Beslenme Konusunda Cevapsiz Kalan Sorularim

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve emin cihan tarafından 18 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. emin cihan

emin cihan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese merhabalar. Bu konuyla ilgili cok fazla arastirma yaptim ama cevabini bir turlu bulamadim. Belki cok basit ve cahilce bir soru da olabilir ama yardimci olursaniz sevinirim.
    Kafama takilan su, burada ve internette gunluk beslenme ile okuduklarm sonucunda eger yagsiz bir kas kutlesi isteniyorsa gunluk alinan kaloriye gore oranlar %40 protein, %30 karbonhidrat ve %30 yag seklinde olmaliymis. Ben hali hazirda diyet doneminde oldugum icin tam da bu oranlara gore beslenmekteyim. ( gunluk aldigim kalori 2000) buna gore gunluk kalorimin 800 u protein, 600 u karbonhidrat ve 600 u de yag seklinde. Sorun benim icin burada ortaya cikiyor. Her yerde deniyorki, benim capimda ve calisma tempomdaki bir insan icin gunluk alinmasi gereken maksimum protein miktari kilo basina 1,2 ila 1.5 arasi. Su andaki kilom 73 ve 1,5 gram/kilogram protein aldigimi dusunursek bu da bu da yaklasik 110 gram protein demek oluyor. Lakin gunluk kalorimin %40 lik kismi 200 gram proteine tekabul ediyor. Ben mi bir yeri yanlis anladim veya yanlis hesapliyorum diye iyiden iyiye dusunmeye basladim. Bu soruma tatmin edici bir cevap ariyorum.

Bu arada boyum 176 kilom da 73. Arzu eden olursa beslenme programimi da yazabilirim.

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    40/40/30 kutsal bir oran değil. kilo*2 (1.5 da olabilir) gr protein alıp yeterli yağ alımını gerçekleştirdikten sonra kalan kalorileri karbonhidrattan doldurabilirsiniz. Günlük yağ ihtiyacı 0.48-0.72 gr/kg'dır. Yani 73 kilo için 35-52 gr yağ yeterli olacaktır.

Bundan sonrasında kişisel tercihler devreye girer. İhtiyaç duyduğunuz protein ve yağ miktarını aldıktan sonra kalan günlük kaloriyi tamamen karbonhidratlardan da alabilirsiniz, yağ ve protein miktarını arttırarak da alabilirsiniz. Protein ve yağ mide boşalmasını geciktirerek daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Yani 200 gr protein almakta bir sakınca yok ama 150 gr protein alıp 50 gr ekstra karbonhidrat almakta da sorun yok, tercih ve hangisiyle daha rahat ettiğinizle ilgili bir mesele. Sadece 200 gr protein alırsanız böbrek sağlığı açısından bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Önemli olan makro besinlerin orantıları değil yani, ihtiyacın altında kalmamak ve geri kalan kalorileri de tercihe göre doldurmak. Oranlarla hareket etmek hatalı bir yaklaşım.

Beslenme programını yazmanıza gerek yok. Sonunda günlük kalori miktarı üzerine yoğunlaşan birisini gördüm ya gözüm açık gitmez.

Bu arada günlük yağ ihtiyacı için bu sayıları Lyle Mcdonald isimli bir beslenme uzmanından aldım. Diğerler uzmanlar da aşağı yukarı bu miktarları öngörüyor, çok farklı değerler veren kimseyi bilmiyorum.

emin cihan ve Bodyyci bunu beğendi.
  3. emin cihan

emin cihan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam tesekkur ederim cevap icin.

Sayfayı Paylaş