Bir öğünden alınan proteinin maksimum anabolik etkisi sınırlı mı ?

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve nitrococuk tarafından 28 Aralık 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. nitrococuk
  Offline

  nitrococuk Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2010
  Mesajlar:
  484
  Beğenileri:
  447
  Ödül Puanları:
  0
  27.11.2012 tarihli çalışma
  http://www.clinicalnutritionjournal.com/article/PIIS026156141200266X/abstract

  Özet :

  Son dönemlerde çeşitli yayınlar, maksimum kas proteini sentezi oranının 20-30 gram protein alımı ile oluştuğunu dile getirdi. Bu veriler bir öğünden alınan proteinin maksimum anabolik etkisinin sınırlı olduğu ve örneğin akşam yemeklerinde yenilen protein miktarının genel olarak maksimum fayda getiren protein miktarı sınırını aşacağı konseptini ortaya çıkardı.

  Ancak, protein alımının anabolik tepkisi ölçülürken, protein yıkımı hesaba katılmadı. Protein anabolizması, protein sentezi protein yıkımını aştığı (geçtiği) zaman oluşur.

  Protein sentezinin maksimize edildiği zaman içerisinde alınan yüksek protein miktarları, protein yıkımını bastırmasıyla öne çıkıyor ve bu mekanizma daha yüksek bir anabolik tepkiye yol açıyor. Bu, net protein sentezinin ölçüldüğünde, neden amino asit kullanılabilirliği ve net kazanç arasındaki ilişkinin, daha yüksek kullanılabilirlik (amino asit) seviyelerinde belirgin bir plato etkisi olmadan lineer olarak kalabildiğini gösteriyor.

  Bir Yemek (öğün) düşünüldüğünde, protein veya amino asit alımı sonucu oluşacak bir anabolik tepki için çizilecek pratik bir üst sınırın olmadığı sonucuna varıyoruz.

  (şimdi antrenman için gidiyorum, metnin tamamını sonra okuyacağım)
   

Sayfayı Paylaş