Beslenme Bölümünde bir sıkıntı var

Konusu 'Forum Hakkında' forumundadır ve nitrococuk tarafından 24 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    Admin arkadaşlar, bana bir problem varmış gibi geliyor. Şu şekilde aktarayım size;

* Bir sürü "bu benim beslenmem inceleyebilirmisiniz?", "lütfen bakın bulk beslenmem" gibi konu başlıkları var. Tamam, hiç yoktan iyidir, ancak buradaki sıkıntı tavsiye isteyenlerin de tavsiye verenlerin de neye göre istediği ve verdiği karmaşası.

* BB.com forumları bunu çok iyi oturtmuş. Gerçi o forumlarda beslenme uzmanları da aktif rol alıyor ancak yine de temel altyapı o kadar güzel oturtulmuş ki, en düşük düzeyli bir kullanıcı bile beslenme listesinin kalori ve makro değerlerini bilmeden konu açamıyor. Açsa da yardımcı olan olmuyor.

* Şimdi bizdeki bir örnekte, kullanıcımız beslenme programını yazıyor. Ardından kullanıcılar şuna benzer yorumlar yapıyor "o muzu çıkar olmamış...makarnayı azalt...meyveyi tümden çıkar...fasulye nerede fasulyeyi göremedim?". Bana biraz komik geliyor açıkcası. Beslenmenin analitik altyapısını (toplam kalori değerlerini, toplam protein-karbonhidrat-yağ değerlerini) ve kullanıcının fiziksel sermayesini (spor geçmişi,boyu, kilosu) birleştirmeden nasıl onun amacına yönelik daha kesin yorumlar yapabiliriz ki?

* Belki şöyle diyeceksiniz : "sabit başlıklarda programlar var, oradan öğrenebilir". Doğru ancak sabit başlıklarımız da bence "kara düzen" öğütler içeriyor. İşe yarar - yaramaz demiyorum ama direk çözüme götürmüyor o tip genelleştirilmiş öneriler.

* Birey, önce beslenme programında hangi besinden neyi ne kadar aldığını, toplamda neyi ne kadar aldığını bilmeli. Ondan sonra konu açıp takıldığı konularda yardım istemeli. Beslenme programı olan kişi bunu yapabilir. Olmayanlar sıfırdan bir program rica ediyorlar, o başlıklarda siliniyor zaten genelde.

* Benim önerilerim bunlar. Forumun seviyesini ve farkını arttırır diye düşünüyorum. Yoksa, "aman bana nee" deyip geçmek buraya bunları yazmaktan daha kolay.

muratcan.biceps, khephnes, SiR_Arawn ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    eleştirin için teşekkürler..yönetim olarak aslında bu dediğinin farkıyız ve rahatsızız..hatta yapılacaklar listemizde beslenme bölümü ile ilgili birçok konu var uzun süredir..

fakat öneri olarak neyi sundun çok anlamadım..sitemin biraz da üyelere olmuş sanki..biz kısa vadede bu tip kafasına göre soru soran ve cevap veren üyelerle ilgili bir kural maddesi oluşturup bunu ihlal edenleri uyarabilir ya da başlıklarını/mesajlarını silebiliriz..

üyeler ise büyük bölümünü üstlenirler ve bu tip üyelerin başlıklarına cevap yazmayarak tepkilerini koyarlar..

sıfırdan beslenme programı isteyen üyeler için kullandığımız uyarı kalıbı dahi aslında senin bahsettiğin yönde..

Size önerimiz öncelikle forumda bir müddet zaman geçirmeniz, makaleleri ve üyelerin beslenme başlıklarını okumanızdır. Besinlerin 100gr içeriklerini inceleyip ne kadar protein-yağ-karbonhidrat-vitamin-mineral-sıvı almanız gerektiğini ilgili başlıklardan öğrenip kendi vücut tipiniz, hedefiniz, yaşam tarzınız ve ekonomik durumunuza uygun beslenme programı çıkarınız.
    Hala tereddütleriniz varsa, forumda kurallara uygun başlık açarak üyelerin yorumlarına başvurabilirsiniz.

önerilerini ya da başka önerileri almak isteriz..

3. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Herşey tamam da yapılan yorumlar ne kadar ayrıntılı olsada genel bilgilerden ileriye gidemeyecektir.
    Beslenme programı kişinin kas oranı,gün içi fiziksel aktivite miktarı,vücut tipi,ekonomik durumu,yemek saatleri,yaşam düzeni,uyku durumu vs. vs. göre değişecektir.İşte bu noktada genel bilgileri öğrendikten sonra programı kendi ihtiyaçları ve amaçlarına göre düzenlemek deneyip ve görmek kendisine düşecektir.
    Üyeler tüm bu faktörleri nasıl bilip te kesin yorumlarda bulunacaklar.
    Ne yapılırsa yapılsın yorumlar hep beslenmeye ilişkin genel bilgileri içerecek.

sthammer bunu beğendi.
  4. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    bir saniye. önerilerimi daha derli toplu sunayım o zaman...

1) Bir kullancı, beslenme programı hakkında tavsiyeler almak istiyorsa öncelikle programının toplam kalori-pro-karb-yağ kontentini bilsin, ondan sonra konu açabilsin. Bunun dışında açılan konuları silelim/uyaralım. Neden ? Ben ona doğru öneriler verebilmem için bunları bilmem lazım ve oturup dakikalarca onun beslenme programını hesaplayamam ben. Ya da bu tip eksik bilgilerle konu açan kullanıcılara yorum yazmayalım. Bu şekilde de olabilir.

2) Yukarıdaki kuralı yeni gördüm. Hakikaten benim önerilerimin aynısını söylemiş. Ama uyan yok gibi. Ben bu tip konulara genelde cevap yazmıyorum ama mesajın altında şöyle bir yorum okuyunca rahatsız oluyorum : "çok fazla muz var.. muzları azalt bence" , "kuruyemiş önermem, bu şekilde kilo alırsın". Yani nasıl bir öngörüdür bu ? nasıl anladı kilo alacağını ?...vs... Biliyorum, biliyorum..Genel öneriler..

Ben sadece genel öneriler seviyesini geçmeliyiz artık diye düşündüm.olay bu.kolay gelsin.

---------- Post added at 19:15 ---------- Previous post was at 19:12 ----------

buyrun taze örnek ;

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/beslenme-program-ve-yorumlar-n-t67650.html

diez, khephnes, CarpeNoctum ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Şöyle bi sistem olabılırmı acaba.

Yeni baslayanların beslenme bölümündeki açtıkları başlıkları Sadece görevli üyeler cevaplandırsa? Yani bilgi seviyesi yüksek ve paylaşımcı yardım edecek kişiler cevap atsa konulara? Bazı kisiler bakıyorum enteresan öneriler atıyor alakasız , adam zaten yeni baslamıs iyici kafalar karısıyor vs.. :)

Bu cevap yazacak üyelerin seçimide aynı gt üye gibi olabılır , veya gt üyelerden gönüllü yardımcı olabılecek zaman ayırabılecek kisiler de olabılır..

gibi gibi , maksat fikirler çoğalsın :)

--

Tüm bunların dışında ayrıca yenı üye olmuş bir kişinin bence başlık açabilmesi için gerekli olan süre baya bi uzatılmalı. Çoğu konu çöpe gidiyor çünkü.

diez bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş