Bilgisayardan Anlayan Var Mi? :)

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve ALPEREN tarafından 30 Ekim 2005 başlatılmıştır.

1. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadşalar selam,

Benim bilgisayar iyice eskidi, yenilemem gerekecek.
    P4 LGA775 işlemci birde buna uygun anakart falan alıcam. Ancak benim aklıma takılan, bu işlemciyi ankarta takmada olacak. Daha önce, celeron işlemci falan taktım ama p4 hiç takmamıştım. Bu işi yapanlar varsa yardım almak isterim.

2. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Anakart eski sanirim ? Hangi anakart oldugunu (marka + model) söylersen internette sanirim aranabilinir buna uyumlumu yoksa degilmi diye.

3. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Bende yaz sonunda P4 3.0 Ghz LGA775 aldım, toplama olduğu için ben taktım herşeyi. LGA775'ler klipsli bildiğin gibi, onu çıkarıp anakarta takıyorsun. Tamamen oturtup kitledikten sonra cpu fanını takacaksın. Onuda 4 köşeden sabitleyince(biraz zor giriyorlar) olayı halletmiş oluyorsun.

4. matilda

matilda Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    satis elemani
    Yer:
    istanbul
    20 milyon ver ben takarım :D bence serial ata sabit disk almalısın, o donanımdan yüksek performans almak istiyorsan eski pata sabit diskini değiştirmelisin :) 7200 rmp 8 mb cache maxtor hem hızlı hemde ekonomik olur. 20 gündür bir bilgisayar şirketinde çalışıyorum. (tabiki geçici)

5. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar,

Anakart ASUS P5LD-2 (I945P,GLAN,SATA,RAID,LGA775)
    Ram KINGSTON DDR2 533 1024MB KIT (2x512MB)
    CD ROM ASUS 52X Gümüş
    Ekran Kartı LEADTEK 128MB Winfast PX6600GT TDH Extreme (Geforce 6600GT)
    Disket Sürücü MITSUMI 1.44 MB Siyah
    Hdd SAMSUNG 80GB 7200RPM 8MB SATA
    İşlemci INTEL Pentium 4 630 (3.0GHz,800MHz,2MB,HT,LGA775) BOX
    Kasa COOLER MASTER Centurion CAC-T05 Çelik Kasa 380W (Siyah-Mavi)

Bu parçalar olacak. Anakart, hafıza ve kasa konusunda tereddütte kaldım... Anakart asus olacak ama 1-2 model daha var aklıma yatan.

6. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    termik macun sürüyordün mü? Yoksa fanın altındaki heas. var mı? Benim çekindiğim konu, anakartı ve cpu takarken statik elektrik oluyormuş, yanıyormuş. Ben birkaç kez makine topladım ama böyle birşey olmadı. Benim bildiğim elini falan kasata deydirdin mi o elektrik atılıyor.

Birde eski anakartlarda jumper ayarları vardı, bu yeni anakartlarda jumper ayarları da yok sanırım.

P4 3.0 Ghz LGA775 benim alacağım işlemci de bu, nasıl memnun musun? Anakartın, ekran kartın ve ramlerin nedir?

görüşürüz...

7. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Yok macun sürmedim, bir önceki mesajda dediğim gibi taktım. Benim sistem Asus P5GD1-VM 915G Soket, 1024 MB DDR Ram, Ati Radeon Extreme AX700 256 MB. Nvidia isteyen oyunlarda detayları max. yapınca bir süre sonra takılmalar olabiliyor(Doom gibi). Normal oyunlarda sorun yok mesela firefox ve msn açıkken bütün detayları max. olan NBA Live 2006 hiç takılmıyor.

8. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    sistemin güzel, güle güle kullan. Bende yavaş yavaş toplamaya başlayayım. Macun işide yok iyi güzel ozaman.

9. matilda

matilda Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    satis elemani
    Yer:
    istanbul
    Parçaları satın almadıysan sözlerime kulak ver. Ben bu işyerinde yeniyim satış bölümündeyim ve çok fazla bilgisayar satıyoruz (günde ortalama 50-65),

her gün bir saat kadar teknik serviste bulunuyorum (teknik servis formlarını düzenliyorum) en fazla geri gelen anakartlar asus, en fazla geri gelen işlemci çeşidi amd semptron,

intel işlemci almak güzel fikir asus anakart ise berbat bir fikir! bence anakartı asus yerine msi yada gigabyte almalısın,

size bir sır vereyim via cipset kullanan asrock anakartların performansı via çipset kullanan diğer anakartlardan daha yüksek ve fiyatı daha ucuz, Arenanın ve Pro2000 bilgisayarlarını duymuşsunuzdur. Anakartlarınının ismini yazmıyorlar Anakartları Assrock!

Samsung sabit diskler çok kaliteli pek arızalı ürün gelmiyor.

Cd yazıcıyı LG almalısın! asus optikte berbattır. samsung ve asus cd yazıcı kesinlikle alınmamalı.

bellek tek modül olursa daha hızlı çalışır 2x512 yerine tek 1024 almalısın. Sistemi üzerine kilit (overclock) çalıştırmayacaksan kingston almana kesinlikle gerek yok. normal ddr bellekler işini görür.

ekran kartını 256 mb nin altında alma 512 mb ekran kartları çıktı ve yeni oyunlar bundan böyle en az 256 mb ekran kartı istiyecek, ucuz bir 256 mb ekran kartı alabilirsin. fiyat .10-12 usd farkeder.

Cooler master kasaya ne gerek var? paranı sokaktamı buldun? 350w ortalama bir kasa senin işini görür.

intel işlemciler box (kutulu) olarak alınır ve termal macun sürmek gerekmez, izolasyon maddesi fan metaline yapışık olarak gelir.

10. matilda

matilda Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    satis elemani
    Yer:
    istanbul
    Aşağıdaki bilgiler satış amaçlı verilmemiştir ö.m. falan atmayın. Mail de atmayın cevap vermem, sadece bilgi sahibi olun paranızı sokağa atmayın diye oturdum vakit harcadım yazdım. Aşağıdaki fiyatlar herhangibir bilgisayarcıdan bu parçaları alacağınızda karşınıza çıkacak yaklaşık rakamlardır, aldığınız ürünlerin faturasını mutlaka alın ve garanti belgelerini tarih ile birlikte kaşeletmeyi unutmayın!!

MSI SC 775 VIA PT880 SES/LAN FSB800 DDR400 SATA ATX 63 usd+kdv --->kullananlar çok memnun

ASROCK SC-775 I915PL+ICH6 Ses/LAN FSB800/533 DDR400 Dual Chann 79 usd+kdv --->kullananlar memnun.

MSI MAB SC-775 MSI 915P SES+LAN SATA 110usd+kdv --->mükemmel anakart
    ATXCPU Desteği Intel P4 Soket 775FSB Desteği 800 MHzChipset 915P+ICH6 (LGA775)Onboard Grafik YokGrafik Kartı Slot Yapısı PCI-Express 16XMemory Desteği DDR2+DDR1 Dual ChannelDimm Yuvası Adedi 4Genişleme Yuvaları PCI-ESes Desteği 8 KanalUSB Desteği 2.0Fireware Desteği YokDepolama Arabirimi SATA 150(1.5 Gb/s)4 Giriş ve ATA 100/66(İki İcataKadar)Raid Desteği YokOnboard LAN Desteği GB LANGaranti Süresi 3 Yıl

FALCONX Sc-775 I865+ICH5 Ses+Lan FSB800 MATX Anakart 91 usd+kdV --->önermem malzeme kalitesiz

INTEL SC-775 I915GL SES/VGA/LAN FSB800/533, DDR 400, MICRO ATX Anakart 80 usd+kdv ---> neden bu kadar ucuz anlayamadım!! Bence alınmalı.
    Micro ATX yapıda, I915GL çipsetli, LGA775, 800 ve 533 MHz FSB ve DDR400/ 333 MHz destekli, maksimum 4 GB bellek kapasiteli, Intel 10/100ethernet bağlantılı; 4 Port SATA, 1x PCI-X(1X), 2 xPCI slotlu, Intel P4ve Celeron D işlemciler için kullanabileceğiniz anakart.

CEL
    2.8GHz Kutulu Fanlı LGA775 533MHz PRESCOTT İşlemci 89 usd+kdv

P4 2.66GHz Kutulu Fanlı LGA775 533MHz PRESCOTT İşlemci 121 usd+kdv ---> paran varsa p4 almalısın celeron hiç tavsiye etmem.

MSI
    256MB FX5500 DDR TVOut DVI 128 bit Ekran Kartı 80 usd+kdv

MATRIX Bellek 1GB PC4200 533Mhz DDR2 100 usd+kdv --->bundan iyisi herhalde şamda kayısıdır.

LG CDRW CDRW INT LG KUTUSUZ BEJ----> 22usd+kdv bunlar en az arıza çıkaran cd yazıcılar (gürültüsü de diğerlerine göre düşük) asus yada samsung kesinlikle almamalısın. (burada hepsini kullanma fırsatım oldu)

CODEGEN KASA P4 2 Fanlı 400W USB Siyah Kasa 29 usd+kdv --->fiyat/performans süper.

11. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    güzel bilgiler, faydalanırız. Teşekkürler.

Ancak asus konusu çok ilginç, benimde bazı teknik servisler hakkında bilgim var. Asus anakartların çok nadir sorun çıkardığını gözlemlemiştim. Anakartta asusun yeri ayrıdır, ama bilemiyorum diğerlerine de bakmak gerekir.

12. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Evet güzel bilgiler ama bir şey eklemek istiyorum şamda kayısı var adıda Kingston :D

13. matilda

matilda Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    satis elemani
    Yer:
    istanbul
    asus 3 yıl öncesine kadar en iyi anakartmış, ancak 3 yıldır çok fazla sorun çıkarıyormuş asus intelde sorun çıkartmıyordu ama 775 lerde sorun yaşamaya başladık (teknik servis öyle diyor) bırak istediğini alsın nasılsa kendisi kullanacak git işinin başına otur (teknik servis öyle diyor) kinston çok pahalı hiç gerek yok bence.

14. matilda

matilda Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    satis elemani
    Yer:
    istanbul
  15. ultraukala

ultraukala Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    Bursa
    pro2000'in bilgisayarları nasıl.Tx-71modelini almak istiyorum ben.Sitesine girdim istediğin özellikte bilgisayar topluyorlar.amd-athlon64 işlemciler p4lerden iimidir.hangisini tavsiye edersiniz.Bİde sanırım çiftçekirdekli işlemciler çokmış.64bitlik amdler bana ii geliyor.Hangisini önerirsiniz.İşlemci önemli oln.Diğerleri problem deil.Adam akıllı ekran kartı,ram vs.bulunur.Anakart ne tavsiye edersiniz amd için....

16. matilda

matilda Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    satis elemani
    Yer:
    istanbul
    Mikro işlemciler transistörler ile çalışır, mikro işlemcilerin hızını pi sayısını sabit bir süre içerisinde hesaplatıp çıkan sonucuna bakarak öğrenebiliriz. İşlemcilerde transistör sayısı kadar işlem mimari ve tasarruf da önem taşır.

Mesela pi sayısını 40 milyon transistörlü intel işlemcimiz 16 buldu diyelim, aynı sonuca 32 milyon transistörlü amd işlemcimizde ulaştı diyelim. Bu durumda iki işlemcinin hızı aynıdır.

Intel daima frekansa yüklenir, fazla ısınmaz istikrarlı ve güvenli çalışır fakat amd ile karşılaştırınca biraz pahalıdır.

Amd ise düşük transistör sayısıyla İntelin hızına çıkabilmek için işin matematik yönüyle oynar (tasarruf diyelim), işlemci intel işlemcilere göre daha fazla ısınır, bilgisayar kilitlenmelerinin en fazla olduğu işlemci amd dir ancak aynı performansı daha ucuza sağladığı için tercih edilir.

Paran varsa İntelin çift çekirdekli işlemcilerini kullanan bir bilgisayar almalısın.

Pro 2000 ler performas odaklı toplanan bilgisayarlardır. Biz pro 2000 satmıyoruz ama bayilerimiz satıyor. Pro 2000 lerin modelleri yükseldikçe fiyatları düşer çünkü yüksek modelli bilgisayar satmak prestijdir ve yüksek modelli bilgisayarların üzerindeki kar oranı düşüktür.

900 usd ye satılan bir pc ye 50 usd kar konuluyorsa, 1200 usd ye satılan bir bilgisayara da 50 usd kar konuluyorsa, basit bir oranlama yaparsan pahalıya aldığın sistemin fiyat performans bakımından daha avantajlı olduğunu görürsün.

Pro 2000 ler işletim sistemsiz satılmaz. Pro 2000 lerin en iyi kısmı çok fazla servis noktasının olması! arena bayilerinin tamamı pro 2000 servisi verir ve arena şu anda türkiyenin en büyük elektronik ithalatçısı.

Pro 2000 lerin klavye ve mouse u iyi değil (yani microsoftun yanına uğramaz), monitörü mükemmel.

Benim param olsa Pro 2000 almam :) sebebini bilmiyorum ama Pro 2000 almam.

17. ultraukala

ultraukala Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    Bursa
    keşke paramız olsada pro2000 alsak :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

18. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    bu arada asrock markasıda asus'un :)
    hala parçaları almadım, biraz daha beklicem :D

19. matilda

matilda Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    satis elemani
    Yer:
    istanbul
    Çalışan kadrosu farklı üretim tesisleri farklı tasarım ekibi farklı.

Sayfayı Paylaş