Beslenme programımda ne gibi eksikler var?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve ahmet616 tarafından 29 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. ahmet616

ahmet616 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul, bayrampaşa
    Merhaba. 15 yaşında, 170 boyunda ve 57 kilodayım. Ramazan ayının bitimiyle birlikte evde çalışma programıma başlayacağım. Gelişim için beslenme şart olduğundan kendime bir beslenme programı hazırladım. Amacım ilk olarak biraz hacim almak. İri olmayan hatları belirgin kaslar istiyorum. Sabah 07:00de okul için evden çıkıp, 16:30da eve geliyorum.

Bu benim beslenme programım:
    06:00 – pekmez/bal ve 20-30 gr çökelek
    06:30 – 4 haşlanmış yumurta (2si tam), 50gr çökelek ve 1 dilim ekmek
    09:30 – 1 dilim ekmek ve ton balığı
    12:30 – 70 gr çökelek ve 2 dilim ekmek
    16:00 – 1 elma (yada herhangi bir meyve)
    17:00 – 70 gr çökelek ve 1 tabak makarna / pilav
    18:00 – İDMAN + hemen sonrasında 1 bardak meyve suyu
    19:00 – 100 gr Et / tavuk / balık + 1 tabak makarna / pilav
    23:30 – 40-50 gr peynir
    Programımın eksiklerini söylerseniz ona göre düzeltip yanlış beslenmemiş olurum.

2. ahmet616

ahmet616 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul, bayrampaşa
    Biliyorum yorum gelmesi için sabretmem gerek fakat gün geçtikçe başlığım arka sayfalara doğru ilerliyor. Öyleyse ilk yorumu kendim yapıyorum. Programıma yatmadan önce 1 bardak süt eklersem daha iyi olur:)

3. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    Merhaba ahmet616, ne kadar süredir bu sporu yapıyorsun ve antrenman şiddetin, girdiğin ağırlıklar ne kadar bunları bilmeden konuşacağım, gelişme çağında bir insan olduğundan seni sakatlayabilecek yüksek ağırlıkların altına girmediğini varsayıyorum. İlk bakışta gözüme çarpan bazı eksiklikler var.

1) Hangi tür çökelek yediğini bilmiyorum ama günde 250 gram kadar bundan tükettiğini görüyorum, öncelikle çökelekteki tuz oranını göz önünde tutarsak bu kadar fazlası sanırım iyi değil. Ayrıca çoğu çökelek türünün 100 gramında 40-50 gr protein var bu da senin ihtiyacın olan toplam günlük proteinin neredeyse hepsini sadece çökelekten aldığın anlamına geliyor, benim önerim bu diyette çökeleği 50 gr a kadar düşürmen. 50 gr çökelek+ 100 gr lor kullanman daha iyi gibi. Aslına bakarsan günde 120 gr kadar protein sana yeterli olacaktır, bunun hesabını yiyeceklerin 100gr mındaki protein miktarına bakarak hesaplayabilirsin.

2) Diyetinde sebze göremedim, ıspanak, brokoli, marul, zeytinyağlı taze fasulye gibi gıdaları en az 3 öğününle birlikte bir miktar tüketmelisin.

3) Yulaf ve kuruyemişi es geçmemelisin, özellikle her gün bir miktar fındık, badem ya da kabuklu yer fıstığı tüket.

4) 17:00 da ağır sayılabilecek bir öğünden sonra 18:00 da antrenmana giriyorsun, bu arayı en az 2 saat yapmalısın, ayrıca antrenmandan önce alacağın proteini çökelek gibi sindirmesi zor olanlardan değil daha kolay sindirilebilir olanlardan seçebilirsin.

bonus: Yaşın henüz 15, bu yazılanları ve kendi bildiklerini kendini hiç sıkmadan, zorlamadan ve her şeyden önemlisi acele etmeden uygulayabilirsin. Dikkat edersen mutlaka dakikası dakikasına bunları yapmalı, yemelisin diye bir şey yazmadım, sadece bazı fazlalıkları çıkarıp, vücut geliştirme yapmasan da yararlı olacak şeyleri yazdım. İyi şanslar.

ahmet616 bunu beğendi.
  4. super_hornet

super_hornet Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    böyle devam edersen 1.69 boyda kalırsın...tabi daha da uzamak gibi bir derdin yoksa sen bilirsin :D

yatmadan önce süt içersen iyice içine edersin yararlı hormonların.............!

5. ahmet616

ahmet616 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul, bayrampaşa
    Anlamadım sebebini açıklar mısın?

Sayfayı Paylaş