Bilek hakkında okumanızı tavsiye ederim

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve undisputed01 tarafından 1 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. undisputed01
  Offline

  undisputed01 Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  239
  Beğenileri:
  45
  Ödül Puanları:
  38
  Bilekler çok çalıştırılınca daha güçlü olacağı düşüncesi vardır ama internette dolaşırken el binek kanal hastalığı diye bir şeye rastladım

  En sık nedeni aşırı kullanmaya bağlı bant kalınlaşmasıdır. Özellikle bileğine yük vererek senelerce çalışan kimselerde, daktilo-bilgisayar kullanlarda, örgü ören ve yoğun ev işleri yapan ev hanımlarında, oto tamircileri gibi el bileğini çok kullanan kişilerde sık ortaya çıkar.
  Bazen bu hastalık başka bir hastalığın parçası olarak karşımıza çıkabilir.

  diyor. Yani benim bildiğim ev işi tarzı yapanlar bilekleri fazla güçlü olur diye düşünüoyrdum da. Şimdi bileklerine çok yüklendiği halde bilekleri güçsüz olan biri bundan dinlenerek mi kurtulur ? Bazıları powerball alıp güçlendirebilirsin diyor ama doktor çözüm yolu olarak bilekleri dinlendirin demiş powerball ile yeniden bilekleri + daha fazla zorlayacağız. Ne yapmak gerek ?
   
 2. Physiotherapist
  Offline

  Physiotherapist Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2010
  Mesajlar:
  86
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  0
  bu dediklerin uzun rutinler sonucu oluşan tıbbi adı karpal tünel sendromu elde olanı, ayak bileğinde ise tarsal tünel sendromu olarak bilinir. şimdi senin 1 2 saat sporda yaptığınlai seni açtığın konuda korkutan farklı şeyler.. mesela git bi sahanın etrafında 1 saat jogging yap ayak bileğin bi süre mahvolur hernekadar ısınmış olsada ayklarında az bi sinir sıkışması hissedersin mesela bu bileğe fazla uygulanan fazla stresten kaynaklı. sen bileğini güçlendirmek istiyorsan. böyle şeyleri değilde, hangi bilek hareketlerinin zararlı olduğunu araştır. onun dışında ağırlık çalışmlarını bileğini kontrol ederek ve uygun pozisyonda iken yap, yada ne bilim sürekli strese maruz bırakma örneğin koşu yapıyorsan aralıksız yarım saatten fazla koşma mesela mümkünse 15 dk lık sürelere böl 1 saat koş aralardada 5 dk dinlen örneğin. el dede aynı pc başındayken mausta bırakma elini sürekli, boynunu bükmemeye calıs dik durabileceğin şekilde düzelt pc masanı. en onemlisi eğilrken bile dizleri hafif kırmaya çok özen göster alışkanlık haline getir. beline yükleneceğin ağırlık antrenmanlarını kemerle yap, kemerin yetersiz olduğu bi harekete kalkışma belini yeterince güçlendirmeden. en çok dikkat etmen. bilek güçlenmesinde fazla antrenman muhakkak etkili ama, aralarda dinlendirmelisin organizmanın mantığı budur yani. yap dinlen yap dinlen sürekli yapma ağrı hissetmeye başlamadan bırak bi hareketi yada ağrı hissedeceğini anladığın an bırak zorlama, geri dönüşü çok zor sakatlandıktan sonra.. herzaman dikkatli ol kısacası eklemlerin konusunda.
   

Sayfayı Paylaş