Beslenme , Uyku ve kilo problemi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve DewiLJ tarafından 26 Kasım 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. DewiLJ

DewiLJ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle böyle bir forum olduğu için şanslıyız sanırım. 3 günlük bir bekleyişin ardından sizlere bu konuyu danışabileceğim için Mutluyum. :) Neyse fazla uzatmadan konuya girsem iyi olur. 19 yaşındayım 1.78 boy ve 96 kiloyum.bundan 6 ay öncesinden Bir vücut geliştirme salonunda kaydolmuştum o sıralar 94 kilo iken 6 haftalık düzenli bir çalışma programı sonrasında 82 kiloya kadar düşmüştüm. ama bazı sorunlar nedeniyle bırakmak zorunda kaldım.Bıraktıktan kısa bir süre sonra tekrar kilo almaya başladım. ve şimdi ise yaklaşık 3 haftadır düzenli olarak tekrar başladım ve umarım bırakmam artık :) tekrar başladığım günden bu yana kilom aynı. çalıştığım program ise herkesin çalıştığı 8. hafta sonrası 2. program bu konuyla ilgili bi problemım yok. ama yağ yakma açısından Koşu bandına çıkmalımıyım ? ekstra olarak ne yapmam gerek ? tek başıma yaşadıgım ıcın düzenli bir uyku ve beslenme programım yok. genelde dışarda yerim kafama göre uyur gec saatlerde uyanırım. bunları aşmam için ne yapmam gerek ? spor yapacakken nasıl bir beslenme programıyla yağ yakımını hıslandırabilirm ?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:50 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:39 ----------

//Güncel...

2. ozpirik

ozpirik Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilişim
    Yer:
    İstanbul
    Ben en iyi kiloyu bayram tatilinde kafama göre yatıp kalkarak verdim doğrusu... Abur cubur yememek ve iyi uyumak şart.. Şimdi işe ve dolayısı ile erken kalkmalara başlayınca yine almaya başladım... Şirketteki öğle yemekleri de cabası tabi.. O zaman diliminde şu şekilde besleniyordum, sen de dene, işine yarayabilir:
    -Kalkış saat 12:00-14:00 gibi idi benim.. 1 koca bardak su ile Whey+c vitamini (elma da yenilebilir).
    -5-10 dk mekik+crunch (yarım mekik), çakı vs..
    -1-2 saat sonra (whey tok tutuyor beni) kahvaltı (6 yumurta, 2'si tam, az tereyağlı, lor peynirli omlet (üstüne kekik, pul biber vs..) + ufak bir kâse light yoğurt (üstüne nane serpiyom))
    -3 saat sonra altınbaşak light bisküvi+light beyaz peynir (light ton balığı da olur bisküvi ile)..
    -spor öncesi whey
    -spor sonrası whey+bi kaç yudum üzüm suyu 1 avuç kuru üzüm
    -yarım saat sonra tavuklu (ya da ton balıklı) salata yapıyom kendime, içinde yok yok, süper oluyor, hazırlaması 10 dk (malzemeler dolapta hazır ise) (yarım atom kıvırcık salatası, 4 tutam yeşil soğan, bir kaç tutam maydonoz, 1 sivri biber doğra karıştır, 1 limon sıkılacak, bir kaç damla elma sirkesi, bir kaç damla nar ekşisi, 2 yemek kaşığı yeşil dilimli zeytin, 80-100gr kadar lor peyniri ve/veya bulabilirsen yörsan sarmısaklı yoğurt 2 kaşık sos niyetine, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 250gr haşlanmış tavuk..
    - 3-4 saat sonra altınbaşak + peynir ya da zeytin olabilir bir kaç tane
    -arada elma ya da armut yenilebilir tatlı çekerse canın
    -yatmadan 1 saat önce light süt
    -yatmadan hemen önce whey+ufak bir parça light beyaz peynir
    -1 x max crunch, çakı hareketi
    -uyku (genelde sabah 5'i buluyordu :)

Bu benim tatildeki düzenim idi ve işe yaradı. Arasından kendine pay çıkarabilirsin, herkesde işe yarayacak diye bir şey yok tabi..

3. DewiLJ

DewiLJ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle Güzel Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim :) Fakat Öyle bir bünye varki bende Su içsem bile şişiyor o göbeğim :) Spora Ağırlık vermeye başladım bu hafta.Hafiftende olsa Daha az yiyor tok tutaacak şeyler tüketiyorum.meyve agırlıklı beslenıyorum. bakalım forumdaki profesyönel arkadaşlaarın tavsiyeleri ile DAha düzenli bir hale sokarız bu durumu umarım :)

4. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    DewilJ, bütün insanların bedenleri aynı prensiplerle çalışıyor, bünye derken bünyeden bünyeye fark var diye bir şey söz konusu değil. Sadecebazı kişiler uzun uğraşlar ve maddi olanaklar sayesinde kas kitlelerini arttirabiliyorlar.

dolayısıyla bazı kişilerde daha az oranda kas kitlesini arttiriyolar bazı kisilerde (yüzücüler,maratoncular ) gibi mevcut kas kütlelerini koruyup yağlanmalarını engelliyorlar.

bazı insanlar diyabete daha yatkın. bazıları ise aldıkları enerjiyi daha iyi yakabiliyorlar. ama bu onların mevcut diyabetik hasarlar ve vücut hasarları yaşamayacağı anlamına gelmez.

zayıflık sağlıklılık değildir.

Metabolizma ve insan bedeni masallarını bir kenara bırakacaksın.

hepimizin vücudunun çalışması aynı, daha sonra kas durumuna bakılır.

O yüzden kilo vermek istiyorsan butun tavsiyeleri unutup kendı bedenını tanımaya çalışacaksın.

Acaba neden kilo aldın neden kilo verdın.

Ağirlik çalişmasan gunde 45-50 dakika yürüsen kilo veremezmisin. Bence verirsin.

ama bunun icin iradeli olmak lazım aynı zamanda şarlatanlardan ve yanlış yol tarif edenlerden kaçınman lazım.

Hemde hiç bir dezenformasyona uğramadan.

ama unutmaki kilo verme işi uzun uğraşlarla olur. yani birden bire öyle istediğin gibi olamassın. en başta ağırlıkları falan unut önce yaşadığının farkına var.

hepimizin yaptığı hata bu.

Bunun icin doğru beslenmeyi öğrenip uykuna dikkat ediceksin en önemlisi uyku.

daha sonra yaşamayı seveceksin ve yemek için değil yaşamın sana verdiği yiyecekleri idareli kullanmayı öğreneceksin.

Son düzenleme: 28 Kasım 2010
    DewiLJ bunu beğendi.
  5. DewiLJ

DewiLJ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim..zaten kilo vermek için acelem yok.Birden vermenin imkansızlığınıda biliyorum 1 yıl sürer en azından diye tahmın ediyorum sağlıklı bir kiloya ulaşmam. kafama takılan şöyle bir soru var. Şuanda ben Bisiklet , Koşu bandı , Karın hareketleri vs. hepsini düzenli bir şekilde yapıyorum.Acaba ağırlık çalışsam Belirli bölgelerdeki ( omuz , kol ve sırt ) bölgelerindeki yağı yakıp kaslanma yapmazmı orda ? yoksa Ağırlık çalışırsam Şu anda görünen Omuz Kol genişliği Daha fazla genişlermi ?

6. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    böyle bir süre yok. kafandan süreleri ve sayıları sil. Doğru düzgün beslenmeyi öğren ve iradeli çalış.

En baştan söyliyim yağları aşırı oranda kesme sakın. En cok buna dikkat et.

altı öğün gibi saçmalıklarıda boşver günde 3-4 öğün yap yeter.

ekmek şeker un gibi olayları unut.

Diyetinde bol bol posalı yiyecek bulundur.

Karbohidrat için kepeği alınmamış pirinç kullan. ağzında güzel lezzet bırakan karbohidratların aşırı alımından kaçın.

Özellikle çekirdekli kuru üzüm bol bol ye.

Sayfayı Paylaş