Beslenme Konusunda Bilgisiz...

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve cathliam34 tarafından 5 Nisan 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. cathliam34

cathliam34 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar tam konuyu nereye açacağımı bilemedim. Uzun zamandır siteyi pasif olarak takip ediyorum, bütün yazılanları okumaya çalışıyorum. Yaklaşık 2 - 3 haftadır bende ciddi bir şekilde salona başladım. (Daha önce başladıklarımda hep yarıda bıraktım ama bu sefer uzun süreliğine gideceğim)
    Haftada en az 4 gün, yada 5 gün gidiyorum. İlk ay programım
    1 Gün :

Göğüs :
    - Üst Bench Press = 3 * 8
    - Bench Press = 3 * 8
    - Dumbell Press = 3 * 8
    - Yatarak yana açış = 3 * 10
    - C. Crossover sıkıştırma = 3 * 10
    Biceps :
    Burbell curl = 3 * 8
    Dumbell curl = 3 * 8
    Scot Bench = 3 * 8
    Dış kol = 3 * 8
    2. Gün :

Sırt + Kanat :
    Enseye Çekiş = 2 * 10
    Göğüse " = 3 * 8
    Karına Çekiş = 3 * 8
    Tek Dumbell Rowering = 3 * 8
    Karına Çekiş row. = 3 * 8
    Clip Chest ? 2 * 15
    Triceps :
    Burball alına = 3 * 8
    Çift Dumbell alına = 3 * 8
    C. Corssower sıkıştırma = 3 * 8
    3. Gün

Multi Preste Enseye = 3 * 8
    Multi Preste Göğüse = 3 * 8
    Sholder preste orta = 3 * 8
    Dumbell press = 3 * 8
    Ayakta yana açış = 3 * 10
    Burball trapez = 2 * 10
    Bacak :
    Leg Press = 3 * 10
    Leg Extention = 3 * 10
    Leg Curl = 3 * 10

Her Antreman Öncesi 45 dakika kardiyo (Yarım saat koşu bandı + 15 dak. bisiklet)
    Her Antreman Sonrası Mide:
    Düz mekik = 2 * 20
    Ters Mekik = 2 * 20
    Sıkıştırma = 2 * 20
    Romanchair = 2 * 20

Boyum 1.82, kilom 86. Özellikle karın ve kalça bölgemde yağlanma var. İlk hedefim yaklaşık 78 - 80 kiloya inmek, bunu yaparken kaslardan minimum kayıp vermek ve o civarda çalışmak. Sizce doğru bir program mı uyguluyorum ?
    Bunun yanı sıra daha da önemlisi kendime uygun bir diyet menüsü oluşturamama sıkıntısını yaşıyorum. Forumu araştırdım, bulduğum menüler tam işime yaramadı açıkcası. Çünkü benim öyle 1 ayda 10 kilo vereyim v.s. gibi bir isteğim yok ki bunu burada bulunan hocalarımızda sık sık tekrarlamışlar.
    Günlük almam gereken protein miktarının 200 gr civarı olması gerektiğini daha önceki aramalarımdan öğrendim ama karnonhidrat yada gereken başka mineraller hakkında fazla fikrim yok. Bir de gittiğim salonun hocası beslenme konusunda pek bilgili olmadığı için size sormak istedim. Şimdiden herkese teşekkür ederim

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    forumu uzun zamandır takip ediyorsan; göğüs çalışmasında 3 tane pressi ardarda girmenin yanlış olduğunu, biceps çalışmasında ise burbell curl ve dumbell curl hareketlerini aynı programda, üstüne üstlük ardarda girmenin gereksiz ve yanlış oldugunu veya omuz çalışırken durmadan press girmenin sakatlayabileceğini ve etkisiz oldugunu, bunun yerine açışların fark yarattığını fark etmiş ve okumuş olman gerekirdi..

Bunlar dışında günlük alman gereken proteinin 200 gram olması gerektiği fikrine de yine forumu iyice okuduktan sonra ulaştığını düşünmüyorum..
    çünkü forumda genel kanaat kg başına 2 gram protein alınması gerektiği yönünde, 2 gramdan az veya daha fazla protein alımını savunan görüşlerin ise azınlıkta olduğunu söyleyebiliriz..

son olarak ise beslenme programlarından memnun kalmadığını belirtmişsin.. çünkü forumdaki programların genelde kilo vermeye yönelik oldugunu ima etmişsin..
    bu görüşün doğru değil..
    özellikle beslenme forumunu detaylıca araştırırsan çok çeşitli hedeflere ulaşmayı hedefleyen çok sayıda program mevcut olduğunu göreceksin..
    bunlar içersinde eminim ki senin hedeflerinle uyuşan, seni aydınlatabilecek ya da en azından sana ilham verebilecek olanları da vardır..

bu araştırmaları yaptıktan sonra antrenman ve beslenme programını baştan oluşturup düzenledikten sonra forumla paylaşırsan hem senin açından hem bizim açımızdan çok daha yararlı olacak..

Duman, cathliam34 ve saydam bunu beğendi.
  3. cathliam34

cathliam34 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Programlar konusunda salon sahibi hoca çok iddialı olduğu için yanlış olabileceğini farketmemiştim ki siz söylediniz o yüzden minnettarım. Hele ki sırf bu salona gidebilmek için günde 2 saatimi yolda geçiriyorum. Protein konusunda biraz fazla gitmişim ama hep proteinin kilo yapmadığı, çok abartılmadığı sürece alımının kötü olmadığını forumda okuduğum bir kaç makaleden hatırlıyorum. Ama tekrardan belirttiğiniz için saolun.
    Beslenme konusunda ben yardım isteyen arkadaşların hedeflerinin genelde hemen kilo vermeye yönelik olduğunu belirtmek istemiştim. Yoksa forumda bilgili kişilerin yağ yakma ile kilo verme sonucunda bir anda çok büyük kiloların verilemeyeceğini belirttiğinizi biliyorum. Ben dediğiniz gibi iyi bir beslenme programı oluşturup tekrar paylaşırım.

bonatschi bunu beğendi.
  4. cathliam34

cathliam34 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Buda kendi hazırladığım menü :
    Kahvaltı : 2 kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir (light), 1 dilim kepek ekmeği, 3 tane yumurta (2 tanesi sarısıyla birlikte), bir bardak süt
    Öğle : 6 kaşık yağsız makarna, 1 konserve light ton balığı, 1 dilim kepek ekmeği
    2 saatlik antreman
    İkindi : Bir porsiyon pilav, 1 bardak süt
    Akşam : 150 gram tavuk ızgara (göğüs eti), ayran, salata
    Yatmadan yarım saat önce : 1 porsiyon meyve
    Yatarken : Bir bardak light süt

5. cathliam34

cathliam34 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Biraz daha hızlı kilo vererek kas yapmak için sizce öğün sayısını mı arttırmalıyım yoksa yiyeceklerde herhangi bir değişiklik yaparak öğün sayısını sabit mi tutmalıyım. Şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim...

6. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Öğün sayısını arttırmanın metabolizmayı hızlandırdığını okumuştum.

7. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
  8. cathliam34

cathliam34 Üye

Beğenileri:
    1