Biceps Tendon Yırtılmaları

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve bonatschi tarafından 6 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
 1. bonatschi
  Offline

  bonatschi Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2006
  Mesajlar:
  3.855
  Beğenileri:
  4.920
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Londra
  Biceps Tendon Yırtılmaları

  (Biceps Brachii Tendon Tear)

  [​IMG]


  Biceps kolunun uzun başının yırtılması, en sık gerçekleşen spora bağlı ciddi biceps sakatlıklarından biridir.

  Genel olarak yırtılma kasın içerisinde, özellikle fırlatma gibi kolun ani olarak geriye doğru ivmelendiği hareketlerden sonra gerçekleşir. Bu hareket bilhassa beyzbol, tennis ve fırlatma içeren herhangi bir sporda çok yaygındır, fakat aynı zamanda halter sporunda ağırlığı kaldırma esnasında da kolun bu geriye doğru hareketi gerçekleşir. Bu hareket esnasında, gerilim bir anda biceps’in uzun başında birikir, özellikle de tendonun pazu kemiğindeki “bicipital groove”’dan geçtiği bölgede.

  Ağır kilolarla yapılan halter çalışmaları, özellikle deadlift, bir diğer karakteristik biceps kolu yırtılması nedenidir.

  Ağır kilolarla yapılan deadlift çalışmasında sık sık uygulanan yöntemlerden biri, barın avuç içinde hareket etmesine (kaymasına) müsaade etmeyecek şekilde “reverse grip” (ters kavrayış) metoduyla çalışmaktır. (Yani bir elinizle barı üstten, diğeri ile de barı alttan kavrayarak çalışma)

  [​IMG]


  "Reverse Grip" Metodu İle Çalışma ve Riskli Bölge


  Bu yöntem ne kadar güvenli ve dikkatli uygulansa da, bazen kası kemiğe bağlayan bicepsin aşağı tendonunun (inferior tendon) yırtılmasına veya ayrılmasına yol açabilir.

  Deadlift’in positif fazında genelde bacak ve kalça kasları, sırt ve mide kasları büyük efor sarfeder. Kollar aşağıya doğru sarkıktır, rahat ve gevşek durumdalardır.

  Fakat ne yazık ki, biceps başının kasılması sonucu gerçekleşen kastaki ufacık bir kısalma bile avuç içinin yukarıya doğru dönmesi ihtiyacını doğurur, bu da özellikle ağır kilolarda önkol kemiği bölgesindeki tendonların tamamen kopmasına yol açabilir.

  Sakatlık uzak uçta (bağlantıda) meydana gelir, çünkü kollar vücuda bitişik yanlardan sarkıktır. İlk gerilim bicepsin kısa ve uzun başları arasında paylaşılmıştır, ancak sadece tek bir tendon-kemik bağlantısı (uzak uçtaki) gerilimi destekler.

  Çok daha fazla acı verici olan ve sporcuyu sporundan alıkoyacak düzeydeki diğer tendon yırtılmalarıyla kıyasladığımızda (mesela pectoral major veya uyluk bölgesindeki), biceps tendonu yırtığındaki acı sakatlığın ağırlığına ve ciddiyetine rağmen çok hafiftir.

  Profesyonel ağırlık kaldırma yarışmalarında sporcular, gerçekleşen biceps tendon yırtılmalarına rağmen müsabakaya devam ederler.

  Yırtılmadan sonra teşhis çok basittir: Önkoldaki (forearm) iç kanamadan dolayı gerçekleşen şişme. Fakat en çarpıcı olanı bicepsin değişen dış görünümüdür. Bicepsin üst kol bölgesinin (upperarm) pectoral major’a ve deltoid’e yakın kısmında top gibi bir şişlik meydana gelir, bu da “brachialis” kasının kısaldığının işaretidir.

  [​IMG]

  Sakatlık sonrası belirtilerden olan "upperarm" bölgesindeki şişlik

  Yırtılmaya rağmen; brachialis, brachioradialis, extensor carpi radialis longus ve brevis ve pronator teres kasları kolu kasmaya devam edebilirler, fakat eski güçlerinde değil. Önkolu döndürmek problem haline gelir, çünkü bu (dönme) hareketinin sınırı ve başarısı sadece supinator kasının performansına bağlıdır.

  Bu sakatlık ameliyatla hemen tedavi edilmesse ve biceps tendonunu kemiğe tekrar bağlanmazsa, kasın çekilmesi (retraction, kısalma) kalıcı hale gelebilir, çünkü zamanla kas fibrili yapısı değişecektir. Kolu hareket ettirmek her ne kadar mümkün olsa da, kol kasılmasında, güçte ve kolu çevirme hareketlerinde kalıcı hasarlar oluşacaktır.
  [​IMG]

  Tedavi Edilmemesi Durumunda Oluşan Kalıcı Hasar


  Kas geliştirmek amaçlı değil, ancak tendonu kuvvetlendirme amaçlı düzenli biceps çalışmalarıyla bu sakatlığın önüne geçilebilir. Bu nedenle çalışmanıza, bar ile cheating yöntemi kullanılarak (göğsü geriye yaslayıp bara ivmelenme fırsatı tanıyarak) yapılan önkol esnetme ve bükme (flexion) izole hareketleri ekleyebilirsiniz.

  Düzenli olarak çalışıldığında bu teknik, bicepsin uzak tendonunu gerilime karşı güçlendirecektir. Yine de, bu tekniği uygularken bel sakatlıklarına yol açmamak için dikkati elden bırakmayınız.  Kaynak: Strength Training Anatomy 2nd Edition
  Çeviren: Bonatschi
   
  Son düzenleme: 6 Aralık 2008
  Alper19891, veaN, Rambo16 ve diğer 25 kişi bunu beğendi.
 2. gaddarkemal
  Offline

  gaddarkemal Yeni Üye

  Katılım:
  30 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  994
  Beğenileri:
  754
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İstanbul
  Deadlift hareketi bir çok bölge için riskli bir hareket, bir de deadliftte biceps sakatlanmasının kesin olarak önüne geçmek söz konusu değil hareketin doğası gereği. Yani her daim bir çok risk gibi bu riskide alıyoruz. Biceps için konuşursak elimizden gelen en iyi tedbirler yazının sonunda bahsedilen tendon kuvvetlendirme hareketlerini alışkanlık haline getirmek.

  Ancak irili ufaklı biceps sakatlanmalarını bu spora yeni başlayan arkadaşlar barbell curl gibi risksiz yapabilecekleri hareketlerde bile yaşıyorlar.

  Şimdi yeni başlayan arkadaşlara bu başlıkta tekrar hatırlatmak isterim ki ne kadar ağır çalışırsanız çalışın, barbell curlde çalışabilecağiniz azami ağırlık asla deadliftteki gibi olamaz. Peki nasıl oluyor da deadlift kadar ağır çalışılmayan bir harekette bu sakatlanma oluyor ?

  Temel sebep; yeni başlayan arkadaşların barı aşağı saldıklarında kollarını neredeyse 180 derece hatta bazı acemilerin bundan bile fazla düzleştirmeleri. Harekette yapılması gereken kol kıvrıklığını yapmaması.

  Buna sebep bilgisizlikleri olduğu kadar kolaya kaçmaları, çünkü nizami bir barbell curlde barı saldığınızda bile esas yük yine kollara biner ancak acemiler kollarını yormaya gelemediklerinden bir de yüksek ağırlık girdiklerinde barı saldıklarında dinlenmek amacıyla kolları iyice uzatıp ağırlığın esasını deadlift yapmış gibi bele bindiriyorlar. Halbuki barbell curlda ağırlığı bele vermek zorunda kalırsanız kaldırış esnasında olmalıdır, salındığında değil.

  Barbell curlda bar salındığında esas yük halen kollarda hissedilmelidir, dirsekler kıvrık, omuz, boyun ve bel dik olmalı yani omurga ideal pozisyonda tutulmalıdır. Gerilimi hareketi yanlış yaparak ağırlığı bele bindirip bicepste hissetmek yerine, olması gerektiği gibi omuzda yaşamak doğrudur.
   
  Son düzenleme: 7 Aralık 2008
  Morphling bunu beğendi.
 3. rakunlar
  Offline

  rakunlar Üye

  Katılım:
  19 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ameliyat dışında herhangi bir tedavisi yokmu çünkü anlattığınız belirtilerin aynısı benımde basıma geldı ama ne mr da gozuktu ne de bı doktor yırtılma dedı. benım sıkayetım 2-3 tekrardan sonra biceceps hareketlerınde sag bıcepsımde sertleşme oluyor ve iş goremez hale gelıyor bu yırtılmamı?2 senedir bole gittikce daha da zorlasıyor
   
 4. demir22
  Offline

  demir22 Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  merhabalar

  Merhabalar, dün barfix çekerken biraz zorladım galiba sağ kolumda bi ağrı oldu, ve şuan sağ bicepsimde iç tarafında bir şişme var. 1gün geçti aradan şuan bi ağrı yok, ağarlık kaldırdığımda sorun olmuyor ama kasın şekli bozuldu gibi oldu. kendiliğinden geçermi yoksa bi doktora mı görünmeliyim. yada uygulamam gereken bir ilk yardım öneriniz var mı? yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden çok teşekkürler.
   
 5. awesome
  Offline

  awesome Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2009
  Mesajlar:
  99
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  son bir kaç gündür çok şiddetli ağrı çekiyorum hem biceps hem triceps te kollarımı 10 derece anca oynatabiliyorum. ama şimdi yavaş yavaş ağrılar geçiyor. biraz tedirginim açıkcası. tendon yırtılmasının belirtileri nelerdir acaba? bir de sadece biceps te mi olur triceps te olmazmı ? bunu nasıl anlayabilirim doktora gitmeden?
   
 6. body-ci
  Offline

  body-ci Üye

  Katılım:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  255
  Beğenileri:
  75
  Ödül Puanları:
  0
  biceps çalışırken fazla aşırıya kaçmamak lazım...biceps küçük bir kas bölümü, aşırı çalışmamak,zorlamamak lazım,yoksa maaesef bu gibi sorunlar çıkıyor...kas yapim derken tendon yırtılmasın
   
 7. awesome
  Offline

  awesome Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2009
  Mesajlar:
  99
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  tendon yıtılmasının belirtileri nelerdir? doktora gitmeden anlayabilrmiyiz bu sorunu? yani bazı hastalıklar olur ki ağrı sızı olmaz ama b,r bakmışsın x hastalığı var..bunda da boyle durum söz konusumu yoksa şişme kızarma söz konusumu bende 2 gundur ağrı vardı ama geçti. tendon yırtılmasında ağrı ne kadar surer??
   
 8. cadocx
  Offline

  cadocx Üye

  Katılım:
  25 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.037
  Beğenileri:
  405
  Ödül Puanları:
  0
  emin ol tendon yırtıldığı zaman anlarsın
   
 9. underdark04
  Offline

  underdark04 Üye

  Katılım:
  1 Mart 2012
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  elektrik
  Yer:
  cyprus
  bendede su an aynısı oldu, barfix çekerken dirsekgin iç kısmında biceps tendonunun yanında cırrtt dıe bır sey hissettim ,, doktora gittim zenoxin die bir hap verdi ve 3 hafta kolunu dınlendir dedi. agrı yok, şişlik veya kızarıklık yok, sadece çekme kuvveti uygulayamıyorum çunku cok az agrı hissediyorum.. senınki noldu, şu an tamamen geçtimi? teşekkürler..

  Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:24 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:50 ----------

  bendede su an aynısı oldu, barfix çekerken dirsekgin iç kısmında biceps tendonunun yanında cırrtt dıe bır sey hissettim ,, doktora gittim zenoxin die bir hap verdi ve 3 hafta kolunu dınlendir dedi. agrı yok, şişlik veya kızarıklık yok, sadece çekme kuvveti uygulayamıyorum çunku cok az agrı hissediyorum.. senınki noldu, şu an tamamen geçtimi? teşekkürler..dumbelllls
   
 10. GencGrafiker
  Offline

  GencGrafiker Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.002
  Beğenileri:
  1.137
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  Kocaeli
  Adam 2009 da atmış mesajı, geçmiştir bence :)
   
  rockallen bunu beğendi.
 11. underdark04
  Offline

  underdark04 Üye

  Katılım:
  1 Mart 2012
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  elektrik
  Yer:
  cyprus
  o nedenle sormadım, çogu kişi tamamen iyleşmedigini yazıyor, çok zorlayınca yine agrıdıgını yazıyor, o sebeble sormustumm:D
   
 12. mustangtr
  Offline

  mustangtr Üye

  Katılım:
  6 Mart 2017
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cinsiyet:
  Bay
  Merhaba,
  9 ay önce tek kolla 15kg biceps curl yapmaya çalışırken sakatlandım. evet gerizekalıyım.
  doktor ödem oldu dedi mrdan sonra. 2 ay dinlendim ama hala kolumu büktüğümde içerde bişey kıt yapıyodu.
  3 ay yüzdüm. sonra ağırlıkları yarıya düşürerek tekrar spora başladım. 2 hafta sonra ağrı geri döndü.
  doktora gittim krem verdi :) 2 hafta dinlendim. 1.5 ay eccentric exercise yaptım. 1 ay düşük ağırlık yüksek tekrar yaptım.
  şu anda boşuna kürek çekiyorum gibi geliyo. 9 ayda geçmez mi arkadaş bi sakatlık. yok mu bu konuda uzman bırakıcam artık sporu valla.
   
 13. OmerTogrulxD
  Offline

  OmerTogrulxD Üye

  Katılım:
  11 Ocak 2017
  Mesajlar:
  168
  Beğenileri:
  18
  Ödül Puanları:
  18
  Benimde sol kolda var böyle kplu çok sikinca bukunce fln takılı kalıyor ağrıyor sonra geri düzeliyor acaba bu nedir

  GM 5 Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 14. K0mpedan
  Offline

  K0mpedan Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  109
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Bay
  Bahsettiğimiz ağrıyan bölge burası mı ? Benimde 1 aydır geçmiyorda :( Kolumu çevirirken hissediyorum ve hiç bir şekilde triceps çalışamıyorum ağrısından. Ayıraca z barda biceps curl çalışamıyorum bunun ağrısından.
   

  Ekli Dosyalar:

 15. OmerTogrulxD
  Offline

  OmerTogrulxD Üye

  Katılım:
  11 Ocak 2017
  Mesajlar:
  168
  Beğenileri:
  18
  Ödül Puanları:
  18
  Ses mı geliyor bende o yok :(

  GM 5 Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   

Sayfayı Paylaş