Biceps antreman sorunu

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve m-fit tarafından 20 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. m-fit

m-fit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar
    1.5 senedir body building sporuyla uğraşıyorum. En başladığımdan beri en büyük sorunum biceps antremanı oldu. Okulun spor salonuna gidiyorum haftada 3 antreman şansım oluyor. Göğüs ve ön kol birlikte giriyorum. Bu süre zarfında her bölgede kilolarımı rahatça attırırken ve verimli antreman yaparken maalesef aynı başarıyı ön kol da gösteremedim. Bugün mesela göğüs antremanım bittikten 5 dakika sonra başladığım kol antremanımda barbell curl hareketi ile 5 er kiloyla başladım gayet iyiydi 7.5 girdiğimde ise çok zorlandım. Kollarım inanılmaz kasılıyor ve ondan sonra tek dumbell curl hareketinin adete kollarımın kasılmasından kaldıramadım. Bunun sorunu sizce ne olabilir ? Triceps de ağırlıklarım oldukça yüksek. Anla triceps de son set toplam 40 kiloya yakın bir ağırlık giriyorum ancak ön kolda böyle değil. Ön kol antremanım

Barbell curl, dumbell curl, cable carl, consantrasyon yapıyorum sırasıyla ? Nerede hata yapıyorum sizce ?

2. atahan224

atahan224 Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Yalova
    Önkol ile biceps aynı şey değildir ve göğüs ile kol aynı gün girilmez çünkü göğüs hareketlerini yaparken kolada vurur haftada 3 gün gitmen dezavantaj tabiki 4 gün olsaydı göğüs sırt omuz kol olacak şekilde antremanlarını bölgesel şekilde günlere yayardın ama 1 gün gidemiyomuşsun o halde mecbur öbürlerinden biriyle aynı gün yapıcaksın ama bu gün kesinlikle göğüs olmasın ve antremanlar arası 1 er gün olsun mesela pzt çrs cuma olabilir yada salı pers cmt olabilir bu şekilde olsun

3. m-fit

m-fit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevabınız için öncelikle teşekkür ederim. Pazartesi - Çarşamba - Cuma günleri gidiyorum.
    Çalışma şeklim göğüs - ön kol, sırt - arka kol, omuz - bacak şeklinde. Sizce sorunun kaynağı göğüsle ön kolu aynı gün girmem mi ?

4. SnycnYcl

SnycnYcl Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Marmaris
    Yanılıyosun Biceps ile ön kol nasıl aynı şey değil.Ve göğüs ile biceps in aynı gün girilmesinde bence bir sorun yok.Göğüs hareketlerini yaparken triceps ve omuzdan yararlanır ön kolla bir ilgilisi yoktur.Ve sizin yazınızda bir şey farkettim bunu misal mi verdiniz ? " 1.5 senedir body building sporuyla uğraşıyorum. " demişsiniz.Ama " kol antremanımda barbell curl hareketi ile 5 er kiloyla başladım gayet iyiydi 7.5 girdiğimde ise çok zorlandım. Kollarım inanılmaz kasılıyor ve ondan sonra tek dumbell curl hareketinin adete kollarımın kasılmasından kaldıramadım. " demişsiniz tekrar yani 1.5 yıldır bu sporu yapan bu kadar az kilo ile devam etmez.Misal verdiğizi sayarsam.Biceps için 4 hareket fazla bence 3 yeterlidir.Barbell Curl,Hummer Curl,Concentration Curl yapmanızı tavsiye ederim çok güzel bir programdır.

fRaNtiCBjK bunu beğendi.
  5. m-fit

m-fit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kilo konusunda maalesef ki haklısın. Ancak ön kolda kilo artıramıyorum. Ve buda önkol gelişimimi etkilemiyor ve kol gelişmiyor. Bir çok makale yazı okudum. Çokca üstüne gitmeye çalıştım ama maalesef sonuç alamadım. Barbell Curl,Hummer Curl,Concentration Curl 12-10-8-6 şeklinde piramit sistemiyle mi gireyim ? ve kilo ağırlıkları ne olmalı ? bu konuda fikirler verebilir misiniz acaba ? Çok teşekkürler cevabınız için.

6. brEAk_The_bAT

brEAk_The_bAT Üye

Beğenileri:
    103
    Ödül Puanları:
    28
    Hayır değil senin sorunun psikolojik . Korkuyorsun kafamda bu yer etmiş yoksa imkansız senin bu dediğin tricepsde 40 kiloya giren adam bicepsde 50 ye bile girer ben daha düne kadar barbell curl u 45 kg ile yapıyordum. Bugün bunu önce 47 yaptım daha sonra bir anda 10 kg daha ekledik toplamda 57 kg a çıktık. Biraz da ekur yardımıyla bicepsleri tabiri caizse aglattik bugün. Yani biraz da yardımla o psikolojiden sıyrılıp kiloları hizli bir şekilde arttirabilecegini düşünüyorum. ama önce isinmayi unutma. Göğüs biceps birlikte çalışılır bunda sıkıntı olacak bir durum yok. En azından senin problemin gogusten kaynaklanmıyor. Çok sikintiysa önce biceps sonra göğüs gir. Ama sorun kafada bitiyor .

7. m-fit

m-fit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkürler. Evet gerçekten psikolojik bir etki var ama üstüne gidiyorum ancak örneğin şuan kiom 67 80 kilo benche girebiliyorum örneğin. Ama kolda o 7.5 lukları takıp ( bu arada yukarda 5 den kastım iki tarafada 5 toplam 10 bar ın ağırlığını saymazsak tabi ) bir yerde tıkanmak gerçekten moral bozucu.

8. SnycnYcl

SnycnYcl Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Marmaris
    Şimdi kiloya ben karar veremem tabikide o sizin seçiminizdir kendi vücudunuzu siz bilirsiniz.Ben Barbell Curl de piramit uyguluyorum arttırabildikçe arttırıyorum tabikide.Hummer 3x12 yada 4x10 yapıyorum o o gün kü ruh halime göre değişiyor.Concentration Curl 3x12 yapıyorum genelde.Şöyle söyleyebilirim anca Concentration Curl ü biraz düşük yapın çünkü hareketin formu önemli yani normal dumbbell curl ü yada hummer curl ü kaç yapıyosanız concentration ondan biraz daha düşük olsun.Ve kafanızda bitirin bu işi yapamıcam değil yapıcam demek çok önemli ve salonda dikkatinizi kaslarınıza verin onları hayal edin hissedin.

9. m-fit

m-fit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. Kilo attırımı konusunda nasıl bir yol izlemeliyim ? ne kadar sürede bir artış gerçekleştirmeliyim. Çünkü gerçekten düşündüğümde max ağırlıklar gibi hissediyorum hepsinde çok fazla arttırma yoluna gitmiyorum.

10. SnycnYcl

SnycnYcl Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Marmaris
    İşte büyük yanlış burada yatıyor kendini motive etmen gerekiyor ben daha çok şöyle yapıyorum 3x12 yapıcam demi hummer curl atıcam diyelim geçen hafta yaptığım maximum kiloyu alıyorum diyelim bu 12 kg başlıyorum 2 setimi tamamlıyorum.Kafamda kuruyorum arttırıcam diye ve elime 15 kg alıyorum son setimi 10 tane yapıyorum ve tamamlıyorum bu şekilde ondan sonraki idmanda ilk setimi 12 kg atıyorum 2 ve 3 ü 15 kg deniyorum 10-12 yapabildiğim kadar.Diğer hafta hepsini 15 kg atıyorum ve ondan sonraki idmanda ise tekrar son setimi 17.5 deniyorum anladın mı sistemi ?

Not : Arttırdığım zaman her zaman 10 çıkmıyor tabi en az 8 yapana kadar yapıyorum.Yani en düşük 8 en fazla 12 çalışıyorum.

11. m-fit

m-fit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Anladım ama Burada şöyle bir soru sorabilir miyim ? Arttırdıkça hareketi düzgün yapmakta sıkıntı çekmiyor musun ? Örneğin belinden destek alma vs ? Bu arada bu dediğin sistemi diğer tüm antremanlarda da deneyebiliriz.

12. SnycnYcl

SnycnYcl Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Marmaris
    Yani destek alma oluyor tabi ama hareket formuna dikkat ettikçe minumuma indiriyorum bu destek alma işini eğer tabikide salonda partnerin varsa hareketin formunu bozmadan devam etmek daha kolay oluyor ama işte partnersiz kalınca yeni partnerim belim oluyor ama bunu başlarda çok yaşıyordum şimdi arttırdıkça azaldı bilmiyorum sanki vücudum alıştı hani formum çok bozulmadan halledebiliyorum.

13. m-fit

m-fit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Gerçekten çok teşekkür ederim. İşin mantığından biraz uzaklaşmışım gerçekten. Rutin olmuş antremanlarım amacım antreman yapmak için antreman yapmak olmuş. Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim gerçekten beni çok aydınlattın. Dediğin programı da uygulayacağım. Sonucunu mutlaka yazarım.

14. SnycnYcl

SnycnYcl Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Marmaris
    Rica ederim inşallah istediğin sonucu alırsın bir dahaki kol antrenmanında şaşırt kaslarını faydalı olur inşallah

15. m-fit

m-fit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kafamda yapıcam diyip kafama koyup gidersem salona dediğin gibi faydalı olacaktır. Sağolasın tekrardan.

16. brEAk_The_bAT

brEAk_The_bAT Üye

Beğenileri:
    103
    Ödül Puanları:
    28
    O destek almalar kilo arttirdikca daha fazla olur belden daha fazla kuvvet alırsınız çünkü fiziken hafif bir cismin dengesini kollariniz ile sağlayabilirsiniz ama ağırlık arttıkça bu dengeyi ancak daha büyük kas grupları sağlar sırt bel gibi . Bir de o kaytarmalar zaten kasi çok zorladiginin birtisi olur çoğu zaman orada kasi sikabildiginiz kadar sıkıp bütün kuvvetinizi harcamalisiniz ışte o zaman antrenman çok verimli geçer. Yoksa hareketin formu hiç bozulmasın deyip bir türlü ağır kilolara girememe bunu daha sonraları aşılmaz bir korku haline getirebilir şu anki durumun zaten bence bunun bir göstergesi dediğim gibi herşey psikolojik o 5 kg liklarin üzerinde 2.5 yazsaydı herhalde 3 er tane yanlara geçirip çok rahatça yapardın curl hareketini . Sana naçizane tavsiyem iyi bir ekur veya yardımcı bulman.

SnycnYcl bunu beğendi.
  17. SnycnYcl

SnycnYcl Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Marmaris
    O önemli baya mesela proların videolarını izleyerek git ama onları örnek alma yani örnek alma derken programlarını çok başka çalışıyo onlar çünkü ben böyle videolar izleyerek gaza geliyorum diyebilirim ve baya verimli bir antrenman geçiyor eve geldiğimde uyumadan duramıyorum yani video tavsiyesi istersen " greg plitt " çok iyi en çok gaza getirenlerden birisi beni ve burdaki hareketleri izleyerek neyi yanlış neyi doğru yaptığımın farkına varıyorum.Psikoloji çok önemli.
    --- Mesaj birleştirildi, 20 Ocak 2014 ---
    Çok doğru söyledin.Destek aldığında bile o kadar çok sıkmalısın ki kaslarını orda bile tüm ağırlığı almış kadar ağrı yapıyor özellikle biceps ve göğüste bunu yaşıyorum.Katılıyorum sana çok doğru söylemişsin.

18. m-fit

m-fit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında evet olay dediğin gibi hareketi düzgün yap kolunu açma sırtını oynatma ağırlığı bele verme filan diye kasa kasa bu hale geldim. Yardımcıyı yazdım kafama teşekkürler.

19. brEAk_The_bAT

brEAk_The_bAT Üye

Beğenileri:
    103
    Ödül Puanları:
    28
    Ben önce ağır kilolarda hep kaytardim belden kuvvet aldım ama su an 45-50 de bile nizami bir şekilde yapıyorum hareketi . Bir yerde kuvvet arttiracaksin daha sonra o kuvveti hacim yapmak için kullanacaksin. En azından senin için bu geçerli. Kuralları biraz daha gevşek uygulayıp tricepsde ciktigin kilolara cik. Sonra o nizamiligi zaten yakalayacaksın. Goguste zaten çok iyisin. Oradaki metodlarını uygula.

20. m-fit

m-fit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet videolar oldukça çok önemli. Biraz daha görsel olarak dikkatimi çeken şeylere yoğunlaşmalıyım.
    --- Mesaj birleştirildi, 20 Ocak 2014 ---
    Haklısın aslında göğüste de dediğin gibi kendi kilomu bile kaldıramıyordum önceleri ama hareketi yanlış yapsamda sonra sonra kilo arttırdım ve şu an yardımsız kilomun 10 - 15 kilo üstünde girebiliyorum. Gerçekten çok faydalı oldun çok teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş