Bilal ERBATAN ile Serrada Escrima Sohbeti. Escrima Federasyonu kuruldu!

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve derkrieger tarafından 3 Aralık 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    Bilal ERBATAN ile Serrada Escrima Sohbeti

1- Sizi dövüş sanatlarıyla uğraşmaya iten şey neydi?
    Zamanın gereksimi,bulunduğumuz yer ve hayat şartları.En önemlisi diğer dövüş sanatlatrında eksik bulduğum kısımların FMA da olması idi.

2- İlk dövüş ustanızdan itibaren lütfen sırasıyla hocanızın ismini, çalıştığınız sistemi, aldığınız dereceyi, her sistemde ne kadar süre geçirdiğinizi, sizi sistemlerde en çok neyin etkilediğini, hangi sistemin sizi daha çok etkilediğini, çalıştığınız sistemdeki hocayla nasıl karşılaştığınızı & bu hocalardan sizde kalan herhangi bir eğitim metodunu kullanıp kullanmadığınızı söyleyebilir misiniz?
    -FMA Tek bir sistem çalıştım Serada Escrima dır.Master Mustafa Günaydın ile çalışmalarım uzun ve zahmetli bir dönemden sonra bilgimi geliştirerekten 2007 yılından itibaren ders vermeye başladım . Disarms tekniklerinde yorum farklılarını geliştirmekteyim. Dünya Serrada Escrima Federasyonu (WSEF)Türkiye temsilcisi olarak. Resmi olarak 1 st degree Grand Master Guru rütbesine sahibim. Serada Escrima sisteminde beni en çok etkileyenler, doğal refleksleri , odaklanma ,denge , tepki ve hız konularında beni etkilemiş olması. -Master Mustafa Günaydın aynı zamanda benim öz dayımdır.Bu sebepten dolayı öğrenirken kolaylıkları ve zorluklarda oldu. -Master Günaydın,tekniğe hakimiyeti ve sertliğe önem verirdi.

3- Ustalarınızdaki en etkileyici bulduğunuz tekniği belirtir misiniz? -Disarms konuları etkileyici ve sertliği beni etkilemiştir. Bir çok Sumbrada hakim olduğu . Cadeno de mano ya hakimliği.

4- Filipin savaş sanatlarını sizce özel yapan şey nedir & öğrettiğiniz herhangi bir sanatta size özel gözüken şey nedir? Kendi yeteneklerimi ve eğitim verdiğim kişiler de ki değişimler (cesaret)

5- Öğrettiğiniz sanatlardaki düşünce yapıları ve savaş prensipleri nedir? Geçmişimde birçok dövüş sporu ile uğraşmanın vermiş olduğu disiplin ile. FMA –Serrada Escrima da aynı disiplin ile çalışmalarım devam etmekte. Böylelikle bana kazanımları oldukça fazla.Antrenmanlarımı aksatmadan.Kime ne verirsem sonuç alacağımı görüyorum.

6- Öğrettiğiniz sanatlar ne tip silahlar kullanıyorlar? Sopa (Solo),Bıçak ağırlıklı bir programım var. Bunlardan ziyade FMA aletlerinin bir çoğunu kullanmaya çalışıyorum.Bunlardan örnek verecek olur isem, çoğunlukla sopa,kama,Bolo,Barong, Kris.Kampilan, Binangon, Pinah,Karambit,Balisong ve bir çok farklı ebatta Kukri kullanmaktayız.

7- Öğrettiğiniz her bir sistemde ne tip talimler yapılıyor, tarif eder misiniz & avantajları nelerdir?
    Tek bir sistem çerçevesinde eğitim veren biri olarak şunları söyleye bilirim ki Serrada Escrima sistemi zengin bir yapıda bunu avantaja çeviriyoruz kimi zaman. Şöyle,eğitim verdiğim üyelere her ay ayrı bir metod uyguluyorum(bir nevi tur).Örneğim bu ay sopa eğitimi veriyor isem ,diğer ay bıçak (Baraw) ertesi ay ise Çıplak el (Mano y Mano,Cadeno de mano vs.)Böylelikle kendilerini savunma konususun da avantajlı olmalarını sağlıyorum.Yeni bu eğitime başlayan kişilerin zorlanmaması ve eski öğrencilerin bilgilerinde gerileme olmuyor.Hızlı ve sağlam bir eğitim süreci yaşıyorlar.

8- Kendinizi bir öğrenci & öğretmen olarak yetiştirirken diğer sistemlerin bilgisini bir avantaj olarak gördünüz mü? Bu avantajları, kendinize katabildiniz mi, yani adapte edebildiniz mi anlamında.. Tek bir FMA sistemi üzerine eğitim aldığımı diğer sorularda yanıtlamıştım.Fakat geçmişimde uzun yıllar uğraştığım Güreş,Taekwondo, Boks , Kick Boks,Muay Thai, konularındaki bilgi ve metotlarımı kullanıyorum.Böylelikle Serrada Escrima öğretimde ,öğrenim gören kişileri bilgilendirmekte oldukça yol kat ediyorum.Önceliğim eğittiğim kişilerin kendileri tehlikeli bir durumda savuna bilmeleri,gelişime açık olmaları.FMA algılamalarını sağlamak.

9- Serrada Eskrima’yı veya herhangi bir Filipin Savaş Sanatı’nı öğrenen birisinin bunu doğal olarak kendine adapte edebileceğini, geliştirebileceğini düşünüyor musunuz? Şüphesiz ki evet, önemli olan eğitim veren kişinin öğrenciye bunu sevdirmesi ve bununla yaşamasını sağlamak. Hayatının son anına kadar bu sanatı yapabileceğini benimsetmek.Benim ilkelerim arasındadır.Yetiştirdiğim eğitmenlerden de sürekli bunu isterim.Önemli olan sevmek.

10- Filipin Savaş Sanatlarının düşünce yapıları ve prensipleri sizce çağdaş dövüş sanatlarında geçerli midir, uygulanabilir midir? FMA hiç şüphe yok ki 2000 yıllık tarihinde her türlü zamana uyum sağlamıştır. Bundan sonraki zamanda da kendine yer bulacaktır. Uygulamalar da sürekli kendini güncellediğinden, zamanın gerek simlerine uyum sağlar.

11- Bize organizasyonunuzdan bahsedebilir misiniz, hedefleri nelerdir, kendinizi ve organizasyonunuzu önümüzdeki 10 sene içinde nerede görüyorsunuz? Türkiye de 1990 yıllarda FMA ile tanıştı. İlerleyen son 20 yılda çok fazla yol kat edemedi.Gerçek anlamda hak ettiğini bulamadı.Bizlerin son 2 yılda ki ekip çalışmasıyla bir çok şehrimizde yapılır hale geldi.Bunun yine aynı zamanla artacağına eminim. Hedefimiz, geçmişiyle savaşçı ve mücadeleci ülke insanımızın Dünyada bu sanatın en iyileri arasına girmek.Temennim odur ki başarı yakındır.

12- Seminer veya derslerinize katılmak isteyen birisi size nasıl ulaşabilir? İletişim bilgileri vs. www.bedss.org
    www.bilalerbatan.com
    sitemiz ve çeşitli sosyal paylaşım sitelerinde etkinlikerimizi yayınlamaktayız.

BÖLÜM II

- Bilal Erbatan neden federasyon kurulmasından yanadır? Yapılan ne olursa olsun birlik ve beraberliğin korunması, yaygınlaşma adına ülkemizde federasyonlar ciddi bir yer bulmaktadır. Ne kadar kendi içinde tatsız laf kalabalıkları da olsa, gene de ülkemiz federasyon kültürünü daha çok seviyor. Diğer bir husus yapılan bu sanat rekabet gerektirdiğinden oluşabilecek kaza ve sakatlıklarda resmiyet içerisinde olması ,bu sanatı yapan ve yaptıran anlamında biraz daha rahat hareket etmesine neden olacaktır.

- Amacınız nedir? Amacımız belli gönül verdiğimiz bu sanatı, ülkemizde hak ettiği noktaya getirmek. Yurt dışındaki yapılan organizasyonlara dahil olmak. Bu sanatı yaşatmak,yurdumuz insanı ile tanıştırmak.

- 2.tane TEKAF oluşum toplantısı düzenlendi. Bu konu ile ilgili durum değerlendirmesi ve düşünceleriniz nedir? 2. tane toplantı yapıldı. İkisi de gayet güzel geçti diyebilirim. Tabi bizler bu sanata gönül verdik, bizim gibi düşünen, bizler gibi güzel duygular içinde olacak kişileri de davetten çekinmedik. Davetlere icabet ettik, davetimize de bekledik. Bir çok kişi bekledik velhasıl çoğunluk dahil olmadı. Bizler biliyoruz ki kurulan tüm federasyonlar bu şekilde olur. Bizler üzerimize düşeni yaptık. Duyurularımızı her yerde söyledik. Yanımızda olan değerli insanları gördük,yanımızdaymış gibi görünenleri de tanıma fırsatı bulduk.
    Hatta bir zaman geldi acaba Türkiye Serrada Escrima Federasyonu kurma düşüncesi sardı.Her kafadan bir ses çıkacağına ,sadece bir sistem üzerine kurulu bir federasyon kurulması daha hayırlı olacaktı.Bazı araştırmalar sonucu şunlara rastladım.Bu spor dalında devlet nezdinde tek federasyon kabul görüyor.
    2.kabul edilmiyor ve desteklenmiyor.Yani şuan sistem azlığından Serrada Escrima ya yönelik bir federasyon kurar isek.Ülkede sayılıları artacak diğer farklı sistemlere haksızlık etmiş oluruz.Antrenörlük vb. seminerler sadece bir sistem üzerine hareket edecektir.Belki her kafadan çıkacak ses olmayacak ama tuhaf bir haksızlık olacaktır.Bu yüzden TEKAF konusu öncelik.Tabi TEKAF kimsenin babasının malı değil.Herkes geçicidir.Biz misal haziran ayında bu federasyonu kurma düşüncemiz var.Vatandaşın biri çıkar şuan kurar.
    Bizde eyvallah deriz.Ona da destek veririz. İşte toplantılarda asıl amaca ulaşıldı. İnşallah zamanla güzel şeyler olacak.Kim bilir baki dostluklar veya çürük arkadaşlıklar olacak.Ama ben inanıyorum ki,Allah ın izni ile güzel şeyler olacaktır.

-3.Oluşum toplantısı, federasyon kurulmadan önce olacak mı? Evet, federasyondan önce son olacak toplantı bu (teknik taktik vb. konularda)usta vasfına sahip ciddi ve bu konularda oluşturulan kurula uyum sağlayacak kişilerden oluşmasına özen gösterilecek. Bu sanatı yapması önemli değil, fikir sunucu da olması kıvamında da bazı arkadaşlardan yardım alınacak. 3.toplantı Ankara da yapılması planlanıyor, muhtemelen Mayıs veya Haziran. Halil Yıldırım hoca arkadaşımız bunu organize edecek.

- Kurulması planlanan federasyon nasıl bir yol izlemesi durumda Devlet nezdinde kabul görüp , destek
    bulur.? Federasyon bilindiği üzere SPOR KULÜBÜ DERNEKLERİ kurar. Yani ilk etapta TEKAF olmayacak. Önce Escrima Kali Arnis Federasyonu kurulacak.Gençlik ve spor bakanlığına kurulan bu federasyon sunulacak,onlarda kendi şartlarını sunacak.Belirli bir zaman süreci başlayacak.Zaman içerisinde Türkiye kelimesini alacak.(Türkiye ,Atatürk vb. kelimeler devlet nezlin de hemen verilen kelimeler değil) Zaman içinde Gençlik ve Spor bakanlığın sunduğu şartlar ve faaliyetler gerçekleştikçe kurulması planlanan federasyon ,yapılacak istişareler ile doğru ve etkili bir yolda devam edecektir.

-Devlet (Gençlik ve Spor Bakanlığı) tarafından kabul gördükten sonra, desteklenecek Mali destek nasıl ve ne şekilde yönetilecek? Önemli ve hassas bir konu! Bu soruyu özenle cevaplayacağım.Geçmişte bazı insanlara bir konuşma sırasında çeşitli Türkiye deki federasyonların 2012 yılı bütçe rakamlarını paylaştım.Her federasyonun ayrı bir bütçesi olmakla birlikte ,bunun federasyonlardaki güç dengesi ve faaliyetlerindeki programlarının nasıl şekil aldığı ve yaptıkları organizasyonlarda devletin desteğinin faydalarını anlatmaya çalıştım.Lakin görüyorum ki anlatamamışım.
    Sanki Bilal Erbatan federasyonu bunun için kuruyormuş gibi boş kelimeler dolanmış.Değerli arkadaşlar kurulacak federasyon kimsenin babasının malı değil.devletimizin maddi anlamda desteklemesi federasyonun organizasyon yapması ve tanıtmasını kolaylaştırır.Federasyon yetkililerine devletten maaş almazlar.Bu işler gönül işidir.Doğru baktığınız zaman federasyon kurulması ciddi anlamda bana zarar verecektir.
    Nasıl mı? Tarafımca yapılan tüm seminerler federasyon nezlin de yapılır olacak.Bu şu anlama geliyor sadece ders saat ücreti alacağım.O yüzden boş sohbetleri bırakıp gerçekten gönül verip uğraşmak lazım.

-Federasyon kuruduktan sonra düzenlenecek antrenör ve hakem seminerleri nasıl olacak neye göre insanlar sertifikalandırılacak? Öncelikle federasyon kurulunca mevcut olan eğitmenlerin sertifikaları incelenecek. Yasalar gereği DENKLİK yapılacak.Tabi şimdi bunu bazıları yanlış anlayıp,asılsız laflar konuşacaklara şunları şimdiden yazayım.DENKLİĞİ Bilal Erbatan yapmayacak,bu konuda yetkili kişiler kim ise onlar yapacaktır.Denklik işlemlerinin ardından herkesin kaçıncı kademe olduğu görülecektir.Bu yazdıklarımı okuyan ve sanata gönül verenler şuna dikkat etsin.Şahıslardan alınan diplomaların hiçbir denkliği yoktur.Federasyon kuruluncaya kadar mümkünse bir dünya federasyonundan resmi diploma temin etsinler.Aksi halde sıkıntı yaşayabilirler.Ben sıkıntı yaşasam da olur diyenlere ikinci alternatif,kurulacak federasyonda düzenlenecek antrenörlük seminerlerine katılırlar biraz meşagatlı zaman geçirirler.

-Malüm FMA da sistem çok antrenör seminerlerinde neyi baz alınacak ,nasıl bir yol izlenecek.insanlar neye göre değerlendirilip teknik taktik derslerinden geçecektir.! Tabi bu 3.TEKAF oluşum toplantısı ana konusudur.Velhasıl benim şahsi düşüncem şu olur.
    -3 aşamalı değerlendirme -1- Maç ve üstünlük -2 – Kazanım ve el becerisi (akıcı ustalık) -3- Sınav Komitesinin değerlendirmesi (Antrenörlük seminerine katılmış kişinin ne denli aktif olup olmadığı) Bu benim federasyonun kişiler de sistem gözetmeksizin,değerlendirme yapacağı pozisyondur.Aksi bir durumda FMA sistem fazlalığından kaynaklı sürekli karışıklık olacaktır.Bir sistemin başka bir sistemi yorumlaması yanlış olabilir, uygunsuz tartışmalara insanlar meyil verebilir.Hassas ve önemli konulardan biri 3.oluşum toplantısı konuları arasına alalım bunu da.

-Ülkemizde FMA sistemlerinin şuan az olması, zaman içinde yapan kişilerin ve sistemlerin artması, Federasyonda nasıl yön bulacaktır?
    Bence zenginlik katacaktır.Ülkemiz sevdikçe ,yaptıkça sayı ve eğitmenler artacaktır.Tatlı rekabetler olacaktır. Bence çok güzel olur. - Düşünülen Federasyon ülkede tek mi olacak yoksa dünya federasyonları gibi çokca mı olacak? Birkaç soru önce buna değindim. Devlet ülkede tek federasyon destekçisi.Bu olaydan rahatsız olanlar kafası eser bir tane daha dünya federasyonu kurar ,faaliyetlerine devam eder.

-Göründüğü gibi birçok ilde bir hareket başladı FMA karşı, sizin 10 kadar farklı illerde faaliyet içindesiniz, o illerde eğitim içinde olan kişileri ne denli derecelendirip temsilcilik veriyorsunuz? Bu 10 ilin hepsinde aktif değiliz zamanla artacağını umut ederim. Talep oldukça değerlendiriyoruz.Tabi ülkemizde yeni yaygınlaşan bir sanat olduğundan bazı noktalarda bizler dikkatli hareket etmek ihtiyacı duyuyoruz.Ama hiç kimseye hak etmediğinden fazlasını vermiyoruz.Misal Ülkede Serrada Escrima yapan resmi eğitmen sayısı 3 tür.ama bizim 10 kadar ilde temsilciliklerimiz vardır.Temsilciliklerimizin Eğitmenlik diploması yok diye faaliyet yapamayacakları anlamına gelmez.Bizlere düşende faal oldukları ilde en hızlı nasıl öğrenir nasıl bilinçlenir,bizler nasıl destekleriz.Sadece temsilci arkadaşlara verdiğimiz tarafımızca hazırlanmış eğitim Cd ile destekleyip konuyu daha iyi anlamalarını sağlarız.Gerekte ihtiyaç dahilinde Tele konferans şeklinde merkez kulübümüzde kamera sisteminden faydalanarak temsilcileri bilgilendiririz.Sorularını yanıtsız bırakmayız.
    Belirli tarihlerde yaptığımız gelişim seminerleri ile bilgilerini artırma yoluna gideriz.Yani kısacası insanları kandırmak yerine hızlı ve kontrollü bir şekilde ilerlemesini sağlamaktayız.İnşallah daha da çok ile ulaşırız. Bir ilde oturup 3 kişiye ders verme taraftarı değiliz.
    Aktif Aktif Aktif olacağız,aksi halde bu sanatı yapmamızın bir anlamı yok.Lafla değil icraatla olacaktır.

- İleriye yönelik hedefleriniz nelerdir.? Hayırlısı ile bu sanatı ülkenin her noktasına ulaştırmaktır. Bizlerin ömrü yettiğince ,bizlerden ilham alıpta yola devam edenler olacaktır. - Federasyon Kurulunca Tüm İllerdeki Kıyafetler aynı mı olacaktır?. Olsa çok güzel olacak. ama bunu zaman gösterir.

- Bu Sanatın Türkiye deki Tanıtımı ile ilgili düşünceleriniz nedir?
    Tabi bazı projelerimiz var . Misal ilk toplantıda birini dile getirmiştim. Şimdiye de çoktan olması gerekiyordu.Ama sağlık olsun.Federasyon kurulur kurulmaz ilk işimiz bu tanıtım projeleri üzerinde durmaktır.Destek istediğimiz değerli insanlar var.Muhakkak zamanla göreceksiniz ki ses getirici tanıtıcı faaliyetler olacaktır

-Yetişmiş veya yetişmekte olan hocalar için yeni yerler açma konusunda kurulacak olan federasyonun ne gibi yardımları olacaktır?
    Şuan gördüğüm kadarınca bazı federasyonlar Halk eğitim vb kurumları kullanaraktan ,antrenörlerinin bu alanda ders vermesini sağlamaktalar.Buna benzer konuları bizlerde uğraşacağız. Müsabakalar sopa ve bıçak üzerine olacak.
    Peki farklı silahlar üzerine maçlar yapılıyor mu ? Silahsız dövüş müsabakalarını bünyenize koymayı düşünüyor musunuz ? Mesela Panantukan maçları gibi .. Tabi her sanatın bir diğer sanattan ayıran özellikleri vardır.BU sanatta kendini sopa ve bıçak üzerine ispatlamıştır.Öncelik bu yöne doğrudur.Tabi zamanla farklı silahlarda farklı maç çalışmaları düşünülecektir.Birde dünyada çok federasyon var bu konuda hemen, hemen hepsini inceliyorum.Onlardan da ders çıkarıyoruz.Filipin boksu olarakta bilinen çalışmalar konusunda bir maç organizasyon kurulu kurulup çeşitli denemeler yapılaraktan , diğer spor branşlarından ayırıcı şekiller baz alınarak.
    Çok güzel bir çalışma çıkabilir ortaya.Amaç yaparken zevk almak.amaç bu konuda seyir zevkini artırmak.Tabi bazı eksik olacaktır.Eksiği en aza indirip söylenenleri yapmaktır. Devlet zaten federasyonları ödeneksiz hale getirmeye çalışıyor. Bu durumda Kali için Ödenekli federasyon mümkün müdür? Gençlik ve Spor Bakanlığı bu konuda çalışmalar yapıyor. Burada şunu da iyi anlamak lazım.Gelişmiş ülkeler spor branşlarındaki başarısı önemlidir.Devlet desteğini çekerse başarıda düşer.O yüzden devlet bu konuda başka bir kılıf hazırlamak zorunda.Belki kendi desteklemeyip ,başka kişilerin desteklemesi sağlanacak .
    Yani 2004 sponsorluk yasası daha güçlü hal alacak.Kim bilir bunları zaman gösterecek.Şimdiden hayırlısı diyelim.

İleride MMA organizasyonu içinde Dog Brother tipinde maçlar yapılacağı yönünde iddialar var. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Benim bu konuda geçmiş dönemlerde yazdığım yazılar var.Dünya nereye gidiyor,iyi analiz yapmak lazım.Her spor branşının bir zaman süreci vardır.Ülkemiz için MMA aktifleşiyor,çünkü insanlar sertlik istiyor.Bu sertlik 5 yıl içinde kendisini FMA(aletli full) ya bırakacağını varsayabiliriz.

Hangi Dünya federasyonuna bağlanıyorsunuz? Neden? Dünyada bilindiği üzere birçok federasyon var. İllaki birine bağlanacağız diye bir durum söz konusu değil.Yani 10 dünya federasyonu var ise bunların hepsinde aktif olabiliriz.Ama federasyon yeni olacağından güç ve dengeler bakımında hangi dünya federasyonu uygun görülürse ,tecrübe kazanma adına dikkatli olunacaktır.Ateşe atlamak yerine ,ateşi yakan odunu tutmayı öğreneceğiz. Mersin spor konusunda çok aktif bir il. Daha önce Muay Thai federasyonu da Mersinde öncülüğünde kurulmuştu. Farklı dallarda destek görüyor musunuz? Mersin rekabet yeri , gerçekten hırslı insanlar var.Burada iddialı dövüş kulüpleri 50 mt aralıkla insanlara hizmet veriyor.Mersin de iyi dövüşçü bulmak için ihtiyacınızı karşılaya bileceğiniz mahaller mevcut.Rekabet burada güzel.
    Biz Haziran aylarında Federasyonu Mersin de kurma düşüncemiz var.Tabi gene yazıyorum, biz daha kurmadık , o zamana kadar bir delikanlı çıkıp kurada bilir.Bende açık söylüyorum.Kim kurar ise onun destekçisiyim.Laf ta değil.
    Çoğunluk federasyonlar ilk etapta benzer branşlar altında yer alır sonradan kendileri ayrılırlar. Böyle bir yol izlemeyi düşünüyor musunuz? Zaten kurulur kurulmaz bağımsız olamıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı Ankara da bir çalışma ofisi tahsis ediyor.Faaliyet programı hazırlıyor.Bir federasyonun altında geçici olarak Başkanlık veriliyor.Tabi bu hangi federasyon olur onu zaman gösterir.Farklı Türkiye federasyon yöneticileri ile irtibat içindeyiz.Uygun gördüğümüz biri ile geçici süreliğine destek isteyeceğiz. SORULARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

BÖLÜM III

KALİ-ESCRIMA NEDİR?
    Kısaca söylemek gerekirse, İspanyolca bir kelime olan Arnis De Mano (El Sanatları Ustalığı ) Filipinlerden türemiş olan bir dövüş (self-defense) sistemidir. Baş ve el teknikleri her ne kadar önemli olsada bu dövüş tekniği son günlerde Arnis De Mano yada diğer İspanyolca bir kelime olan Kali- Escrima ,yada sokak kavgası dövüşü olarak tercüme edilebilir. Insanın En iyi Koruması KENDİSİDİR!
    YASAKLANDIĞI ZAMANLAR VARMI? Evet. Filipinler yıllar içinde birçok değişik savaş sporlarıyla tanıştı. İspanyolların uzun yıllar sömürgesi altında kaldılar. Savaş başladığında, Japonya, Filipinleri işgal etti ve birçok Filipinli Amerikalıların gerilla biriminde çalıştı. Birçokları sayısız mücadelede hayatlarını almış oldukları KALİ -ESCRİMA eğitimleri sayesinde kurtardılar. Kısacası KALİ-ESCRİMA uzun yıllar boyunca sayısız savaşlarda etkin ve iyi bir şekilde test edilmiş ve kullanılmış oldu.
    Savaştan sonra Filipinler karışıklıkların sürdüğü bir ülke olarak kalmaya devam etti. 1967 yılı Son Juan şehrinde Nunchako nun yasakladığı ilk yer oldu.(Oradaki adıyla “Chako”) 1972 yılının eylül ayı ise ülke başkanının her türlü ve değişik tipte silah taşınmasının ve bu sporun yapılmasının serbest bırakıldığı tarih oldu.
    Eskrim değil Escrima!

KALİ-ESCRIMA NEDEN ÖNEMLİDİR? Geçmişinde uzun yıllar test edildi. Ve bilen kişiler en tehlikeli durumlarda bile bu savunma tekniğiyle hayatlarını devam ettirdiler. İçinde barındırdığı felsefi yapısı gereği kısa zamanda sonuca ulaşmasına neden olmaktadır. Zaten hayatta da öyledir, sonucu olmayan hiç birşey çözülmüş değildir. Modern Hayatın Savunma Sanatı!

SİLAHLI (ateşli ve ateşsiz) ve ÇIPLAK ELLE SAVUNMA SANATI ÖĞRENMEK İNSANLARA NELER KAZANDIRACAK? Güncel yaşantınızda karşılaşabileceğiniz her hangi bir tehlikeli durumda elinizdeki ile yetinerekten
    kendinizi veya bir başkasını koruyabilirsiniz. Herkes bilir ki bir saldırı hiç beklenmedik anda başlar ve biter .İnsanın da en iyi koruması kendisidir.Bilen kişiler en zor anında bile elindeki ile yetinirler; bu bir şemsiye kalem,anahtarlık ,kravat,atkı,ceket vb.her zaman üzerinizde bulunan her hangi bir aksesuar kendinizi savunmak için yeterlidir.

KALİ-ESCRIMA'NIN İÇİNDE ŞİDDET GEREKTİREN TEKNİKLER VE UNSURLAR VARMI? Fiziksel her türlü saldırı özünde şiddet ve kaba kuvvet barındırmaktadır. KALİ-ESCRİMA öğretisi ise olası tüm fiili saldırıları en kısa sürede bertaraf etmek için öğrenilmektedir. Ve ilk yardım gibi bilinmesi gereken kavramlar ve unsurlar barındırmaktadır. Tüm teknikler mantık çerçevesindedir. Örneğin: Bir aleti kullanmayı bilmiyor iseniz o alete karşı kendinizi nasıl savunacağınızı bilemezsiniz.Kali -Escrima'yı diğer savunma sanatlarından ayıran en büyük özelliği aletle yapılmasıdır.

NEDEN ALETLER İLE YAPILMAKTA? Eğitimler de alet olduğundan dolayı vücudumuzdaki adrenalin gerilmektedir. Bunun sonucunda hızlı öğrenme süreci başlar. Ezber olmaz kalıcılık ve beden dili maksimuma ulaşır.Refleksler gelişir,teknikler pratikte ve uygulamada hızlı sonuç vermeye başlar.

BEDSS" NASIL DOĞDU VE NE AMAÇLA KURULDU? BEDSS ( Bilâl ERBATAN''la Donanımlı Savunma Stratejileri ) zaman içerisinde oluşmuş bir eğitim metodudur. Eğitim görenleri en hızlı şekilde bilgilendirmekten yanadır. Çünkü "zaman telafisi olmayan hazinedir" deyimiyle yola çıkmıştır. Kalıcılıktan yana, tekniklere öncelik verilmiştir,ezberciliği reddetmektedir.

BU SAVUNMA SANATINI HERKES YAPABİLİRMİ? Evet. Her yaştaki insanın çok hızlı öğrenip uygulayabildiği bir yapıdadır. Güç , esneklik,kondisyon,dayanıklılık gibi unsurların azlığı nedeniyle her yaşa hitap etmektedir.Örneğin; 60 yaşında hiç spor yapmamış birinin dahi Kali - Escrima yı çok rahat şekilde öğrendiğine şahit olabilirsiniz.

2. brhmcr

brhmcr Guest

Değerli üyemiz;

Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.

Konu kilitleme sebepleri;

- Daha önce benzer bir konu açılmıştır
    Lütfen arama yapmadan konu açmayınız.

Link : https://www.bodyforumtr.com/vbforum/bilal-erbatan-ile-serrada-escrima-t64870.html

Arama Kelimeleri :

Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş