Beslenme programımı yorumlar mısınız?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve solaris777 tarafından 4 Aralık 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. solaris777

solaris777 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    sabah bi miktar zeytin, bi miktar yağsız beyaz peynir, yarım avuç ceviz bir parça bitter çikolata ve çay(iki dilim kepek ekmeği ile)

öğleden önce 1 büyük kase light süt ile eti lifalif sade yulaf ezmesi

öğleden sonra bi tabak kadar tavuklu salata

arada bi adet elma

1 saat kadar falan sonra 1 tabak mercimek çorbası yada ıspanak - kuru fasülye- nohut tan herhangi birisi (bir tabak)

antremandan önce bi avuç kadar kuru üzüm

antremandan sonra yine tavuk (nadiren balık)

akşam suda 3 yumurta beyazı ve lor peynirli karışım

iki bardak yeşil çay

yatmadan önce bir kase yoğurt

(tavuk-balık falan az zeytinyağı ile genelde fırında yada haşlama)

ben 24 yaşında 1.80 boyunda 76 kilo kadarım. amacım body-fitness tarzı kas kütlesi aşırı olmayan daha çok atletik bi yapı. sormak istediğim bi kaç soru var:

- dediğim gibi atletik bi tarz istediğim için protein oranını abartı tutmadım, peki forumdan öğrendiklerim kadarıyla sabah vakitleri daha çok karbonhidrat, akşam vakitleri protein tüketin demişler, bu bakımdan program nasıl uygunmudur sizce?

- balıkların hangileri hem protein hemde balık yağı(omega 3) açısından daha doygun?

- özellikle karın bölgesinde sıfır yağa ve tam baklava görüntüsüne ulaşmaya çalışıyorum bu anlamda beslenme programımı eleştirebileceiniz yada ekleyebileceiniz püf noktaları var mı?

-

2. solaris777

solaris777 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşalr hiç yorum yok mu?

bir de günde genelde bir kutu (hava kararmadan ) eti form kepekli çubuk kraker yiyiorum onu da ekliyim.

Bir de bir yerde okumuştum, protein ile karbonhidratı aynı öğünde almayın bir öğün sadece karbonhidrat bir öğün sadece protein alın, vücut daha az yağlanma yapar yazıyordu, bu doğru mudur?

Son düzenleme: 4 Aralık 2007
  3. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    sabah vakti karbonhidrat akşam protein alınır diye bir kural yoktur..
    bu söylemdeki maksat akşamüzerinden sonra alınan karbonhidrat ürünlerinin yıkımının gündüz alınana göre daha zor olması ve bu nedenle ortaya çıkan yağlanma riskidir..

protein gün içerine eşit dağıtılarak alınmalıdır..
    bu nedenle programında kahvaltıda aldığın protein çok yetersiz.. kahvaltı günün en önemli öğünlerinden biridir ve özellikle gece boyu aç kalan vücudun ihtiyaçlarına cevap vererek yıkımın önüne geçilmelidir.. bu nedenle kahvaltı da en az 40-45 gram protein almaya özen göstermelisin ki bu da en 200 gram peynirle karşılanabilir.. (diğer protein içeren besinlere ve protein miktarlarına her yerde ulaşabilirsin)

bunun dışında body-fitness tarzı aşırı kas kütlesi içermeyen sportif bir vücuttan bahsetmişsin.. ancak bu dediğin vücut tarzını oluşturmak için az protein almalıyım gibi bir mantık kurulmamalıdır..
    bulk ve yapılı bir vücut tarzı ile define ve atletik vücut tarzını ayıran nokta protein alımı miktarından öte antrenman şekli ve sıklığıdır ve dönemsel idman türleridir..

öncelikle kas kütlesi inşaa edilmeli daha sonra definisyona girerek varolan kaslar belirginleştirilerek atletik görüntü elde edilmelidir.. bunun temelinde de sağlam altyapı yatar.. sağlam altyapıyı ise sağlam kaslar, yeterli protein alımı ve kaliteli antrenmanlar sağlar.. o nedenle öncelikli hedefin sağlam bir kas kütlesi inşaa etmek olmalı, daha sonra çok tekrar ve yüksek setlerle definisyona girilerek kaslar belirginleştirilmeli, varsa fazla yağlar atılmalıdır..

o nedenledir ki beslenmeni ve özellikle protein alımını body-fitness ile uğraşıyorum diye eksik tutman ve az protein alımı gibi farklı bir yöntem izlemen yanlış diye düşünüyorum..

solaris777, saydam ve diez bunu beğendi.
  4. solaris777

solaris777 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    peki çok teşekkürler cevap için.

sormak istediğim bide yoğurt u karbonhidrat için mi protein için mi tüketiyoruz?

bide kahvaltıda en iyi protein için hangi peynir yine lor mu tüketeyim?

bide protein ile karbonhidratın aynı öğünde alınmaması gerektiği konusunda ne diyosunuz?

5. solaris777

solaris777 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    yoksa en ucuzundan beyaz peynire dadanayım mı..

6. taygun89

taygun89 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    usta sen 24 yasindasin ben 18 yasinda ve 72 kiloyum arkadaslar bu normal tessekkurler....

7. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center

lutfen kurallari okuyalim,hitap sekline dikkat edelim.

8. solaris777

solaris777 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    nedemek istedin anlamadım

bu arada bugün tartıldım 74 kiloymuşum ama ağırlık bastıkça artık yavaştan kilo almaya başlarım daha ilk ayımdayım.

bu arada son sorulara da cevap verebilecek hocalarım olursa çok müteşekkür olurum

saygılar

9. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    öncelikle yapman gerek yediklerinin yada yiyeceklerinin 100gr.ının içerdiği besinleri bilmek..bunu bilirsen sende karar verebilirsin ne yemen gerektiğine..

gün içinde nekadar protein ,karb., yağ,su alman gerektiği forumda var..
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/en_ok_sorulan_sorular_ve-t11375.html

proteinle karb. almanın bi sakıncası yoktur..

Sayfayı Paylaş