Biceps+triceps+ön kol(kesinlikle farklı!)

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve ...model... tarafından 24 Ekim 2006 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. ...model...
  Offline

  ...model... Üye

  Katılım:
  18 Eylül 2006
  Mesajlar:
  106
  Beğenileri:
  78
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Konya
  Kol gelişimini en üst seviyeye çıkarmak için biceps,triceps ve ön kollar ,bu kas gruplarını çevreleyen omuzlar,göğüsler,kanatlar ve trapezler ile birlikte eş zamanlı ve dengeli bir biçimde geliştirilmeli .
  İstediğiniz özellikteki bir türden kas inşa edebilmenizin mümkün olabilmesi için kollarda bulunan kas gruplarına ait çalışmalarda çeşitlilikten ve değişikliklerden faydalanın . Ölçüleri ne olursa olsun bu kas gruplarının büyümesine cevap verecek , gerektiren şeyleri yapmalısınız .
  Kolları çalıştırırken en büyük avantaj bu bölgeyi tahrip ederken fazla bir motivasyon gerektirmemesi . Ama yarışmayı hak edecek kol gelişimi sadece ölçü inşa etme meselesinden daha fazlasını içine alıyor .
  Her hat , damar (striation) ve açı ortaya çıkarılmalı . Bu da dev ve parçalı boyut gibi özelliklerin karışımını elde edebilmek için kol antrenmanlarında yüksek zorluklu çeşitlendirmeleri gerektirir .

  Kollarınızın her bir bölgesini dengeli çalıştırdığınızdan emin olun böylece bir bölge diğerini gölgede bırakmayacaktır .

  Örnek olarak önden-çift biceps pozu için , arka kollarınız altta yoğun ve kalın bir şekilde dururken bicepslerinizin fazla sivri olmasını isteyeceksinizdir .
  Ön kollarınız dirseklerin altında iyi bir bakış açısı oluşturmalı ve damarlı olmalı ve yukarıya doğru çıkarken duruşu tamamlayabilmek için kütleli omuzlar,trapezler ve göğüsler ile bağlanmalı .
  Geniş kanatlar,parçalı karın kasları ve dolu bir kaburga kafesi duruşu(pozu) tamamlayacaktır .
  Bu türden bir gelişim sizin doğuştan sahip olduğunuz bir şey değildir . Vücudun bütünün dengede ve güç içinde olabilmesi için zorlu çalışma , fedakarlık ve sıkı antrenmanlar gerektirir .

  20İNÇ(51 CM. ) KALINLIĞINDA KOLLAR İSTER MİSİNİZ?
  Mükemmel kolları hayal ederken bicepsleri şişirmeyi kafanızda canlandırabilirsiniz ancak ilginçtir ki üst kolun sadece 1/3’ünü bicepslerin oluşturduğunun altını çizmek lazım.
  Geri kalan 2/3’ü nü arka kollar(triceps) oluşturmakta . Bu nedenle rağbet gören 20 inç(51 cm.)’lik silahları(kolları) sağlayabilmek , biceps ve arka kol’un(triceps) her ikisinde birden ağır çalışmayı gerektirir . 20 ince sahip olanlar ortaçağda efsanevi statüsünde yer almakta idi ta ki daha sonra bu efsaneye John C. Grimek tarafından ulaşılana dek .

  Grimek 1940 ve 1941 yıllarında Mr. America’yı kazanmayı korkutucu devasa kolları sayesinde başardı .Bundan sonra Arnold Schwarzeneger,Larry Scott,Bill Pearl , Mike Christian, Clancy Ross, Jack Dellinger ve Franco Columbo ‘yu kapsayan bir çok vücutçu oldukça güç olmasına rağmen bu sihirli 20 inçi(51 cm.) hatta daha fazlasını başarabilen isimlerden bir kaçıdır .


  DEVASA BİCEPSLER İNŞA EDEBİLMEK İÇİN TAVSİYELER
  1-Antrenmanlarınızı zamanında yapın , asla biceps antrenmanlarını aksatmayın
  2-Her bir sette sıkı olmaya(kolayca pes etmemeye) konsantre olun
  3-Ayakta bar ile 21’leri yapın
  4-Başlangıç seviyesinde kütle inşası için temel hareketleri yapın :
  Standing Barbell Curl ,Preacher Curls , Oturarak ya Da Ayakta Dumbbell Curls gibi.
  5-Vücut geliştirme yarışmalarından önce bicepste maksimum sivrilmeyi sağlamak için izole curller, concentration curl ve cable curl yapın .

  DEVASA ARKA KOLLAR(TRICEPS) İNŞA EDEBİLMEK İÇİN TAVSİYELER
  1-Arka kola (Triceps) yönelik izole hareketlerde hareketin bütünü boyunca sürekli olarak gerilimden faydalanın .
  2-Kollarınızı tamamen uzatarak arka kolların bütününü gerin böylece hareket sırasında maksimum sayıda kas hücresi(kas lifi) hareketin içine girer .
  3-Küçük kas grubu olan arka kolları daima büyük kas grupları olan omuzlar ve göğüsten sonra çalışın .

  DEVASA ÖNKOLLAR İNŞA EDEBİLMEK İÇİN TAVSİYELER

  1-Önkollarınızı antrenmanın sonuna saklayın daha küçük , daha zayıf bir kas grubudur ve ilk başta bu kas grubunu çalıştırırsanız , diğer çalışmalarınızdan fazla bir şey(verim) elde edemeyeceksiniz.
  2-Önkollarınızı daima çalışmanızın en sonlarında bombalayın(çalıştırın) .
  3-Üstlerine gidin ! Sıkı çalıştırın ve inşa için yılmadan (zamanında) çalışın .
  4-Ağır kilolarla çalışın .


  ZAYIF NOKTA ÇALIŞMASI

  BİCEPS İNŞASI‘’Genel olarak bicepsin zayıf olan noktasını inşa etmeye çalışırken , kullanabileceğiniz en iyi teknikler tek-kol dumbbell hareketlerini içerenler . Setin tamamını sadece bir tek kol ile yapmak maksimum konsantrasyon ve şiddeti sağlar ve her kol çalışmalarını maksimumları ile yapmayı garantiler .
  Bu bicepsleri, zayıflıkları gölgeleyecek biçimde asimetrik kol gelişimi ile sonuçlanabilecek durumlardan uzak tutar . Aynı zamanda hareket boyunca bicepslerin tümünün sıkışması için bileği kıvırdığınızdan emin olun .
  Bununla birlikte, vücutçuların bicepste zayıflıklar göstermesinin asıl nedenleri hareketleri yanlış yapmaları .Düzgün teknik konusunda konuya hakim olmanız gerekli ,hareket boyunca dirsekleri sabit bir şekilde tutarken , ağırlığı hızlıca düşürmekten ziyade aşağıya indirmek , şok yöntemlerini mümkün olabildiğince fazla kullanmak şeklinde ve sonrasında bu bölgede olası problemleriniz azalacaktır .
  Örnek olarak , curl hareketlerini yaparken önkollarını kullanan çok sayıda vücutçu gördüm , harekete başlangıçta Wrist(Bilek) Curl’ün bir türü gibi hareket ederek hareketin etkinliğini götüren tarzda .
  Ya da bir Curl hareketi yapacakken ,tepede Bicepsleri maksimal gerilimi sağlayacak şekilde bükmek yerine ağırlığı sadece omuzlara doğru atarak bicepsleri serbest bırakacaklar ve tam manasıyla çalıştırmayacaklar . Önerim tepede kasılma yönteminden faydalanmak yerine curl hareketinin tepesine ulaştıktan sonra bicepsleri mümkün olabildiğince sıkı bükmenizdir .''
  Arnold Schwarzenegger


  Kütle İçin
  Ağır kilolar kaldırın . Bu zorluk,zihinsel odaklanma ve konsantrasyon gerektirir . Bicepslerinizin büyüdüğünü gözünüzde canlandırın .Barbell Curl ile hileli(cheating) tekrarlar yapın .
  Uzunluk ve Kalınlık İçin
  Bicepsleri maksimuma kadar tam olarak germeli(uzatmalı dersek belki daha da iyi anlaşılabilir )ve kütlenin 1/3’ünü oluşturan aşağı tarafını çalıştırmak için konsantre olmalı . Bicepsler için maksimuma odaklanmak için Prone curl ya da incline curl hareketlerini deneyin .
  Preacher Curl hareketi izole etmek ve kalınlığı geliştirmek bakımından çok işe yarar .Hatta daha iyi izolasyon için preacher makinelerinde tek kol izolasyonu deneyin . Son setinizde bileklerinizi 180 derece döndürmeye çalışın .
  Yükseklik İçin
  Tepe noktasını inşa etmek için Concentration Curl oldukça işe yarar . Hareket için dumbbell ya da kablodan (makaralı alet kastedilen) faydalanın . Zorluk(intensity) kas kütlesinin 1/3’ünü oluşturan tepe kısmına gelindiğinde artırılmalı. Tepe noktası gelişimi için hareketin tepe noktasında krampa yol açmayacak şekilde bicepslerinizi mümkün olduğunca sıkı şekilde bükün .
  Bu size gerçek bir yanma duygusu ve olağanüstü pompalama vermiş olmalı . Dumbbell Curl’lerde ağırlığı kaldırdıkça başparmağınızın vücudunuzun dışına doğru bakmasına neden olacak şekilde bilekleri bükmeniz aynı zamanda mükemmel bir yükseklik(tepe noktası) inşası sağlayacaktır . Bicepsleri pompaladıktan sonra aynada bicepsteki tepeye önem verecek şekilde pozlar vurun .

  Kütle Ve Dış Kalınlık İçin
  Close-Grip(Dar Tutuş) Barbell Curl ya da Close-Grip(Dar Tutuş) Preacher Curl gibi ağırlığı göğsünüze doğru getirecek Curl hareketlerinden herhangi birisi önemli miktarda kütle sağlayacak ve dışa doğru kalınlığı geliştirecektir . İçe doğru vücudun ortasına doğru yapılan Concentration Curl hareketi de dışa doğru kalınlığın gelişmesini sağlar .

  Kütle , İçe Kalınlık İçin
  Hammer Curl hareketi içe doğru kalınlığı geliştirecek şekilde çok işe yararlar .Hammer Curl’de ağırlığı yarı dairesel bir kavisle kaldırırken avuç içleriniz yukarıdan ziyade içeriye bakar . Bicepsde oluşan baskının yerlerinin farklılığını fark edeceksiniz . Aynı zamanda standing barbell curl(geniş tutuş) , oturarak ve ya ayakta Dumbbell curl ,incline Dumbbell curl ya da geniş tutuş preacher curl gibi bazı temel hareketlerde işe yarayacaktır .

  Damarlanma ,Parçalanma ve Definasyon İçin
  Mümkün olabildiğince çok , değişik biceps hareketlerinden olabildiğince faydalanın . Dumbbell ile yapılan hareketler bir şart çünkü hareketin önemli bir bölümünde değişik her açıdan vurabilme yeteneğini sağlıyorlar . Reverse(ters) curl hareketleri brachioradialis(ön kol) ve bicepsi geliştirmek için çok iyi ; bu şekilde arkadan çift bicep pozunuz daha fazla ayrıntı(definasyon) gösterir .

  ARKA KOL(TRICEPS)İNŞASI
  ''Eğer arka kollarınızla ilgili gerçek bir probleminiz varsa önerim arka kollarınızı Öncelik Prensibi(Priority Principle)’ne göre çalıştırmanızdır yani diri olduğunuzda ilk önce bunları çalıştırmak . Yıllar önce bicepslerimin oran bakımından arka kollarıma oranla daha fazla geliştiğini fark ettiğimde bunu(Öncelik Prensibi’ni) kendimde uyguladım .
  Öncelik Prensibini uygulayarak bu bölge üzerine konsantre olmaya başladım ve bir süre sonra cevap vermeye başladılar böylece Olympia kalitesinde bicepslerden ziyade Olympia kalitesinde kollara sahip oldum .
  Ayrıca triceps hareketlerini süpersetleyerek birini bıraktıktan sonra diğerine geçmenin ekstra arka kol gelişimi sağlayabilmenin başka bir yolu olduğunu keşfettim . İlk başta rahatlama etkisi yaratacak biçimde bicepsleri pompalamak için birkaç set yapardım ve sonra arka kollarımı gerçekten tahrip ederdim .Süpersetten sonra rahatlama imkanı vermeyecek şekilde onları(arka kolları) germeye ve poz vermeye devam ederdim .''
  Arnold Schwarzenegger

  KÜTLE İÇİN
  Close-Grip(Dar Tutuş) Barbell Bench , Arkaya Dips(Dips Behind The Back) ve Ağırlıkla Yapılan(Weighted Dips) hareketlerinde ağır kilolardan faydalanın .

  Kütle ve Üst Arka Kollar(Triceps) İçin
  Dips, Tek Kol Cable Pressdowns(Tek Kol Kabloda Aşağıya Pres) , Cable Pressdowns(Kabloda Aşağıya Pres)(eller ters ve ya düz olabilir) ve kickbacks hareketleri , yavaşça ve titizce , kolları tam olarak gererek .

  Kütle Ve Alt Arka Kollar(Triceps) İçin
  Tam alçalacak biçimde ağırlıkla icra edilen ,Dips(Weighted Dips) ve Arkaya Yapılan Dips(Dips Behind The Back) hareketleri ama yukarıya giden yolda hareketin sadece ¾’ü arka kolun alt tarafını şiddetli bir şekilde odaklayarak zorlar çünkü set boyunca baskı sürekli olarak bu bölüme yerleşir .


  ÖNKOL İNŞASI
  ''Vücutçuların çoğu ön kol gelişimini zayıflıkla sonuçlandırıyor çünkü başından itibaren önkolları doğru çalıştırmıyorlar . Önkolların geri kalmasının arkasında yatan diğer bir neden aşikar biçimde kemik yapısından başka , hareketi doğru biçimde ve yeterince sıkı biçimde icra etmedeki kusurdur . Arka kolları ne kadar izole ederseniz(hareketi yaparken başka kas gruplarını çalıştırmamak) ve üst kollardan destek almayacak biçimde onları hareketleri yapmaya zorlarsanız, o kadar iyi cevap vereceklerdir . Bu demek oluyor ki hareketleri icra ederken çok çok dikkatli olun .
  Hareketin uzunca bir sırası boyunca önkolları çalıştırmak önemlidir . Maksimum gerilmeyi elde edebilmek için ağırlığı mümkün olduğunca aşağıya indirmeniz , daha sonra geriye gelirken yukarıya uzanan tüm yol boyunca kaslarda tam bir sıkışmayı elde etmeniz gerekecek. Hareketin sadece ¾’lük kısmını içeren bölümünde kası çalıştırmak yararlı olmayacaktır çünkü hareketin bu ¾’lük sırasında kasın çalışan bu kısmını çeşitli başka egzersizlerde zaten çalıştırıyorsunuz .
  Eğer ön kol gelişiminde güçlü bir artış gerçekleştirmek istiyorsanız , Öncelik Prensibinden (Priority Principle)özel bir yolla faydalanabilirsiniz : Dinlenmiş ve güçlü iken önkolları kendi başlarına çalıştırın ya da önkolları kollarınız dinlenmiş iken bacak günlerinde çalıştırın . Aynı zamanda evinizde bar ve dumbbell bulundurarak size uyacak sıklıkta birkaç set Wrist Curl ve Reverse Wrist Curl yapabilirsiniz, hatta her saatte bir set şeklinde yaparak(önkolu çalıştırdığınız günlerde).''
  Arnold Schwarznegger

  Üst Önkollar
  Hammer curller , reverse wrist curl(ters tutuş bilek kıvırma) ,one arm cable reverse curls(tek kol kabloda ters tutuş kıvırma) ve diğer türlü ters tutuşlu(reverse) curl hareketleri gerçekten önkolların bu kısmına vururken bicepsi işin içine katmıyor .

  Önkollar’ın İç Kısımları
  One-arm wrist curl(tek kol bilek kıvırma), barbell wrist curls(barbell bilek kıvırma), ve behind-the-back curl (arkada tutarak kıvırma) hareketleri mükemmel iç taraflara doğru ön kol inşa edicilerdir .


  (Arkadaşlar metin başka bir forum sitesinden alıntıdır.Umarım faydalı olur)
   
  Alper19891, Body06 ve ataduyan bunu beğendi.
 2. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.609
  Beğenileri:
  14.592
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  Amerikada 21 sistemi sık kullanılan bir sistem bildiğim kadarıyla..Hiç dinlenmeden 7 tekrar sen yapıyorsun ve ağırlığı partnerine veriyorsun oda yapar yapmaz tekrar sana veriyor ve herikinizde 21 tekrar yapmış oluyorsunuz..kasların patlayacak kadar kanla dolduğunu yaşaması yeter diye düşünüyorum.
   
 3. ...model...
  Offline

  ...model... Üye

  Katılım:
  18 Eylül 2006
  Mesajlar:
  106
  Beğenileri:
  78
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Konya
  Evet böyle bir sistem mevcutmuş bende bir yerden okumuştum.Fakat ben bazı temel unsurları barındırdıgı sürece herkesin kendine has bir antreman şekli geliştirmesinden yanayım.(Tabii bu belirli bir zamanın kapsar)Saygılarımla...
   
 4. Conductor
  Offline

  Conductor Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2005
  Mesajlar:
  90
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Sporcu
  Yer:
  Muğla
  Ama şu da bir gerçek ki; 21 sistemi size en önemlisi bir partner sağlıyor. Kendi başınıza istediğiniz sistemi geliştirin, iyi bir partnerle alacağanız sonucu vermeyecektir şahsi görüşüm.
  Saygılar.
   
 5. ...model...
  Offline

  ...model... Üye

  Katılım:
  18 Eylül 2006
  Mesajlar:
  106
  Beğenileri:
  78
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Konya
  Ama şu da bir gerçek ki; 21 sistemi size en önemlisi bir partner sağlıyor. Kendi başınıza istediğiniz sistemi geliştirin, iyi bir partnerle alacağanız sonucu vermeyecektir şahsi görüşüm.
  Saygılar.
  Evet bu dogru ama ben zaten tek başına çalışmaktan bahsetmedim sadece o çalışma sisteminden bahsettim.Tabi ki de sizi gaza getirecek ve sakatlanma hususunda bilhassa size yardımcı olacak bir partner olmalı.Saygılarımla...
   
 6. zülküf turan
  Offline

  zülküf turan Özel Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2006
  Mesajlar:
  122
  Beğenileri:
  123
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  vücut geliştirme kitap yazarı.
  Yer:
  mersin
  Bu 21sistemini yanlış anladınız her halde şunu şöyle acıklayayım 7+7+7:21
  acıklaması : Ayakya barla yapılan curle hareketi dir. barı ilk 7 de ön bacakların hizasından dirsek ile bileklerin yere pareller olana kadar kaldır ve tekrar indir bunu 7 tekrar yap.
  ikinci 7 de ise dirsek ile bilek aran yere pareller iken barı omuz hizasına kadar kaldır ve tekrar başladığın yere getir yarım hareket.
  son 7 de ise normal barbel curle yap 7 tekrar.
  tabi arada dinlenme yapmadan hareketleri ardı ardına yapacaksın. bunu 3 set yapa bilirsin tabi bu hareketin devamı da var.

  zülküf turan
   
 7. guardbody
  Offline

  guardbody Özel Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  3.414
  Beğenileri:
  1.570
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  KALİTE TEKNİSYENİ
  Yer:
  MAGNESIA
  bu sekılde bır çalışma sadece şaşırtma amaçlı olarak kullanılır.her antrenmanda yapılmaz.kas yıkımı yuksek oranda gerceklesır.
   
 8. zülküf turan
  Offline

  zülküf turan Özel Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2006
  Mesajlar:
  122
  Beğenileri:
  123
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  vücut geliştirme kitap yazarı.
  Yer:
  mersin
  Amacımız kas yıkımını gerçekleştirmek değilmi?
  kaslar yıkıma uğradıktan sonra tekrar kendisini hacım ve çap olarak geliştirir.
   
 9. guardbody
  Offline

  guardbody Özel Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  3.414
  Beğenileri:
  1.570
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  KALİTE TEKNİSYENİ
  Yer:
  MAGNESIA
  bu yıkımın şiddetide onemlıdır zulkuf hocam.ozaman şöyle bir yanlış anlamada çıkabilir.nasıl olsa yıkım gelişim anlamına geliyor,öyleyse tukenene kadar salondan çıkmayalım!!!şaşırtma amaçlı yapılan 21 s veya ahbap curl veya altının altılısı.bunlar plato sevıyesınde kendını kanıtlayan hareketler.
   
 10. zülküf turan
  Offline

  zülküf turan Özel Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2006
  Mesajlar:
  122
  Beğenileri:
  123
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  vücut geliştirme kitap yazarı.
  Yer:
  mersin
  burda ben sadece 7+7+7 hareket tekniğini acıklamak istedim yanlış anlaşılmasın. ve sadece devasal kollar için değişik bir çalışma anlamına gelir.adalede yıkım olmasa adale kendi kendini yenilemez bu konuda hem fikir miyiz? eğer hem fikirsek yukardaki arkadaşın anlatığı 21sistem partnerle yapılmaz bunu okuduğum için acıklama gereği duydum.antrenmanınıda başarılar.

  zülküf turan
   
 11. guardbody
  Offline

  guardbody Özel Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  3.414
  Beğenileri:
  1.570
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  KALİTE TEKNİSYENİ
  Yer:
  MAGNESIA
  dedıklerınıze bu safhada katılıyorum.küçük bir yanlış anlaşılma oldu sanırım.partnerli çalışmaya en guzel ornek ahbap curl'dur.21 s tek basına yapılır ve bence 3 setın uzerıne kesınlıkle çıkılmamalı.ben çoğu zaman 2 set yapar bırakırım bu hareketı çalışırken.bir diğer konu ise model arkadasımızın sectiği konu başlıgı.her sitenın ortak kuralları vardır.bu konu baska bır siteden alınırken en azından çeviriyi yapan arkadaşımızdan bence izin alınmalıydı.konunun çevirisi gym-center moderatörlerinden RESTRICTED rumuzlu arkadaşımıza aittir.kimse yayınlama yasağı koymuyor ama bu tür nezaketten uzak yaklaşımlara karşı ben tepkimi koymak zorundayım.sonuçta her iki sitenin katılımcılarıda birbirinden yeri geldiği zaman yardım alıyor.daha duyarlı olmaya davet ediyorum.
   
 12. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.961
  Beğenileri:
  6.072
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Diger sitedeki moderatörun emegine saygi icin bu basligi kilitliyorum.

  /Despo
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş