınız olan, glikojen stoklarını yeniden doldurmak için basit karbonhidratlar almanızdır. Antrenmanı bitirir bitirmez 75-100 gr. civarında basit karbonhidratlar almalısınız. Karbonhidrat ve protein arasında 1:1 bir oran oluşturmanız için 60 gr. protein almalısınız.

Vitamin-E

Sporcular İçin "Doğru Beslenme" İle Alakalı Çeşitli Tavsiyeler

Sual: Sporcuların doğru beslenmelerinin yanı sıra, destek mahiyetinde vitamin tablet-kappsül vs. almalarının zararı var mıdır?.. Bazı durumlarda ek vitamin tabletlerinin, maksadın aleyhine netice verdiği doğru mudur?..

Cevap: İyi bir sual... Vitamin alımının, vücutda eksik olan açıklıkları kapatma gibi bir fonksiyonları olduğu varsayılıyor... Sporcuların normal şartlarda kendilerini ne kadar iyi besledikleri biliniyor olsa da, vücudun ihtiyacı olan her türlü vitamini besinlerle elde etmeleri pek kolay olmasa gerek ki, vücudun her nevi vitamin ihtiyacı ek vitamin tabletleriyle gerçekleştirilmek mecburiyetinde kalınıyor.
    Düzenli yapılan antrenmanlar ve yoğunluğuna göre vücudun vitamin ihtiyacı hem artıyor, hemde çeşitleşiyor. Amerikan kliniklerinde C ve E vitaminleri üzerine yapılan ilmi tetkiklerde; normal beslenme yoluyla da alınabilen adı geçen vitaminlerin, ilaveten başka yollarla alınıp fazlalaşmasının muayyen avantajları da birlikte getireceği kaydediliyor... W.J.Evans'ın sporcular üzerinde yaptığı tetkiklerde C ve E vitaminlerinin, ilaveten alınmasının sporcuların her ne kadar güç ve kuvvetlerini arttırmada bir faydası görülmemişse de, sporcuların dinlenme ve hücrelerin kendilerini yenileme sistemini çabuklaştırdığı test edilmiştir. Diğer bir faydası da antrenman sonrası yıpranan, yorulan kas ve organların, kısa sürede eski tazeliğine ve dinginliğine kavuşmalarıdır... Buda ilaveten alınan C ve E vitaminlerinin, kas lif ve hücrelerinin yenilenmesinde faydalı olduğu manasına gelir...
    "Ne kadar C ve E vitaminine ihtiyacımız var?" sualinin cevabını tam olarak tayin etmek mümkün olmasa da, günlük 500 mg vitamin C ve 400 I.E vitamin E alınması durumunda vücut antrenmandan sonra, kendini çok daha iyi hissedecektir... Bu miktar günlük 2000 mg vitamin C ve 800 I.E vitamin E oranına yükseltilebilirse de, her sporcunun ihtiyacı farklı olabileceği için her ihtimale karşı bu oran kademe kademe yükseltilmelidir. Sporcu yüksek dozda ilave vitaminlerin faydasını görüyorsa kendince ayarlayacağı dozda kalmalıdır, tersi durumda dozu azaltmalıdır. Eğer ilave vitamin alımını tablet yoluyla yapıyorsanız, bu metot yerine tabii yollarla vitamin tedarikini tavsiye ederiz...
    Saf meyve suları (Narenciye) yeterli miktarda vitamin C ihtiva ettiği gibi, vitamin E ihtiyacınızı da Balık yağı, Nebati yağlar ve Soya yağından tedarik edebilirsiniz...

metmet_A, muho444, TaoOfJeetKuneDo ve diğer 34 kişi bunu beğendi.
  2. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    despo mükemmel bir yazı ellerine sağlık...ünlü vücutçuların beslenme konusu üzerine söyledikleri herzaman çok ilgimi çeker...vitamin konusunada katılmakla beraber ,bende birsey eklemek istiyorum..ronnie coleman, flexteki yazısında favori supplementleri arasında özellikle c ve e vitaminlerinden bahsetmiş,ilgili makalede budur..

3. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    az önceki yazımda göndermiştim makaleyi(resim seklinde) ama cıkmamış,bi daha denıyorum,bu sefer olur inşallah..

Son düzenleyen: Moderatör: 11 Şubat 2008
  4. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    b vitamininide unutmamak lazım proteinle karbonhidrat alışverişinde anahtar görevi üstleniyor bu sporu yapanların mutlaka alması gereken bir vitamin turu

5. tuase

tuase Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    mühendis
    Yer:
    afyon
    Beslenme

Arkadaşlar ben yıllrca basketbol oynadım.Şimdi BB yapıyorum Fakat idman sonrası ne yarım ne 1 ne 2 saat sonra asla acıkmıyorum.Zorla protein karbonhidrat tozu içiyorum.İşim gereği sporu yemekten hemen yarım saat sonra yapıyorum.Bende biliyorum idmandan hemen sonra yenen yemeğin ve yataktan kalkar kalkmaz yenen şeylerin çok faydalı olduğunu.Ama iştah yok ki.Yardımcı olun da idmandan hemen sonra açık iştahla yemek yiyeyim.Nasıl yiyorsunuz idmandan hemen sonra taktik verin.

6. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Re: Beslenme

:eek:
    Spordan yarım saat önce ne kadar hafif de olsa yemek yemek çok sakıncalı. Ben 1,5 saat önce bile yesem, yediklerimi antrenmanda hissederim, kalbim ve midem zorlanır o yüzden 2 saat pay bırakırım ama 1 saat önce karbonhidrat+protein içeceği içilebilir tabi ki. Yine de yarım saat çok sakat geldi bana. Spordan sonra acıkmamanın sebebi de budur muhtemelen. Hatta böyle devam edersen, bu şekilde başka birçok soruna yol açabilirsin kendinde. Ne yaparsan yap ama yemek yemen şart ise en az 1,5-2 saat ara vermeden antrenmana girme, bu hatalı sistemle belki kas yine de yapabilirsin ama sindirim sistemin, kalbin vs. zarar görür.

7. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Re: Beslenme

Eger antermana gitmeden 1 saat once bisey yerseniz, vucüt o anda kanı, sinidirim yapmak icin pompalamakta olacagı icin , sizde antremanda kanı kasa yonlendireceginiz icin, Kalp cok fazla zorlanacak ve yeteri kadar kanı kasa yollayıp kası besleyemeyeceksiniz...
    Antremandan 1 saat once supplementslerıinizi alın o kafi olacaktır.. Protein tozu alıosanız, su ile almaya calısın , süt ile aalcaksanızda 1.5 saat olsun bu süre..

gecemvemavi, khero ve Pain&Gain bunu beğendi.
  8. gurseshalil

gurseshalil Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    osmaniye
    selam arkadaşlar bu konu ile ilgili tecrübelerimden birini size aktarmak ve sizlere ışık tutmak istiyorum. yemekten en az 1,5 saat sonra antrenman yapın. aksi halde geçen günkü olay sizlerin debaşına gelir. güzelce yemeğimi yedim. ardından 1 saat sonra protein tozumu da içtim. bomba gibiyim derken hafif bir ağırlık hissettim ve bunu önemsemedim. protein tozunu içtikten yaklaşık 30 dk sonra antrenmana başladım. başlangıçta herşey normaldi ama vücudu zorlamaya başlayınca ter oranı arttı ve azıcık daha zorlandım soluğu lavaboda aldım. içim dışıma çıktı resmen. tansiyonumu normale getirmek için de bayağı uzun süre beklemek zorunda kaldım.

9. Legioner

Legioner Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Beslenme

Teşekkür Despo, gerçekten ihmal ettiğimiz en azından yeteri kadar önemsemediğimiz bi konuya değinmişsin.Ustaların ne yaptıklarını bilmek insana uygulama aşamasında daha bi azim veriyor.

10. BaMbAmBaM

BaMbAmBaM Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ENDÜSTRİ MÜH. ÖGRENCİ
    bu yazıyı okuyunca kendi adıma cok sevindim bende vucudum beni uyardıgı zamanlarda büftek yerine tavuk yıyorum :D

güzel bir bilgi olmsu tşkler!!!!

11. sahmat

sahmat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ...
    Elinize saglik..
    bir iki aya kadar once antreman sonrasi bcaa aliyordum sonra kardiyo agirlikli calisma sebebi ile alimi birakmistim.. sabah beslenmem iyidir fakat kilo verecegim diye antreman sonrasi yemegi kisiyordum..
    tekrar bcaa alimina baslasam iyi olacak sanirim, paylasiminiz cok makbule gecti, tesekkurler..

12. CENTAUR

CENTAUR Guest

Çok güzel bilgiler teşekkür ederim

Bağzılarımız için azçok bilip te önemsemediğimiz konular(ben :D )
    Peki antrenmandan yarım saat-45 dakka önce enerji verici hemen sindirilen basit şekerler tüketilse mahsuru olurmu acaba? Meyve suyu gibi, pekmez şerbeti veya ballı limon suyu gibi ben çikolata da yiyorum sık sık enerji için, artık vazgeçeceğim heralde bunu okuduktan sonra, bu ince detaya da cevap verilebilir mi acaba :?: :)

Saygılar.

13. conanthebarbarian

conanthebarbarian Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
  14. CENTAUR

CENTAUR Guest

Teşekkür ederim

Anlaşılan gene en iyisi ant.dan 1-1,5 saat evvel iyice kompleks karbonhidrat almak

Saygılar

15. goldtrapper58

goldtrapper58 Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    ya bak bu ogrenmem iyi oldu demek antremandan sonra kesin yemek yemem lazım tsk despo

16. SEZEN

SEZEN Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    İSTANBUL
    Selam sezen ben 2 buçuk yıldır body çalışıyorum her spor salonunda farklı şeyler öğrettiler ama hepsindeki zıtlık beni doğruları bulamay sevk etti gece gündüz araştırıyordum ve gördüğüm en iy site sizin siteniz.ve bayan body yapan tek kiş ben olduğum için çok ta önemsenmniyorum ama gurur duyuluyorum hocalarım tarafından bu da ilginç ama size verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim şimdi bir hocam var oda sizsiniz. saygılarımla

17. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    kendinizi tanıtın bölümünde tanıtabilirdiniz kendisi.Öncelikle hoş geldiniz foruma .Ben 9 tane salonda çalıştım istanbulun değişik semtlerinde ama hiç bayan body ci görmedim yaptığınız iş gerçekten size saygı duyulması gerektiriyor. ihtiyaç duyacağınız motivasyonun büyük kısmını forumumuzda aktif üye olarak sağlayabilirsiniz..

saygılar.

18. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Siteye hoşgeldiniz.Profesyonel hocalardan amatör yeni vücutçulara kadar her şekilde faydalanabileceğiniz bi site.Bu tamamen kendi görüşümdür;bu formdaki bilgileri hakkını vererek belli bi zaman diliminde takip eden birkaç aylık bi vücutçu şu an Tr'de salon sahibi olmuş ve hoca sıfatı taşıyan birçok insandan çok daha bilgili ve bilinçli olabiliyor gerçekten ;) 2.si 2.5 yıldır body yapıyormuşsunuz;sizi medeni cesaretinizden ve özgüveninizden dolayı tebrik etmek istiyorum,bu ülkede bırakın bayanı vücutçu erkeklerin bile karşılaştığı şeyleri hepimiz çok iyi biliyor malum :D Bize bu sporu icra ederken ki verdiğiniz mücadelelerden bahsederseniz çok mutlu oluruz,çünkü özellikle bi bayan olarak verdiğiniz mücadele forumdaki birçok sporcuya artı motive olacaktır buna eminim ;)

19. _demir_

_demir_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bilgiler için sağol burada en güzeli :

Ben sadece vücudumu dinliyorum, ne zaman beni uyarırsa, onu besliyorum.

20. RapBey

RapBey Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    youth worker
    Yer:
    Dünya
    Paylaşım için Sağol dostum Uygulayacam bunu..

Sayfayı Paylaş