Beslenme düzenim nasıl olmalı?

Konusu 'Kadınlara Özel - Beslenme & Diyet' forumundadır ve duru tarafından 5 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. duru

duru Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba,
    1 aydır evde çalışarak kilo vermeye başladım
    fakat nasıl bir beslenme düzeni oluşturmam gerektiğini bilmiyorum?
    35 yaşındayım
    155 boyundayım
    1 ay evvel 83 kilo ile başladım şu an 77 kiloyum
    basen, mide, göbek ve kollarda yağ birikimi çoğunlukta
    bana yardımcı olur musunuz?
    gün içinde neyi ne kadar tüketmeliyim?

2. duru

duru Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Günaydın,

bugünkü menümü yazarak size danışmak istiyorum;
    kahvaltı: 3 çorba kaşığı yoğurdun içerisine 3 çorba kaşığı yulaf ezmesi 2 ceviz ve 1 tatlı kaşığı bal ilave ettim (insülin direncim olduğu için kahvaltıda 1 kaşık bal tüket demişti doktorum)
    ara1: 2 incir 5-6 taze fındık
    öğlen: 5-6 parça hindi göğüs ile yanında 1 domates 2 biber 1 soğan biraz maydonoz limon sirke bir sprey yağ ilave edilmiş salata
    ara2: yarım paket eti form
    akşam: 5-6 kaşık z.yağlı barbunya, 2 bardak ayran
    gün içinde: 2 kupa yeşilçay - 3 litre su - 1 saat cardio 15 dk bölgesel egzersiz 15 dk. ağırlık çalışması
    --- Mesaj birleştirildi, 6 Ağustos 2014 ---
    kahvaltımı 11 gibi yaptım
    yaklaşık yarım saat sonra 1,5 saatlik egzersiz programı yapıcam
    egzersizden önce yaptığım kahvaltı doğru mu, sonrasında ne tüketeyim

3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Fatsecret sitesine üye olup bu yediklerinizi kaydetmenizi öneririm. Size kaç kalori, kaç gr protein vs aldığınızı gösterir. Android ve iphone uygulamaları da var. İlk bakışta iyi gözüküyor ama elimizde sayılar olsa iyi olur.

atessizprenses bunu beğendi.
  4. duru

duru Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    fatsecret sitesine üye oldum
    kahvaltı menümü ekledim
    3 kaşık yoğurt 3 kaşık yulaf ezmesinin gram olarak karşılığını tam bilmediğim için hangi değeri yazmam gerektiğini bilemedim
    net bir kalori hesaplaması nasıl olacak

5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Küçük mutfak tartıları vardır, bir tane edinirseniz ve yediklerinizi tartma alışkanlığı kazanırsanız iyi olur. O zamana kadar gözle tahmin yapabilirsiniz. Çok tutarlı olmasa da yaklaşık bir sonuç verir. Yulaf hiç yemediğim için 3 kaşık ne kadar yapar bilemiyorum ama 3 kaşık yoğurt tahminen 100 gr civarı yapacaktır.

duru bunu beğendi.
  6. duru

duru Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    pil ile çalışan mutfak tartısı var uzuuun zamandır kullanılmadığı için bozulmuş:/

..
    spor esnasında yeşil çay tüketilebilir mi?
    birde çok terliyorum spor yaparken, 1,5 saatte 1 - 1,5 litre su içiyorum
    spordan önce ve sonra ne yemeye ve ne yememeye dikkat edeyim?
    düzenli olarak yapmaya, hayatımı spora göre düzenlemeye yeni başladım
    aklıma takılanları size sorayım mı yoksa bana spor-beslenme ile ilgili doğru bilgiler içeren kitap önerir misiniz?

7. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Esnasında değil de öncesinde içseniz iyi olur. Su ihtiyacı terlemeye göre değişir. Karnınız çok şişmiyorsa 1-1.5 litre iyidir. Bana 330'luk küçük sular yetiyor ama az kardiyo yaptığım ve düşük tekrar-yüksek ağırlık çalıştığım için fazla terleme, haliyle su kaybı olmuyor. Siz kendi ihtiyacınıza göre, vücudun susuz kalmayacağı şekilde ayarlayın. Spordan önce genel tavsiye bileşik karbonhidrat içeren bir besindir, yulaf, bulgur vs...Ama spordan hemen önce değil, 1.5-2 saat önce, midenin dolu olmaması açısından. Sonrasında da protein ağırlıklı bir öğün olabilir ama illa ki hemen sonra yemeniz şart değil. Çalıştıkça vücudunuzun ihtiyaçlarını daha iyi anlayacak ve sizin için en iyisini bulacaksınız. Ben aç karnına antrenman yaparken zorlanmıyorum şahsen, bazısının şekeri düşer yapamaz. O yüzden önceliği kalori takibine ve düzenli spora verin, bunlardan önemli hiçbir şey yok. Herşey yanlış olsa da bunları doğru yapsanız başarıya ulaşırsınız. Spor öncesi sonrası ne yemek gerektiği gibi şeyleri genel tavsiyelere uyarak ama zamanla kendinize göre adapte ederek yavaş yavaş mükemmelleştirirsiniz. Yağ yakımı açısından sabah aç karnına kardiyo yapmanın daha faydalı olduğunu söyleyenler de var mesela ama insülin direnciniz olduğu için sizi zorlayabilir. Deneyip görmeniz lazım.

Tartının muhtemelen pili boşalmıştır :)

8. Cevikell

Cevikell Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul
    Dexux unda dediği gibi yediklerini hesaplayarak yemen çok faydalı olur..fatsecret bu konuda daha ayrıntılı markaya kadar hesaplama yapabilmekte.Yemeğini yedikten 1.5-2 saat sonra spor yapmanı ve spordan sorada protein ağırlıklı beslenmeni öneririm ancak meyvenin bir zararı olmaz diyip özellikle akşam saatlerinde yapılan spordan sonra bel ve basen çevresi incelsin istiyorsan elma vb meyve tüketmeni tavsiye etmem çünkü meyvelerdede fruktoz şekeri bulunur..spor olarak sadece kardio yapıyorsan spordan sonra alacağın protein ağırlıklı besin olarak light yoğurt gibi kolay emilebilen besinler yemen daha iyi olur

duru bunu beğendi.
  9. ERBERK

ERBERK Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    Beslenme programınız gayet profesyonel gözüküyor. Bu şekilde düzenli devam ettiğiniz sürece istediğiniz görünrüye ulaşabilirsiniz. Bunun yanında hafif kilolarla sıkılaşma antrenmanları yapabilirsiniz.

duru bunu beğendi.
  10. duru

duru Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    hıımm.. buna sevindim, aşağı yukarı bu şekilde besleniyorum antreman programı içinse Antreman programım yeterli mi? | BodyForumTR Vücut Geliştirme Forumu buradaki başlıkta yazdığım son iki mesaj içinde yardımcı olursanız çok kıymete geçer,

11. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    araştırmalarınızla beslenme hakkında birşeyler öğrenmişsiniz. metabolizma hızınız yaş ve kilonuz için bu beslenme size iyi geliyorsa ne güzel. ufacık bir ekleme olarak yatmadan önceki yenenlere genelde çok önyargıı yaklaşılır ve katı tutulur. benim tavsiyem akşam yemeğinden sonra yatmaya yakın 4-5 adet kuru üzüm yada kuru yaban mersini denemeniz.

Sayfayı Paylaş