bilimin çözemediği 10 olgu(alıntı)

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve sehzadecelik tarafından 9 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
 1. sehzadecelik
  Offline

  sehzadecelik Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  482
  Beğenileri:
  142
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Heryer
  bana ilginç geldi sizlerle paylaşmak istedim.


  1 - BEDEN / ZİHİN BAĞLANTISI
  Bir efsaneye dönüşen ‘plasebo etkisi’ zihinle beden arasındaki muhteşem ilişkinin en basit kanıtı. Bu etki kendini şöyle gösteriyor: Sahte, yani aslında ilaç olmayan bir ilaç aldıklarından habersiz denekler, dertlerine derman olacak bir hap ya da şurup içtiklerini düşündüklerinden kendilerini daha iyi hissediyorlar. Üstelik etki kimi zaman bununla da kalmıyor, tıbbi belirtilerde de düzelme görülüyor. Bazen de bu ‘yalancı’ ilaçların işe yaradığını kanıtlamak istercesine, içtiklerinin etkisiyle acı çekiyorlar. Plasebo deneklerine bakınca, insan ister istemez, zihin neye inanırsa bedeninin de onu yaşadığına hüküm getiriyor. Pek çok uzman, zihnin yardımıyla bedenin kendi kendini iyileştirebilme kabiliyetinin, modern tıbbın yaratabileceği bir ‘mucize’den kat be kat büyüleyici olduğuna inanıyor.

  2 - HAYALETLER
  “Ölü insanlar görüyorum” repliğiyle zihnimize kazınan ‘Altıncı His’ filminden, lisedeyken ev partilerinde pek çoğumuzun katıldığı masum ruh çağırma seanslarından, çocukken masal gibi dinlediğimiz korkulu hayalet hikâyelerine kadar ruhlar üzerine hep konuşulur. Hayaletlerin varlığı hakkında ciddi bir kanıt olmamakla birlikte, onları gördüğünü, onlarla konuştuğunu, onların fotoğraflarını çektiğini ısrarla anlatan -içten ya da değil- şahitler, pek çoğumuzun yakın çevresinde bile mevcut.

  3 - DEJA VU
  Fransızca bir kelime olan ‘déjà vu’, Türkçede ‘daha önce görülmüş’ anlamını taşıyor. Açıklamak istediği durum ise şu: Özel bir anı ya da birtakım koşulları, aynı şekilde daha önceden de yaşamış olduğunuzu hissetme hali. Herkesin hayatında bir ya da birkaç kez yaşadığı bu duygu, şaşırtıcı, anlaşılmaz, gizemli ve evet ürkütücüdür. Birçok kişi ‘déjà vu’ hissini psişik bir deneyim olarak algılar. Birçok kişiye göre ise bunlar, önceki hayatlarımızdan davetsiz çıkıp gelen anlık karelerdir. Araştırmacılar ‘déjà vu’ ile ilgili bazı açıklamalar yapmaya çalışsalar da, bu tuhaf hissin nedeni, bir gizem olmayı sürdürüyor.


  4 - TAOS UĞULTUSU
  ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan küçük Taos kentini ziyaret eden bazı turistler ve vatandaşlar, yıllardır, çöl havasında gizemli, güçsüz, düşük frekansa sahip bir uğultu ve titreşim duyduklarını anlatıyorlar. Bu iddiada bulunanlar, Taos vatandaşlarının sadece yüzde ikisini oluşturuyor. Bazıları bunun çöldeki garip birtakım akustik sorunlarından kaynaklandığını düşünürken, bazıları da bir çeşit kitle histerisi ya da uğursuz bir sır olduğuna inanıyor. Duyulduğu iddia edilen sese ister vızıltı, ister uğultu, ister titreşim deyin; ister psikolojik, ister doğal, ister doğaüstü olduğuna inanın... Hakkında bilinen bir tek gerçek var: O da şimdiye kadar hiç kimsenin bu garip sesin kökenini ortaya çıkaramadığı.

  5 - DUYU ÖTESİ ALGI
  Hem Doğu, hem de Batı toplumlarında, bazı insanların bir çeşit psişik güçleri olduğuna inanılıyor. Bugüne dek psişik güçleri olduğunu iddia eden kişiler, araştırmacılar tarafından pek çok teste tabi tutuldu. Ancak elde edilen sonuçlar her seferinde ya olumsuz ya da muğlak ve şüpheliydi. Altıncı hissin gücüne inanan pek çok kişi, psişik güçlerin test edilemeyeceğini, çünkü bir nedenle kendilerine şüpheyle yaklaşanların ya da bilim adamlarının yanında azaldığını vurguluyor. Eğer bu tespit doğruysa, bilimin psişik güçlerin varlığını, gelecekte de ne ispat edebilmesi ne de çürütebilmesi mümkün görünmüyor.

  6 - ÖNSEZİ
  İster altıncı his, ister önsezi, ister kötü hisler diyelim; hepimizin hayatımızda en az bir ya da birkaç kez garip sezgilerimizi rehber alarak hareket ettiğimiz olmuştur. Elbette bu karamsar hislerimiz çoğunlukla yanlış çıkar. Ancak kimi zaman kimi insanların altıncı hisleri -ne yazık ki- doğru alarm verir. Psikologlar bu durumu açıklarken insanların bilinçaltlarında, farkında olmadan çevremizdeki dünya hakkında bilgi topladığını vurguluyorlar. Bu şekilde biz aslında sadece ‘görünüşte bilmediğimiz’ bazı şeyleri biliyor ya da hissediyoruz. Ancak söz konusu bilgiler bilinçaltımızın derinliklerinde yaşadığı için, bunun nasıl olduğunu bir türlü anlayamıyoruz. Bu açıklama kimileri için tatmin edici olsa da pek çok araştırmacıya göre önsezi, kanıtlanması ve üstünde çalışılması zor bir konu.

  7 - ÖLÜMDEN SONRA HAYAT
  Hayatlarında bir kez ölüme yakın deneyim geçirmiş kişilerin bazıları, karanlık bir tünelde yol alıp, sonunda beyaz bir ışık huzmesine kavuştuklarına dair hikâyeler anlatır. Bunlar arasında sevdiklerinize kavuşmak, garip bir huzur hissetmek gibi daha renkli öyküler de mevcuttur. Bu deneyimler son derece etkileyici olmakla beraber, maalesef kimse ‘öbür taraf’tan elinde bir kanıtla ya da doğrulanabilir bir bilgiyle geri dönmeyi başaramadı. ‘Öbür dünya’ meselelerine kuşkuyla yaklaşanlar, söz konusu deneyimlerin travma geçirmiş bir beynin gördüğü halüsinasyonlar olduğunu vurguluyorlar. Tabii bu nedenle de son derece doğal ve açıklanabilir olduklarını... Ölüp de geri dönen olmadığına göre, bu konu gizemini koruyacak.

  8 - UFO’LAR...
  UFO deyince genelde insanların aklına uçan daireler, kısacası uzay gemileri gelse de UFO’nun açılımı ‘Tanımlanamayan Uçan Nesne’... Ve bu nedenle evet UFO diye bir şey var. Çünkü dünyanın her tarafında, gökyüzünde ne olduğunu tanımlayamadıkları birtakım objeleri gördüğünü söyleyen insanlar var. Ancak bu obje ve ışıklar, aslında uçak mıdır, meteor mudur yoksa gerçekten Marslıların son model uzay gemisi midirş Bu bir türlü açıklığa kavuşamıyor.

  9 - ASLA BULUNAMAYAN KAYIPLAR
  İnsanlar bazen kaybolur. Bazıları yaşadıkları hayattan kaçar, bazıları büyük çaplı ve cesetlerin tanınamadığı kazalarda yitip gider, bazıları cinayet kurbanı olur. Kayıplar ölü ya da diri bulunur. Ancak bazı insanlar vardır ki adeta buharlaşırlar. 1872’de Portekiz yakınlarında bulunan ‘hayalet gemi’ Marie Celeste’in mürettebatı, Amerikan işçi lideri Jimmy Hoffa bu şekilde kayıplara karışanlardan sadece bazıları. Kaybolanlar, normal şartlarda polis soruşturması, itiraflar ya da tesadüf sonucu bulunuyor. Ancak ortada kanıt olmadığı zaman insan, psişik detektiflerin işe ele atması gerektiğini düşünüyor.

  10 - BÜYÜK AYAK
  Bu gizem de Amerika’dan... Yeni Kıta’da yıllar boyunca, insana benzeyen, bol tüylü, son derece iri, ‘Büyük Ayak’ adlı bir yaratığı gördüğünü iddia eden sayısız insan ortaya çıktı. Tüm kıta çevresinde kaydedilen iddialar eğer doğruysa, aslında binlerce Büyük Ayak’ın yaşıyor olması gerekirdi. Ancak bugüne kadar bu korkunç yaratığa ait tek bir ceset bile bulunamadı. Ortada belirsiz fotoğraflar, video kayıtları ve tanıkların açıklamalarından başka bir şey yoktu. Görünen o ki, Büyük Ayak da, İskoçya’nın varlığı bir türlü kanıtlanamayan ünlü Loch Ness canavarı gibi gizemler dünyasındaki yerini koruyacak.
   
  glory, iscrotix ve KaRaBaSH bunu beğendi.
 2. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.616
  Beğenileri:
  14.601
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  bilimin çözemediği şeyler aslında çözülemeyecek anlamına gelmiyor fakat kesinlikle çözemeyeceğini kuran'ın belirttiği 5 şey var..
  1- Kıyametin ne zaman kopacağı
  2- Yağmurun yağması (Ne zaman, nereye, ne miktar yağacak)
  3- Anne rahmindeki çocuk (sadece cinsiyeti değil tabi)
  4- Yarınki kazanç (nasip)
  5- Ecel.
  kaynak

  bilim bunlarıda çözebileceğini iddia etmiş fakat tahminden ileri gidememiştir..

  buarada dejavu konusunda forumda biyerde kısaca değinmiştim..bunun ruhlar aleminde insanlara yaşayacakları hayatın izletildiği ve insanların bazende olsa bunları hatırladıkları olduğunu iddia ediyorlar..yani aslında yaşamış olduğumuz şeyler yada matrixte kopma olması değil diyorlar.. ;)
   
  BOSNAK ve salvadore_xp bunu beğendi.
 3. noyan
  Offline

  noyan Üye

  Katılım:
  10 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Kuran-ı Kerimde Allah (c.c) insanlar ile beraber cinlerden de söz eder, öyleyse bizim inanç değerlerimizde cinlerin varolduğuna iman haktır.

  Ayrıca şu hayalet malavralarını, garip uçan cisimleri Bazı Alim kimseler cin olarak tasvir ediyor...

  neden olmasın ki.
   
 4. sehzadecelik
  Offline

  sehzadecelik Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  482
  Beğenileri:
  142
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Heryer
  evet bu konuda benimde böyle bir fikrim var ancak suan baska bir konu üstünde çalışıyorum o yuzden bu konuyu fazla araştırmadım sadece benim bu konudaki fikrim cinler bizden daha önce yaratıldıklarına göre bizden daha üstün teknolojiye sahip olmaları çok normal ancak ediğim gibi bu konuyu fazla arastırmadım o yuzden yanlıs bi sey söylemek istiyorum.
   
 5. CENTAUR
  Online

  CENTAUR Guest

  Hayalet malavraları konusunda katılmakla beraber uçan cisimler hususu gerçekten biraz farklı cinlerle direk bağdaştırmak araştırmaların ve kayıtların ışığında pekte akılcı olmaz kanısındtayım tabi seninde taktir edeceğin gibi en doğrusunu Allah bilir.
   
 6. Mestano
  Offline

  Mestano Yeni Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.167
  Beğenileri:
  365
  Ödül Puanları:
  0
  11)Roberto Carlos'un Fransa'ya attığı golhyper_
   
  Veyron, Blues ve glory bunu beğendi.
 7. ammun
  Offline

  ammun Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2007
  Mesajlar:
  271
  Beğenileri:
  92
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  öğrenci=dilenci
  Yer:
  Denizli
  deja vu olayı bildiğim kadarıyla şöyle
  insanlara doğumdan önce ana karnında nasıl bir hayat süreceği ona gösterilir,bütün yaşayacağı hayat kişiye gösterilir,
  normal hayatta da bizim bu "ben bunu önceden hatırlıyorum" dediğimiz şey bu gördüklerimizin zihnimizde kalan yansımalarıdır...
  tabi kesin doğrulunu şimdi bilemiyorum,yanlış yönlendirme olmasın,ben bildiğimi paylaşmak istedim sadece
   
 8. sehzadecelik
  Offline

  sehzadecelik Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  482
  Beğenileri:
  142
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Heryer
  bence dejavu;

  sadece belli anlarda beynimizin bizden çok hızlı olması ile olayların nasıl olacağını önceden görmesi ve bizim o anı bunu sanki daha önce yasamıstım demesi.yani bir anlamda şöyle düşünürsek ışık hızından hızlı olan tek şey düşünce hızı.yani arasıra beynimiz bize göz kırpıp büyüklüğünü gösteriyor aslında o anı daha önceden yasadığımız falan yok sadece bir kaç saniye ilerisini görmemiz bize bu hissi veriyor.

  tabi yukarda yazdıklarım tamamiyle dejavu hakkındaki benim görüşlerim.
   
 9. KaRaBaSH
  Offline

  KaRaBaSH Üye

  Katılım:
  5 Haziran 2007
  Mesajlar:
  234
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  0
  benim dejavularda birkaç kez başıma gelen bir şey, o anı daha önceden yaşadığımı hissettiren diğer anı hatırlamam. mesela birisiyle yemek yerken öyle oluyor ki "oha ben bunu daha önce yapmıştım" diyorsun, sonra aklına geliyor ki o an karşında olan kişiyle değil de başkasıyla aynı şekilde aynı yemeği yemişsin. bu da ilginç bir nokta benden.
   
 10. kimodedim
  Offline

  kimodedim Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2007
  Mesajlar:
  220
  Beğenileri:
  74
  Ödül Puanları:
  0
  aynı insanı aynı noktadan
  geçerken görebilirsiniz...
  yuh ama ben bu adamı
  görmüştüm daha önce
  o gene burdaydı diye şaşkına
  dönebilirsiniz...
  sonra devam edersiniz yolunuza...
   
 11. umur35
  Offline

  umur35 Yeni Üye

  Katılım:
  8 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.124
  Beğenileri:
  1.026
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İzmir
  benim psikoloji hocam dejavu sırasında algılama cok yawaslamıs olur dunyadan kopmus gıbı olursunuz dedi sora tekrar tam olarak algılamaya basladıgımızda o andan mesala bir salise öncesinide aslında dalgın haldeyken gördügümüz icin bize aynısını önceden görmüsüz gibi gelir demisti bence mantıklı tam anlatabildim mi bilmem ama...
   
 12. Veyron
  Offline

  Veyron Özel Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.884
  Beğenileri:
  436
  Ödül Puanları:
  93
  Yer:
  Republic Of Fenerbahce
  Daha önce gitmediğim bir şehirdeki bazı yerleri daha önceden rüyada görmüş olmam hep şaşırtır beni.
   
 13. krn
  Offline

  krn Yeni Üye

  Katılım:
  13 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  193
  Beğenileri:
  55
  Ödül Puanları:
  0
  dejavu bunların içinde en ilginç olanı bana kalırsa..yaşamayan yoktur sanırım..tanımadığınız bi kişiyle karşılaştığınızda ya da yaşanmamış bi olayı yaşadığınızda ben bunu nerden hatırlıyorum demeyen kaç kişi var ki...
   
 14. Baykuş
  Offline

  Baykuş Yeni Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  28
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Gece uykuya dalmakta çoğu zaman zorlanırım, evim denize 80 m uzaklıkta, bu mevsimde martılar yavrularını uçurur, korkak köpeklerde arada bir gürültü yapar, şarkı söylüyen gürültü yapan alemcilerin sesiyle beraber hepsi kesilince benimde duyduğum bir uğultu var aynısını doğuda çok yüksek rakımda gece nöbetinde duyuyordum ama bunu odamın camına yakın olan sokak lambası ve elektrik tellerinden geçen akımdan falan kaynaklandığını düşünüyorum ama hala emin değilim işte bu duyduğum uğultunun ne olduğundan.
   
 15. Baykuş
  Offline

  Baykuş Yeni Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  28
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Sesi tanımlamakta belki uğultu kelmesi yetersiz kalabilir.
   
 16. petsy
  Offline

  petsy Üye

  Katılım:
  28 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  66
  Beğenileri:
  44
  Ödül Puanları:
  28
  bilim akıla dayanır vakıa akılla heer seyi anlayamayız.bir daire başladığı noktada biter der üstad.hiçbirsey bilmediği bir noktada başlar ve devam eder ogrenir ve hiçbir şey anlıyamıyacağını anladığı yerde de biter.bilim sadece ve sadece allahın kural ve kanunlarını bulur onun dışına cıkamaz .einstein in e=mc2 si Newton un buldugu yercekimi kanunu ve sayısız bilimsel bulşlar hep allahın tabiatı dizayn ettiği kanun ve kurallardır fakat bilim ancak gorduğu tecrube edebildiği şeyleri acıklar.
  bu itibarla bilim herseyi cozup anlayamaz veya bir baska ifade ile sadece gorebildiklerini izaha calısır.goremedikleri bir cok sey oldugu için bilim yanılma ihtimali cok fazladır.
  devamlı bir oncekini yalanlayan bilimsel makalelere bolca tesaduf ederiz. mesala insanın niçin yaratıldıgını bilim bilemz o nedensellik esasına gore herseyi bir oncekinin sonucu olarak gorur.işte bilim bu yınuyle her seyi anlayamaz bu eksik tarafları ancak dinde buluruz.
  Albert Einstein meshur sozude bunu anlatır “Dinsiz İlim Kör, İlimsiz Din Topaldır”.ilimle dini telif ettiğiniz noktada haikatleri gorebiliriz.

  ilginctir mesala bilimin hep yanılacagını yada yanıldıgnı iddia eden dusunurlerde vardır mesala tabirler orjinal olmamakla beraber aklımda kaldıgınca gazali bilimi tamamen reddeder.madem bilim allahın kural ve kanunlarıdır der o halde butun dogrular bütün hakikatler kainatı yaratan allahın insanklara gonderdiği kur an ve sunnettir der ve bunları birer otorite olarak kabul eder buna uymayan bütün bilimi reddeder.
   
  BOSNAK bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş