Beslenme şeklim yanlış mı acaba?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve svmszcck tarafından 15 Mart 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. svmszcck

svmszcck Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Merhabalar.Ben daha önce 3-4 ay kadar vücut geliştirme yaptım 1-2 ay kadar ara verdikten sonra tekrar başladım ve yaklaşık 1 aydır yapıyorum.Amacım göbeği ve meme kısmındaki yağları eritip kas kütlesini artırmak.Boy 1.82 kilo 75. Vücudumda sadece göbek ve meme kısmında yağlanma var.Beslenme düzenim şöyle.Eğer problem varsa söyler misiniz? Yağ yakımını artırmak istiyorum.Kardiyoya önem veriyorum antrenman sonrasında.

Kahvaltı: 2 küçük dilim beyaz peynir.2 yumurta beyazı(çok az sarısı),bal, az buğday ekmeği,4-5 zeytin, biraz fıstık ezmesi

Ara öğün: 2 meyve

Öğle yemeği: Okulun yemekhanesinde ne çıkarsa o ( Genelde sebze yemekleri ya da balık,tavuk çıkıyor)

Ara öğün: 10-14 kadar badem,fındık

AKşam yemeği: Okulun yemekhanesinde ne çıkarsa o ( Genelde sebze yemekleri ya da balık,tavuk çıkıyor)

Antrenmandan yarım saat önce 40 gr protein tozu(%100 whey)

Antrenmandan hemen soran portakal suyu,yarım saat sonra 40 gr protein tozu(%100 whey)

Ara öğün: biraz az yağlı yoğurt,biraz ceviz,kayısı

2. rapperuzi

rapperuzi Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    yağ oranını düşürmeye çalışıorsun ama çok ara öğün var 3 ana 1 ara öğün yeterli ve hiç karbonhidrat yok neredeyse komplex karbonhidrat tüketmende fayda var mesela yulaf ezmesi kurubaklagiller kuru fasulye barbunya vb. lapa bulgur pilavı lapa pirinç pilavı yemesi biraz zordur ama alışıor insan :D

3. svmszcck

svmszcck Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Kompleks karbonhidratı antrenmandan 2 saat önce kadar alıyorum ama genelde sizin dediğiniz şekilde olmuyor. Ekmeği artırıyorum falan... Kompleks karbonhidrat olarak beyaz ekmek ya da unlu kurabiye vs. olmaz mı antrenmandan 2 saat önce kadar? Sıkıntı mı olur? Çünkü yemekhaneden yediğim için her zaman nohut,kuru fasülye çıkmıyor ancak pirinç ya da bulgur pilavı olabilir.

4. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Beyaz ekmek kompleks karbonhidrat degildir. Karbonhidratlarin en kotulerinden birisidir hatta.Bir de unlu kurabiye demissiniz...

Ekmek, unlu mamul falan bunlari birakin. Gobeginizdeki, goguslerinizdeki yaglanmanin sebebi bu butun unlu mamuller ve sekerdir. Bunlarla beslendiginiz muddetce, yag yakmakta zorlanacak ve sagliginiza zarar vereceksiniz.

Kompleks karb. konusunu Google'dan biraz daha arastirmanizi oneririm.

Beslenmenize gelecek olursak, asiri derecede seker tuketiyorsunuz. Bal, fistik ezmesi, 2 meyve, portakal suyu, kayisi vs. Bunlarla yag yakamazsiniz. Sabah kahvaltinizdan fistik ezmesini cikarin. Ara ogunlerin bu kadar cok olmasinin sebebi zaten kan sekeri hassasiyetiniz. Surekli aclik hissediyorsunuz, bunun nedeni de sekerli seyler ve karbonhidratli beslenmeniz. Bu sekilde beslendiginiz muddetce, ara ogunlerden kurtulamayacaksiniz ve gereginden fazla yiyeceksiniz. Basit karbonhidrat tuketecekseniz antreman sonrasiyla kisitli kalmali. Hadi bala da amenna diyelim de fistik ezmesinin hicbir esprisi yok. Kaldi ki evde kendiniz yapmiyorsaniz, icine seker atiyor butun markalar.

Toplam kalori miktarinizi iyice hesaplamanizi oneririm. Iyi calismalar.

svmszcck bunu beğendi.
  5. svmszcck

svmszcck Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    @vinternatt Çok teşekkür ederim.Yardımcı olacak söyledikleriniz.Tek sıkıntı şu ben ekmek,unlu mamüller vs. bunları kompleks karbonhidrat olarak biliyordum :D Araştırmıştım.Ama sanırsam içindeki ekstra şeker vs. şeylerden dolayı komplike karbonhidrat değil diyorsunuz.Fakat araştırmalarıma göre kompleks karbonhidratlar şunlar: Sebzeler, ekmekler, tahıllar, makarna ve baklagiller. Yanlış mıyım?

6. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Cok teknik bir tartisma bu. Nisasta icerdigi icin beyaz ekmek de kompleks karbonhidrat kabul ediliyor, fakat icerigindeki seker, gluten ve glisemik yuk gormezden geliniyor. Kompleks olup, olmamasindan cok, bunu ve diger unlu mamulleri tuketerek vucudunuza soktugunuz seker sizin icin daha kritik.

Tam bugday veya kepekli ekmekler, saf beyaz ekmege gore daha az seker iceriyor olabilir fakat yine ayni mesele. Ozellikle zaten seker tuketiyorken ve ortada sebzeler ve daha az seker iceren kompleks karbonhidratlar varken, beyaz ekmek, un gibi obezite, diyabet, alzheimer ve diger bircok hastaligin sebepleri oldugu iddia edilen seyleri tuketmek mantikli degil. Saglik konusunu gectim, dedigim gibi toplam aldiginiz seker ve bu yuzden de kalori miktari cok fazla oluyor. Hemen utilize edilmeyen sekerin dogrudan yag olarak depolanmasi da cabasi. Kompleks olunca da o besindeki seker vucudunuza yavas yavas veriliyor, fakat yine o sekeri kullanamadiginiz muddetce yag olarak depoluyorsunuz.

Beyaz ekmegi de kompleks karbonhidrat olarak gormemiz, bunun saglikli bir besin oldugunu gostermeyecektir. Sizin yaglanmanizin sebebi karbonhidratlar ve seker zaten. Kompleks olsun olmasin, beslenmeniz karbonhidrat yogunluklu oldugu muddetce ve harcadiginizdan daha fazla enerji aldiginiz muddetce (ki sekerli yiyecekler buna neden olmaktadir), yaglanmaya ve kilo almaya devam edeceksiniz.

Sebzeler ve baklagiller on planda olmali. Patates, nisasta, tahil urunlerinden uzak durun. Makarna yerine pilavi tercih edin ve abartmadan tuketin. Seker ve unlu mamullerden uzak durun.

Daha uzun surede sindirilmeleri, bunlarin daha az enerji verdigi, yag olarak depolanmadigi veya zayiflattigi anlamina gelmez.

Dedigim gibi, beslenmenizdeki seker miktarini duzenlemeniz daha saglikli olacaktir benim gorusume gore.

Iyi calismalar.

7. svmszcck

svmszcck Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Çok teşekkür ederim hocam ^^

Sayfayı Paylaş