Beslenmemde ki yanlışlıklar

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Hu53Y!n tarafından 7 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Hu53Y!n

Hu53Y!n Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İst
    Merhaba ben lise öğrencisiyim.2 ay kadar body ile uğraşmıştım. Fakat araya Ramazan girdikten sonra kısa bir ara vermek zorunda kaldim ve tekrar başladım thums:

60 kiloyum, 170cm ise boyum... 93 doğumluyum.Kilomu muhafaza ederek kas yapmak istiyorum.

Bununla birlikte kahvaltı yapmayan ben,:D yemek düzenimde bazı değişikliklere gittim.

Haftanın 4 günü body salonuna gitmekteyim. Yaklaşık saat 18.30 gibi başlıyorum spora.

Her sabah kalktığımda 80gr bir ton balığın yağını iyice süzerek 1-2 dilim ekmek yiyip okula gidiyorum. Yaklaşık 7.40 sularında...

Okulda ara teneffüste(12.30) genellikle pane yiyorum. Kantinde ne yazık ki sadece fast food satıyorlar. Eve yaklaşık 17.00 gibi geliyorum ve karbonhidrat ağırlıklı bir öğünden sonra belirttiğim gibi 18.00-18.30 arasında body salonuna gidiyorum. 1 saatlik bir çalışmadan sonra eve geldiğimde 2 adet haşlanmış yumurta tüketiyorum. Yaklaşık saat 8 gibi. Saat 11'de de yatağa hücum ! :D

Haftanın 4 günü gidiyorum demiştim. Gelelim gitmediğim günlere. Spor bazında sadece evdeki bisiklette 20dk cardio yapıyorum ve 2 yumurta yerine 1 yumurta yiyorum. Diğerleri aynı.

Hocama falan sordum bu kadar protein şimdilik için iyi olduğunu söyledi. Dediğim gibi kilomu muhafaza ederek kas kütle mi arttırmak istiyorum. Fazla da birşey istemiyorum aslinda kızların ilgisini çeksin yeter.:evil: Siz ne düşünüyorsunuz. Eminim eksik tarafları vardır.:) Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Forumu araştırdım araştırmaya devam ediyorum, edeceğim.

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Çok eksik var programında..
    Forumu ciddi manada araştırmalısın, böylece eksikliklerinin nerelerde olduğunu çok çabuk keşfedeceksin..

Kısaca özetlemek gerekirse:
    Kahvaltıda karbonhidrat alımını artırmalısın.
    Bunu ise kompleks karbo alımı ile (esmer ekmek, yulaf, gevrek..) yapabilirsin..
    Ayrıca kahvaltındaki protein alımında yetersiz.
    Yumurta, peynir, süt türevleri tüketmeni öneririm.

Kahvaltı öğle yemeği arası 5 saat ve vücuduna bu arada besin girmiyor.
    Bu araya karbonhidratlı ve proteinli bir ara öğün eklemelisin..

Okulda öğle yemeğini yanında götürebilirsin.
    Yemek kabında tavuk-pilav, tavuklu sandvich, balıklı sandvich gibi alternatifler hem taşıması kolay alternatiflerdir, hem de genç yaşta yemeğini yanında taşıma disiplinine alışman uzun vadede beslenme konusunu senin için bir ızdırap ve sorun olmaktan çıkaracaktır.

İdman öncesi öğünde kompleks karbo alımına önem vermeli (makarna, pilav, patates, yulaf), ancak mideni çok şişirmemeye önem göstermelisin..
    İdmanda sana enerji verecek olan şey, idmana kadarki öğünlerde almış olduğun kompleks karbolardır.

İdman sonrasında 2 yumurta tüketmen çok yetersiz.
    İdmandan sonra en az 30-35 gram protein ve gün içerisindeki diğer öğünlere kıyasla daha az miktarda karbo içeren bir öğün tüketmen son derece önemlidir.
    (en az 150 gram tavuk etine tekabül ediyor bu rakam)

İdman sonrası zaman dilimi, sadece 2 adet yumurta ile geçiştirilebilecek kadar önemsiz değildir.
    Aksine idman sonrası öğün kahvaltı ile birlikte günün en önemli öğünüdür benim görüşüme göre..

3. Hu53Y!n

Hu53Y!n Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İst
    Saygılar hocam. Dediğiniz gibi yapmaya özen göstereceğim. Pekte sizi meşgul etmek istemiyorum maşallah forum bilgi deryası :) Ben biraz daha araştırmaya devam edeceğim. Aklımda kalan soru olursa tekrar döneceğim size.

bonatschi bunu beğendi.
  4. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    80 gram ton balığı+ekmek:22,5 gram protein
    okulda yenen tavuklu burger:20-40 gram protein(kalitesine göre değişir)
    2 yumurta:12 gram protein

22,5+20+12=54,5+karbo ağırlıklı öğünün

Eve geldiğinde yediğin karbo ağırlıklı öğünün 40 gram protein içerdiğini varsayarsak(en olumlu tablo)94,5 gram pro almış oluyorsun.
    Alman gereken miktar en az 90 gram, en fazla 140 gram protein. Okulda tavuklu burger yerine hamburger, sosisli vb yiyprsan, evde de 40 gramı alamıyosan beslenme de büyük problem var. Şu anda olumlu bir tabloyla 94 gram zaten...

Senin amacın 5-6 kg kas kütlesi alarak 66 kg olmalıdır. Sağlıklısı budur. Kilon değişmicek kas yapıcağım diyorsan, yağ oranın çok düşücek. Bu da çok sağlıksız. Hem kızlar öyle vücudu beğenmez. 66 kg civarı ve kaslı ol, o kadarı senin için yeterli.

Sayfayı Paylaş